Харківський пасьянс. Кучер, Кернес, Райнін та інші

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Віднедавна українці знову стали свідками політичних пристрастей у відносно стабільному в цьому відношенні Харкові.

Призначення 34-річного народного депутата Олексія Кучера головою обласної держадміністрації дало старт новому витку боротьби регіональних еліт за місце під сонцем. Точніше, за перерозподіл найбільш освітлюваних ділянок між традиційними намісниками й відносно новими гравцями.

Кадровому рішенню президента Володимира Зеленського передували непрості апаратні ігри, результат яких об'єктивно не міг задовольнити всі зацікавлені сторони.

У Києві розглядали кілька кандидатур, а також варіант із перепризначенням Юлії Світличної. Поки, зрештою, не зупинилися на Олексієві Кучері. За даним DT.UA, в Офісі президента при ухваленні цього рішення прислухалися до колишніх харківських прикордонників Павла Сушка й Вадима Слюсарева. Перший очолює обласну організацію "Слуги народу" і є заступником голови президентської фракції у Верховній Раді. Другий був фактичним керівником виборчого штабу "слуг" і погоджував місцевих кандидатів-мажоритарників. За 25 років у ДПСУ Слюсарев дослужився до генерала, відповідального за внутрішню безпеку, і, звільнившись у запас, зайнявся бізнесом. Свого часу він був помічником народного депутата Артема Пшонки, сина одіозного генпрокурора часів Януковича.

Не мав причин протестувати проти кандидатури Кучера й Арсен Аваков, котрий раніше лобіював Світличну. У "справі про рюкзаки" адвокат Олексій Кучер захищав у суді харківського бізнесмена Володимира Литвина, доброго знайомого сина очільника МВС Олександра і його близького соратника Ігоря Котвицького. Литвин виявився єдиним засудженим у справі: він пішов на угоду зі слідством і отримав умовний строк, сплативши державі 5 млн гривень.

Перші кілька днів Кучера на посаді показали, що називати його "людиною Слюсарева" або ж "людиною Авакова" було б серйозним перебільшенням. Принаймні поки що. Зараз біля новопризначеного голови ОДА сформувалися дві конкуруючі групи впливу. З одного боку, на лояльність Кучера розраховують і підтримують з ним контакт уже згадані "прикордонники" Слюсарев і Сушко. З іншого - керівника ОДА активно консультують агробізнесмен Всеволод Кожем'яко й близький до нього ексголова обласної організації "Самопомочі", депутат Верховної Ради восьмого скликання Роман Семенуха. Функції негласного керуючого справами губернатора взяв на себе колишній підзахисний Кучера Литвин. Частенько відвідувати Кучера, як стверджують джерела, став власник однієї з мереж супермаркетів Олексій Єськов.

У коментарі DT.UA і Кожем'яко, і Слюсарев підтвердили, що знайомі з Кучером, і високо оцінили його професіоналізм як юриста.

"Нас познайомили близько року тому. Олексія мені рекомендували як гарного адвоката, професіонала", - розповів Кожем'яко, додавши, що його консультації спрямовані на поліпшення бізнес-клімату в області.

"Бізнес в області систематично зазнавав тиску. І ми обговорюємо, як зробити життя бізнесу легшим", - пояснив Кожем'яко.

Слюсарев у свою чергу висловив сподівання, що Кучеру вдасться не тільки "розібратися в перипетіях статей бюджету області", а й зламати вибудувані попередниками "схеми".

"Я добре знаю його як успішного адвоката і народного депутата, який продемонстрував на останніх виборах найвищий показник підтримки виборців у Харківській області серед усіх кандидатів", - зазначив бізнесмен.

Також до нового очільника ОДА придивляються й намагаються знайти підходи інші представники регіональної еліти. Насамперед бізнесмени. Але в якісь союзи це спілкування поки що не переросло. Як не конвертувалися в кадрові рішення консультації з людьми, з якими Кучер спілкується тісніше. Це можна пояснити резонними побоюваннями голови ОДА, що підписані ним документи легко можуть бути оскаржені в судах: парламент досі ще не позбавив його депутатського мандата. Але, за інформацією DT.UA, Кучер відхилив кандидатуру колишнього заступника прокурора області Дмитра Кавуна, якого Слюсарев активно рекомендував на посаду заступника голови ОДА. 2014 року Кавуна люстрували, заборонивши йому на 10 років обіймати державні посади. Але це не завадило Авакову призначити його своїм радником восени цього року.

За даними джерел DT.UA, Кучер планував призначити заступником (можливо навіть першим) Семенуху, чим викликав серйозне невдоволення "прикордонників".

У коментарі DT.UA Семенуха повідомив, що познайомився з Кучером та іншими депутатами-харків'янами вже після виборів. Обговорювати свої кадрові перспективи ексдепутат з етичних міркувань відмовився, висловивши при цьому готовність підтримати голову ОДА. За словами Семенухи, у нього є оптимізм щодо можливості позитивних змін.

Серйозними викликами, які постали перед новопризначеним керівником ОДА, став дефіцит ресурсів і медійні атаки, організовані кількома замовниками.

На відсутність лояльних депутатів в обласній раді накладається бажання ключових регіональних гравців максимально послабити Кучера. Показати як йому, так і Києву, хто насправді "в домі хазяїн". Зберегти цим своє становище або навіть домогтися нових преференцій.

Мер Харкова Геннадій Кернес не тільки має стійку більшість у міській раді, а й контролює близько 70 зі 120 обласних депутатів. У міського голови є всі підстави готуватися до серйозної боротьби: під час своїх візитів до Харкова на посаді президента Володимир Зеленський жодного разу не тільки не поспілкувався з Кернесом, а й узагалі ухилився від зустрічі з ним. А на представлення голови ОДА мера обласного центру не запросили взагалі. Бачачи ці дії очільника держави, Кучер також не поспішає виходити на прямий контакт із Кернесом, хоча такі пропозиції надходили. За даними DT.UA, спілкування губернатора й міського голови відбувається через посередників. Одним з них став голова облради Сергій Чернов, член кернесівської фракції "Відродження". Через нього міський голова просить Кучера враховувати його інтереси в обмін на підтримку своїх депутатів в облраді.

Активно атакують Кучера його попередники Юлія Світлична й Ігор Райнін. Колишній голова президентської адміністрації Петра Порошенка завбачливо приберіг запасний аеродром, залишаючись усі ці роки депутатом обласної ради.

Нещодавній кульбіт Райніна, який, обійшовши Олександра Фельдмана, очолив обласну організацію "Опозиційної платформи - За життя", не став великим сюрпризом для залучених у місцевий політичний процес людей, але змусив ситуацію заграти новими барвами. Пікантності їй надає також те, що ексголова АП є членом фракції "Блоку Петра Порошенка" в облраді. І частина депутатів від БПП орієнтується на Райніна, а зовсім не на п'ятого президента України. Тепер Світличній доведеться, принаймні публічно, дистанціюватися від свого патрона. Як повідомили джерела DT.UA, політтехнологи вже працюють над створенням партійного проєкту патріотичного спрямування "під Світличну", який візьме участь у наступних місцевих виборах. А наразі колишня очільниця ОДА, за даними DT.UA, нарощуватиме політичну вагу на посаді першої заступниці облради. На яку, згідно з домовленостями, її мають обрати лояльні Райніну та Кернесу депутати. Новий голова обласної ОПЗЖ тим часом зосередиться на розвитку регіональних структур партії, спираючись на ресурси голів райдержадміністрацій, з якими він працював, коли очолював область.

Підвищений інтерес екс-голови ОДА до місцевої політики джерела DT.UA пояснюють тим, що її перспективи отримати посаду в Раді нацбезпеки та оборони на сьогодні дорівнюють нулю. У Києві, пояснюючи відмову, посилаються на небажання секретаря РНБО Олексія Данілова працювати зі Світличною. Тим часом, за даними DT.UA, Данілов не приховує, що йому нав'язали в радники шоумена Сергія Сивохо. І вже близько місяця секретар РНБО не може погодити з Банковою призначення своїми заступниками економіста Ігоря Уманського та експерта у фармації Олексія Соловйова.

Напередодні першої з участю нового губернатора сесії депутатський корпус активно обговорював сценарії "політичної розправи" над ним: від жорсткого варіанта з висловленням недовіри Кучеру і відкликанням облрадою переданих ОДА повноважень до відносно м'якого - провалу голосування за бюджет. Але жоден із цих сценаріїв так і не був реалізований. 5 грудня сотня депутатів облради, які прийшли на першу сесію з участю нового губернатора, практично одноголосно підтримали бюджет і програму розвитку області на наступний рік. Однак називати перше результативне голосування стратегічною перемогою Кучера все-таки зарано. За даними DT.UA, якихось довгострокових домовленостей ОДА з Кернесом не досягнуто. Та й голосування можна назвати ситуативним: адже документ, винесений до сесійної зали, готувала попередня команда з урахуванням інтересів основних політичних гравців. А будь-які політичні демарші облради проти губернатора, призначеного лише місяць тому, видавалися б атакою не так проти нього, як проти популярного в регіоні президента. І були б використані Кучером у публічному полі як доказ зловмисності тих-таки "старих політиків", на протиставленні яким і була побудована кампанія Зеленського та його партії. Таким чином, підсумок сесії можна вважати, швидше, нічиєю, а не однозначною перемогою якоїсь зі сторін.

Кучер тим часом вибудовує політичні зв'язки, щоб зміцнити свої позиції. Він докладає зусиль до налагодження прямої комунікації з Зеленським, якої донедавна в нього не було. Намагається заручитися підтримкою голови МВС, спертися на керівників ОТГ і підібрати нові кадри для заміни голів районних адміністрацій. У роботі з депутатами Кучеру знадобилася б порада Авакова, якому як голові Харківської ОДА часів президентства Віктора Ющенка доводилося працювати з явно недружньою обласною радою, оскільки більшість у ній була в "регіоналів".

У майбутньому губернатор, теоретично, може скористатися давно випробуваним попередниками способом досягнення "зговірливості" депутатів - із допомогою прокуратури. Однак зв'язок нового прокурора області Олександра Фільчакова з Вадимом Слюсаревим таїть у собі як можливості, так і серйозні ризики для губернатора: адже обласна прокуратура може стати центром прийняття рішень, який конкуруватиме з ОДА.

У Кернеса, своєю чергою, є всі підстави розглядати Кучера як потенційного кандидата в мери. І працювати на посилення свого ймовірного суперника міському голові невигідно.

Практично, всі гравці очікують швидкого розпаду ситуативного союзу Кернеса та Райніна, яким невдовзі доведеться конкурувати за спільний електорат. За даними DT.UA, міський осередок ОПЗЖ скоро очолить Андрій Лесик, "медведчуківець" зі стажем, якого Кернес 2016 р. вигнав із міськради.

Чи зможе Олексій Кучер організувати ефективну роботу обладміністрації, забезпечити свою незалежність у прийнятті рішень та домогтися сталої підтримки облрадою ініціатив ОДА до місцевих виборів? Як ефективно захищатиме свої інтереси Геннадій Кернес? Чи стійким буде становище Райніна і Світличної? Це стане зрозуміло вже найближчим часом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі