Горе переможеним

Поділитися
Горе переможеним
Якщо переслідування торкнулися членів ЄНР, від рядових і до політиків масштабу Мерабішвілі, то, вочевидь, до виклику в Генпрокуратуру слід готуватися й Саакашвілі...

Грузію уразив вірус української політики. За вісім місяців перебування при владі коаліції "Грузинська мрія" та її лідера Бідзіни Іванішвілі заарештовано вже не одного колишнього високопоставленого чиновника з команди президента Михайла Саакашвілі. У листопаді, наприклад, було затримано одного з найбільш близьких до Саакашвілі міністрів - екс-главу МВС, колишнього міністра оборони Бачану Ахалая. А минулого тижня настала черга екс-прем'єр-міністра, генсека пропрезидентського "Єдиного національного руху" Вано Мерабішвілі. Разом із колишнім прем'єром затримано главу регіону Кахетії, екс-міністра праці, охорони здоров'я та соціального захисту Зураба Чіаберашвілі. Обом загрожує ув'язнення на термін від 7-ми до 12 років.

Прокуратура Грузії обвинувачує Мерабішвілі в корупційних діях, перевищенні службових повноважень та розтраті державних коштів. На думку слідства, екс-прем'єр у 2012 р. заплатив із держбюджету 5,2 млн ларі (близько 3 млн дол.) 22 тисячам тимчасових соцпрацівників нібито за перепис безробітних, хоча насправді це були активісти ЄНР, які проводили передвиборну агітацію.

Екс-прем'єра звинувачують також у привласненні дачі в аджарському селі Кваріаті. За словами представників прокуратури, Вано Мерабішвілі шляхом залякування відібрав цю дачу 2009-го в бізнесмена й користувався нею до 2013-го. Крім того, слідство вивчає причетність політика до вбивства банкіра Сандро Гіргвліані та розгону акції грузинської опозиції 26 травня 2011 р., під час якого загинуло четверо людей.

"З одного боку, арешт Вано Мерабішвілі - цілком логічний розвиток подій у Грузії. З іншого - це не рядова подія. Після нього Грузія вже не буде такою, якою вона була раніше", - сказала у розмові з DT.UA співробітник російського Інституту економічного аналізу, автор книжки "Чому Грузії вдалося" Лариса Буракова. Вона - одна з небагатьох російських експертів у РФ, які гідно оцінили грузинські реформи й розповіли про них російському суспільству. (Недавно її книжку видано українською мовою.)

Вано Мерабішвілі - знакова постать для Грузії. Впродовж усіх років президентства Михайла Саакашвілі він був фактично другою людиною в державі. Його вважають автором найуспішнішої грузинської реформи - міністерства внутрішніх справ, у результаті якої країна стала одним із найбезпечніших місць у Європі. Він - один із тих, хто формував образ ліберальної й успішної Грузії.

Однак, як високопоставлений чиновник і близький соратник Саакашвілі, Мерабішвілі нажив собі чимало ворогів. Його вважають винним у переслідуваннях політичних опонентів. Наприклад, днями в Тбілісі відбувся "з'їзд політв'язнів режиму Саакашвілі". Його учасники вимагали від влади "розпочати нарешті давно обіцяний процес відновлення справедливості", тобто покарати колишніх чиновників, яких вони звинувачують у порушенні своїх прав. І першим у цьому списку значиться Вано Мерабішвілі.

Нинішня опозиція, яка групується навколо пропрезидентського "Єдиного національного руху", говорить про політично вмотивоване рішення заарештувати екс-прем'єра. Тим більше що Вано Мерабішвілі був найімовірнішим кандидатом від ЄДР на посаду президента, вибори якого мають відбутися в Грузії нинішньої осені. "Зрозуміло, що це небезпечна фігура для нинішньої правлячої партії. Мерабішвілі - сильний конкурент", - констатує Лариса Буракова.

Хоча б'ють по Мерабішвілі, ціляться в Саакашвілі. Всі ті місяці, які при владі перебувають політики з "Грузинської мрії", єдине, що об'єднувало цю різношерсту команду, - ненависть до Михайла Саакашвілі та членів його партії. Замість проведення економічних реформ, стосовно яких у правлячої коаліції немає спільної думки, вона проводить політичну "зачистку".

Доки Саакашвілі - президент, його політичні опоненти нічого не можуть із ним подіяти. Але термін його президентських повноважень наближається до завершення. І якщо переслідування торкнулися членів ЄНР, від рядових і до політиків масштабу Мерабішвілі, то, вочевидь, до виклику в Генпрокуратуру слід готуватися й Саакашвілі...

І над головою Вано Мерабішвілі хмари скупчувалися давно. А удари сипалися зусібіч. Прикметно, що у квітні з обвинуваченнями на адресу Мерабішвілі виступив колишній глава грузинської контррозвідки Дата Ахалая, який перебуває в еміграції. Він обвинуватив екс-прем'єра в інспіруванні гучних злочинів, які коштували ЄНР влади у 2012 р. Йдеться про загадкову антитерористичну операцію в Лопотській ущелині минулого літа, а також про "тюремний скандал" минулої осені. Ахалая стверджував, що Мерабішвілі ставив за мету дискредитацію його брата - Бачана Ахалая, тодішнього керівника МВС.

Прихильники ж екс-прем'єра вважають, що грузинська влада натиснула на Дату Ахалая, чий брат нині перебуває у в'язниці під слідством. Для таких підозр є серйозні підстави. Так, міністр внутрішніх справ Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив: він не виключає, що за співпрацю зі слідством Даті Ахалая можуть зробити "поблажки".

Але Генпрокуратура зволікала з пред'явленням обвинувачень Мерабішвілі, маючи намір "накопати" якнайбільше фактів порушення закону. Втім, судячи з пред'явлених обвинувачень, робота в слідчих Генпрокуратури йшла не дуже успішно. Адже довести в суді, що виявлені епізоди - справді підкуп виборців і розтрата коштів з використанням службового становища, буде дуже важко.

Наприклад, тимчасові соцпрацівники, які отримали зарплату, зафіксовану у відомостях, справді заповнили 600 тисяч анкет безробітних. А щодо дачі, то, як пише грузинський журналіст Георгій Зедгенідзе, вона була передана державі в рамках "процесуальної угоди" з бізнесменом, обвинуваченим у фінансових злочинах, ще до того, як Мерабішвілі став міністром внутрішніх справ. При цьому глава МВС не оформляв дачу на своє ім'я і жив там тільки влітку.

На думку Лариси Буракової, у цій історії з висунутими обвинуваченнями на адресу Вано Мерабішвілі є й свій позитивний момент: "У Грузії постійно казали: у країні немає побутової корупції, але елітарна сягнула такого розмаху, якого не було і в часи Шеварднадзе. Коаліція "Грузинська мрія" вісім місяців перебуває при владі, і її представники - на чолі всіх міністерств. Однак де арешти за обвинуваченнями у відкотах, які пред'являли урядові Саакашвілі? Те, у чому тепер обвинувачують Мерабішвілі, може трактуватися як корупція. Але не слід забувати, що під час оформлення на роботу з обліку безробіття було дотримано всіх необхідних процедур, і найняті люди одержали відповідну зарплату. Чи було це шахрайство - повинен встановити суд, чесний і справедливий. Сподіватимемося, що він таким буде".

Про те, якими виявляться внутрішньополітичні наслідки рішення про арешт Мерабішвілі, сьогодні важко гадати. Очевидно, що в членів ЄНР, котрі сумніваються, вагання, чи варто й надалі бути з партією Саакашвілі, тільки посиляться. Але справа колишнього грузинського прем'єра може викликати негативну реакцію Заходу. Михайло Саакашвілі вже прогнозує погіршення відносин своєї країни з Європейським Союзом і Сполученими Штатами.

"Можна навести приклад України, в якої заморожені всі відносини з Євросоюзом, а також виникли проблеми зі Сполученими Штатами. І це тільки тому, що з політичних мотивів там була затримана екс-прем'єр Юлія Тимошенко", - сказав грузинський президент. Але ж на Вільнюському саміті Східного партнерства планується парафування угоди про асоціацію Грузія-ЄС. У розмові з DT.UA один із західноєвропейських дипломатів висловив упевненість, що у Вільнюсі угоду, швидше за все, парафують. А ось що стосується її підписання, то з цим можуть виникнути проблеми.

Публічна реакція Заходу на затримання Вано Мерабішвілі та Зураба Чіаберашвілі була дуже обережна: це внутрішня справа Грузії. Представник держдепу Патрік Вентрелл заявив, що Сполучені Штати очікують дотримання законності під час суду над грузинськими політиками. "Ми уважно стежимо за справами та розслідуваннями стосовно державних службовців. Ми повідомили грузинському уряду, що важливо проводити ці розслідування з повагою до належного процесу судочинства й уникати того, щоб це сприймалося як політична відплата", - сказав американський дипломат.

І все-таки удару по міжнародному іміджу Грузії вже завдано. Тбілісі заробив собі репутацію на Заході завдяки реформам. Але уряд Іванішвілі не проводить сьогодні економічних реформ, сконцентрувавшись переважно на боротьбі з політичними опонентами та спробах зберегти підтримку населення. Було згорнуто великі інфраструктурні проекти, у країні скорочуються інвестиції та, відповідно, робочі місця. Відтак, економічна ситуація погіршується.

Національний банк уже знизив прогнозований показник економічного зростання у Грузії з 5% до 3%. Бідзіна Іванішвілі не бачить у цьому нічого страшного: "Прогнозне зниження до 3% - абсолютно нормальне явище, у цьому немає нічого тривожного". Але якщо зниження економічного зростання Грузії спочатку можна було списати на парламентські вибори, які пройшли восени 2012-го, то тепер - це вже результат дій нинішньої влади. Грузія втрачає свою інвестиційну привабливість.

Проте саме в успішних реформах полягала цінність Грузії для Європейського Союзу та Сполучених Штатів. Тепер уже немає жодних підстав припускати, що після арешту Мерабішвілі Брюссель і Вашингтон розвиватимуть діалог із Тбілісі так, ніби нічого не сталося. Очевидно, настає час охолодження відносин між Грузією та Заходом.

Власне кажучи, відзначає Лариса Буракова, воно намічалося й до цієї події: "Попри заяви Бідзіни Іванішвілі, у нього ніколи не було настрою рухатися на Захід. На відміну від Саакашвілі, в Іванішвілі напрям розвитку принципово інший: це налагодження відносин із РФ. Налагодити їх із нинішньою Росією можна тільки погіршенням відносин із Заходом та "посадкою" людей команди Саакашвілі. Що нині й відбувається".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі