Друге відродження "Ісламської держави"

Поділитися
Друге відродження "Ісламської держави"
Пентагон визнав, що втрата території, всупереч очікуванням, не знищила ІД.

Три місяці замість трьох років.

Саме стільки знадобилося терористам "Ісламської держави", щоб відновити свій вплив на, здавалося б, остаточно визволених територіях Сирії та Іраку.

Наприкінці березня президент США Дональд Трамп демонстрував журналістам карту територіальних втрат "халіфату" й запевняв усіх у тому, що терористи переможені. А вже в липні у квартальному звіті операції "Непохитна рішучість" генерал Гленн Файн заявив, що ІД залишається загрозою в Іраку та Сирії й навіть посилює свій вплив у втрачених раніше регіонах.

Уперше попередникам ІД - бойовикам "Ісламської держави Іраку" - для відновлення знадобилося більше трьох років. Коли війська США у 2011 р. виходили з Іраку, в лавах терористів лишалося не більше 700 бійців, ключові лідери й ідеологи були знищені, а на визволених територіях місцеве населення власноруч розправлялося з кожним, хто підтримував або був причетним до членів ІД.

Сьогодні ж, за даними аналітиків Центрального командування США, у Сирії й Іраку продовжують діяти 14–18 тис. терористів ІД, з них - близько 3 тис. іноземні бійці. На визволених раніше територіях діють добре підготовлені осередки, а місцеве населення коли й не підтримує терористів, то, щонайменше, зберігає нейтралітет до них. Це дозволяє ІД створювати бази і безпечні укриття під носом у противника.

Висновок американських військових про відродження "Ісламської держави" підтверджується діями самих терористів. Тільки за період із січня 2018-го по червень 2019 р., за даними аналітиків "Інституту вивчення війни", бойовики вчинили 57 нападів з використанням смертників або замінованих автомобілів на територіях Сирії та Іраку. Серед атакованих міст - Кіркук, Хасака, Фаллуджа, Ракка, Мосул, Манбідж, Багдад. Успішні теракти глибоко в тилу визволених територій свідчать про те, що ІД вдалося не тільки зберегти мережу підпільних осередків, а й у таких умовах налагодити масштабне виробництво саморобної вибухівки.

Ще один тривожний сигнал - зростання активності терористів за межами Сирії та Іраку. Згідно з інформацією, опублікованою на каналах ІД, тільки за півроку 2019 р. вони скоїли понад 1,8 тис. атак у 22 країнах світу, внаслідок яких було вбито й поранено понад 8 тис. осіб. Теракти прогриміли на Шрі-Ланці, в Афганістані, Індії, Єгипті, Саудівській Аравії, Таджикистані, Росії.

Відкрито заговорили про небезпеку терактів ІД і в Україні. 2 серпня на офіційному сайті посольства США в Україні з'явилося попередження про загрозу нападів з боку "Ісламської держави" під час святкових днів Курбан-байраму та Дня Незалежності України.

Про відродження ІД свідчить активність терористів у медіапросторі. 11 серпня на каналах, пов'язаних з "Ісламською державою", був опублікований 15-хвилинний відеоролик з так званого вілаєта аль-Хайр (сирійська провінція Дейр-ез-Зор), у якому показано кадри нападів терористів на бійців "Сирійських демократичних сил". Такі відеорелізи виходили регулярно до втрати бойовиками контролю над великими містами. Після втрати території випуск фільмів був призупинений. Однак останнім часом вони стали дедалі частіше з'являтися на каналах, пов'язаних із терористами. Це свідчить про те, що ІД вдалося якимось чином відновити роботу своїх студій і відновити випуск якісних пропагандистських роликів.

ІД також змогла знайти добру заміну своїм медіапунктам. Це були невеликі приміщення або кіоски на підконтрольних терористам територіях, у яких роздавали літературу, показували відео, читали лекції. Втрата регіонів мала поставити хрест на такого роду діяльності. Однак на допомогу бойовикам прийшли соцмережі, куди вони перенесли основну свою активність. Використовуючи можливості таких платформ, як Telegram, RocketСhat, Yahoo Together або навіть Viber, вони не тільки поширюють відео- й аудіопродукцію, вироблену в підпільних студіях, а й ведуть цілодобову пропаганду. Секретні чати й невинні на вигляд канали в Telegram стали її справжнім оплотом.

Терористам також вдалося відновити систему фінансування. Звісно, йдеться не про мільйони доларів, які ІД отримувала щодня у 2015–2016 рр., продаючи нафту і збираючи "податки" з населення. Проте у квартальному звіті операції "Непохитна рішучість" сказано, що в Сирії та Іраку ІД вдалося відновити систему самофінансування завдяки децентралізації джерел доходів.

Терористи сьогодні отримують гроші за рахунок викупів за викрадених людей, вимагання й одержання частки від легальної комерційної діяльності, наприклад будівництва і торгівлі. Крім того, з метою безпеки бойовики переорієнтували роботу своєї фінансової мережі на операції з невеликими сумами готівки, які передаються з рук у руки через мережу кур'єрів. Це ускладнює виявлення і блокування фінансових потоків ІД. Навіть в умовах втрати території "Ісламська держава" зберегла здатність перерозподіляти фінансові ресурси між своїми членами далеко за межами Сирії та Іраку.

У квітні нинішнього року департамент казначейства США опублікував інформацію про впровадження санкцій проти шести членів мережі, відомої за прізвищем її засновника як "мережа Раві", члени якої переказували сотні тисяч доларів для ІД. Мережа охоплювала Ірак, Сирію, Туреччину й навіть Бельгію, де розміщувався один із центрів. Через фіктивні підприємства і традиційну для ісламу систему розрахунків "хавала" ІД перерозподіляла впродовж кількох років мільйони доларів між вілаєтами (відділеннями) на різних континентах. Наприклад, недавно поліція Кенії затримала жінку, що відігравала роль кур'єра для передачі грошей від "Ісламської держави".

112.ua
112.ua

Нарешті, одним із найяскравіших свідчень відновлення ІД стала поява у відеоролику у квітні нинішнього року лідера терористів Абу Бакра аль-Багдаді. Сам факт, що, незважаючи на ретельні пошуки і багатомільйонні винагороди за будь-яку інформацію про його місцезнаходження, Багдаді залишився живим, свідчить, що всередині організації зберігаються структура та лояльність її прибічників і членів. Більше того, ІД зуміла зберегти вплив і на свої відділення за межами Сирії та Іраку.

Вслід за появою на екрані Багдаді стали публікуватися відеозаписи складання присяг на вірність лідерові ІД груп із різних країн. На 14 серпня 2019 р. були опубліковані відео присяг терористів із Сомалі, Тунісу, Туреччини, Азербайджану, Ємену, Афганістану, Єгипту, Росії, Лівії, Філіппін, Нігерії, Конго і Бангладеш.

Пентагон, як випливає зі згаданого вище звіту, звинувачує у відродженні ІД рішення Білого дому вивести війська з Сирії. На думку американських військових, не можна було скорочувати й так невеликий контингент, не створивши всіх необхідних умов для стабілізації регіону. Надія на те, що сирійські курди й уряд Іраку зможуть самостійно убезпечити визволені райони, не справдилася.

У "Сирійських демократичних сил", які контролюють значну територію Сирії, не вистачає людей і ресурсів. Загроза нападу Туреччини, з одного боку, необхідність контролю за мережею таборів біженців, включно з 70-тисячним табором аль-Холь, з іншого, відбирають у СДС і так дефіцитних бійців. У результаті, величезні простори провінцій Дейр-ез-Зор, Хасака й Ракка залишаються без належного контролю, що грає на руку ІД.

В Іраку солдатів і ресурсів більше, однак там не вщухає політичне протистояння між новим урядом, релігійними лідерами та командуванням шиїтського ополчення. Дров у вогонь підкидають невщухаючі протести на півдні країни і конфлікт між Багдадом та Іракським Курдистаном за спірні території на півночі.

Крім того, ні курдам у Сирії, ні новому уряду в Іраку не вдалося заручитися підтримкою населення на визволених від ІД територіях. У Сирії курди змушені вдаватися до сили, щоб придушити протести місцевого арабського населення проти примусової військової мобілізації та руйнування традиційного укладу. Місцеві не хочуть служити в "Сирійських демократичних силах" і прийняти нову, емансиповану роль жінки, яку з собою в консервативне племінне суспільство принесли курдські жіночі загони самооборони (YPJ).

В Іраку уряд так і не зміг відновити зруйновану війною з ІД інфраструктуру в населених переважно сунітами західних і північних районах країни. Більше того, повідомляється про випадки примусового виселення з власних будинків місцевого сунітського населення.

Усе це створює сприятливі умови для "Ісламської держави", яка намагається грати на суперечностях, підігріваючи антикурдські настрої серед арабів східної Сирії та антишиїтські - серед сунітів Іраку.

Крім того, самі терористи зробили висновки зі своєї поразки. Нова стратегія ІД спрямована не на захоплення й утримання територій, а на виснаження противника. Підривання замінованих автомобілів у містах, засідки, підпали пшеничних полів та сільгосптехніки, точкові вбивства чиновників і командирів місцевого ополчення. Ці дії бойовики використовують для того, щоб посіяти хаос і паніку, тим самим відволікаючи ресурси противника й послаблюючи його.

Усе це вписується в розроблений ще на початку 2000-х років засновником ІД Абу Мусабом аз-Заркаві план "п'яти кроків". Тоді для того, щоб побудувати "халіфат" (крок №5), за планом Заркаві, терористи мали спочатку перебратися в зону бойових дій ("переселення", крок №1), потім організуватися там ("збирання", крок №2) і шляхом дестабілізації (крок №3) створити умови для захоплення й консолідації (крок №4) території майбутньої "держави".

Сьогодні ІД пройшла перші два кроки і, володіючи значними військовими та економічними ресурсами, а також досвідом і мережею прибічників у всьому світі, почала реалізацію третього "кроку Заркаві" - дестабілізації.

Схоже і іракці, й американці проходили на початку 2000-х рр. І якщо тоді, завдяки залученню величезних військових сил (введення в Ірак додатково 20 тис. солдатів США) та включенню місцевого сунітського населення в боротьбу проти терористів, вдалося майже знищити першу версію ІД, то сьогодні все інакше.

"Ісламська держава" аль-Багдаді значно небезпечніша, ніж організація, створена колись Заркаві. Це не локальне угруповання, а міжнародна терористична організація, що має за плечима досвід управління величезними територіями й багатомільйонним населенням. Її не можна перемогти, копіюючи дії десятилітньої давності, а тим більше відмовляючись від корисного досвіду попередньої боротьби. Спроби "забалакати" проблему яскравими й пафосними заявами у ЗМІ тільки загострюють її.

Слід визнати: помилковим був розрахунок на те, що втрата території автоматично призведе до знищення ІД. Перемога, як писав класик військової науки, - це відмова противника від подальшого опору. І, доки терористи не визнали себе переможеними, війна з "Ісламською державою" триватиме.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі