Арешт Шепелева: куди тягнуться ниточки фінансових схем?

Поділитися
Арешт Шепелева: куди тягнуться ниточки фінансових схем?
Суд над Шепелевим в Україні має всі підстави стати надзвичайною подією, яка торкнеться провідних політичних сил і втягне в скандал вищих посадових осіб, включно з керівництвом країни.

Арешт в Угорщині за ордером Інтерполу колишнього депутата Верховної Ради Олександра Шепелева та його можлива видача Україні не стали суперсенсацією: подумаєш, депутат колишній, непублічна особа… Але політичні діячі і фінансисти високого рангу впевнені: суд над Шепелевим в Україні має всі підстави стати надзвичайною подією, яка торкнеться провідних політичних сил і втягне в скандал вищих посадових осіб, включно з керівництвом країни.

Спочатку варто стисло нагадати читачам: а хто ж, власне, такий Шепелев? Офіційна інформація в Інтернеті вкрай скупа. Шепелев був досить дивним політиком, не прагнув привертати увагу до своєї персони. Чому? У середовищі банкірів про Шепелева говорять як про одного з основних фінансових "схемників", тобто як про людину, котра вміє регулювати фінансові потоки в Україні з найменшими втратами для замовників "перекидання річок". Вітчизняна економіка і фінансова система працюють на 50-70% у "тіні", управління грішми потребує постійної "оптимізації" - "очищення", "прокладок", "конвертації", "обготівковування". І для виконання цих завдань в особливо великих масштабах в Україні з'явилася рідкісна, але досить захоплююча професія - "схемник". У нашій країні недостатньо володіти банком - треба володіти мистецтвом завести у банк гроші і вивести їх так, щоб ні до банку, ні до клієнтів ніхто не прийшов - ні держава, ні конкуруючі угруповання. "Схемники" не володіють активами - їм довіряють управління ресурсами ті, хто приймає рішення насправді: політична й олігархічна верхівка. Своїм іменем і зв'язками "схемники" "зшивають" переведення великих грошей з банку у банк, з ТОВ - у ТОВ, з офшору - в офшор, беруть на себе юридичні, репутаційні та політичні ризики. "Схемники" стають публічними фігурами тільки з волі обставин. Приклад Курченка у всіх на виду, і Шепелев походить із тієї ж "когорти".

Зв'язки Шепелева у фінансовому й політичному світі колосальні. За даними DT.UA, його вітчимом був Володимир Кузнєцов - перший начальник Управління по боротьбі з організованою злочинністю Донецької області, створеного в 1992 р.

Кузнєцов був знаменитою особою для правоохоронців і донецьких гопників. До речі,
підйом Ахметова розпочався після Кузнєцова, коли на чолі УБОЗу стали інші люди - зокрема, нинішній депутат Партії регіонів Малишев, начальник охорони "Систем кепітал менеджмент" Ріната Леонідовича… Дружина Шепелева Галина - донька відомого в радянські часи діяча споживкооперації Донецької області, а потім успішного бізнесмена Михайла Фріденталя. Друга донька Фріденталя - дружина Олександра Рибака, сина нинішнього голови Верховної Ради. Тож завдяки родинним зв'язкам Шепелев чудово орієнтувався, хто є хто в системі прийняття рішень донецької "еліти", що формувалася.

Першим великим проектом Шепелева стало створення на початку 2000-х АКБ "Донеччина" (тепер - "Укрбізнесбанк"). Його партнером був Павло Борулько, з яким вони сьогодні разом проходять в одній кримінальній справі. Куратором проекту нібито був Едуард Прутнік - тоді один із найближчих людей губернатора Донецької області Віктора Януковича. Уже тоді "Укрбізнесбанк" називали "сімейним". Коли "молода команда" підросла, Прутнік, Борулько і Шепелев вийшли з проекту, поступившись своїми частками та правами безпосередньо Олександру Януковичу і Сергію Арбузову, що замінив Борулька на посаді голови правління.

Свої контакти з Арбузовим Шепелев зберіг, але, як свідчать його захід у Раду в лавах "Батьківщини" та нинішні проблеми, стосунки з ключовою частиною Сім'ї Януковича були далекі від довірчих. Однак із командою нинішнього президента в Шепелева залишилися цілком міцні ділові контакти. Свідчення того - розміщення в будинку Шепелева, що його орендує банк "Родовід", офісу Юрія Іванющенка, близького друга Віктора Януковича. Це дає підстави припустити, що всемогутній Юрій Володимирович усі ці роки співпрацював з Шепелевим, і неофіційні джерела це підтверджують.

Однак цілком серйозний авторитет Шепелев здобув і в "Батьківщині", виконуючи різні завдання Юлії Тимошенко вже у статусі депутата ВР. Втім, ні місця у списку "Батьківщини", ні статусу єдиного кандидата від опозиції на мажоритарному окрузі Шепелев на останніх виборах так і не отримав, оскільки в попередньому скликанні "тушканувся": специфічний бізнес в умовах опозиційності хиріє.

Слово обвинуваченню

Що сьогодні інкримінують Шепелеву в Україні?

1. Перше, і головне, обвинувачення, через яке Шепелев залишив Україну, - розкрадання коштів банку "Родовід" на суму 340 млн грн. Обвинувачення ґрунтується на свідченнях тимчасового адміністратора банку Сергія Щербини, який санкціонував виділення 300 млн грн за послуги юридичної фірми і 40 млн - на ремонт орендованої у Шепелева будівлі. Щербина визнав ці свої рішення злочинними і заявив, що прийняв їх під тиском Шепелева, якому, за словами Щербини, прем'єр-міністр Юлія Тимошенко надала неофіційний статус "куратора". Жодних формальних повноважень при цьому Шепелев не мав. Директор будівельної фірми "АК інжиніринг" Артюх визнав факт проведення фіктивного ремонту будинку Шепелева за гроші "Родоводу".

2. Розкрадання 315 млн коштів рефінансування Національного банку - тут Шепелев проходить у справі разом із колишнім "сімейним" банкіром Павлом Борульком - засновником банків "Національний стандарт", "Володимирський", "Європейський" та інших установ. Усі рішення приймали Борулько та посадові особи банків, однак слідство також вбачає "кураторство" Шепелева.

3. У січні 2013 р. у справі Шепелева з'явилося значно серйозніше обвинувачення. Організація вбивства полковника МВС Єрохіна у 2006 р. Тоді міністр внутрішніх справ Юрій Луценко звинуватив "депутата БЮТ Ш." у причетності до вбивства Єрохіна. Однак офіційно прізвище Шепелева ніхто не назвав, обвинувачення не висувалися. У грудні 2010 р., тобто вже при нинішній владі, відбувся суд на вбивцями Єрохіна. Виконавці отримали строки, однак замовників слідство не встановило. Через два роки після винесення вироку у справі прокуратура заявила, що організатором був Шепелев.

4. Організація вбивства голови Наглядової ради "АвтоКразбанку" Кириченка у 2003 р. Справу контролював прокурор Донецької області Віктор Пшонка особисто. За
10 років Шепелева у зв'язку з цією справою ніхто не згадував.

5. Замах на вбивство голови правління банку "Союз" Сергія Дядечка. "Українська правда" отримала унікальні документи - обвинувальні матеріали прокуратури у справі Дядечка. За версією слідства, замах на Дядечка замовив Шепелев, а прямим виконавцем був Василь Данилов - близький друг і партнер Шепелева, який безпосередньо стріляв з автомата.

Слово адвокату

Адвокат Шепелєва - його рідний батько, Олександр Андрійович, так прокоментував для DT.UA арешт сина:

"Як батько я дуже стурбований долею сина, його арештом і можливою видачею з Угорщини в Україну, бо розумію, що правосуддя в Україні загалом і в даній справі зокрема залежить виключно від політичного замовлення. Але як адвокат я вважаю благом для свого підзахисного, якщо в Угорщині відбудеться суд з питання видачі О.Шепелєва Україні. Бо в такому випадку Служба безпеки та Генеральна прокуратура України будуть вимушені подати на розгляд незалежної європейської інстанції матеріали кримінальної справи. Наскільки мені відомо з повідомлень у ЗМІ, О.Шепелєва обвинувачують у розкраданні коштів з банку "Родовід", виведенні коштів рефінансування з низки інших банківських установ. Жодних доказів причетності Шепелєва до ухвалення будь-яких фінансових рішень у "Родоводі" та інших банках немає, оскільки він не був посадовою особою, від якої щось залежало, жодних рішень не підписував і вплинути на будь-які рішення не міг. Заяви Артюха і Щербини? Тимчасового управляючого "Родоводу" Щербину три роки тримали в СІЗО, потім випустили, і раптом він згадав, що, попри те, що його самого призначив у "Родовід" Національний банк, а представляла прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, саме депутат Шепелєв його нібито до чогось примушував. Артюха протримали в СІЗО лише три дні, і він теж після цього згадав, що нібито Шепелєв змушував його підписати контракт на ремонт із "Родоводом". Слідство не може довести причетність Шепелєва, тому використовує "зізнання - царицю доказів", вибиваючи зі свідків усні обвинувачення під загрозою перебування в жахливих українських слідчих ізоляторах. Це те саме, що ми нині бачимо на процесі Юлії Тимошенко. Зовсім нещодавно Шепелєва обвинуватили ще й в убивстві полковника МВС Єрохіна у 2006-му, і банкіра Кириченка - у 2003-му, і в замаху на банкіра Дядечка в 2012-му. Думаю, що обвинувачення в убивстві та замаху - це просто маніпулювання громадською думкою. Слідство щодо Кириченка і Єрохіна давно закінчено, і ось через 10 років висувається обвинувачення... Розуміючи відсутність доказів в основних фінансових обвинуваченнях, вирішили обвинуватити Шепелєва в убивствах, щоб відвернути від нього громадську думку, позбавивши його підтримки і співчуття. Звинувачення Луценка? По-перше, він ніколи не називав прізвища Шепелєв, по-друге, Луценко був міністром чотири роки і за цей час мав усі можливості розкрити вбивство Єрохіна. Чесно кажучи, обвинувачення в убивстві вважаю повним абсурдом. Усі політики та банкіри чудово знають, що Шепелєв завжди жив без охорони, у будинку на воротах у нього сидить один сторож, а на вихідні він навіть водія відпускав, сам сідав за кермо й їздив на всі зустрічі. Навіть ця деталь, яку легко перевірити, говорить про те, що Шепелєв дуже далекий від світу свавілля й насильства. Він нікого не позбавляв життя, і йому не треба було боятися за своє.

Фігуранти справи? З матеріалами справи мене не ознайомлено, сподіваюся одержати їх в Угорщині, але я підтримую контакт з адвокатами Галини Шепелєвої - дружини Олександра, і з адвокатами Павла Борулька. Знаю, що частину обвинувачень, висунутих Шепелєву, висунуто й Борульку, який перебуває зараз у Білорусі. Справу Борулька передано адвокатам, наскільки мені відомо, але в ній чомусь засекречено 180 сторінок показань свідків. І причина цього - досить скандальна: у показаннях свідків у справі Борулька згадується про причетність до інкримінованих епізодів найбільш високопоставлених посадовців України, як тих, хто керував країною до 2010 р., так і тих, хто керує країною зараз. Думаю, метою замовників справи проти Шепелєва може бути одержання інформації та компромату насамперед на Юлію Тимошенко, яка відіграла важливу роль у націоналізації "Родоводу". Одержання інформації на ряд високопоставлених політиків, з якими був пов'язаний Шепелєв під час своєї спільної роботи в банках. Перекласти всю відповідальність за багатомільярдні збитки "Родоводу" зі справжніх винуватців і відповідальних посадових осіб - на політично зручну фігуру. За останніми обвинуваченнями, можна припустити інтереси пана Дядечка - засновника "Родоводу".

Шепелєв -
як набір відмичок...

…що опинився в руках влади. Кого відкоркують першим, кого - публічно, а кого - "тишком" для встановлення обсягів "крисятництва"?

До кого ж потягнуться ниточки викриттів, і яку інформацію хоче одержати прокуратура від Шепелєва?

1. Вочевидь, Шепелєв цікавий для прокуратури як людина, здатна пролити світло на фінансові схеми діяльності уряду Тимошенка та безпосередньо оточення прем'єр-міністра. Рахунки, люди, проводки. На тлі дискредитації обвинувачень проти Тимошенко, які Ренат Кузьмін вибудовує на вбивстві Щербаня та газовому договорі з Росією, команда Віктора Пшонки у випадку, якщо отримає Шепелєва і змусить його говорити, зможе зіпертися на новий компромат. Показання екс-депутата БЮТ можуть бути вельми видовищним ходом.

2. Одержання компромату на групи впливу в оточенні Віктора Януковича та використання інформації для дискредитації опонентів. Цікаві запитання для слідства - а хто був вигодоотримувачем убивства Єрохіна, який займався справами про "конвертаційні" центри в Донецькій та Луганській областях? Хто був вигодоотримувачем у справі про вбивство Кириченка? Цікаво, що "АвтоКразбанк", за неофіційними даними, також вважався "сімейним". І ще один важливий момент: Шепелєв знає, скільки в кожній зі схем винесли, на самому верху знають, скільки принесли, але про те, скільки не донесли - тільки здогадуються... Тепер дізнаються напевне...

3. За даними DT.UA, у справі про розкрадання коштів рефінансування Нацбанку фігурує якийсь громадянин Кривенко як одна з ключових осіб схеми. Цікаво, чи будуть допитані всі фігуранти, з ким був пов'язаний Кривенко? Скажімо так - чи турбуватимуть Сергія Геннадійовича? Чи буде допитаний губернатор Донецької області Анатолій Близнюк з питання про те, хто завів у банки "Національний стандарт" та "Європейський" депозити Донецької обласної державної адміністрації на суму 200 млн грн, і куди потім поділися ці кошти? Хотілося б знати.

Із приводу справи Шепелєва виникають до слідства й досить неприємні запитання, на які влада зобов'язана дати відповідь.

1. На якій підставі безпосередні виконавці інкримінованих злочинів - тимчасовий адміністратор Щербина, який спрямував 340 млн грн на злочинні цілі, перебуває на волі? Чому на волі Володимир Артюх, який підписав фіктивні акти про виконані роботи на
40 млн грн? Сподіваємося, не тому, що він - друг і партнер Бориса Колеснікова?

2. Найбільш зрозумілим епізодом обвинувачення є замах на вбивство Дядечка. Це дає можливість проаналізувати доказову базу та підхід слідства до інших епізодів. Отже, стріляв Данилов, він зізнався у скоєнні цього злочину, і це підтвердило кілька людей. Однак, подивившись в Інтернеті інформацію про пана Данилова та зіставивши її з даними слідства, відчуваєш легкий шок. Трохи вихідних даних: Данилов змінив прізвище у 2009 р. - раніше його знали як Василя Бечваржа. У 2008-2009 рр. Тимошенко дала В.Бечваржу всі повноваження зі створення холдингу, який експортує електроенергію в Європу, а президент Ющенко нагородив його орденом "За заслуги". Підприємство Korlea Invest AG Бечваржа контролювало 95% експорту української електроенергії в Євросоюз. Бечварж при Тимошенко був одним із найбільших гравців на енергоринку, власником серйозних активів в Україні, він має чималі статки в Угорщині. Уявити собі, що великий бізнесмен, літня людина, візьме в руки автомат, приїде в Україну зі свого маєтку під Будапештом і піде вбивати голову правління банку "Союз" Дядечка, бо так сказав Шепелєв... Ну, все, звичайно, буває в цьому світі, але, панове слідчі, матеріали слідства повинні мати якусь більш доказову силу, ніж кілька зізнань, отриманих від людей, посаджених у СІЗО. Очевидно, що на Шепелєві як на "схемникові" - "фінансова кров" мільйонів людей. Кров реальну доведеться доказувати реально.

3. Ми вітаємо наміри прокуратури притягти до відповідальності винних у найбільшій фінансовій афері - банкрутстві та націоналізації банку "Родовід". Але не може не дивувати дивна вибірковість правосуддя. Попри висновок Державної фінансової інспекції про порушення в "Родоводі" на 22,5 млрд грн, попри вимогу притягти до відповідальності засновників банку, попри всі обвинувачення, які висувалися ошуканими вкладниками проти Сергія Дядечка, Дениса Горбуненка та Сергія Бубки, жоден із цих фігурантів прокуратуру не цікавить. Таким чином явно демонструючи, що, вішаючи "Родовід" на одного Шепелєва та зводячи суму збитку до 340 млн грн, влада не стільки намагається вершити правосуддя, скільки звести якісь особисті порахунки. І поки ця влада сповідуватиме практику - "своїм - все, а конкурентам - в'язниця", ніякої довіри до організованих процесів не буде. Бо мета цих внутрікорпоративних розбірок - віджати й переділити, а зовсім не відновити закон і порядок.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі