Проказа популізму

Поділитися
Проказа популізму © CGIL / Flickr
Чому всі відвернулися від італійського уряду.

Популісти, які перебувають при владі в Італії, вирішили "струснути" бабусю Європу перед загальноєвропейськими виборами.

І це тоді, коли їхня власна політика вже призводить до потрясінь у країні. Через дев'ять місяців після формування уряду представниками т.зв. "жовто-зеленої коаліції" (лівого "Руху 5 зірок" і правої популістської "Ліги") в Римі відбулися масштабні протести з вимогою перегляду політики, яка призвела до економічної рецесії.

Оскільки Італія - третя за величиною економіка Єврозони і третій у світі ринок суверенних облігацій, наслідки кризи в цій країні можуть бути глобальними. Однак політики в Римі продовжують поводитися так, наче нічого серйозного не відбувається. Вони збільшують бюджетні видатки, сваряться з сусідніми країнами та сперечаються з ЄС, але при цьому намагаються представити себе "рятівниками" Європи, де політики й істеблішмент скандально віддалилися від потреб простої людини.

Минулої суботи, 9 лютого, приблизно 200 тис. демонстрантів вийшли на вулиці Рима, протестуючи проти економічної політики уряду. Ці виступи були наймасштабнішими за останні чотири роки й організовані на заклик найбільших профспілок країни - CGIL та CISL, які налічують мільйони членів.

Представники профспілок незадоволені інвестиційними планами уряду, який намагається вирішити проблему держборгу за рахунок приватизації, але при цьому зменшує інвестиції у виробництво та створення нових робочих місць. Натомість уряд збільшує виплати незаможним верствам населення, заграє з пенсіонерами та безробітними. У січні прийняли закон, згідно з яким пенсійний вік знижується з 67 до 62 років. Реформа передбачає базовий дохід для незаможних і соціально незахищених верств населення від 780 євро на місяць на самотню людину й до 1032 євро на сім'ю. На думку експертів, так популісти ведуть країну до нової економічної кризи, третьої за останнє десятиліття. Все через величезний держборг у 2,3 трлн євро (130% від ВВП).

"Ми вже однією ногою в рецесії", - каже Аннамарія Фурлан, що очолює профспілку CISL. За її словами, уряд Італії перебуває у "віртуальній реальності", не бачить, що зменшується виробництво в агросекторі й промисловості, економіка демонструє падіння другий квартал поспіль із 2018 р., тобто, фактично, з моменту приходу до влади нового кабінету.

Однак прем'єр-міністр Італії Джузеппе Конте не драматизує ситуацію. Він запевняє, що ситуація покращиться вже влітку, й Італія вийде на запланований 1% зростання ВВП за підсумком нинішнього року.

Минулого понеділка в інтерв'ю для видання Politico він заявив, що його уряд хоче "струснути Європу" задля її ж користі. "Виступати проти правлячих привілейованих кіл (істеблішменту) і добиватися змін - це не означає виступати проти ЄС", - заявив Конте. "Навпаки, оскільки ми турбуємося про Європу, ми хочемо, щоб це була Європа для людей", - сказав він. Рим пропонує ЄС змінити курс у міграційній політиці, а також в економічному і фінансовому управлінні.

Це інтерв'ю Конте було прелюдією до діалогу, який у нього відбувся всередині минулого тижня з керівництвом Євросоюзу та Європарламенту в Страсбурзі. Він був запрошений туди в рамках дебатів з європейськими лідерами про майбутнє Європи.

Повторюючи в Європарламенті свої тези про "народну Європу" і про "європейський демос", він також висловив думку, що протестні рухи в Європі, як італійський "Рух 5 зірок" і "Жовті жилети" у Франції, - це різні форми виступу "народу проти еліт", проти політиків, які забули про свою місію.

Говорячи про зовнішню політику, Конте закликав ЄС "відчинити двері" до співпраці з Росією й Китаєм, але зазначив, що паралельно треба поліпшити діалог зі США.

Цей виступ у Європарламенті закінчився гучним скандалом. Депутати від різних політичних партій і груп критикували італійський уряд за економічну політику та недавні рішення відмовитися приймати мігрантів з Африки.

Але найгострішим виявився виступ колишнього бельгійського прем'єра Гі Вергофстадта, що очолює в Європарламенті "Альянс лібералів і демократів за Європу". Він розкритикував італійського прем'єра за те, що Італія наклала "вето" на резолюцію ЄС стосовно Венесуели, що, на його думку, було зроблено під "диктовку Кремля".

Крім того, він назвав "ідіотською" підтримку представниками італійського уряду французьких "жовтих жилетів", що вже вилилося в дипломатичний конфлікт між Римом та Парижем. Франція відкликала свого посла з Італії. Це сталося вперше з 1940 р. Тоді причиною було оголошення фашистським режимом Муссоліні війни Франції. Сьогодні причиною "дипломатичної війни" стало те, що лідер "Руху 5 зірок" Луїджі Ді Майо, який обіймає посаду віце-прем'єра італійського уряду та міністра праці, у січні відкрито підтримав рух "жовтих жилетів", що виступають за відставку французького президента Еммануеля Макрона. На початку цього місяця Ді Майо вирушив до Франції й особисто зустрівся з лідерами руху "жовтих жилетів". Очевидно, намагаючись заробити додаткові політичні бали, він виклав фото цієї зустрічі 5 лютого в соціальну мережу, додавши до неї підпис "Вітер змін перетнув Альпи".

У Парижі все це розцінили як безпрецедентний акт втручання у внутрішні справи Франції. Ще торік французький президент порівняв події в Італії з хворобою, яку назвав "проказою популізму", і побажав італійцям мати таких керівників, яких вони заслуговують.

Міністр внутрішніх справ Італії і водночас лідер другої правлячої парії "Ліга" Маттео Сальвіні у відповідь заявив, що французи мають позбутися свого "дуже поганого президента".

Беручи до уваги гостроту цього конфлікту, Гі Вергофстадт прямо запитав у Конте: "Доки ви будете залишатися "маріонеткою" (буквально було сказано burattino) у Луїджі Ді Майо і Маттео Сальвіні?". Адже, по суті, саме вони вирішують усі питання в уряді.

Конте сторопів від такої атаки, але відповів, що він не маріонетка, а лише "виконує волю до змін, висловлену італійцями на виборах минулого року". За його словами, "буратінами" є саме ті політики, які діють не в інтересах людей, а в інтересах "лобістів".

Природно, що лідери італійських популістів не могли змовчати після цієї публічної перепалки Конте й Вергофстадта. Маттео Сальвіні порадив депутатам Європарламенту вже починати пакувати валізи, оскільки після виборів, як він вважає, до влади в Європі має прийти коаліція із правих і популістських партій.

Цікаво, що, доки Ді Майо намагався підтримувати рух "жовтих жилетів" у Франції, Сальвіні відвідував Польщу, аби зустрітися з лідером "Права і справедливості" Ярославом Качинським. Ще раніше він промацував зв'язки з правими в Австрії, популістами в Угорщині та Греції. Однак сьогодні зрозуміло, що Сальвіні не вдалося сформувати під своїм началом міцне об'єднання правих, консервативних і популістських сил різних країн Європи, які б могли "захопити владу" в ЄС після виборів Європарламенту і поставити його, Сальвіні, головою Єврокомісії. Про свої претензії на цю посаду Сальвіні заявляв цілком серйозно.

Голова Європарламенту італієць Антоніо Таяні й один з імовірних кандидатів на посаду голови Єврокомісії лідер Європейської народної партії Манфред Вебер назвали дії італійських політиків "помилковими" та закликали припинити роздмухувати ворожнечу Італії з іншими країнами і всередині ЄС. Вебер також зазначив, що італійському уряду годилося б більше уваги приділяти внутрішнім економічним проблемам. Багато європейських політиків теж висловилися в тому сенсі, що Італія наривається на політичну ізоляцію, якщо продовжуватиме поводитися таким чином.

Усе скидається на те, що італійські популісти відкрито вийшли на стежку війни з рештою Європи. Можна припустити, що своєю скандальною поведінкою перед загальноєвропейськими виборами вони хочуть заробити додаткові політичні очки та підтримку електорату. А це обіцяє попереду нові несподіванки.

Також не виключено, що результати майбутніх виборів до Європарламенту можуть визначити долю і самої правлячої коаліції в Італії. На парламентських виборах 2018 р. "Рух 5 зірок" Ді Майо набрав 33% голосів, "Ліга" Сальвіні - 17%. На цей момент, завдяки проактивній діяльності Сальвіні, ситуація змінилася кардинально: "Ліга" має підтримку 34%, а "Рух 5 зірок" - менше 20% виборців.

Якщо на виборах до Європарламенту "Ліга" отримає хороший результат, то Сальвіні цілком може наважитися на дострокові парламентські вибори в Італії, щоб зосередити владу у своїх руках і сформувати кабінет із правих партій. Він може так вчинити і в разі програшу "Ліги" на виборах до Європарламенту, щоб "списати" на "Рух 5 зірок" та Ді Майо всі прорахунки і скандали нинішньої правлячої коаліції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі