Запізнілий жест

Поділитися
На тлі українського конфлікту в Британії розпалюється суперечка через плановане скорочення бюджетних видатків на оборону. Очікується, що наступного року на неї буде витрачено менше ніж 2% ВВП. Військові експерти різко виступають проти скорочення витрат - саме через загрозу з боку Росії - і попереджають, що скорочення подібного масштабу призведуть до наслідків, яких не можна буде ігнорувати.

Протягом останнього тижня британський прем'єр-міністр Девід Кемерон майже щодня робив різкі заяви з приводу російської агресії в Україні. Він заявив про направлення в Україну британських військових інструкторів, про посилення санкцій стосовно Росії. А все тому, що Палата лордів виступила з жорсткою критикою коаліційного уряду Великобританії під керівництвом консерватора Девіда Кемерона.

20 лютого комітет із зовнішньої політики верхньої палати британського парламенту оприлюднив доповідь, у якій звинуватив британський уряд у недооцінці серйозності становища в Україні і ворожості Росії до підписання Угоди про асоціацію України з ЄС, що в остаточному підсумку призвело до збройного конфлікту. У Палаті лордів також зазначили, що дипломати країн-членів Євросоюзу "катастрофічно хибно витлумачили" ситуацію напередодні кризи в Україні і виявилися не в змозі дати серйозну відповідь діям Росії. "Відносини ЄС з Росією надто довго ґрунтувалися на оптимістичній вірі в те, що Росія перебуває на шляху до перетворення на демократичну європейську державу. Це не так. Країни-учасниці ЄС занадто пізно оцінили ситуацію й не зуміли вчасно пристосуватися до справжнього стану справ у Росії", - сказано в доповіді.

Голова комісії з питань зовнішньої політики лорд Крістофер Тугендхат досить низько оцінив рівень компетентності Форин-офісу (британського МЗС) щодо Росії, що й призвело, на його думку, до катастрофічних наслідків. У доповіді наголошується, що Будапештським меморандумом 1994 р. на Великобританію покладено особливу відповідальність щодо захисту територіальної цілісності України, і що сьогодні Сполучене Королівство проявляє в цьому питанні "недостатню участь". На підставі ретельного аналізу було зроблено висновки, що британська дипломатія страждає від недостатньо єдиної стратегії ЄС стосовно Росії Владіміра Путіна, від втрати аналітичних навичок і незнання іноземних мов, а відтак - нерозуміння політичного й культурного контексту пострадянських країн.

Але найболіснішим підсумком у доповіді Палати лордів стало підкреслення того факту, що Британія в рамках Євросоюзу поступилася зовнішньополітичним порядком денним Німеччині й Франції. Частково тому, що прем'єр-міністр Девід Кемерон сфокусував свою увагу на "домашніх" поїздках у рамках виборчої кампанії перед травневими парламентськими виборами. А ще тому, що Великобританія втрачає своє колись вагоме слово в Європі - через багато факторів: неучасть у єврозоні, ілюзію відокремленості, майбутній референдум за вихід з ЄС, а також після невдалої іракської кампанії під проводом США.

До речі, про самоусунення Великобританії - постійного члена Радбезу ООН, члена НАТО, ЄС і " Великої сімки" - у справі врегулювання української кризи почали відкрито говорити в ЗМІ ще напередодні Мінських переговорів 11 лютого. Міністр закордонних справ та у справах Співдружності Великобританії Філіп Геммонд на зустрічі зі своїми колегами з Євросоюзу 9 лютого обрав невиразну й вичікувальну позицію під час обговорення ситуації в Україні та німецько-французької мирної ініціативи. Його коротка заява стосувалася лише того, що Британія не має наміру поставляти Україні летальну зброю.

У Великобританії вже давно триває широка дискусія про зовнішньополітичний курс країни та її місце на геополітичній карті світу. Наприкінці січня Палата громад британського парламенту у своїй доповіді розкритикувала більш ніж скромну роль Великобританії в боротьбі проти терористів "Ісламської держави". Потім колишній заступник верховного головнокомандувача сил НАТО в Європі сер Річард Ширрефф зазначив: "Дуже шкода, що ми не бачимо впливу прем'єр-міністра Великобританії у спробах урегулювати кризу в Україні". І тепер - неприємна для країни доповідь Палати лордів з невисокою оцінкою зусиль і можливостей міністрів і дипломатів Британії.

Доповідь негайно прокоментували всі британські ЗМІ. Найбільш жорсткі і навіть саркастичні слова до доповіді лордів додала газета Guardian. У статті прем'єр-міністру докоряють ігноруванням глобальних питань зовнішньої політики: "...бажання Кемерона удавати, що Британія може підняти розвідні мости, відділившись від решти світу, - це ілюзія". Там також висловлено побажання не перекладати всієї провини за те, що трапилося в Україні, на Євросоюз, оскільки Британія несе на собі частину відповідальності за провал. Але з іншого боку, уїдливо рекомендує суспільству Guardian, прем'єр-міністру "також не варто дозволяти розмахувати шаблею, яка виявилася тупою саме в той момент, коли це мало значення".

Своєрідно на доповідь лордів відгукнувся журналіст і лауреат премії Пулітцера Брет Стівенс на сторінках газети Wall Street Journal, зневажливо прокоментувавши бездіяльність європейців в українському конфлікті, але жодним словом не згадавши міри відповідальності США. Однак висновок, який робить журналіст, досить неприємний: "Особливість політики Заходу стосовно Кремля полягає в готовності забувати звірства часів другої чеченської війни", і далі перелічено всі трагічні моменти політики Путіна - Михайло Ходорковський, Анна Політковська, напад на Грузію, корупція в підготовці до Олімпіади, фальсифікація виборів, анексія Криму і знищення малайзійського літака.

Так збіглося, що наступного дня після доповіді Палати лордів до Британії з робочим візитом прибув держсекретар США Джон Керрі, щоб обговорити з британським колегою "гарячі точки" світу, головною серед яких сьогодні є Україна. У Лондоні Джон Керрі заявив, що "протягом кількох днів президент Обама, розглянувши можливі варіанти, ухвалить рішення про наступний крок" щодо ситуації в Україні. Це було 21 лютого. А сьогодні вже яке число? Скільки в розумінні Білого дому тривають "кілька днів" - тільки йому відомо.

23 лютого Девід Кемерон заявив, що його уряд виступає за посилення санкцій стосовно РФ, аж до виключення її з "Великої вісімки" (G8). Він обіцяв Росії більш жорсткі економічні санкції, якщо проросійські сепаратисти Донбасу, всупереч Мінським домовленостям, спробують захопити більше територій: "Найближчими днями ми будемо обговорювати подальші кроки з країнами "сімки". Бо незаконні дії Росії, що не мають виправдання, вийшли на новий рівень", - сказав Кемерон. На що Сергій Лавров, очільник російського МЗС, поспішив відповісти, що "вісімка" - це не "структура", звідки можна вигнати, а просто "клуб", куди з'їжджаються лідери країн за власним бажанням обговорити питання. Словом, дав зрозуміти, що Росію видалення з усіляких там клубів мало обходить.

24 лютого, виступаючи в парламентському комітеті зі зв'язків, прем'єр-міністр зауважив, що подальше російське втручання в Україні призведе до третього пакета санкцій проти Росії, який включає заходи проти ключових галузей російської економіки. "Якщо не зупинити Росію зараз, то завтра ми побачимо дестабілізацію Молдови і балтійських країн", - попереджає Кемерон. Що ж до миротворчої місії ООН на території України, то, на думку британського прем'єра, Росія, як член Радбезу ООН, має право вето, яким може скористатися. Крім того, він не вважає за необхідне задіювати подібну місію.

Того ж дня, 24 лютого, Девід Кемерон повідомив, що Великобританія в березні направить в Україну 75 військових інструкторів, які консультуватимуть і навчатимуть особовий склад збройних сил країни. Перебуватимуть вони "далеко від зони конфлікту" - для здійснення медичної, розвідувальної, тилової та піхотної підготовки. Завдання британських військових фахівців, за словами Кемерона, у тому, щоб "розробити програму поліпшення боєздатності українських військ". Українській стороні буде передано також деякі тактичні розвіддані. Направляючи своїх військових інструкторів в Україну, уряд Девіда Кемерона намагається відповісти на критику з приводу того, що Лондон опинився на узбіччі дипломатичних зусиль, спрямованих на припинення війни. Напевно, це правильний жест Великобританії, навіть у чомусь символічний, але вочевидь запізнілий.

А ось надання зброї Україні британський прем'єр вважає несвоєчасним. Він не заперечує, що надалі, залежно від розвитку ситуації, таку допомогу може бути надано, але сьогодні йдеться тільки про "нелетальну допомогу". Але ж саме британські журналісти-розслідувачі з проекту Billingcat за допомогою цифрових методів аналізу, супутникових знімків і соціальних мереж переконливо довели, що артилерійські обстріли території України здійснювалися з території Росії.

На тлі українського конфлікту в Британії розпалюється суперечка через плановане скорочення бюджетних видатків на оборону. Очікується, що наступного року на неї буде витрачено менше ніж 2% ВВП. Військові експерти різко виступають проти скорочення витрат - саме через загрозу з боку Росії - і попереджають, що скорочення подібного масштабу призведуть до наслідків, яких не можна буде ігнорувати. Позиції військових "яструбів" посилені нещодавніми інцидентами з російськими бомбардувальниками, які були помічені біля берегів Англії, біля Корнуоллу, на південному сході країни. Звичайний маршрут російських військових літаків - південний захід Англії, але цього разу винищувачі Королівських військово-повітряних сил перехопили російські літаки з південно-східного боку. "Можливо, Росія намагається тим самим щось довести, але незрозуміло, що саме", - зауважив прем'єр. Більшість експертів сходяться на думці, що горезвісні 2% ВВП на оборону відіграють "символічну" роль. Ще скоротивши оборонний бюджет, Британія подасть сигнал про свою слабкість російському президентові, а також втратить довіру інших країн.

На закінчення своєї промови на парламентському комітеті Девід Кемерон назвав реальну причину нинішньої ситуації, коли Росія не поводиться як стратегічний партнер Європи, а Захід, попри все, якраз вважає Росію партнером: "... необхідно продовжувати роботу з Росією з деяких питань - таких як іранська ядерна програма".

Сьогодні мало хто сумнівається в причині неадекватної (досить поміркованої) реакції світу на дії Росії. Це - ядерна кнопка в руках президента Путіна. Хоча слід сказати, що саме британський уряд на початку лютого побачив загрозу миру в новій ядерній стратегії Росії. "В умовах фінансового тиску вони (росіяни) продовжують підвищувати видатки на модернізацію своїх ядерних сил", - зазначив Майкл Феллон, міністр оборони Великобританії. Він додав, що у відповідь на дії Росії будуть модернізовані британські сили ядерного стримування. Заяву можна розглядати як розуміння серйозних загроз з боку Росії, а можна, як пишуть британські оглядачі, розцінити її як "застрашливу" піар-акцію для Путіна.

Сьогодні у Британії популярності в середовищі журналістів набула фраза колишнього очільника МІ6 сера Джона Соерса, який закликав взаємодіяти "з тією Росією, яка є, а не з тією Росією, яку нам хотілося б бачити". Порятунок від ілюзій - неприємний і болісний процес визнання допущених помилок, часто запізнілий, але необхідний завжди.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі