МВС: усе під контролем

Поділитися
З основних критеріїв оцінки роботи міліції нарешті вилучено такі показники, як зростання чи зниження злочинності, питома вага розкритих злочинів...

З основних критеріїв оцінки роботи міліції нарешті вилучено такі показники, як зростання чи зниження злочинності, питома вага розкритих злочинів. Тобто ті, що раніше «стимулювали» керівників підрозділів міліції до фальсифікації статистики та приховування злочинів. Чому ж при цьому зменшується кількість зареєстрованих кримінальних справ? У цьому питанні є дві проблеми, зазначив у своєму виступі на засіданні РНБО 24 квітня 2009 року міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко.

Ю.Луценко: «Ми... контролюємо законність прийняття рішень, недопущення укриття злочинів. Лише 0,4—0,5% рішень від масиву заяв скасовується прокурорами з одночасним порушенням кримінальних справ.

Тільки цього року за ці порушення до дисциплінарної відповідальності притягнуто більше двох тисяч працівників міліції, у тому числі 49 керівників міськрайлінорганів.

Нас також тривожить проблема законодавчого обмеження кримінального переслідування за правопорушення залежно від суми збитків, через що високою (75,2%) є питома вага прийнятих міліцією рішень про відмову в порушенні кримінальних справ».

Третину постанов про відмову в порушенні кримінальних справ винесено за заявами і повідомленнями про злочини проти власності громадян. Це — перший результат запровадженої норми про межу збитків, за завдання яких встановлюється кримінальна відповідальність. На сьогодні вона сягнула вже 907 гривень.

Саме цей непродуманий закон призвів до того, що крадіжки, внаслідок яких люди зазнають збитків більших, ніж місячний прожитковий рівень чи середня пенсія, фактично випадають зі сфери кримінально-правового впливу.

Ю.Луценко висловив сподівання, що Верховна Рада розгляне законопроект, поданий народним депутатом Г.Москалем, відповідно до якого буде істотно посилено правовий захист майнових прав громадян.

Ось про що розповів міністр на засіданні: «Міністерство внутрішніх справ постійно аналізує та враховує у своїй діяльності небезпечні чинники, що тісно пов’язані з економічною кризою і впливають на стан правопорядку в державі. У взаємодії з органами прокуратури та іншими правоохоронними структурами ми сконцентрували основні зусилля на активізації протидії злочинним проявам, забезпеченні громадського порядку і безпеки громадян. Реалізація комплексу організаційних і практичних заходів на пріоритетних напрямках діяльності органів внутрішніх справ дозволила зберегти у минулому та поточному роках контроль за кримінальною ситуацією в країні, не дати злочинним елементам значно ускладнити її.

Керівництво, колегія міністерства не тільки не зацікавлені у штучному поліпшенні стану справ у сфері боротьби зі злочинністю, а й вживають жорстких заходів щодо недопущення маніпулювання статистичними показниками. Тому забезпечення належного реагування на заяви і повідомлення про злочини є пріоритетом №1».

Пріоритет №2 — протидія злочинам проти особи та майна громадян. Міністр вважає, що дії міліції свідчать про здатність стримати злочинність проти особи і майна. У минулому та поточному роках скоротилася кількість умисних убивств, тілесних ушкоджень, крадіжок, зокрема автокрадіжок, випадків хуліганства та низки інших злочинів. Це результат кваліфікованих і злагоджених дій правоохоронних органів, які знешкоджу­ють за рік приблизно 90 тисяч злочинців.

На початок року в Україні було понад мільйон безробітних. Як результат — через безробіття збільшилася кількість грабежів та розбоїв у 17 регіонах.

Пріоритет №3 — охорона громадського порядку та забезпечення громадської безпеки. Напрямок перший — профілактичний. На обліку в міліції перебуває 766 тис. осіб, у тому числі 154 тис. звільнених з місць позбавлення волі. З ними постійно проводиться профілактична робота. Проте соціальна занедбаність таких осіб не дає змоги в повному обсязі реалізувати правоохоронні завдання. В минулому році ними скоєно понад 70 тис. злочинів (у поточному — 17 тис.), у стані алкогольного сп’яніння — 33 тис. злочинів (у поточному — понад 8 тис.). Попри певну позитивну тенденцію — кількість таких злочинів за останній час трохи зменшилася, — загалом ситуацію втішною не назвеш.

Напрямок другий — посилення охорони громадського порядку. З огляду на складні нинішні умови, з 6,7 тис. до 9,4 тис. збільшено число патрулів. Щоденно до охорони громадського порядку залучається 22 тис. працівників, у тому числі 3400 військовослужбовців внутрішніх військ. Такі заходи сприяли зменшенню злочинності в громадських місцях. В цілому вони дають змогу контролювати ситуацію і запобігати її погіршенню.

Пріоритет №4 — захист економіки. В умовах економічної кризи Міністерство внутрішніх справ докладає всіх зусиль для запобігання розкраданню бюджетних коштів, припинення свавілля корумпованих чиновників, викриття хабарництва, насамперед у центральних та регіональних органах влади і управління, а також з боку посадовців, які мають дозвільні та регулятивні повноваження.

У сфері службової діяльності помітна тенденція до збільшення кількості тяжких злочинів. У поточному році викрито 5,7 тис. злочинів, внаслідок яких було завдано шкоди більш як на 1,4 млрд. грн.

Процвітає хабарництво. За перший квартал уже встановлено факти незаконних вимагань 1078 посадовими особами на загальну суму 44 млн. грн.

Неналежне судочинство та непринциповість керівників цих посадовців — передусім у держадміністраціях — мали б стати предметом окремого аналізу РНБОУ, вважає міністр.

Серед викритих злочинів 2,7 тис. пов’язані з бюджетними коштами. Більш як половина — це зазіхання на кошти Державного і місцевих бюджетів. Найбільше зловживань зафіксовано при витрачанні коштів на розвиток виробництва сільськогосподарської продукції та тваринництва, капітальне будівництво та ремонти доріг, будівництво житлового фонду за державними програмами, на соціальний захист населення, зокрема на ліквідацію техногенних катастроф та стихійних лих, на надання допомоги малозабезпеченим категоріям населення.

Особливо турбує, що в поточному році більше ніж удвічі, порівняно з відповідним періодом минулого року, зросли збитки, завдані злочинами у бюджетній сфері (з 414 млн. до 874 млн. грн.). Цинізм і нахабство посадовців зростають пропорційно погіршенню економіки, зазначив міністр.

За минулий рік та перший квартал цього року викрито 129 злочинів, до вчинення яких причетні 47 суддів, у тому числі 25 із них — до хабарництва.

Розглядаючи питання службових злочинів, не можна не звернути увагу на ліберальну судову практику в цих справах, внаслідок чого переважна більшість розкрадачів та хабарників відбувається легким переляком, а боротьба з посадовою злочинністю фактично не досягає необхідного для суспільства і держави ефекту, зазначив Ю.Луценко. Торік за хабарництво засуджено 534 особи, з них до позбавлення волі лише 57, з яких 26 — до трьох
років. За такої практики правоохоронна система не здатна зменшити кількість злочинних зазіхань посадовців, повідомляє Департамент зв’язків із громадськістю МВС України.

Пріоритет №5 — протидія незаконному обігу наркотичних засобів. Міністерство внутрішніх справ відмовилося від практики боротьби з наркозлочинами шляхом викриття якомога більшої кількості зберігачів та споживачів наркотиків. Основними напрямками цієї роботи є ліквідація міжнародних каналів надходження наркотиків в Україну, організованих злочинних наркоугруповань, викриття та арешт збувачів наркотиків, виявлення та конфіскація коштів і майна, отриманих від незаконних операцій з наркотиками, позбавлення наркоділків фінансово-економічної бази злочинної діяльності.

Результати боротьби із цим злом були б більш вагомі, якби суди принципово оцінювали суспільну небезпеку наркобізнесу і ухвалювали рішення про обрання запобіжного заходу та відповідну міру покарання. Суди дають санкцію на взяття під варту лише 45% викритих активних наркоділків. Майже стільки ж несуть заслужене покарання у вигляді позбавлення волі. У Вінницькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Тернопільській, Рівненській областях та місті Севастополі понад 70% наркоділків після викриття залишаються на волі.

Пріоритет №6 — безпека дорожнього руху. Завдяки реалізації комплексу заходів, упродовж першого кварталу цього року, порівняно з аналогічним періодом минулого року, кількість автопригод з потерпілими зменшилася на 36,4%, загиблих у них осіб — на 41,9%, травмованих — на 36,8%.

За час дії нового закону з допомогою приладів фото- та відеофіксації виявлено понад мільйон порушень. Накладено штрафів на суму 673 млн. грн. У тому числі зафіксовано 463 тис. порушень (34,4% від усіх фото- та відеозафіксованих), скоєних водіями престижних іномарок, за які накладено штрафів на суму 144 млн. грн.

На думку міністра внутрішніх справ, різко знизилася кількість випадків хабарництва з боку працівників ДАІ, натомість зафіксовано понад дві тисячі спроб дачі хабарів.

Нерідко суди застосовують санкції, неадекватні соціальній небезпеці порушень ПДД. У поточному році, порівняно з минулим, у півтора разу зменшилася кількість рішень судів про позбавлення порушників права керувати транспортними засобами, їхня частка в загальній кількості направлених у суди матеріалів становить лише 8%.

Суди винесли рішення тільки щодо половини порушень, учинених водіями у стані алкогольного сп’яніння. Лише кожного п’ятого правопорушника позбавлено права керування. До кожного другого застосовано стягнення у вигляді штрафу, а кожного третього направлено на громадські роботи. До нетверезих водіїв практично не застосовується санкція у вигляді адміністративного арешту. Рішення про платне вилучення транспортного засобу суди ухвалюють переважно стосовно соціально незахищених верств населення, зазвичай власників автомобілів марок «Жигулі», «Москвич», мотоциклів і мопедів.

Якщо у 2008 році суди щомісяця розглядали близько 57 тис. адміністративних справ, то в поточному — майже втричі менше. Загалом за три місяці 2009 року розглянуто тільки половину направлених у суди матеріалів у сфері безпеки дорожнього руху.

Пріоритет №7 — робота зі зверненнями громадян та забезпечення службової дисципліни і дотримання законності серед особового складу, виявлення та очищення органів внутрішніх справ від порушників закону.

Згідно з матеріалами служби внутрішньої безпеки, за 2005—2009 роки порушено 2,5 тис. кримінальних справ стосовно працівників органів внутрішніх справ, складено понад 600 протоколів про корупційні діяння. До дисциплінарної відповідальності притягнуто 23,5 тис. працівників, з них понад дві тисячі звільнено зі служби.

Ю.Луценко: «МВС стабільно й активно протидіє загальнокримінальній злочинності, подолало провали 2007 року щодо ситуації на автошляхах та протидії економічній злочинності, а також відновило і навіть активізувало очищення рядів ОВС».

До речі

Заява про зростання злочинності в державі в 2,5 разу не відповідає дійсності і є некомпетентною, вважають в МВС. Так, Міністерство внутрішніх справ України розцінило відповідну заяву заступника секретаря РНБО Степана Гавриша на засіданні Ради Національної безпеки та оборони.

У зв’язку з економічною кризою, що вплинула на криміногенну обстановку, справді спостерігається незначне збільшення кількості розбійних нападів та грабежів (відповідно на 15 та 8 відсотків), проте ситуація утримується під контролем, і такі злочини мають досить високий рівень розкриття. Водночас зменшилася кількість навмисних убивств та випадків завдання тяжких тілесних ушкоджень зі смертельними наслідками, повідомляє Департамент зв’язків із громадськістю МВС України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі