Хто має керувати Організацією Об'єднаних Націй?

Поділитися
Хто має керувати Організацією Об'єднаних Націй?
Цього року ООН обиратиме наступного генерального секретаря. Нам потрібен найкращий з можливих кандидатів на цю посаду.

Цього року ООН обиратиме наступного генерального секретаря. Нам потрібен найкращий з можливих кандидатів на цю посаду.

Нерідко кажуть, що ця робота - найскладніша у світі. І якщо згадати про завдання, які повинен буде вирішувати новий генеральний секретар з 1 січня 2017 року, неважко зрозуміти, чому це так: жахливі конфлікти й людські страждання в різних районах Близького Сходу, Африки і Європи; насильницький екстремізм, який несе загрозу для всіх нас; збереження дискримінації жінок і дівчаток; зростання ксенофобії, що викликає тривогу; понад 800 мільйонів людей, які намагаються виборсатися з катастрофічних злиднів; майже 60 мільйонів переміщених осіб у всьому світі; унікальна можливість вирішити проблеми, пов'язані зі зміною клімату, і досягти, поки ще не надто пізно, сталого розвитку; керівництво організацією, якій необхідно адаптуватися до проблем і нових цілей, що стоять перед усім світом.

Упродовж 70 років свого існування Організація Об'єднаних Націй, попри всі свої недоліки, демонструвала здатність упоратися з означеними проблемами. Однак щоб виконати ці завдання сьогодні, вона повинна знайти найкращого можливого кандидата в рамках цьогорічного процесу відбору та призначення наступного генерального секретаря.

Роль генерального секретаря ООН

На думку багатьох, вища посадова особа Організації Об'єднаних Націй повинна бути або секретарем, або генералом. Це надто спрощений погляд, оскільки генеральний секретар має бути і тим, і тим, і не тільки.

Це повинна бути людина великої моральної мужності й чесності; він або вона - а я не бачу причин, з яких найкращий кандидат не може бути жінкою - стане голосом для найбільш уразливих у світі людей, втілюватиме собою ідеали й цілі ООН.

Генеральний секретар, будучи головним дипломатом у світі, повинен використовувати свою незалежність, неупередженість і добру волю, щоб запобігати конфліктам, виступати за мир та обстоювати права людини.

Це людина, яка має політичний авторитет і міцні навички лідера, має право доводити до відома Ради Безпеки ООН будь-які питання, що, на її думку, можуть загрожувати підтриманню міжнародного миру та безпеки.

Як головна адміністративна посадова особа ООН, генеральний секретар повинен створити культуру добросовісності, справедливості, компетентності та ефективності в рамках усієї системи Організації Об'єднаних Націй, контролювати цю величезну організацію з бюджетом близько 10 млрд дол. США і більш як 40 тис. співробітників, що здійснює 41 миротворчу операцію по всьому світі.

Генеральний секретар повинен бути людиною з сильними міжособистісними та комунікативними навичками, яка здатна добре орієнтуватися в нашому багатополярному світі та бути рушійною силою глобального переходу до сталого розвитку.

Застарілий процес відбору

У цьому зв'язку можна було б подумати, що процес відбору кандидатури генерального секретаря має бути максимально активним, всеосяжним і прозорим. Однак на сьогодні це не так.

У минулі роки не було ясності, коли саме розпочався процес відбору і, у що важко повірити, кого саме висунуто на цю посаду. Крім того, не було офіційного опису посади і реальної можливості для змістовної та відкритої взаємодії з кандидатами - ні в усієї сукупності членів ООН, ні в громадськості.

Результат: рекомендованих кандидатів за зачиненими дверима обговорювали головним чином п'ятеро постійних членів Ради Безпеки; серед восьми генеральних секретарів не було жодної жінки; і завершувала це, по суті, символічна процедура призначення Генеральною Асамблеєю ООН. У результаті генеральних секретарів сприймали - не завжди справедливо - як призначенців тих держав, від яких вони повинні бути максимально незалежними.

Більш відповідний спосіб вибору наступного генерального секретаря

Статут Організації Об'єднаних Націй містить чіткі вказівки щодо відповідної ролі Ради Безпеки та Генеральної Асамблеї у процесі відбору й призначення, і їх слід дотримуватися.

Однак нещодавні зміни в цьому процесі, погоджені всіма 193 членами Генеральної Асамблеї, дають нам реальну можливість зробити його прозорішим, більш обґрунтованим і всеосяжним, а відтак ефективнішим.

Моє завдання як голови цієї асамблеї полягає в забезпеченні реалізації цих змін. У зв'язку із чим нині вчиняються такі дії.

У грудні минулого року ми з головою Ради Безпеки розпочали процес відбору опублікуванням заклику висувати кандидатів у якомога коротші терміни. Окресливши центральні елементи цього процесу, ми позначили низку ключових критеріїв даної посади і, беручи до уваги сім десятиліть верховенства чоловіків, закликали держави-члени висувати кандидатами як чоловіків, так і жінок.

На цей час представлено сімох кандидатів. Їхні біографії та відповідна інформація вже опубліковані у відкритому доступі на моєму веб-сайті.

Однак, мабуть, найкращу можливість порвати з минулим буде втілено у відкритих діалогах, які я проводитиму з кандидатами. Ці діалоги - іноді їх називають "слухання питання про генерального секретаря" - розпочнуться 12 квітня.

Як очікується, кожен кандидат підготує програмну заяву про завдання, які будуть поставлені перед ООН і наступним генеральним секретарем, і про можливості, що відкриваються. Вони представлять свої кандидатури в ході двогодинних раундів відповідей на запитання, що надійшли від членів ООН і представників громадянського суспільства. Кожен діалог транслюватиметься в Інтернеті у прямому ефірі. Такі діалоги проводитимуться з новими кандидатами доти, аж доки Рада Безпеки винесе свої рекомендації. І я розраховую, що кожен з тих, хто серйозно має намір стати наступним головним дипломатом у світі, візьме відкриту й особисту участь у діалозі з членами Організації Об'єднаних Націй і людьми, яким він чи вона зрештою служитиме.

Можливість для змін

Зрозуміло, ці нововведення не матимуть результатом безпосереднє перетворення нашого світу, і обговорення таких питань, як тривалість і поновлюваність строку повноважень генерального секретаря, необхідність проведення в Генасамблеї голосування щодо призначення, поки що не завершено.

Однак вони мають потенціал для встановлення нового стандарту прозорості та всеосяжності в міжнародних справах. І можуть підвищити наші шанси на те, щоб знайти найкращого можливого кандидата для керівництва ООН. І, як на мене, створюють історичний момент, коли Генеральна Асамблея - найбільш представницький і демократичний директивний орган - знову заявить про себе. Що (зважаючи на глобальні завдання, які стоять перед нами) може докорінно змінити стан справ.

Тому я звертаюся до вас із проханням: виходьте в Інтернет, приєднуйтеся до соціальних мереж, змусьте почути ваш голос і допоможіть нам знайти найкращого можливого кандидата на посаду генерального секретаря Організації Об'єднаних Націй, якого потребує світ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі