Есдек пішов на есдека

Поділитися
Есдек пішов на есдека © digi24.ro
Політична криза в Румунії призвела до відставки уряду.

Проіснувавши менше шести місяців і переживши масові антикорупційні акції протесту румунів нинішньої зими, 21 червня уряд соціал-демократа Соріна Гриндяну було повалено" парламентом, в якому більшість становлять... однопартійці прем'єр-міністра.

Перемога обернулася поразкою

У перемогли в грудні 2016 р. на парламентських виборах румунських есдеків з самого початку якось не складалося з формуванням уряду. Спочатку президент Клаус Йоханнис не затвердив кандидатуру представниці цієї партії Севіл Шайдех, яку парламентська коаліція ВДП і "Альянс лібералів і демократів" (АЛД) висунула на посаду голови уряду.

С. Шайдех - представниця татарського народу, здавна проживає в Румунії, мусульманка, колишній міністр регіонального розвитку. Вона цілком могла б стати першою жінкою - главою румунського уряду. Але от її чоловік, сирієць, який виявився прихильником президента Асада. І президент Румунії, не пояснивши причини, чому він проти Севіл Шайдех, затвердив кандидатом на пост прем'єр-міністра соціал-демократа Соріна Гриндяну, колишнього заступника мера міста Тімішоара.

Зазначимо, що лідер румунських соціал-демократів Лівіу Драгнеа не міг претендувати на пост глави уряду, оскільки в квітні минулого року був засуджений до двох років тюремного ув'язнення умовно. Апеляційний суд визнав його винним у спробі фальсифікувати результати референдуму про зміщення президента в липні 2012 р. Він також знаходиться під слідством по іншій справі про перевищення службових повноважень.

Президент К. Йоханнис публічно вимагав рік назад від Л. Драгнеа добровільно скласти з себе повноваження глави СДП, вважаючи, що "здоров'я румунської політичної системи постраждає, якщо однією з найбільших партій країни буде керувати лідер з підтвердженою кримінальною судимістю". Події нинішнього року показали, що глава румунської держави виявився прозорливий: корупція створює ґрунт для небезпечних рецидивів.

Лютнева революція в Румунії

Практично відразу після свого призначення уряд С. Гриндяну зайнялося законотворчістю. Відбулася серія закритих консультацій та відкритих засідань уряду, які справили на світло постанова кабінету про декриміналізацію низки корупційних статей. Один із пунктів передбачав зняття судимостей з засуджених до умовних термінів. Крім того, амністія передбачалася для засуджених за корупційні злочини на строк до п'яти років, а також для матерів неповнолітніх дітей.

Згідно з одним із рішень, державний чиновник не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності, якщо нанесений їм збиток не перевищує суму, еквівалентну 50 тис. євро. Також передбачалося в два рази скоротити терміни засудженим, які старші 60 років або мають маленьких дітей і т. д.

Таким чином, під амністію могли потрапити за різними даними від 2500 до 3700 ув'язнених. Зауважимо, що за 2016 р. близько 1200 румунських корупціонерів високого рівня, включаючи парламентарів, опинилося за гратами, що свідчить про ефективну роботу Національного антикорупційного агентства (DNA).

Увечері 31 січня 2017 р. уряд Соріна Гриндяну затвердив постанову OUG 13/2017 на своєму засіданні, правда, не оголосивши про це публічно. Тільки на наступний день, після публікації в офіційному віснику, всім стало відомо, що постанова набула чинності. При цьому в друкованому вигляді воно серйозно відрізнялося від проекту, який до цього був оприлюднений на сайті уряду: документ передбачав амністію ще по ряду статей.

Уряд виправдовувалося тим, що лише прагнуло зробити законодавство країни більш гуманним. Однак для румунських громадян стало очевидно: відбувається брутальний перегляд усієї антикорупційної політики країни.

Цікаво, що президент країни Клаус Йоханнис відразу ж почав наполягати на народному референдумі за рішенням уряду і вимагати його скасування. Але глава держави одразу ж отримав різку відповідь від лідера есдеків Лівіу Драгнеа, звинуватив президента в тому, що він незаконно втручається в роботу уряду, намагається організувати державний переворот і перешкоджає "уряду втілювати в життя передвиборні обіцянки соціал-демократичної партії".

Однак чолі румунської держави референдум не потрібен. 1 лютого на вулиці вийшли 200 тис. чол. Через п'ять днів по всій країні мітингували 500-600 тис. осіб, з них 300 тис. - тільки в самому Бухаресті. Це були найбільш масові протести в історії посткомуністичної Румунії.

Вже 5 лютого уряд пішов на поступки, прийнявши новий варіант постанови OUG 14/2017, що скасовує попередній. На цей раз його передбачалося відправити на затвердження парламенту. Але вже на наступний день стало відомо, що постанову скасовано, парламент його передавати не будуть, а міністр юстиції Флоран Иордаче (відповідальний за розробку цих законодавчих ініціатив) заявив про свою відставку. Втім, сам уряд встояло, коли питання про його відставку був внесений на голосування до парламенту представниками опозиції.

Європейський Союз, а також посольства європейських країн, Американська торгова палата в Румунії чітко висловили своє негативне ставлення до спроб румунського уряду переглянути антикорупційну політику. Єврокомісія дала зрозуміти, що подібні дії перекреслять всі здобутки, досягнуті Бухарестом в антикорупційній боротьбі за останні 10 років, і позбавлять румунів надій опинитися в Шенгенській зоні у найближчому майбутньому.

Партія проти прем'єра

Після лютневих подій стосунки прем'єра С. Гриндяну і лідера СДП Л. Драгнеа почали швидко погіршуватися. Останній дедалі більше схилявся до думки, що глава уряду прагне консолідувати свій вплив у партії, вийти з під контролю.

Вже 8 лютого Драгнеа зажадав добровільної відставки прем'єра, але той відповів відмовою. Тоді лідер есдеків став ініціатором скликання виконавчого комітету партії з метою розглянути питання про те, як уряд виконує передвиборні обіцянки. Ці події призвели до того, що "Альянс лібералів і демократів" оголосив про вихід з урядової коаліції.

У свою чергу Сорін Гриндяну звинуватив Лівіу Драгнеа в узурпації влади в партії, насадження "радянського" духу і спробував консолідувати в свою підтримку ряд політиків (зокрема, колишнього прем'єр-міністра Віктора Понту), щоб дати бій.

С. Гриндяну звинуватив Л. Драгнеа в спробі внутріпартійного перевороту і в тому, що керівництво партії йде проти рядових членів, нагадавши, що сам він вже 21 рік є членом СДП. Він також заявив, що уряд виконав більше половини передвиборних обіцянок і лише дев'ять питань з майже ста не були вирішені. Прем'єр зажадав відставки Драгнеа з поста лідера партії як плату за власну відставку.

Але Лівіу Драгнеа вирішив діяти через парламент, де більшість депутатів були готові проголосувати за новий вотум недовіри уряду. Сорін Гриндяну був виключений з СДП. Одночасно Л. Драгнеа почав вимагати від членів уряду С. Гриндяну, щоб ті залишили свої посади за умови, якщо прем'єр не погодиться на добровільну відставку.

14 червня майже всі міністри румунського уряду, а також ряд інших урядових чиновників склали свої повноваження. У нижній палаті парламенту почався збір підписів за нове голосування про вотум недовіри уряду, що вдалося зробити досить легко, враховуючи, що СДП і АЛД спільно мають 247 мандатів, а для відставки необхідно 233 голоси.

до Речі, опозиційна Націонал-ліберальна партія (НЛП) не втручалася в хід конфлікту в правлячої партії і не підтримувала відставку уряду Румунії.

21 червня стало судним днем для прем'єра Соріна Гриндяну. У своєму виступі перед законодавцями Гриндяну нагадав, що в грудні 2016-го він спочатку відмовився від посади прем'єра і погодився лише після того, як Драгнеа пообіцяв "я буду тобі другом". У свою чергу Драгнеа сказав, що уряд попрацював "досить добре, але не настільки добре, як ми очікували".

Під час голосування 241 депутат підтримав відставку уряду з офіційним формулюванням, що воно "не змогло виконати передвиборну програму партії". Місцеві аналітики, втім, відзначають, що в минулому році есдеки у своїх передвиборних гаслах не висували питань про правову реформу або проблеми перенаселення в'язниць, з-за чого нібито потрібно було приймати постанови, за яким на свободу могли вийти тисячі корупціонерів, а лідер СДП Л. Драгнеа знову отримав би можливість претендувати на державну посаду.

наступного тижня президент Йоханнис почне консультації щодо нової кандидатури глави уряду. Поки він лише заявив, що "Румунії потрібен стабільний уряд з чесним прем'єром".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі