Казахстан: призначення перехідного періоду - Міжнародна політика - dt.ua

Казахстан: призначення перехідного періоду

18 вересня, 2015, 22:02 Роздрукувати Випуск №34, 18 вересня-25 вересня

Підтримуючи і розвиваючи традиції непотизму, президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв 11 вересня призначив свою старшу доньку Дарігу заступником голови уряду Каріма Масімова. До цього призначення Д.Назарбаєва працювала віце-спікером парламенту.  Уперше член Сім'ї отримує таку високу посаду. Це рішення відразу ж породило кілька версій причин призначення. Головна серед них — беззмінний лідер Казахстану готує наступника.

 

Приземлення в казахському степу капсули з трьома космонавтами з МКС стало для Казахстану знаковою подією. Країна, на території якої розташований космодром "Байконур", уперше відправила в космос свого громадянина — Айдина Аімбетова. Казахстан зробив ще один крок до того, щоб стати космічною державою. 

Однак увагу експертів і політиків привернуло не повернення казахстанського космонавта, а подія, яка сталася днем раніше. Підтримуючи і розвиваючи традиції непотизму, президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв 11 вересня призначив свою старшу доньку Дарігу заступником голови уряду Каріма Масімова. До цього призначення Д.Назарбаєва працювала віце-спікером парламенту. 

Уперше член Сім'ї отримує таку високу посаду. Це рішення відразу ж породило кілька версій причин призначення. Головна серед них — беззмінний лідер Казахстану готує наступника. "Це призначення — один з пазлів у проекті під назвою "транзит влади". Це все-таки більше пов'язано зі спробою глави держави підсилити деяких членів своєї сім'ї, надавши їм додаткові функції і повноваження", — вважає директор казахстанської Групи оцінки ризиків Досим Сатпаєв.

Ця версія цілком вірогідна. Влада Нурсултана Назарбаєва непорушна. Але йому вже 75 років. Поважний вік "Єлбаси" тривожить Сім'ю та наближені до Акорди (президентської резиденції в Астані) клани, які переймаються своїм майбутнім. Нехай у Казахстані стала політична система. Але в країні, де досить високий протестний потенціал населення, бояться повторення подій 2011 р., коли під час протестів у Жанаозені загинули десятки людей. Тоді виступами робітників "КазМунайГазу" у своїх цілях скористалися політики, бізнес і кримінал.

"Палацова боротьба" за право ввійти в Акорду главою держави не припиняється ні на хвилину. На думку казахстанських політологів, саме клани, які конкурують між собою, можуть спровокувати протести або розпочати неконтрольовану боротьбу за владу у випадку, якщо Назарбаєв піде з політичної арени. Існує також і фактор Росії, яка може скористатися ситуацією і внести свою лепту в хаос заради досягнення власних цілей. 

Тому одне з головних завдань, яке стоїть перед владою, — створити конфігурацію, спроможну ефективно управляти країною в перехідний час і забезпечити безпеку Сім'ї в постназарбаєвський період. Не виключено, що Н.Назарбаєв має кілька варіантів передачі влади. І нинішнє призначення його дочки зовсім не означає, що вона автоматично стає його наступницею. 

Донедавна найбільші шанси стати політичним наступником Назарбаєва були в його середнього зятя — Тимура Кулібаєва. Виходець із впливового клану Старшого жуза (а для казахів це має особливе значення), чоловік Дінари Назарбаєвої контролює практично весь нафтовий ринок країни, а також має впливові позиції у банківській сфері. Він — один з головних кураторів національної палати підприємців Казахстану "Атамекен". Але набагато більш значимо те, що Тимур Кулібаєв — член ради директорів "Газпрому". 

Даріга Назарбаєва, на відміну від Кулібаєва, має у своєму curriculum vitae не тільки підприємницький досвід, а й політичний. Перш ніж стати заступником голови пропрезидентської партії "Нур-Отан", очолювала власну політичну силу — партію "Асар". Після того, як її чоловік Рахат Алієв указом президента Назарбаєва в 2007 р. був зміщений з усіх постів і втік з країни до Австрії, вона тривалий час перебувала в тіні, займаючись громадською та доброчинною діяльністю. (У лютому Р.Алієв покінчив із собою у віденській в'язниці.) Згодом старша дочка знову повернулася в політику, ставши віце-спікером парламенту.

Однак, щоб претендувати на владу в країні з авторитарним режимом, мало мати амбіції. Необхідно вміти знаходити спільну мову з кланами та владними угрупованнями, знати процес ухвалення рішень бюрократичним апаратом. На посаді заступника голови уряду Д.Назарбаєва, яка раніше не мала досвіду роботи в урядових структурах, зможе зблизька побачити, як функціонує державна машина. І водночас — набратися управлінського досвіду. Те, як вона впорається з віце-прем'єрськими обов'язками, стане тестом на її спроможність очолити мусульманську країну. 

Сьогодні дискусії про політичне майбутнє Даріги Назарбаєвої часто зводяться до того, що жінка не може стати прем'єр-міністром у країні, де більшість населення сповідує іслам. Нехай навіть і в такій світській, як Казахстан. 

"В умовах тієї політичної культури, яка склалася в Казахстані зокрема і в Центральній Азії в цілому, зробити жінку наступницею навряд чи вдасться. Це може викликати досить серйозні ускладнення, бо не факт, що консервативна частина політичної еліти, наприклад на півдні Казахстану, де досить сильно вкорінена ісламська культура, прийме жінку як керівника держави", — вважає директор Аналітичного центру МДІМВ (У) МЗС Росії Андрій Казанцев.

Однак історія багата на приклади, коли прем'єрами та президентами в мусульманській країні ставали жінки й за гірших стартових умов. Наприклад, Беназір Бхутто в Пакистані, Мегаваті Сукарнопутрі в Індонезії і Халеда Зіа в Бангладеш. У цих країнах набагато консервативніше мусульманське суспільство, ніж у Казахстані. Однак виборці голосували за жінок на виборах. Людям лише необхідно звикнути до думок про такі перспективи.

Але на політичні перспективи Даріги Назарбаєвої може вплинути ситуація з економікою. У зв'язку з падінням цін на нафту, залежний від експорту енергоносіїв Казахстан вступає у важкий період: на частку нафтового сектора припадає 20% ВВП, 50% доходів бюджету і 60% експорту.

Служба кредитних рейтингів Standard & Poor's днями підтвердила довгостроковий та короткостроковий кредитні рейтинги Казахстану на рівні "ВВВ/А-2" у зв'язку з сильними бюджетними показниками та низьким рівнем боргу, прогноз залишається "від'ємним". Зокрема, експерти Standard & Poor's прогнозують, що в найближчі роки відбудеться зниження темпів зростання ВВП з 6% (у середньому) у 2010—2014 рр. до 2,8% — у 2015—2018 рр.

Про те, що наступний рік буде важким, президент і прем'єр уже попередили співгромадян. Н.Назарбаєв навіть запропонував відмовитися від фуа-гра, бананів і Land Cruiser на користь національних продуктів і товарів. У серпні влада Казахстану вже заявила про плаваючий курс тенге, що відразу ж обвалило національну валюту на 26%. На думку влади республіки, скасування валютного коридора розширить можливості місцевих експортерів. У тому числі й на російському ринку. 

Однак рішення влади щодо девальвації тенге спричинило збідніння казахстанців. Очевидно, що далі неминуче відбудеться зростання цін і скорочення соціальних витрат. У такій ситуації жителі країни у своїх бідах завжди звинувачують владу. Це означає, що подальше поглиблення кризи і наступне падіння рівня життя казахстанців негативно позначиться на рейтингу старшої дочки і може перекреслити її плани стати президентом Казахстану.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво