Росія готується до транзиту влади - Міжнародна політика - dt.ua

Росія готується до транзиту влади

19 квітня, 2019, 18:43 Роздрукувати Випуск №15, 20 квітня-25 квітня

Останні арешти в РФ колишніх високопосадовців за корупційними звинуваченнями є підтвердженням цього.

У Росії цієї весни відбулося кілька досить гучних арештів колишніх високопосадовців. 

26 березня в Москві ФСБ затримала Михайла Абизова — скандально відомого колишнього міністра часів президентства Дмитра Медвєдєва і, за деякими свідченнями, його ж друга. Абизова також пов'язують із головою правління "Роснано" Анатолієм Чубайсом, з яким він мав свого часу спільні бізнес-інтереси в енергетичній сфері (працювали разом, зокрема, в "РАО "ЕЭС России"). Саме атакою на Чубайса багато хто в Росії називає цей арешт. Чубайс — досить знакова і навіть загадкова постать сучасної РФ. Як охарактеризував його російський політолог Станіслав Бєлковський, він є системотвірною персоною і тому недоторканною. Чому так — залишається тільки здогадуватися. Достеменно можна сказати лише те, що історія недоторканності Анатолія Чубайса розпочалася разом із політичним сходженням Владіміра Путіна і пов'язана з організацією транзиту влади 1999 року від президента Бориса Єльцина до на той час директора ФСБ. Є версія, що тодішній президент РФ бачив своїм спадкоємцем голову ВАТ "РЖД" Миколу Аксьоненка, а не Путіна, і саме Чубайс умовив Єльцина зробити ставку на нинішнього президента Росії. Але річ у тому, що визначальну роль у долі В.Путіна відіграла ще одна людина — Борис Березовський. Цей олігарх, як відомо, загинув за загадкових обставин у Великій Британії. Смерть Березовського доводить, що у вдячності нинішнього президента РФ є строк давності.

Перші ознаки того, що Чубайс, можливо, потрапив у немилість, з'явилися цієї зими. Абсолютно неочікувано і з досить-таки незначного інформаційного приводу на А.Чубайса з критикою публічно напала директорка департаменту інформації МЗС РФ Марія Захарова. Їй не сподобалося, як Анатолій Борисович, виступаючи на Гайдарівському економічному форумі в січні, розповідав про "невдячне олігархам інфантильне російське суспільство", яке є бідним, але енергетично марнотратним. Вербальна перепалка Чубайса із Захаровою, без перебільшення, шокувала російську спільноту. Оскільки ніхто й ніколи з офіційних осіб досі голову "Роснано" критикувати собі не дозволяв. Згодом із критикою Чубайса і на захист М.Захарової виступив віце-спікер Державної думи Ігор Лебедєв. А вже за кілька місяців після цього інциденту з Чубайсом пов'язують арешт опального екс-міністра Абизова, який приїхав з Італії (де він переховувався від кримінального переслідування) на день народження колишнього віце-прем'єра РФ Аркадія Дворковича. Сам Аркадій Дворкович після арешту друга терміново вилетів до Сан-Марино на шаховий чемпіонат малих країн по лінії ФІДЕ (головою якої він є). Згодом Дворкович повернувся і виступив поручителем за Абизова, якого звинувачують у створенні злочинної організації та махінаціях на суму 4 млрд руб., за що він може отримати до 20 років ув'язнення. Хоча це краплина в морі шкоди, якої завдавала РФ діяльність Абизова (у тому числі спільна з Чубайсом). У цій же справі заарештовано й п'ятьох топ-менеджерів енергетичних компаній. Цікаво, що на підтримку Абизова виступили також сам Чубайс, колишня прес-секретарка прем'єра Дмитра Медвєдєва Наталія Тимакова, мільярдер Роман Троценко, колишній керівник адміністрації президента Олександр Волошин та деякі відомі керівники (зокрема Чулпан Хаматова) благодійних фондів, у які свого часу Абизов вносив пожертвування. Така солідарність впливових у РФ людей привертає до себе увагу. Вони не бояться за власну репутацію, захищаючи людину, яку звинувачують у корупційній діяльності та великих фінансових махінаціях. Це схоже на колективне звернення-прохання до президента РФ відпустити одного з них із розрахунком, що в інтересах Кремля зберігати мир і злагоду, як то кажуть, у всіх своїх вежах. Не зваживши на таку консолідовану позицію російських топ-персон, суд не прийняв застави і залишив Абизова під вартою до 25 травня.

Не встигли в Росії обговорити арешт Абизова, як уже 28 березня стало відомо про затримання не менш знакової постаті — Віктора Ішаєва, колишнього губернатора Хабаровського краю. В.Ішаєв пропрацював губернатором 18 років — до 2009-го, а призначав його на цю посаду ще Б.Єльцин. Після 2009 року Ішаєв був повноважним представником президента в Далекосхідному федеральному окрузі. 2012-го він став міністром з питань розвитку Далекого Сходу, а вже за рік — віце-президентом "Роснефти". Масштаб Ішаєва, його вплив і заможність ніяк не в'яжуться зі звинуваченням, висунутим проти нього, — завищена орендна плата за офіс для "Роснефти" в Хабаровську. Збиток оцінили в 5 млн руб. "Повний абсурд", — так сам Ішаєв оцінив цю дріб'язкову за російськими масштабами кримінальну справу.

Арешт колишнього губернатора й екс-міністра розглядають як сигнал старим елітам: час уже поступитися місцем новим.

Нині Кремль масово змінює регіональну еліту, призначає нових губернаторів. Проте можливості для них працювати на місцях виявляються дуже обмеженими через тихий спротив-саботаж старих хазяїв регіонів, що мають свої кадри, авторитет і залишаються там найвпливовішими людьми. Зокрема, новий губернатор Хабаровського краю Сергій Фургал виявився, за оцінками місцевих оглядачів, буквально оточений людьми Ішаєва. І до влади в регіоні він прийшов завдяки Ішаєву, який вирішив підтримати на виборах кандидатуру представника системної опозиції від ЛДПР і завадив перемозі кандидата від урядової "Единой России".

Прибравши хабаровського "папу" (так називають Ішаєва), Кремль таким чином помстився йому за надмірну самостійність і дав зрозуміти, що більше не потребує підтримки хазяїв регіонів, нагадавши, хто в країні хазяїн. Після цього арешту в Хабаровському краї логічно розпочалися чистки серед місцевих чиновників.

Загалом називають більш як 30 відкритих на сьогодні в Росії кримінальних справ проти представників еліти. Не всі вони прямо пов'язані з корупційною діяльністю. Нагадаємо, що цього року 30 січня були затримані сенатор Рауф Арашуков і його батько Рауль Арашуков. Сенатора звинувачують, серед іншого, й у вбивствах. Проте і цей арешт відповідає загальній стратегії боротьби Кремля з хазяями регіонів та людьми, чий вплив став занадто великим.

Подібні чистки в РФ уже відбувалися на початку 2000-х, коли бізнесмени-олігархи поступалися місцем чиновникам-управлінцям. На сьогодні участь держави в економіці країни зросла до 70% ВВП, а в банківському секторі — до 66. По суті, відбулася повзуча націоналізація економіки країни, коли найбільш значущі й стратегічні ресурси опинилися в державній власності, а їх управління було віддано в руки вузького кола обраних, до якого належить, зокрема, й А.Чубайс. Проте висока концентрація ресурсів в умовах існування монополій призводить до надмірного зростання значущості окремих осіб. А це порушує баланс між різними групами впливу. Кремль чутливо реагує на подібні "перекоси". Тим паче що ризики появи спокуси в деяких представників еліт поборотися за владу підвищуються, бо час, коли може відбутися транзит влади, наближається. Путін не вічний, а довільне поводження з Конституцією РФ також має свої межі (не можна ж так показово й регулярно нехтувати Основним Законом країни, якщо вимагаєте, щоб цей Закон, як і закони загалом, громадяни поважали).

Звісно, в самій РФ усі ці арешти подають як масштабну боротьбу з корупцією. Але це не так. Про те, як заарештовані Абизов та Ішаєв заробляли свої величезні статки, відомо було й раніше. Так, наприклад, про Абизова Фонд Олексія Навального ще 2014 року зняв фільм-викриття, в якому йшлося і про схеми "заробляння" грошей, і про їх витрачання — зокрема на розкішний маєток в Італії (той самий, з якого екс-міністр ризикнув приїхати до Росії). Проте цих посадовців не заарештовували, коли вони перебували на своїх посадах. Їм дали можливість спокійно вивести свої статки з Росії. Тому ключове в нових арештах колишніх високопосадовців — слово "колишні"

Не маючи прямого стосунку до державного управління, Абизов, однак, залишається клановою людиною. Арешт таких як він — це арешт крайніх ланок, що може означати як лише погрозу-нагадування ключовим гравцям про те, що не варто виходити за визначені для них у системі місця, так і початок наступу саме на людей рівня Чубайса. І тут треба зауважити, що в Росії, за східними традиціями, панують уявлення про колективну відповідальність. Тому удар по одному з представників групи впливу завжди є атакою на всю групу. 

Найцікавіше те, що заарештованого Абизова вважають людиною Д.Медвєдєва. Так само атакою на позиції Медвєдєва називали й арешт минулого року братів Магомедових і 2016-го — міністра економічного розвитку РФ Олексія Улюкаєва. Отже, це вже не перша атака на оточення прем'єр-міністра, що деякі російські експерти також пов'язують з підготовкою транзиту влади в Росії, але не в контексті майбутнього арешту Медвєдєва, а з метою тримати його під жорстким контролем. Цілком імовірно, що в Кремлі побачили необхідність стримати А.Чубайса від спокуси вдруге втрутитися у процес. Схоже, що А.Чубайс натяк зрозумів. Цього тижня цілком неочікувано він оголосив про свій можливий вихід на пенсію.

Корупція і зловживання є невід'ємною частиною авторитарного ладу, побудованого на розподілі ресурсів. Ці ресурси (конкретніше — кормова база російських еліт) останнім часом істотно поменшали і мають тенденцію до подальшого скорочення, що загострює внутрішньовидову боротьбу. У російських умовах фактично немає людей, які б нажили та були спроможними зберегти свої статки чесним шляхом, і на кожного у влади є компромат. Тому, коли в такій системі когось заарештовують, це може свідчити про що завгодно, але не про боротьбу з корупцією.

Арешти — це лише один зі способів тримати російську еліту в страху й нагадувати їй, від кого залежить її добробут (оскільки, як відомо, будь-яка влада розбещує, а абсолютна влада розбещує абсолютно). Що ближче Росія підходитиме до періоду необхідності проведення чергового транзиту влади, то сильнішим ставатиме цей тиск на групи впливу.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1282, 15 лютого-21 лютого Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво