Офіційний Рим підтримує Україну

Поділитися
Проукраїнська позиція Маттео Ренці та Джанні Пітелли є справжнім проривом у порівнянні з традиційною проросійською зовнішньою політикою Італії з часів другого уряду Сільвіо Берлусконі.

Прем'єр-міністр Італії Маттео Ренці підтримав територіальну цілісність України і розкритикував російські "гуманітарні місії" як акт, спрямований проти усієї міжнародної спільноти. У світлі позиції М.Ренці лівоцентриська Демократична партія стала першою і єдиною політичною силою італійського парламенту з чіткою проукраїнською позицією.

Перший проукраїнський прем'єр

Прагнення України стати частиною європейської сім'ї держав та її територіальна цілісність є гарантією національної безпеки країн-членів ЄС і миру в Європі. Геополітичне бачення, яке представили Єжи Гедройц та Юліуш Мєрошевський у своїх статтях про післявоєнний період у паризькій "Культурі", сьогодні видається таким, що може вплинути не лише на геополітичну орієнтацію Польщі, але і на позицію Італії - традиційно проросійської держави ЄС.

12 серпня прем'єр-міністр Італії Маттео Ренці під час телефонної розмови з президентом України Петром Порошенком від імені італійського уряду висловив повну підтримку територіальної цілісності України. Відповідно до прес-релізу, опублікованого прес-центром італійського уряду, прем'єр-міністр М.Ренці також закликав проросійських бойовиків, які окупували східну частину України, до припинення вогню.

Більше того, під час телефонної розмови з президентом США Бараком Обамою М.Ренці заявив, що Росія не має права надсилати до України жодної "гуманітарної допомоги" без дозволу на це з боку України. Голова італійського уряду, як цитує його прес-служба Білого дому, також зазначив, що будь-яка дія Росії без отримання на те дозволу України має бути розцінена як акт проти усієї міжнародної спільноти.

У своїх висловлюваннях щодо української кризи прем'єр-міністр М.Ренці наголошує, що Італія має стати однією з найактивніших країн Західної цивілізації на шляху утвердження миру, прогресу, а також допомагати Україні торувати шлях до Європи. І справді, слова, сказані прем'єр-міністром Ренці президентам П.Порошенку та Б.Обамі, є вираженням найбільш проукраїнської позиції, яку італійські прем'єр-міністри висловлювали будь-коли раніше.

Така сама проукраїнська позиція, виразником якої є прем'єр-міністр М.Ренці, була висловлена і колишнім віце-президентом Європейського парламенту Джанні Пітеллою - видатним членом Демократичної партії, який наразі є головою групи соціалістів і демократів в Європейському парламенті і який побував на Київському Майдані на початку 2014 року, підтримавши європейську інтеграцію України.

Підтримавши Україну, М.Ренці доєднався до позиції США. Доти його позиція, швидше, була подібна до позиції федерального канцлера ФРН Ангели Меркель, яка постійно закликає не переривати діалогу з Росією, незважаючи на очевидний зв'язок між Москвою та проросійськими бойовиками на Донбасі.

Підтримка М.Ренці територіальної цілісності України також засвідчує різницю між поглядами на зовнішню політику з боку лівоцентриської Демократичної партії та інших політичних сил в італійському парламенті, які відкрито підтримують Росію.

Як повідомляє одна із статей у відомому виданні The Economist, деякі італійські політичні партії, такі як популістський "Рух п'яти зірок" коміка Беппе Грілло і сепаратистська "Північна ліга" молодого політика Маттео Сальвіні, отримують політичну і матеріальну допомогу з Москви, яка намагається створити коаліцію проросійських партій в деяких країнах-членах ЄС.

Крім партій "Рух п'яти зірок" та "Північна ліга", радикальне ліве крило партії "Ліві Екологія Свобода" губернатора Апулії Нікі Вендола та консервативне крило партії "Вперед, Італія" колишнього прем'єр-міністра Сільвіо Берлусконі також посіли відкриту проросійську позицію, звинувачуючи українців у "нацизмі і знищенні російського населення в Україні". Це одна з ключових тез кремлівської пропаганди, яку проросійські політичні сили спільно з більшістю італійських ЗМІ поширюють серед громадськості в країні.

Традиції проросійської зовнішньої політики

Проукраїнська позиція М.Ренці та Д.Пітелли є справжнім проривом у порівнянні з традиційною проросійською зовнішньою політикою Італії з часів другого уряду Сільвіо Берлусконі, який у 2005 році офіційно підтримав будівництво газопроводу "Блакитний потік". Цей газопровід був задуманий російським президентом В.Путіним для розширення постачання російського газу до Туреччини - ключового транзитера газу і нафти до Європи.

У 2008 році колишній прем'єр-міністр Берлусконі також надав згоду на реалізацію "Південного потоку". Цей трубопровід був запланований "другом Володимиром" - як Берлусконі публічно називав президента Путіна - для збільшення енергетичної залежності ЄС від Росії та створення обхідного транзитного маршруту навколо України в напрямку Європи. Реалізацією "Південного потоку" Путін також намагається перешкодити реалізації Південного енергетичного коридору ЄС: системи трубопроводів, яка запланована Європейською комісією для перекачування азербайджанського газу до Європи та зменшення енергетичної залежності ЄС від Росії.

Проросійською була політична орієнтація італійського уряду і під час роботи колишнього прем'єр-міністра Маріо Монті, керівника технічного уряду, політична позиція якого нагадувала позицію федерального канцлера ФРН Ангели Меркель і який також відкрито підтримав реалізацію "Південного потоку" у 2012 році.

Колишній прем'єр-міністр Енріко Летта, одна з провідних політичних фігур Демократичної партії, послідовно виступав на підтримку реалізації Південного енергетичного коридору. Та це не завадило йому продемонструвати проросійську позицію, відвідавши зимові Олімпійські ігри в Сочі, незважаючи на заклики активістів за права людини до їх бойкоту на знак протесту проти порушення прав людини в Росії.

Ренці воліє "врятувати" Могеріні

Важливо зазначити, що позиція Ренці на користь України також відображає стратегічний вибір, спрямований на зміцнення позиції італійського міністра закордонних справ Федеріки Могеріні в політичному середовищі ЄС.

Міністр Могеріні є офіційним кандидатом від европейських соціалістів та демократів на пост Верховного представника Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки. Втім, кілька європейських країн-членів, зокрема Польща, Литва, Латвія, Естонія, Данія, Румунія та Швеція, порушували питання проросійської позиції Могеріні з метою блокування призначення італійського міністра.

Цим країнам особливо не сподобалось висловлювання міністра Могеріні під час її візиту до Росії, коли вона офіційно запросила В.Путіна до Італії у період італійського головування в ЄС та відкрито підтримала проект "Південний потік", хоча Європейська комісія і не підтримує російський газопровід.

Своєю відкритою підтримкою територіальної цілісності України прем'єр-міністр Ренці продемонстрував реальну позицію італійського уряду, яка не є ані проросійською ані "русофобською".

М.Ренці, який прийшов до влади з обіцянкою радикальних змін в італійській політиці, належить до нового покоління, яке виросло в Європі та розуміє, що Європа - це можливість гарантувати мир та прогрес на майбутнє.

Більше того, прем'єр-міністр М.Ренці підтримує політичні традиції християнських демократів, які завжди були вірними західним цінностям, таким як демократія, свобода та права людини.

Християнські демократи також вірять в НАТО і не звикли сприймати Росію як об'єкт політичного фарватеру, на відміну від італійських комуністів.

На підтвердження цього можна навести приклад Джанні Пітелли, який, будучи соціалістом, також підтримує політичні традиції, де Європа та західні цінності вважаються орієнтиром політичної активності.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі