Нерозкривана скриня Пандори

Поділитися
Нерозкривана  скриня Пандори
Під час сутички Олександр Бартенєв зірвав із нападника вовняну маску-балаклаву. Отже, мер міг упізнати знайомого або описати незнайомця, що стріляв у нього, і міг повідомити найціннішу інформацію для організації розшуку та затримання по гарячих слідах. Але стрільця не затримали.

Два розстріли мерів за півроку - селищного голови Сімеїза Кирила Костенка і міського голови Феодосії Олександра Бартенєва - перебір навіть для Криму, який не далеко відійшов від бурхливих 1990-х: ті, хто вижив і не сів, стали депутатами різних рівнів, політиками й топ-чиновниками. А дехто - й Героєм України. Нашого часу. І мало кого здивувало, що, озвучуючи одну з головних робочих версій смерті феодосійського мера - з "метою пограбування", начальник кримської міліції Михайло Слепаньов оприлюднив інформацію про зникнення барсетки, знакового аксесуару модних ліній 90-х минулого століття, в якій, як з'ясувалося, були тисячі доларів.

Як тепер уже зрозуміло, по гарячих слідах злочин розкрити не вдалося. І смерть Олександра Бартенєва стала п'ятою в ряду мерів, котрі загинули за останні два з половиною роки. Але тільки один із цих злочинів пощастило розслідувати - розстріл мера Новофедорівки Колодяжного. Правда, підозрюваного у скоєнні цього вбивства громадянина Барзаєва вже два роки не можуть екстрадувати в Україну - спочатку з Литви, тепер, як стало відомо DT.UA, - з Франції, куди направлено документи на екстрадицію.

Офіційна версія картини вбивства мера Феодосії вкладається у два-три речення. 27 липня о 01.30 Олександр Бартенєв повернувся додому, поставив автомобіль у гараж, зайшов у під'їзд п'ятиповерхового будинку. Його наздогнав зловмисник і з відстані приблизно півтора метра вистрелив у спину з обріза. Після цього між пораненим та нападником зав'язалася боротьба. Нападник, кинувши обріз мисливської рушниці 16-го калібру, зник. На галас вийшли сусіди, викликали "швидку". Того ж дня увечері, після двох операцій, що проводилися у Феодосійській міськлікарні, Олександр Бартенєв помер.

Розповіді тих-таки сусідів, що з'явилися пізніше у ЗМІ, трохи відрізнялися від інформації, озвученої керівництвом главку міліції, і головне - сусіди стверджують, що поранений мер був при повній свідомості, просив у сусідки води, розмовляв із ними. "Швидка", незважаючи на миттєвий виклик, приїхала вже після того, як пораненого мера відвезли "в якійсь чорній машині" в лікарню. Там Бартенєв, як потім повідомив містянам віце-мер Ігор Авруцький, розмовляв. До операції, за даними DT.UA, Бартенєв мав розмову з начальником Феодосійського міськвідділу міліції. За інформацією джерела DT.UA, під час сутички Бартенєв зірвав із нападника вовняну маску-балаклаву. Отже, мер міг упізнати знайомого або описати незнайомця, що стріляв у нього, і міг повідомити найціннішу інформацію для організації розшуку та затримання по гарячих слідах імовірного злочинця. Але стрільця не затримали. І в розшук не оголошували. Принаймні широкій спільноті про це невідомо. Громадськість приголомшили основною, як зрозуміли й донесли до аудиторії своїх ЗМІ журналісти, версією про вбивство з метою пограбування. Цю версію вже вдосталь "розклали" у пресі, і ми на ній не зупинятимемося - з тієї причини, що кожна версія має право на життя, доки її не спростовано. А в справі Бартенєва, як бачимо, поки що не знайшла підтвердження жодна з класичного для таких випадків набору: розбій, службова діяльність, комерційна діяльність, особиста неприязнь.

"І розбій виключати не можна, - наполягає Олег Кирилін, перший заступник начальника ГУ МВС в АР Крим, начальник слідчого управління главку. - Встановлено, що в барсетці лежала серйозна сума в іноземній валюті, в доларах. Наскільки серйозна сума? Для мене серйозна - приблизно як моя зарплата за 8 місяців. Але без дозволу родичів я не можу розголошувати суму".

За словами О.Кириліна, вже о
4 год. ранку правоохоронці зняли записи з двох камер спостереження.

"У самому дворі камери не було, проте на гаражі була. Вона частково захоплює двір. Але, оскільки розрізнення в неї слабке, а відстань досить велика, там, звісно, є певна інформація, однак недостатня для встановлення повної картини того, що сталося", - каже начальник слідчого управління.

Кирилін підтверджує, що Бартенєв до операції розмовляв із начальником феодосійської міліції. Але не підтверджує інформацію про зірвану з убивці маску й не відповідає на запитання, чи повідомив поранений мер інформацію про того, хто нападав, та свою версію замаху. І підозрюваного наразі у слідства немає.

"Підозрюваного, тобто особи, котра оповіщена про підозру або затримана за підозрою у скоєнні карного правопорушення, немає. Нікого не затримано. Однак відповістити на запитання, чи встановлено особу людини, котра напала на потерпілого, я поки що не можу в інтересах слідства. Щойно підозрюваного буде затримано - громадськість знатиме, начальник главку МВС відразу ж, думаю, проведе прес-конференцію. У мене немає жодних сумнівів у тому, що ми це вбивство розкриємо", - каже перший заступник начальника главку МВС у Криму.

Кожен, хто добре знав Олександра Бартенєва, його характер та стиль поведінки (у бізнесі, політиці й особистому житті), скаже, що право на життя мають як усі озвучені версії, так і їх повний симбіоз. Слідству доведеться нелегко - тих, у кого був мотив помсти Бартенєву, набереться не один десяток. І це підтвердить кожен підприємець у місті, яке мер контролював тотально.

Тепер оперативники допитують тих, у кого відібрали приміщення, де потім розмістився сімейний бізнес градоначальника. Тих, кого позбавив мандата або чинив перешкоди у бізнес-діяльності. Тих, кому не продовжували оренду або не оформляли власність на майно, отримане ще в часи попереднього мера - Володимира Шайдерова, який помер під час футбольного матчу від серцевого нападу.

Бартенєв і Шайдеров були бізнес-партнерами і, скажемо так, перебували в одному "клубі" у хвацькі 1990-ті. З офіційного бізнесу відома фірма "Аметист", половина статутного фонду якої належала О.Бартенєву, другу частину ділили порівну В.Шайдеров і такий собі Н.Коробов із Приморського. У бізнес-партнерах Шайдерова перебувала й дружина Бартенєва - вони були засновниками ТОВ "Боспор". Однак після смерті Шайдерова та обрання на його місце Бартенєва сімейний бізнес покійного мера стали рвати на шматки, бували навіть нічні підпали. Поведінкою Бартенєва могли бути досить незадоволені як родичі Шайдерова, так і ті, хто купував у них ласі об'єкти, але не міг при новому мері оформити свої права на них. Тому чутки в місті про те, що в сина Шайдерова цими днями проводився обшук, пояснити можна.

Сімейний бізнес Бартенєвих зареєстрований на сина Сергія. І не знайти, здається, прибуткової галузі в курортному місті, в якій не було б їхнього інтересу. Серед лише прямо оформлених на Сергія Бартенєва фірм це і продаж автотоварів, і виробництво мінеральної води та безалкогольних напоїв, діяльність медустанов, посередництво у торгівлі харчовими продуктами, напоями, тютюновими виробами, монтаж металевих конструкцій.

Однак найбільший бізнес Олександра Бартенєва, звісно ж, був пов'язаний із його попереднім місцем роботи - Феодосійським підприємством із забезпечення нафтопродуктами, а легальним мегапроектом можна вважати будівництво приватного термінала з перевалки нафтопродуктів у Феодосію.

Частки в статутному фонді ТОВ "Віта-ХXI", зареєстрованого в Києві з віддаленим від нафтової теми інформаційно-обчислювальним видом діяльності, Олександр Бартенєв і Іван Химченко (який у 2008-му змінив його на посту директора Феодосійського підприємства із забезпечення нафтопродуктами) придбали в листопаді 2002 р. Частки, зауважимо, чималі, якщо брати до уваги офіційну зарплату керівника державного підприємства, - по 1,2 млн грн кожна. Але у квітні 2008 р. українські громадяни із засновників вибувають, і єдиним власником "Віта-XXI" стає компанія "Еврит трейдинг лімітед", зареєстрована на Тортолі (БВО). Інформація про те, що "Бартенєв продав свою частку казахам", у принципі, циркулювала в ЗМІ всі попередні роки, при цьому називалося ім'я близького до Нурсултана Назарбаєва мільйонера Бахітбека Байсеїтова. І це справді так, оскільки на зміну швейцарській і казахській компаніям серед засновників "Віта-XXI" у серпні минулого року з'явився Бахітбек Римбекович особисто. Інтерес для казахських інвесторів становить будівництво у Феодосії приватного термінала, розпочатого свого часу компанією "ЮКОС" і зупиненого на 30-відсотковій стадії готовності після арешту Ходорковського. Для будівництва термінала в 2003 р. "ЮКОС", Фонд державного майна України (ФДМУ) і ТОВ "Віта-XXI" (з Бартенєвим у засновниках) створили українсько-російське підприємство у формі ЗАТ "Кафа", якому й було виділено ділянку в 9 га з території, що раніше належала державному Феодосійському підприємству із забезпечення нафтопродуктами, яким керував Бартенєв. Чи можливо таке "державно-приватне партнерство" у правовій державі - запитання риторичне. Але ті, хто наступного, 2004-го, року клопотав і присвоював директорові Феодосійської нафтобази звання Героя України, напевно, знали, за що.

2006 р. із засновників ЗАТ вийшов "ЮКОС", 2009-го - ФДМУ, а 2010-го компанію перереєстрували на ТОВ "Кафа-термінал", і вона на 100% належить "Віта-XXI" Байсеїтова.

Версія про те, що "Бартенєв, можливо, не тому своєю часткою поступився", знімається c порядку денного просто: запитання, кому заходити в Феодосію з такими проектами, як новий термінал скрапленого газу, - не рівня мера міста, яке навіть зберегло для себе якусь участь/присутність у цій темі. Такі питання вирішуються на рівні Сім'ї, і їх вирішили, інакше Радмін Могильова не ухвалив би рішення про передачу в оренду під будівництво неназваного в постанові об'єкта швейцарській компанії "Ель Пі Джі Альмагест", афілійованій із Б.Байсеїтовим, 110 га землі біля моря.

Та й без цього проекту Феодосійська нафтобаза, як звично називають у Криму держпідприємство із забезпечення нафтопродуктами, якою 12 років керував Бартенєв, котрий поставив з відходом у мери собі на зміну свого партнера, дуже цікавий об'єкт. І коли нині кажуть, що Феодосійська нафтобаза - це друга "Лівела", то помиляються: спочатку була нафтобаза. Бо можливість зливати з танкерів нафтопродукти на рейді, не заходячи в порт, - це клондайк у плані їх контрабанди. Але Бартенєв уже давно був там не головною дійовою особою, з якою домовляються. На останні роки його життя вже випала доля не віддавати, а виконувати накази. Генерал Геннадій Москаль, котрий висуває версію нафтобази й контрабанди нафтопродуктів як головну версію замовного, на його думку, вбивства, це теж визнає.

"На відміну від Шайдерова, який був самостійним і некерованим, Бартенєв був у "македонського" керівництва Криму ручним. Він виконував усі їхні забаганки. І це - одна з причин того, що цей злочин не буде розслідувано чесно. Бо тоді на поверхню вилізуть усі негарні вчинки перших осіб Криму, й не тільки. Що тоді - всіх у в'язницю? Хто дасть таку команду? Тому в розкритті вбивства ніхто не зацікавлений, і воно не було розкрито по гарячих слідах", - сказав DT.UA Г.Москаль.

З подачі нардепа Москаля, до слова, стало відомо про повернення в Крим "нічного губернатора" Феодосійського регіону - лідера розгромленого ОЗУ Білого (в миру Макарова). Авторитет, котрий уник арешту наприкінці 1990-х і котрий дивував раніше польотами над містом на власному Мі-8 і розкиданням над ним же грошей на честь весілля свого пацана, нібито повернувся до гнізда в селищі Орджонікідзе під Феодосією. У ЗМІ навіть з'явилася фотографія його розкішної яхти, на якій, за словами Москаля, Білий приймає перших осіб автономії й правоохоронців. Генерал також озвучив у ЗМІ те, про що в цих краях говорять давно, - в ОЗУ Білого під прізвиськом Майор перебував Бартенєв, який нібито звільнився з лав ВМФ.

На запитання, чи опрацьовує слідство версію, пов'язану з участю потерпілого в минулі роки в ОЗУ, полковник Кирилін відповідає ухильно, але зрозуміло: "Слідством поки що не встановлено, що потерпілий був членом ОЗУ".

Зрозуміло й те, що Білий не повертався до Криму тільки для того, щоб покататися на своїй дорогій яхті. І ніхто, крім нього й покійного, не скаже тепер, чи не залишилося в них якихось невирішених справ з минулого життя, і що він збирається робити в нинішньому. Але чи запитають в "дорогого товариша Білого" (так колись писали авторитету депутати ВР Криму) ті, кого він, якщо вірити Москалеві, катає на своїй яхті?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі