«Дитячі пустощі» представників серйозних структур. В Ужгороді під час вимагання грошей затримано співробітників трьох силових відомств

Поділитися
Те, що певна частина правоохоронців використовує свої посади зовсім не для охорони закону й правопорядку, — факт загальновідомий і окремого доведення не потребує...

Те, що певна частина правоохоронців використовує свої посади зовсім не для охорони закону й правопорядку, — факт загальновідомий і окремого доведення не потребує. Моторошні історії про перевертнів у погонах чи корупційні скандали в середовищі силовиків для України, на жаль, давно не рідкість. Випадок, що стався в кінці березня в Ужгороді, до розряду суперрезонансних злочинів не належить — не ті масштаби. Його можна б назвати пародією на злочин чи якимось курйозом, якби не одна обставина — до вимагання грошей виявилися причетними офіцери одразу трьох силових відомств — податкової адміністрації, СБУ та міліції. Такого «курйозу» в Україні, напевно, ще не було.

Згідно з даними попереднього слідства, ініціатором цієї неприємної історії став 23-річний оперуповноважений аналітичного сектора податкової міліції, лейтенант Олег Молнар (імена персонажів змінено до завершення слідства. — Авт.). На своїй посаді юнак не встиг пропрацювати й шести місяців — його атестували в жовтні минулого року. Очевидно, 1000 гривень зарплати офіцерові здалося замало, ось він і вирішив паралельно зайнятися бізнесом. Після Нового року Олег організував на підставних осіб кілька точок із надання послуг мобільного зв’язку за безлімітним тарифом (1 гривня за 5 хвилин розмови по Україні). На одній із них і працював потерпілий — 23-річний Віктор Маляренко з Миколаївської області. Податківець обіцяв своєму працівникові зарплату 800 гривень, однак наприкінці першого ж місяця вирішив його «кинути» — заявив, що Віктор працював погано, опинився в мінусах і заробив усього 200 гривень. Звільнитися «підлеглому» «хазяїн» категорично заборонив, доки не знайдеться заміна, тому хлопець врешті-решт просто взяв 600 гривень денної виручки і, передавши телефони напарниці, того ж дня разом зі своєю 21-річною дівчиною вирішив їхати в Миколаївську область. Молоді люди планували одружитися, і Віктор хотів познайомити майбутню дружину зі своїми батьками. Проте його планам не судилося збутися.

Новина про те, що Віктор самовільно привласнив виручку, викликала в Олега лють і бажання провчити «нахабу». З допомогою службового посвідчення податківець швидко з’ясував через залізничну касу, на який саме поїзд Віктор купив квиток, зателефонував своєму старшому братові — слідчому Воловецького райвідділу міліції, а також двом знайомим працівникам патрульно-постової служби Ужгородського МВВС і разом із ними кинувся в погоню.

Віктора та його дівчину фактично викрали на залізничному вокзалі в Мукачевому, коли вони намагалися зайти до свого вагона. Хлопця на очах у всіх закували в наручники й, наче якогось злочинця, потягли до мікроавтобуса. Свідком цієї сцени стали кілька працівників ППС Мукачівського міськвідділу міліції, котрі одразу підійшли, щоб з’ясувати, в чім річ. Зловмисники, які були не у формі, пред’явили службові посвідчення (і навіть дозволили переписати їх дані!), сказали, що затримали злодіїв, після чого посадили хлопця й дівчину в автомобіль і повезли за місто. На пустирі на околиці Мукачевого Олег заявив «полоненим», що за кілька годин вони зобов’язані заплатити йому дві з половиною тисячі гривень моральної й матеріальної компенсації. Очевидно, юнак полюбляв дивитися серіал «Бригада», оскільки не тільки дав Віктору «для профілактики» кілька стусанів, а й пригрозив, що в разі непослуху вб’є його з дівчиною на місці, і навіть кинув своїм спільникам фразу: «Тягніть лопати, хай копають собі могилу».

Після таких погроз у дівчини сталася істерика, вона гарячково почала видзвонювати свого батька та знайомих і зі сльозами благати позичити гроші. Лише через кілька годин, повіривши, що зазначену суму знайдено, правоохоронці відвезли «полонених» на трасу і, забравши в них паспорти, гроші (близько 400 гривень) та мобільні телефони, поїхали до Ужгорода по «компенсацію». Залишені на дорозі без копійки, Віктор із дівчиною добиралися до міста на попутках та «своїх двох» майже всю ніч.

Батько дівчини працює в комунальному господарстві й отримує 500 гривень на місяць, її знайомі теж не належать до кола людей із високими доходами, тому за кілька годин вони спільними зусиллями зуміли зібрати всього 450 гривень. Зрозумівши, що дістати ще понад дві тисячі гривень нереально, літній чоловік пішов у міськвідділ міліції й зі сльозами на очах розповів, що його дочку викрали якісь бандити, котрі вимагають викуп, погрожуючи її вбивством.

До часу передачі «компенсації» залишалося близько години, і за цей час співробітники карного розшуку розробили план затримання вимагачів. Близько восьмої вечора батько дівчини, дотримуючись інструкцій, які мобільним телефоном йому давав Олег, на одній із міських площ підніс гроші до таксі й віддав невідомому молодику. Той, перерахувавши суму, спробував повідомити телефоном Олегові, що грошей менше, ніж очікувалося, але не встиг, оскільки був затриманий міліцією.

Подальші події набули цілком несподіваного продовження. Виявилося, що податківець спостерігав за передаванням грошей збоку. Він, звичайно, не міг не зрозуміти, що спільника затримала міліція, однак замість того, щоб тихенько зникнути й спробувати «обрубати хвости», підбіг до таксі, пред’явив міліціонерам службове посвідчення й зажадав відпустити товариша. Коли це не вдалося, сам зголосився їхати в міськвідділ, щоб «розкласти там усі точки над «і». У міськвідділі офіцер поводився нахабно — наполягав на своїй правоті, а Віктора з дівчиною називав лохами, які заборгували йому гроші. Олег намагався качати права навіть у присутності представника податкової адміністрації, і лише після того, як йому прямо сказали, в яке болото він вляпався, замовк, відмовившись взагалі давати будь-які пояснення.

Тим часом працівників кримінального розшуку очікувало ще кілька несподіванок. Під час оформлення протоколу затримання з’ясувалося, що молодик, який отримував у таксі гроші, — оперуповноважений обласного управління СБУ (з Олегом він колись навчався в одному класі). Трохи згодом було встановлено, що до вимагання причетні і два працівники патрульно-постової служби Ужгородського МВВС. Одразу після їх допиту старший брат Олега, слідчий Воловецького РВВС, зник у невідомому напрямку. Він повернувся лише через два дні, зрозумівши, що втеча нічого не дасть, а лише збільшить його вину. На той час слідчого вже звільнили з органів за невихід на роботу. Він став єдиним із правоохоронців, котрий позбувся роботи за порушення. І Олега, і двох його спільників із ППС було звільнено за власним бажанням (декого — заднім числом). Що ж стосується оперуповноваженого СБУ, то його поки що відсторонили від роботи. Керівництво управління служби безпеки не стало поспішно звільняти підлеглого, сказавши, що якщо він винен, хай відповідає за повною програмою як офіцер СБУ.

Прокуратура Ужгорода порушила кримінальну справу за ч.2 ст.189 Кримінального кодексу (вимагання). Олег заарештований і перебуває у слідчому ізоляторі, його старший брат, а також два колишніх ППС-ники, поки що проходять у справі як свідки (утім, декому з них незабаром пред’являть обвинувачення). Офіцер СБУ після десятиденного перебування в ізоляторі відпущений на підписку про невиїзд. Його роль у злочині поки що до кінця не з’ясована, спочатку навіть були припущення, що Олег просто підставив колишнього однокласника, який насправді нічого не знав. Однак згодом з’ясувалося, що офіцер СБУ з самого початку був у курсі, тому йому, як і Олегу, вже пред’явлено обвинувачення у вимаганні. До речі, ч.2 ст.189 Кримінального кодексу передбачає за цей злочин від трьох до семи років позбавлення волі.

Ось, власне, і вся історія. Після ознайомлення з якою не може не виникнути головне запитання — як таке взагалі могло статися? Щодо головного обвинувачуваного — тут усе зрозуміло: він ішов в органи для того, щоб банально заробити. Як стверджують обізнані люди, система викладання в навчальному закладі, який торік закінчив Олег, побудована на хабарах, ось новоспечений офіцер і вирішив «відбити» витрачені на знання гроші. Найцікавіше, що знання ці виявилися абсолютно нульовими. Оперативники з усмішкою згадують, як після затримання податківець намагався качати права, плутаючи при цьому Кримінальний та Цивільний кодекси. А зрежисований ним сценарій вимагання грошей виявився аж надто непрофесійним. Якби колишній студент читав підручники з криміналістики, то не наробив би стільки помилок і не попався б так по-дитячому.

Сам факт вимагання не може не викликати подиву, в мотивацію цього злочину спочатку ніхто не хотів повірити. Адже ні 600 гривень (які, якщо розібратися, Олег сам мав би віддати своєму працівникові), ні навіть дві з половиною тисячі аж ніяк не заслуговують на той «бойовик», що його організував податківець, та ще й втягнув у нього працівників СБУ та міліції. Піти на такий злочин міг хіба підліток із хворобливою уявою після перегляду бандитських серіалів. На запитання до працівників прокуратури, як заарештований поводиться тепер, чи усвідомив він, у яку халепу вскочив і яку «послугу» зробив своїм друзям, була коротка відповідь: «Дитячий садок». Але ж цей «дитячий садок» працював офіцером у відомстві, сама назва якого здатна викликати переполох у солідних комерційних структурах, і мав усі перспективи для кар’єрного росту.

Представники всіх силових відомств, із якими мені довелося обговорювати факт вимагання, сходяться на думці: глибинна причина злочину — грубі помилки в доборі кадрів. Як вдалося з’ясувати, Олег потрапив на навчання в академію за направленням ДПА. Для отримання цього документа випускник загальноосвітньої школи має пройти перевірку щодо схильності до правопорушень. Така перевірка проводиться силами дільничного інспектора і найчастіше зводиться до простого опитування сусідів на кшталт того, чи не крав у дитинстві претендент на навчання в академії яблука із саду. Після чотирьох років стаціонару ДПА була зобов’язана надати випускникові роботу, не проводячи при цьому ніякої додаткової перевірки (кажуть, що при прийомі Олега в ДПА були змушені скоротити когось зі «стариків»).

У міліції з добором кадрів ще гірше. Усі, хто має вислугу, давно пішли на пенсію, яка після відомого указу міністра Білоконя стала вищою за зарплату. Тепер, щоб заповнити вільні вакансії, УВС доводиться давати оголошення у ЗМІ. Ситуацію з працівниками ППС взагалі можна назвати катастрофічною — сюди беруть будь-кого, хто відслужив в армії і вміє написати заяву. Про якісь серйозні перевірки мова не може йти у принципі. Через нестачу кадрів віднедавна кандидати в патрульно-постову службу навіть не їдуть на кількамісячні навчальні курси в міліцейські школи, а проходять теорію в «бойових умовах», патрулюючи зі старшими колегами міські вулиці. Промовистий факт — один зі звільнених ППС-ників отримав посвідчення за півтора місяця до злочину, а другий встиг повноцінно прослужити всього дев’ять днів. Певний подив може викликати хіба той факт, що до вимагання виявився причетним офіцер СБУ. Однак це лише на перший погляд. Той, хто часто спілкується з працівниками служби безпеки, знає: загальний хаос, який панує в силових структурах після перманентних спроб їх реформування, торкнувся й цього грізного відомства. І злочин, про який ішла мова, — ще одне свідчення цього.

Не хотілося б, аби описаний вище випадок став підґрунтям для широких узагальнень. У правоохоронних структурах, безперечно, працюють багато відданих своїй справі професіоналів. Інцидент в Ужгороді — лише один із сигналів про те, що систему добору кадрів у силові структури слід кардинально переглянути. Аби такі «дитячі пустощі» в майбутньому не переросли у серйозні дорослі ігри.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі