Полювання на "шпигунів"

Поділитися
Колекціонеру з Донецька світять 7 років тюрми за КДБ-істський фотоапарат сталінських часів

Деякі кримінальні провадження характеризують не так злочин, як правоохоронні органи, що його розслідують. Після ознайомлення з "оперативними розробками та викриттями" неминуче себе запитуєш: наші грізні спецслужби мають хоч якийсь стосунок до охорони правопорядку, чи їхнє покликання - займатися відвертими дурницями й виставляти себе на посміховисько?

Закарпатське управління СБУ притягує до кримінальної відповідальності колекціонера з Донецька, котрий намагався продати своєму чеському колезі спеціальний фотоапарат для КДБ, що випускався в Радянському Союзі ще за Сталіна. За давно застарілий спецприлад, який вільно продається у всьому світі, підсудному світять до семи років реального ув'язнення!

"Спочатку все це скидалося на якийсь невдалий розіграш…"

51-річний Олександр Комаров серйозно займається колекціонуванням із початку 2000-х, його амплуа - фото- і відеотехніка радянського періоду. У колекціонера є власний сайт, на якому він ділиться новинами з колегами, а також близько 200 різноманітних фотоапаратів, відеокамери, аксесуари до них, спеціальна література радянського періоду тощо. У жовтні 2012 р. О.Комаров відвідав київську виставку в "Експоцентрі", на якій купив із рук три фотоапарати "Аякс-12". Цей спецприлад було розроблено Красногорським механічним заводом ще 1948р., а запущено у виробництво - 1952р. для потреб МДБ (а затим - КДБ). Модель виявилася настільки технічно вдалою, що використовувалася аж до кінця 80-х років. Розміри апарата не маленькі: довжина -10, висота - 8, товщина - 6 см, тому його призначення - не шпигунство (для цього використовувалася більш мініатюрна фототехніка), а негласна зйомка "неблагонадійних елементів" у радянському суспільстві. Зазвичай співробітники КДБ маскували фотоапарат у одязі чи за пряжкою паска й приводили в дію з допомогою спеціального тросика, виведеного в кишеню. Стандартна плівка для "Аякса-12" не підходила, її доводилося обрізати спеціальним приладом. У 1989р. Красногорський мехзавод налагодив випуск комерційної версії "Аякса-12", яка отримала назву Zenit MF-1. Єдина її відмінність від КДБ-істського прототипу - назва й фірмове заводське клеймо на корпусі. Zenit MF-1 і тепер можна придбати у вільному продажу, як і "Аякс-12" (у тому числі в Росії та Білорусі). Останній апарат випускався для спецслужб масово, загальним "тиражем" близько півмільйона екземплярів, тому особливої колекційної цінності він не становить.

Олександр Комаров: «Мої апелювання до здорового глузду працівників СБУ наражалися на глуху стіну нерозуміння»
Олександр Комаров: «Мої апелювання до здорового глузду працівників СБУ наражалися на глуху стіну нерозуміння»

- Одну з трьох фотокамер я вирішив продати й розмістив оголошення про це на своєму сайті, - розповідає Олександр Комаров. - "Аяксом-12" зацікавився колекціонер із Чехії, ми домовилися про ціну, і в лютому минулого року я відіслав апарат із дистанційним тросиком на його адресу Укрпоштою. В описі відправлення так і написав - фотоапарат із аксесуаром…

Однак бандероль до адресата не дійшла. В пункті міжнародного поштового обміну в Чопі фотоапаратом зацікавилася СБУ, яка вилучила його й послала на експертизу до Львова. А експерт Зонального експертного сектору Українського НДІ спеціальної техніки та судових експертиз дійшов висновку, що "Аякс-12" перебуває у працездатному стані, придатний для негласного отримання інформації й належить до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації. Те, що апарат морально й технічно давно застарів, використовується за призначенням хіба що в історичних художніх фільмах (та й то як бутафорія), експонується на виставках і вільно продається у всьому світі, експерт чомусь замовчав. А тому на підставі його висновку проти О.Комарова відкрили кримінальне провадження за двома статтями кримінального кодексу - незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації (ч.1 ст.359) та замах на контрабанду спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації (ч.1 ст.201).

- Співробітники УСБУ в Закарпатській області приїхали до мене додому в Донецьк, зробили обшук і вилучили ще два "Аякси-12", - продовжує колекціонер. - При цьому слідчий на повному серйозі запитував, чи не робив я ними якихось секретних фото! Спочатку це скидалося на якийсь невдалий розіграш, але все виявилося дуже серйозним. Мої апелювання до здорового глузду, намагання пояснити, що "Аякс-12" - це колекційний експонат, який і близько не може конкурувати з сучасними смартфонами, обладнаними мініатюрними відеокамерами, наражалися на глуху стіну нерозуміння. Через кілька днів мене викликали до суду для обрання запобіжного заходу, і прокурор зажадав, щоб мене арештували або принаймні посадили під домашній арешт! На щастя, суддя виявився адекватним і обмежився підпискою про невиїзд. Під час розслідування слідчий переконував мене визнати вину в повному обсязі, щиро покаятися, і тоді, мовляв, суд дасть умовний термін зі штрафом на суму приблизно дві тисяч доларів. Крім того, мені доведеться сплатити вартість експертиз, а це понад 3300 грн. Я, звісно, відмовився від такої пропозиції, оскільки жодної вини за собою не відчуваю. Тому тепер мені світять до 7 років реального ув'язнення, - саме така санкція передбачена статтею про контрабанду…

Звістка про кримінальне переслідування О.Комарова миттєво поширилася серед колекціонерів у всьому світі. Чотири десятки експертів із радянської фототехніки зі США, Канади, Франції, Великобританії, Австрії, Швейцарії та багатьох інших країн, намагаючись захистити свого колегу, написали колективне звернення до українського суду:

"Ми б хотіли звернутися до вас від Всесвітнього товариства колекціонерів та істориків радянської фотоапаратури, штаб-квартира якого міститься в м.Чикаго, США. Ми почули про справу Олександра Комарова й були шоковані звинуваченнями! Фотоапарат Ф-21 (інша назва "Аякса-12". - Авт.), який було випущено півстоліття тому, вже давно не становить ніякого секрету й жодного інтересу для практичного застосування з метою таємного отримання інформації, він має тільки колекційну цінність. Це просто надзвичайно цікавий апарат, шедевр технічної думки та механічного виконання того часу, який є майже в кожного колекціонера. Але зараз ніхто не буде морочитися, знімаючи ним на нестандартну плівку, коли за копійки можна купити будь-якої мініатюрності цифрову камеру! "Зенит МФ-1", випущений Красногорським механічним заводом для продажу, абсолютно технічно однаковий із Ф-21/"Аякс-12" і зараз вільно продається у всьому світі відомим Ломографічним товариством за 800 доларів. Єдина різниця між цими двома апаратами - це надпис "ЗЕНИТ" і логотип КМЗ.

Ми просимо суд звільнити Олександра Комарова від усіх звинувачень, оскільки його найбільший "злочин" - це любов до історії своєї батьківщини, збереження історичних предметів та знань для наступних поколінь".

Слідство у справі контрабандиста спецтехніки сталінських часів уже завершене, матеріали передані до Ужгородського міськрайонного суду. Закарпатське обласне управління СБУ, куди звернулося DT.UA, від будь-яких коментарів відмовилося до набуття вироком законної сили. Перше судове засідання відбудеться найближчим часом. Наша газета стежитиме за розвитком подій у цій справі й повідомить про них додатково.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі