За українським правом - Внутрішня політика - dt.ua

За українським правом

28 березня, 2014, 20:50 Роздрукувати Випуск №11, 28 березня-4 квітня

Громадянин України, який живе в Криму, повинен мати можливість реалізувати всі гарантовані йому українськими законами права, зокрема майнові.

Крим окуповано. Це факт. Коли буде звільнено — невідомо. І з цим треба жити. Але навіть у цій ситуації не викликає сумнівів, що громадянин України, який живе в Криму, повинен мати можливість реалізувати всі гарантовані йому українськими законами права, зокрема майнові.

Що робити кримчанам нині? Що буде з громадянством, документами, пенсіями, зарплатами, вкладами та кредитами, квартирами і будинками, бізнесом, податками, поїздками по Україні й за кордон?

На більшість цих запитань відповідей поки що немає. А вже мають бути. Якби український уряд виробив свою позицію ще до формалізації окупації Росією, то невідомо, як у цьому разі кримчани поводилися б після появи на півострові окупаційних військ.

Своєї позиції Україна не висловила досі. Адже важко вважати нею проголосовані в першому читанні Верховною Радою бездумно скопійовані положення закону Грузії про статус окупованої Абхазії. Там зовсім інша, ніж у Криму, ситуація. Але рішення потрібні.

Отже, якою має бути (і, сподіваюся, буде) позиція України, і як поводитися кримчанам?

Головне — закон про статус Криму та Севастополя як тимчасово окупованих територій має бути ухвалений. Таким чином, хоча б стане зрозумілим ставлення України до цих своїх територій. А вже на підставі цього закону слід передбачити всі особливості правових відносин, які виникають у громадян України, що живуть на півострові.

Громадянство

1. Майже без вибору. Окупаційна влада вимагає у місячний термін взяти громадянство та одержати паспорт Росії.

2. Той, хто не бажає ставати громадянином РФ, має написати відповідну заяву й отримати "посвідку на проживання". Тим самим окупаційна влада бере на олівець усіх нелояльних до неї.

3. Той, хто нічого не зробить (не одержить паспорта громадянина РФ, не звернеться за "посвідкою на проживання"), залишаючись громадянином України, автоматично стане "іноземцем" з усіма наслідками, що з цього випливають. Найсерйозніший з яких — постійна загроза депортації та обмеження перебування на території РФ (яка вважає Крим "своїм") протягом 90 днів за півроку. Ще є обмеження на офіційне працевлаштування, ведення підприємницької діяльності тощо. Політичні права (право обирати й бути обраним), зрозуміло, втрачаються.

Що робити кримчанам?

Єдиний розумний варіант — одержати паспорт громадянина РФ. При цьому обов'язково залишити українські паспорти. Якщо їх примусово відбиратимуть, не віддавати, пославшись на втрату, знищення "з ненависті" (паспорти України демонстративно спалювали — ми бачили такі приклади). Український паспорт — запорука реалізації всіх прав за українським законодавством.

Ну й, звичайно, Україна повинна забезпечити можливість реєстрації громадянами України дітей, що народилися на окупованій території (на найближчій контрольованій території в Херсонській області).

Пенсії

Росія поки що пообіцяла платити кримчанам українські пенсії, переведені в рублі за курсом 3,8 руб. за гривню. Прем'єр Медведєв сказав, що протягом року рівень пенсій для кримчан зрівняється з російським. Але він не сказав головного — з яким саме російським? Єдиного російського рівня пенсій немає. Немає навіть єдиного рівня мінімальної пенсії — у кожному регіоні Росії вона своя. Так, на Чукотці це 14000 руб., у Тамбовській області — 4800, а в найближчому до Криму Краснодарському краї — 6300 руб., або 1650 грн за курсом 3,8. Схоже, що це той максимум, який Росія зможе запропонувати (за винятком військових, чиновницьких і спеціальних пенсій).

Оскільки в РФ (як і в Україні) розмір пенсій залежить від пенсійних накопичень, а кримчани, зрозуміло, таких накопичень до російського пенсійного фонду не робили, навряд чи російська влада зробить кримським пенсіонерам подарунок. У Москви немає жодного резону платити їм більше. Головна причина — "соціальна справедливість". Російська громадськість приймає будь-які рухи, спрямовані на зміцнення російської влади в Криму, але не прийме "несправедливого" розподілу пенсій: чому новоявлені громадяни РФ із Криму мають одержувати більшу пенсію, ніж "старі росіяни" з Тамбовщини чи того ж Краснодарського краю?

Позиція України:

— громадяни України — пенсіонери, які проживають у Криму, зберігають свої пенсії;

— скоріше за все, вони не зможуть одержувати українську пенсію за місцем проживання, поки Крим окуповано. Слід організувати виплату пенсій на контрольованій Україною території, наприклад у Херсонській області. Незручно, звичайно, але відправляти гроші на територію Криму Україна поки що не зможе — там немає українських структур, що обслуговують пенсійну систему;

— виплати можна здійснювати через банки або відділення Укрпошти, що перебувають під українським контролем;

— забезпечити виплату пенсій у такий спосіб слід негайно, перешкод до цього немає.

Що робити
кримським пенсіонерам?

Теоретично може скластися ситуація, коли з'явиться можливість одержувати дві пенсії: за російським паспортом російську, а за українським — українську (оскільки обміну інформацією з пенсійних виплат, скоріш за все, не буде). Але, здається, обидві держави таку можливість намагатимуться виключити, можливо, запровадивши навіть кримінальне покарання за шахрайство. Причому Росія зробить це превентивно й жорстко.

Соціальні виплати
й пільги

Якщо по виплаті пенсій варіантів небагато, то до соціальних виплат підхід може бути диференційованим.

1. У ситуації, що склалася, Україна має негайно відмовитися від виплат по безробіттю та професійній перепідготовці громадянам, які живуть у Криму. Оскільки українських служб працевлаштування на території Криму немає, неможливий і контроль.

2. Відмова від виплати по непрацездатності, право на яку виникло після початку окупації, оскільки відсутній контроль України над умовами праці.

3. Виплати малозабезпеченим громадянам України, а також за медичними показниками мають здійснюватися.

4. Виплати на дітей мають забезпечуватися громадянам України.

5. Жодних пільг Україна кримчанам (чорнобильцям, інвалідам, дітям війни, ветеранам тощо) надати просто не зможе. Теоретично можливо зберегти пільгу на оздоровлення.

Що робити кримчанам?

Відносно виплат на дітей — вибирати відповідно до громадянства і якщо збережено український паспорт. У двох країнах вони здійснюються по-різному. В Україні гроші виплачуються щомісяця у вигляді допомоги, а в Росії надаються тільки цільовим призначенням на навчання, поліпшення житлових умов без можливості одержувати готівкою. Навряд чи виникне можливість одержати обидві допомоги. Те ж саме і відносно інших виплат.

Перетинання кордону
між Кримом і материковою Україною та транспортне сполучення

1.На адміністративному кордоні АР Крим і Херсонської області однозначно буде запроваджено режим державного кордону як з боку Криму, так і з боку України.

2. Оскільки Україна не контролює своїх кордонів у Криму, то буде повноцінна перевірка паспортів, митний контроль. Митні вимоги для громадян України мають бути пом'якшені (наприклад, відносно кількості перевезеного домашнього алкоголю, овочів і фруктів).

3. Для громадян країни-окупанта (РФ) перетинання цього кордону має бути заборонене.

4. Ми не знаємо, як вчинить окупаційна влада, можливо, вона теж заборонить перетинати цей кордон громадянам України. У такому разі кордон може виявитися закритим наглухо, як між двома Кореями або як між Грузією й Абхазією, між Кіпром і Північним Кіпром. Таких прикладів достатньо. Відповідно, закриється він й для товарів.

5. Швидше за все, у Криму не буде авіа- і морського сполучення з Україною.

6. Поїзди, що йдуть із Росії в Крим через територію України, можливо, буде скасовано через відсутність російських пасажирів.

7. Доля поїздів із міст України залежить від того, чи збереже російська окупаційна влада можливість громадянам України перетинати кордон між Кримом і Херсонською областю.

8. Це ж стосується й рейсового автобусного сполучення.

Таким чином, у найгіршому разі Крим очікує ізоляція від України, у найліпшому — ускладнене перетинання кордону із серйозними обмеженнями, у тому числі щодо товару, який провозитимуть.

Нерухомість і земля

Нинішній покупець кримської нерухомості має бути відчайдушною людиною та безмежно вірити у всесилля й безсмертя Путіна.

Усі реєстри в нас централізовано, облік прав ведеться в Києві. Так, РФ впровадить свої реєстри. Але за міжнародним правом Крим — українська територія, і, за логікою, будь-яка угода купівлі-продажу в окупованому Криму буде недійсною, якщо вона не здійснена за українським законодавством. Її визнаватимуть лише в Росії. Після звільнення Криму відновиться статус-кво, і проданий об'єкт автоматично повернеться у власність продавця. Або ж той зможе відсудити його в міжнародному суді.

Водночас кримчани не мають бути навіть тимчасово обмежені в правах розпоряджатися своєю власністю. Уряд має забезпечити реалізацію майнових прав за українськими законами на найближчій контрольованій території в Херсонській області:

— здійснювати реєстрацію прав власності на нерухомість, земельні ділянки;

— оформляти спадщину.

Що робити кримчанам?

Громадяни й України, і Росії мають реєструвати всі угоди в органах, що перебувають під українською юрисдикцією. Тільки в цьому разі власність буде захищено.

Що реєструватиме окупаційна влада — уже не наше діло. Їхні правові акти відносно кримської нерухомості й землі за українськими законами (і міжнародним правом) будуть нікчемними.

Акти громадянського стану

У кримчан — громадян України має бути можливість зареєструвати шлюб, розлучення, народження дитини, смерть, усиновлення за українськими законами. Це можна здійснювати на найближчій контрольованій території.

Також має бути забезпечена видача громадянам України закордонних паспортів, паспортів моряка, водійських посвідчень та інших документів.

Бізнес і підприємництво

Слід дати можливість громадянам України вести легальний бізнес на території Криму за українськими законами. Уряд має забезпечити реалізацію прав проживаючих у Криму громадян України на найближчій контрольованій території в Херсонській області:

— здійснювати реєстрацію корпоративних прав, юридичних осіб, приватних підприємців, громадських організацій;

— ставити на податковий облік;

— відкривати рахунки в українських банках;

— забезпечити можливість віддаленого обслуговування й надання адміністративних послуг.

Навіть із дотриманням усіх нинішніх норм і законів підприємцеві з Криму достатньо буде одного візиту для здійснення всіх операцій з відкриття бізнесу. Правда, для цього всі служби мають забезпечити швидке налагоджене обслуговування клієнта.

Є й питання, які вирішити важко, наприклад, контроль і документальні перевірки фірми, яка працює в Криму, неможливі. Теоретично це можна зробити, налагодивши електронну систему документообігу. Зрозуміло, що вести в Криму підприємницьку діяльність за українськими законами буде непросто. Окупаційна влада навіть може визнати її "незаконною".

Виборче право

На часі президентські вибори, і здатність України забезпечити своїм кримським громадянам право волевиявлення стане своєрідним лакмусовим папірцем — чи зможе взагалі Україна забезпечити права своїх громадян у Криму?

Природно, на окупованій території виборчих дільниць не відкриєш. Навіть якщо Росія й дозволить це зробити, то простежити за чистотою голосування там буде практично неможливо. Але відкрити дільниці для кримчан на території Херсонської області, куди зможуть дістатися громадяни України, охочі проголосувати, треба обов'язково.

У місцевих виборах за українськими законами жителям Криму, на жаль, поки що брати участь не доведеться.

Судовий захист

Україна не визнаватиме судових рішень, прийнятих на окупованій території. А судових справ завжди багато, особливо цивільних, що стосуються власності. Саме щодо цього кримчани мають бути захищені. Для цього на контрольованій території мають бути відкриті кримські суди. З огляду на територіальну віддаленість, ці суди мають працювати за особливими графіками, розглядаючи справи оперативно, без звичних численних відкладань і переносів.

Санкції й покарання

Жодних санкцій і покарань стосовно громадян України, крім передбачених стандартним українським законодавством, застосовуватися не повинно. В тому числі обмежень на перетин адміністративного кордону (крім митного контролю, що, на жаль, неминучий, але вимоги до громадян України можна пом'якшити), ведення підприємницької діяльності, розпоряджання рухомим і нерухомим майном.

Тільки надавши своїм громадянам, які не з власної волі опинилися на окупованій Росією території, всі практичні можливості для реалізації законних прав зараз, Україна зможе відносно безболісно нормалізувати життя на півострові після його звільнення і, звичайно ж, зберігати вплив навіть під час окупації. Інакше доведеться розплутувати неймовірний клубок конфліктів і протиріч.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №24, 22 червня-25 червня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво