Греція: "Троянський кінь" Росії в ЄС?

Поділитися
Греція: "Троянський кінь" Росії в ЄС?
Очевидно, що тепер Україні буде складніше домагатися істотних політичних кроків і підтримки Європейського Союзу у протистоянні російській агресії, у вирішенні кризи в Донбасі, якщо Греція почне діяти згідно зі сценаріями, розробленими у Москві.

Вибори в Греції знаменують собою переворот у європейській політиці, що збігся також із початком кардинального перегляду економічного курсу в зоні євро. Економічні вимоги, які привели до влади в Афінах новий уряд, очевидно, якось можливо вписати в новий загальноєвропейський курс, хоча зробити це буде складно через величезний грецький борг. Однак політичний процес, запущений в Афінах, обіцяє Європі період нестабільності й потрясінь. По й без того доволі слабкій згуртованості Європи перед зовнішніми загрозами (через ситуацію в Україні) може бути завдано удару. Адже за спинами політиків, що прийшли до влади, можна розгледіти тих, хто спонсорує криваву бійню на Сході України і причетний до анексії Криму.

Повстання греків

У Євросоюзі напевно можна знайти тих, хто вважає несправедливим і образливим, що Греція, якій за останні чотири роки позичили 240 млрд євро для підтримки економіки, виявилася такою невдячною. Греки на виборах 25 січня проголосували за політичну силу, яка виступає проти продовження "лікування" грецької економіки виділенням кредитів міжнародною "трійкою" донорів (ЄС, Європейським Центробанком і МВФ) із подальшим урізанням державних витрат, підвищенням податків для населення. Поразку правлячої партії "Нова демократія" визначило те, що вона намагалася будувати свою кампанію на роздуванні страхів через можливий вихід із зони євро й дефолт, а також заявляла про необхідність іти курсом реформ, які, однак, втілювалися надзвичайно повільно.

Грецькі політики з Коаліції радикальних лівих сил (СІРІЗА) отримали більшість місць у національному парламенті з гаслами про необхідність припинити "національне приниження" країни кредиторами і покінчити з життям у режимі "затягнувши паски", зажадати від донорів перегляду умов виплати грецьких боргів, а країни, відповідальні за політику режиму жорсткої економії в Єврозоні (насамперед Німеччину) змусити змінити "курс лікування" не тільки грецької, а й європейської економіки загалом. Тобто соціалісти говорили про повернення до такого собі режиму "нормальності", про яку в посткризовій Європі майже забули, - тривалі трудові договори, соцпакети, мінімальна зарплата
751 євро на місяць, створення нових робочих місць і стимулювання зростання економіки. Замість приватизації - посилення ролі державного регулювання, боротьба з корупцією і демократизація влади. Ці ідеї сподобалися виборцям.

При цьому варто зазначити, що риторика грецьких лівих не була антиєвропейською. СІРІЗА не порушувала питання про вихід із зони євро або про обмеження повноважень європейських інститутів. Ішлося лише про перегляд існуючої європейської антикризової практики, взятої на озброєння лібералами і консерваторами. Причому альтернативний підхід у цьому питанні вже поступово реалізується на загальноєвропейському рівні. На відміну від ситуації п'ятирічної давності, значна частина грецького держборгу (60%) належить іншим країнам єврозони, а не приватним кредиторам. Крім того, напередодні грецьких виборів Європейський центральний банк оголосив, що сам запускає програму стимулювання економічного зростання Єврозони на суму понад 1 трлн євро, у рамках якої викуповуватимуть держоблігації для стимулювання економічного зростання єврозони загалом.

Таким чином, нова монетарна політика ЄС, по суті, спрощує реалізацію цілей, які визначила для себе СІРІЗА в економічній платформі й у рамках майбутніх переговорів із кредиторами. Однак згадані вище чинники також не дають підстав говорити, що кредитори швидко відступляться, а політики в Берліні й Брюсселі, банкіри у Франкфурті-на-Майні зізнаються, що визначили для Греції "неправильний" курс лікування в 2010 році. Поки що сторони перебувають на зустрічних курсах, і відкрите зіткнення, очевидно, неминуче вже найближчими днями або тижнями.

Адже згода на вимоги, що лунають з Афін, створять прецедент для інших країн єврозони, яким прописували подібні "медикаменти". Ліві сили в Італії й особливо Іспанії (де також можливі вибори) вже вивчають досвід грецьких колег. У таборі, який представляє інтереси кредиторів, вважають, що єврозона не погодиться з "ультиматумом" грецьких виборців, і, ймовірно, очікується тривала дискусія про те, що ж саме греки будуть готові зробити за деякі поступки для полегшення боргового тягаря. Але списувати Греції половину або більшу частину боргу в розмірі 319 млрд євро ніхто в Європі поки що не збирається. ЄЦБ нагадав, що облігації на 7 млрд євро Афіни повинні погасити в липні й серпні. Греки погрожують оголосити дефолт, який ударить по економіці єврозони і єдиній валюті. У єврозоні мають розуміти, що в кожному разі сьогодні це буде меншим злом, ніж вихід Греції з зони євро, - вважає експерт з теорії ігор і… новий міністр фінансів країни Яніс Варуфакіс. Утім, пізніше грецький прем'єр Алексіс Ципрас відмовився від погроз, наголосивши, що налаштований на пошук компромісів і виступає проти дефолту. Міністр економіки та енергетики Німеччини віце-канцлер Зігмар Габріель у відповідь заявив, що очікує від Афін "коректного ставлення" до партнерів і виконання взятих зобов'язань. Минулої середи (відразу після першого засідання нового грецького кабінету) обидві сторони зробили миролюбні заяви, що переговори Афін із кредиторами розпочнуться "у доброзичливому" тоні, а далі - як піде.

Агенти впливу Кремля на важливих посадах

Протиріччя між Афінами і рештою Європи протягом тижня після виборів стали очевидні не тільки в економіці. Не отримавши достатньої кількості місць у парламенті, СІРІЗА для створення уряду була змушена вступити в коаліцію зі своїми ідеологічними опонентами. Партія "Незалежних греків" (АНЕЛ) на політичному спектрі країни займає протилежну нішу - крайню праву. Однак для крайніх лівих АНЕЛ виявилася єдиним можливим партнером - на основі загального неприйняття політики кредиторів щодо Греції. В іншому ж у їхніх поглядах більше відмінностей, ніж спільного.

Так, призначений міністром оборони країни лідер праворадикальної партії "Незалежні греки" Панос Камменос заявив, що його партія підтримуватиме лише ті ініціативи СІРІЗА, які були погоджені або розроблені спільно. Тому в минулі вихідні лунало безліч коментарів, що ситуативна коаліція лівих і правих у Греції може розвалитися, як тільки переговори про списання боргу проваляться. Адже інших точок дотику в партнерів немає. Усі спостерігачі зазначають, що політичні сили, які прийшли до влади, також не мають досвіду управління країною і взаємодії з європейськими інститутами. Та це ще не все.

27 січня (буквально за кілька хвилин після того як Алексіс Ципрас склав присягу як прем'єр-міністр Греції) Афіни шокували Європу ремаркою про те, що новий кабінет не згоден з оприлюдненою цього дня заявою лідерів країн Євросоюзу з українського питання у зв'язку з обстрілом Маріуполя і "зростанням підтримки сепаратистів з боку Росії". У цій же заяві глави зовнішньополітичних відомств ЄС повідомили про намір 29 січня розглянути додаткові санкції проти Росії. Уже наступного дня заступник глави грецького МЗС Нікос Хоунтіс заявив, що "греки не згодні з духом санкцій щодо Росії", оскільки вони позначаються на сільському господарстві країни і економіці загалом. Інший представник Афін звинуватив Брюссель у порушенні процедури ухвалення заяви глав держав щодо України і сказав, що "жаль" із цього приводу Ципрас висловив у розмові з очільницею європейської дипломатії Федерікою Могеріні, яка телефонувала йому, щоб привітати з перемогою.

Зауважимо, першим зарубіжним дипломатом, з яким Ципрас зустрівся після свого призначення, був російський посол Андрій Маслов, котрий відразу після виборів прибув до штаб-квартири СІРІЗА і вручив новому прем'єрові Греції телеграму з привітанням від президента Росії Володимира Путіна.

Згодом стало відомо, що новий глава МЗС Греції Нікос Котціас - професор і експерт з міжнародних відносин, колишній член компартії, відомий своїм дружнім ставленням до Росії - дав зрозуміти, що не приховуватиме від європейських колег свого негативного ставлення до посилення санкцій проти Росії. Це призвело до того, що минулого четверга міністри закордонних справ ЄС змогли тільки продовжити до вересня персональні санкції проти російських чиновників. У даному у питанні Греція зайняла "конструктивну" позицію. При цьому питання розширення санкцій проти Росії не розглядалося і, можливо, буде внесене вже в порядок денний саміту глав держав ЄС, запланованого на 12 лютого. Очевидно, тоді стане зрозуміло, як далеко новий уряд Греції може зайти у своїх проросійських сантиментах.

Коаліція СІРІЗА за останній рік установила з Росією міцні зв'язки. У травні минулого року, в розпал кризи в європейсько-російських відносинах через Україну, Ципрас вирушив до Москви на переговори з представниками російської влади, проти яких уже діяли санкції через рішення ввести російські війська в Крим. А 16 вересня європарламентарі від СІРІЗА відзначилися тим, що під час голосування в ЄП щодо ратифікації Угоди про асоціацію Україна-ЄС виступили проти.

Ще до української кризи на СІРІЗА звернув увагу апологет ідеології "Русского мира" Олександр Дугін. Він називав грецьких лівих потенційними партнерами Росії у протистоянні "атлантизму, лібералізму і глобальній олігархії". Цікаво, що в день призначення Котціаса главою МЗС Греції в мережі Інтернет з'явилося фото, зроблене під час його зустрічі з Дугіним у квітні 2013 р. За повідомленнями європейської преси, Котціас через Дугіна знайомий з російським мільярдером Костянтином Малофєєвим, який перебуває під санкціями ЄС і США за активне фінансування сепаратистів у Донбасі й Криму.

Нікос Котціас — ліворуч, Олександр Дугін — в центрі
Нікос Котціас — ліворуч, Олександр Дугін — в центрі

Однак на думку експерта з європейських радикальних угруповань Антона Шеховцова, який виклав це скандальне фото в мережу, СІРІЗА - це значно менше зло, ніж їхній партнер по коаліції - правоцентристська й націоналістична партія "Незалежні греки". Серед членів цієї партії є ті, хто відкрито лобіює ідеї якнайтіснішого співробітництва з путінською Росією. Зокрема, згаданий вище новий міністр оборони Греції Камменос також знайомий з Малофєєвим, стверджує Financial Times. За наявними даними, Камменос - частий гість у Росії і востаннє відвідував Москву в середині січня, тобто за кілька днів до виборів у Греції. Спостерігачі не виключають, що в Москві під час зустрічей у Думі - в комітеті закордонних справ і оборони - проговорювалися ідея коаліції СІРІЗА+АНЕЛ та її можливі кроки в ЄС щодо перегляду санкцій проти Росії, координування позицій з українського питання, посилення позицій Греції як країни - транзитера російського газу в Європу в обхід України після 2019 р. Після цієї поїздки місцеві газети заговорили про відродження "російської партії" в Греції, про політику АНЕЛ щодо Росії і про те, як саме "Незалежні греки" можуть посилити проросійські настрої в СІРІЗА.

Ці факти вже викликали стурбованість як у дипломатичних, так і у військових колах Європи, оскільки грецькі політики отримують не тільки можливість впливати на центри ухвалення політичних рішень у ЄС, а й доступ у штаб-квартиру НАТО, до закритої інформації. "Росія повною мірою використовує і перемогу СІРІЗА, і створення коаліції СІРІЗА+АНЕЛ", - вважає Антон Шеховцов.

Очевидно, що тепер Україні буде складніше домагатися істотних політичних кроків і підтримки Європейського Союзу у протистоянні російській агресії, у вирішенні кризи в Донбасі, якщо Греція почне діяти згідно зі сценаріями, розробленими у Москві. Однак у ЄС є шанси запобігти такому ходу подій, утримуючи Афіни в руслі європейської політики діалогом з Грецією з усіх проблемних питань і залученням нового грецького уряду до вироблення всіх рішень як економічного, так і політичного характеру.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі