Двісті десять днів одного року

Поділитися
Двісті десять днів одного року
Двісті десять днів було відведено на будівництво під ключ однієї казарми нового зразка для військовослужбовців.

По всій країні на території військових містечок мали вирости новенькі однотипні двоповерхові будинки з однаковим внутрішнім оздобленням, від кольору шпалер і до білої шторки в душовій.

Будівництво 184 будинків на 23 тис. місць мало продемонструвати турботу влади про контрактників, показати нові соціальні стандарти, а також здатність швидко й ефективно вирішувати поставлені завдання. Про масштабність проекту, на реалізацію якого було заплановано 2,3 млрд грн, чиновники Міноборони заявляли публічно. Однак грандіозних входин не вийшло. І найближчим часом, схоже, не передбачаються.

У військових містечках замість новеньких будинків із клумбами - засмічені будівельні майданчики з вигнаними коробками, часто без даху, вікон і дверей. Подекуди стирчать лише стіни першого поверху. Таку картину можна побачити на території військових містечок під Одесою - у селищі Чорноморське (колишня Чабанка), на півночі Одеської області - у Подільську (колишній Котовськ), у Первомайську Миколаївської області. Тим часом у будівництво казарм уже вкладено десятки мільйонів бюджетних коштів.

Не минуло й півроку

Про те, що терміни проекту Міноборони тріщать, стало зрозуміло давно. Ще торік у серпні військове відомство рапортувало про несумлінних підрядників, які порушують строки виконання будівельних робіт, і погрожувало розірвати з ними контракти. Було підготовлено документи на розірвання чотирьох договорів. З одним із підрядників контракт на той час уже розірвали і провели повторно процедуру закупівлі.

За зрив термінів Міноборони також обіцяло карати компанії штрафними санкціями. І подавати матеріали у правоохоронні органи. Але ці одиничні заходи, зважаючи на масовість порушень та масштаб відставання, ситуації не змінили.

У підсумку, плани були переглянуті, а контракти - переписані. "Здача всіх 184 об'єктів переноситься на 2019 рік", - мусили констатувати чиновники Міноборони. Хоча спершу заявляли, що 2/3 загальної кількості казарм здадуть 2018-го. А решту - введуть в експлуатацію в першому півріччі 2019-го. І для цього складалися всі передумови.

Зі слів міністерських чиновників, у країні було організовано широку інформаційну кампанію для залучення потенційних підрядників до участі в конкурсних торгах із закупівлі будівельних робіт. Сама закупівля робіт відбувалася через електронну систему публічних закупівель ProZorro. При цьому було розроблено типову конкурсну документація та договори підряду, в яких використовувалися нові для Збройних сил України підходи. За заявою Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ, це поетапний системний контроль за ходом будівництва, жорстка відповідальність за порушення умов контракту і можливість розірвання договору підряду в односторонньому порядку. Це системний контроль і за процедурою закупівель. З цією метою було залучено аудиторів, волонтерів та громадських активістів, щоб, за словами чиновників, не допустити порушень законодавства й корупції.

До речі, громадські активісти нещодавно побували на будовах військових містечок у селищі Чорноморське та в Подільську, а потім надали свої відео- і фотозвіти, які ну ніяк не узгоджуються з чиновницькими заявами. Судячи з побаченого, там роботи непочатий край. Але річ не тільки в термінах.

Без фінансових махінацій - ніяк

Під час реалізації проекту вилізли і проблеми, яким нібито було поставлено серйозний заслін. Ще перед його запуском Державна аудиторська служба України перевірила роботу Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління (ТКЕУ), яке в Міністерстві оборони відповідає за будівництво об'єктів на території військових містечок, і виявила фінансові порушення майже на 21 млн грн. Матеріали передали в поліцію та військову прокуратуру. Зрештою, було відкрито кримінальне провадження. І розпочато розслідування.

Порушення виявили на будівництві військового містечка Дачне-2 (с. Дачне Біляївський район), - його інспектував особисто міністр оборони Степан Полторак улітку минулого року. Відвідав його й президент України Петро Порошенко, який запевнив, що містечко для морської піхоти здадуть до кінця 2018 р. Це той самий об'єкт, який зводиться за стандартами НАТО, вартістю 250 млн грн.

Отож, слідчі встановили, що службові особи Південного ТКЕУ уклали договори підряду на будівництво об'єктів військового містечка за явно завищеними цінами. Крім того, надалі за фіктивними документами на рахунки ряду компаній безпідставно переказувалися величезні суми бюджетних коштів. У підсумку, сума збитків становила майже 21 млн грн. Порушення було виявлено й на об'єктах в інших військових містечках - у Подільську та Одесі.

Проте ряд фірм, які фігурують у кримінальній справі, отримали нові підряди на будівництво казарм нового зразка у військових містечках - у селищі Чорноморське, у Подільську і в тому ж Дачному. Суми контрактів теж вражають. Загалом по країні середня вартість будівництва однієї казарми - 15,3-17,3 млн грн. В Одеській області сума контракту перевищує 20 млн грн.

Так, серед переможців торгів на будівництво казарми в селищі Чорноморське значиться ТОВ "СК-Даріна" (село Хлібодарівка Донецької області). Чиновники оборонного відомства підписали з нею контракт на 20,4 млн грн. Казарму компанія мала здати під ключ наприкінці грудня 2018 р. Але в терміни не вклалася. Врешті-решт, договір було розірвано. Компанія за частину виконаних робіт отримала 8,8 млн грн, а Міноборони - недобуд.

Ще один фігурант кримінального провадження - ТОВ "ІБВК "Квадр" (м. Одеса) - виграв кілька тендерів: на будівництво казарми в Подільську за 16,6 млн, казарми в тому ж с. Дачне за 16,9 млн, і в січні ц.р. було підписано договір на будівництво гуртожитку за 33,9 млн грн, знову ж, у Дачному. Ця компанія, крім того, добилася доплати у розмірі 5,5 млн грн за старим контрактом на будівництво гуртожитку в тому ж Дачному. Відтак, на рахунки ТОВ "ІБВК "Квадр" тільки за минулий рік надійшло майже 27,3 млн бюджетних коштів. При цьому жодну казарму так і не здали вчасно. Але "роман" із цією компанією, що належить колишньому градоначальнику Одеси Леонідові Чернезі, триває й досі.

Власне, така сама історія і з іншими контрактами. Наприклад, ТОВ "ІБК "Екотехбуд" (м. Одеса) виграло тендери на будівництво двох казарм у Подільську. Сума договорів - 17,1 і 15,7 млн грн. Терміни здачі - кінець 2018 р. Але кінця роботам там не видно. За двома договорами підряду освоєно 13,1 млн грн. При цьому чиновники погодилися продовжити контракт ще на шість місяців.

У селищі Чорноморське ДП "БУ-2 ВАТ "Одестрансбуд" отримало право будувати дві казарми. Сума контракту за кожним об'єктом - 20,3 млн грн. Перераховано з бюджету на рахунки компанії - 26,2 млн грн.

Там само ПП "Проект-Актив" (м. Київ) отримало два контракти під дві казарми, запропонувавши і на першу, і на другу суму 20,2 млн грн. Хоча на торгах це була не найнижча ціна. З цього приводу навіть було заявлено претензії. У результаті, ціну одного з контрактів знизили до 19,5 млн грн. Що цікаво, члени тендерного комітету при цьому заявили, що сума 20,2 млн грн була опискою. Загалом, за двома контрактами компанія отримала з бюджету 25,5 млн грн.

Терміни здачі всіх вище перелічених чотирьох казарм у селищі Чорноморське (а це кінець грудня 2018-го - початок січня 2019-го) теж спливли. І, хоча готовність об'єктів різна, вони за всіма договорами підряду були зсунуті на кінець червня 2019 р.

Слід зазначити, що всі вищезгадані контракти, укладені з компаніями на будівництво казарм поліпшеного планування з терміном здачі наприкінці 2018-го - на початку 2019-го, як під копірку, продовжувалися на шість місяців - до 30.06.2019 р. Причому збігаються навіть дати підписання додаткових угод.

Хто винен, і що робити?

Усі договори підряду підписані тимчасово виконуючим обов'язки начальника Південного ТКЕУ Ігорем Литвинюком. Особа в Одеській області відома. У 2016 р. указом президента країни його було звільнено з посади очільника Овідіопольського району, після того як депутати райради висловили йому недовіру. Литвинюк намагався оскаржити указ президента й чіпко тримався за крісло, але безуспішно.

У січні ц.р. міністр оборони повідомив, що він звільнив двох начальників квартирно-експлуатаційних управлінь Міноборони за неефективне використання бюджетних коштів. Ще два офіцери з цих самих управлінь понижені на посаді та у званні. І це через кілька місяців після того, як військова прокуратура Південного регіону, а точніше - її відділ протидії корупції взявся за вивчення контрактів, підписаних Литвинюком.

До речі, самі прокурори, що добачили явне завищення вартості контрактів, досі їх вивчають. Останнє клопотання, спрямоване ними до суду в січні ц.р., стосувалося призначення судової будівельно-технічної експертизи, яка мала прояснити ситуацію з вартістю виконаних робіт.

Що ж стосується реакції Міноборони, то гучні заяви про грандіозні плани змінилися тихими, скупими й ріденькими повідомленнями про скромні результати. "Триває програма президента країни з будівництва гуртожитків для 23 тисяч військовослужбовців за контрактом. Ми зробили все можливе у 2018 році, щоб підвищити рівень мотивації для військовослужбовців", - констатував міністр оборони Степан Полторак у своєму виступі на засіданні комітету реформ Міністерства оборони і Збройних сил України 31 січня в Києві.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі