Стиснута пружина конфлікту

Поділитися
Стиснута пружина конфлікту © depositphotos / Homocosmicos
Індія і Пакистан знову почубилися через Кашмір.

Індія і Пакистан стоять на порозі повномасштабного зіткнення. Минулого тижня військово-повітряні сили двох країн завдавали авіаударів по території одна одної і збивали літаки противника, а на індо-пакистанському кордоні, що проходить по Кашміру, індійці й пакистанці обмінювалися артилерійськими обстрілами.

За цим протистоянням з тривогою спостерігають у світі, оскільки наслідки конфлікту виходять за межі Південноазійського регіону. Адже і в Індії, і в Пакистану - ядерна зброя. А збройний конфлікт між ядерними державами, хай навіть локальний, страшний своєю непередбачуваністю. Для Києва ж це зіткнення небезпечне тим, що Москва може скористатися ситуацією, коли увага світових держав сконцентрована на Південній Азії, для ескалації ситуації в Донбасі та в Україні в цілому.

Криза розпочалася 14 лютого, коли внаслідок підриву терористом-смертником індійського конвою в північному індійському штаті Джамму та Кашмір загинули понад 40 військовослужбовців. Відповідальність за напад узяло терористичне угруповання "Джаїш-е-Мухаммад" ("Армія Мухаммеда"). Це угруповання бореться за від'єднання штату від Індії і нападає з пакистанської території.

"Джаїш-е-Мухаммад" заборонена в Пакистані, однак продовжує діяти в цій країні під назвою "Хаддам уль-Іслам". Що, втім, не дивно, оскільки пакистанські спецслужби часто заплющують очі на діяльність радикальних ісламістських організацій у Пакистані, використовуючи їх для власних потреб в Індії, Афганістані та Китаї. Наприклад, пакистанці підтримують рух "Талібан": в Ісламабаді розглядають талібів як союзників у протистоянні з Індією і як силу, здатну допомогти частково реалізувати пакистанські інтереси в Афганістані. Боротьба ведеться лише з організаціями, котрі виступають проти пакистанської держави.

Після теракту 14 лютого відносини між Делі й Ісламабадом різко загострилися. Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді заявив, що Пакистан відповідальний за теракт. У результаті, Делі відкликав посла для консультацій і підвищив мита на товари з Пакистану до 200%. Одночасно Індією прокотилася хвиля антипакистанських виступів. В Ісламабаді ж категорично відкинули звинувачення на свою адресу, а начальник штабу сухопутних військ Пакистану Джавед Баджва застеріг Індію від "безвідповідальних акцій".

Але в Делі ці слова проігнорували: минулого вівторка індійські літаки завдали масованого удару по табору "Джаїш-е-Мухаммад", розміщеному на пакистанській території, де, за словами індійців, проходять навчання бойовики. Це був перший авіаудар, завданий через лінію контролю після індо-пакистанської війни 1971 р. (Лінія контролю, встановлена після першої індо-пакистанської війни 1949 р., позначає невизнаний юридично фактичний кордон між індійською та пакистанською частинами Кашміру).

Дії Індії - порушення суверенітету Пакистану, хоча голова індійського зовнішньополітичного відомства Віджай Гокхале назвав цей удар "невоєнною попереджувальною акцією". Але в Делі аргументували повітряні удари необхідністю превентивного удару по табору "Джаїш-е-Мухаммад", щоб запобігти атакам смертників на території Індії. Як повідомляють індійські мас-медіа, внаслідок нальоту було вбито близько 200 бойовиків.

В Ісламабаді ж заявили, що на місцевості, яка зазнала бомбардування, не було "табору терористів", а сам авіаудар не призвів ні до жертв, ні до руйнувань. Голова пакистанського МЗС Шах Мехмуд Куреші назвав те, що сталося, актом "невиправданої агресії, на який Пакистан відповість свого часу і на своєму місці". Відповіді не довелося чекати довго.

Уже в середу Пакистан завдав авіаударів по пустищах навколо військових об'єктів на контрольованій Індією частині Кашміру. Внаслідок бойового зіткнення індійці збили один пакистанський літак, а пакистанці - два індійських. При цьому пакистанці продемонстрували відео полоненого індійського пілота. В Ісламабаді стверджують, що один зі збитих літаків ВПС Індії впав на пакистанську частину Кашміру, а другий - на індійську. У Делі ж кажуть, що втратили тільки один літак.

Це далеко не перший конфлікт між Індією та Пакистаном через Кашмір. Обидві країни, що претендують на повний контроль над штатом, більшість населення якого становлять мусульмани, двічі воювали за цю територію - у 1947-1949 рр. і 1965 р. У 1999 р. між країнами спалахнув прикордонний збройний конфлікт, відомий як "Каргільська війна". У 2001-2002 рр. знову відбулися масштабні прикордонні зіткнення.

В індійській частині Кашміру наявні сильні сепаратистські настрої. Їх підживлює високий рівень безробіття. Не дивно, що в штаті постійно виникають заворушення, які призводять до масових жертв. Одні з найбільш масових сталися у 2016 р. через убивство індійськими силовиками активіста угруповання "Хізб-уль-Муджахідін", що вимагає від'єднання штату від Індії.

Після того, як були збиті індійські й пакистанський літаки, у Пакистані заявили, що не прагнуть ескалації напруженості та війни з Індією, а єдиною метою авіаудару було "продемонструвати право та повну готовність до самооборони". У телевізійному зверненні пакистанський прем'єр-міністр Імран Хан попередив, що подальша ескалація дуже небезпечна: "Якщо ми дозволимо цьому статися, і я, і Нарендра Моді втратимо контроль над ситуацією". Пізніше Імран Хан на знак примирення між двома країнами пообіцяв звільнити з-під арешту пілота збитого індійського літака.

Однак, незважаючи на заклики з боку Ісламабада і запевнення Делі в тому, що Індія лише прагне розправитися з терористами, конфронтаційна спіраль поки що досі стиснена. Зокрема й тому, що внутрішня ситуація і в Індії, і в Пакистані, населення яких чутливе до кашмірського питання й не налаштоване йти на поступки, примушує уряди двох країн дотримуватися жорсткої позиції стосовно Кашміру.

Підвищує ставки в цій грі й те, що в Індії у травні відбудуться парламентські вибори. Авіаудар має велике пропагандистське значення для Моді, демонструючи готовність його уряду жорстко реагувати на терористичні акти. Але після відповіді з боку пакистанських ВПС індійський прем'єр, якщо хоче, щоб його партія "Бхаратія джаната парті" виграла вибори, змушений поводитися публічно більш агресивно.

Проте, хоча конфлікт і зберігає вибухонебезпечний потенціал, експерти вважають, що апокаліптичного розвитку подій - нової індо-пакистанської війни - все ж таки не буде: все обмежиться прикордонними сутичками. Та й глобальні і регіональні гравці - США, КНР, ЄС, РФ - постараються зробити все, щоб запобігти катастрофічному сценарієві протистояння. Сполучені Штати й Китай уже закликали обидві країни виявити стриманість і не допустити ескалації напруженості в регіоні.

Зважаючи на все, і в Делі, і в Ісламабаді дослухаються до цих закликів. Та й теорія ядерного стримування передбачає, що ядерні держави мають вирішувати конфлікти шляхом переговорів, а не шляхом великомасштабного збройного протистояння. Але деескалація не означає, що відносини між Індією і Пакистаном стануть теплішими, а кашмірська проблема найближчими роками зникне.

* * * На прохання DT.UA, ситуацію прокоментував посол Індії в Україні Партха САТПАТХІ: - 14 лютого у штаті Джамму та Кашмір терорист-смертник скоїв жахливий напад на сили безпеки Індії, внаслідок якого загинуло понад 40 індійських солдатів. Цей терористичний акт здійснила базована в Пакистані організація "Джаїш-е-Мухаммад", визнана ООН терористичною. Після цього нападу уряд Індії надав пакистанському уряду достовірну інформацію, яка доводить, що напад відбувся з Пакистану, і попросив владу вжити жорстких заходів проти "Джаїш-е-Мухаммад" та її засновника Маулана Масуда Азхара. Однак, незважаючи на незаперечні докази, Ісламабад не взяв до уваги прохання Делі й навіть відмовився визнати цей акт терору. Пакистану було дано вдосталь часу, щоб продемонструвати свою готовність діяти проти злочинців, які взяли на себе відповідальність за напад. У минулому Делі надавав Ісламабаду інформацію про місцезнаходження на території Пакистану різних навчальних таборів з підготовки терористів, але пакистанська влада не вживала жодних конкретних дій. Оскільки Пакистан відмовлявся визнавати наявність терористичних груп і вживати заходів проти них, а також на основі достовірної інформації про те, що "Джаїш-е-Мухаммад" планує ще один терористичний акт, уряд Індії вирішив вжити превентивних заходів. О 3 годині 30 хвилин 26 лютого ВПС Індії завдали удару по найбільшому навчальному табору "Джаїш-е-Мухаммад", розміщеному в лісовій зоні Балакоти в Пакистані. Місце розташування табору дозволило під час атаки уникнути жертв серед мирного населення. Атакувавши об'єкт терористичної організації, Делі не загострив конфлікту з Ісламабадом, оскільки обрана ціль - табір "Джаїш-е-Мухаммад". Це була виключно контртерористична операція, спрямована на запобігання черговій терористичній атаці проти Індії. Мішенню не став жоден пакистанський військовий об'єкт. Індія, яка не хоче ескалації й не бажає погіршення ситуації у сфері регіональної безпеки, й надалі діятиме відповідально та стримано. Ситуацію ж загострили ВПС Пакистану, здійснивши 27 лютого повітряну атаку на військові об'єкти (розміщені на території Індії), яку відбили індійські ВПС. Індія просить усі країни настійно закликати Пакистан вжити негайних і конкретних заходів у боротьбі з тероризмом. Пакистанський уряд повинен виконати дану 2004 р. обіцянку, що Пакистан не допустить використання своєї землі (або територій, які перебувають під його контролем) для ведення терористичних дій проти Індії. Уряду Пакистану слід вжити негайних заходів проти "Джаїш-е-Мухаммад" та інших терористичних груп - зруйнувати інфраструктуру терористів і притягти до відповідальності винних в огидних терористичних актах проти Індії. Якщо Ісламабад готовий серйозно поставитися до нашого занепокоєння стосовно терористичних організацій, котрі базуються в Пакистані або на територіях, що перебувають під його контролем, Делі готовий співпрацювати і об'єднати зусилля в ліквідації тероризму. Символічні дії або подвійні стандарти більше не приймаються.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі