Трагедія командира Доля розділеної батьківщини

Трагедія командира Доля розділеної батьківщини

Про його героїзм не написано книжок, не створено кінофільмів. Дуже коротке, але яскраве життя, покладене на вівтар боротьби за незалежність України, лише через півстоліття озвалося у скромних газетних публікаціях, а останнім часом - ще й в інтернет-виданнях. Навіть столітній ювілей цієї людини відзначили не на рівні області, а лише в його рідному селищі Залізцях молебнем та невеличким концертом. А героїчна постать варта більшої уваги і гідного пошанування. Хто ж він, незламний патріот, фаховий військовий, шеф штабу військової округи УПА - "Лисоня" - Володимир Якубовський (псевдо - "Бондаренко", "Стрийський")...

Народився він 1915 р. в містечку Залізці на Тернопіллі. Його батьки були релігійними й національно свідомими людьми і в такому ж дусі виховали п'ятеро дітей. Якубовські старалися будь-що дати освіту хоча б двом синам. Батько Володимира працював кондуктором Львівської залізниці. До речі, навіть така незначна посада для українців у Другій Речі Посполитій часто була нездійсненною мрією.

Старший із синів - Григорій, навчаючись у Львівській гімназії, брав активну участь у діяльності підпільної Української військової організації (УВО), доки його у 1923 р. не заарештувала польська влада. Григорію вдалося втекти з в'язниці, він переходить польсько-радянський кордон і опиняється в радянській Україні. Здобувши вищу освіту, працює інженером у місті Жмеринка, що на Вінниччині. А в Галичині тим часом поляки переслідують родину Якубовських. Батька звільняють із роботи. Щоб уникнути арешту, він два роки переховується, а потім, перейшовши кордон, потрапляє до сина Григорія. І влаштовується у Жмеринці на роботу за фахом.

Тим часом молодший син Володимир закінчив Залозецьку семикласну школу. Завдяки знайомим йому вдається вступити до школи кадетів у Варшаві. Закінчує її зі ступенем підхо​рунжого, а далі вчиться у Варшавській летунській школі. По завершенні навчання був призначений підпоручиком-пілотом до авіаційного полку у Львові.

Польська влада примушувала Володимира змінити національність, твердячи, що прізвище Якубовський доводить його польське коріння. Та юнак категорично відмовляється це зробити: заявляє, що ніколи не зрадить Україну. Через рік його усунули з військової служби. Пра​цює у домашньому господарстві, заміняючи в родині батька, який подався на Велику Україну, і водночас впрягається в роботу товариства "Про​світа". А у вільні хвилини пише вірші і малює пейзажі з краєвидами рідних місць.

Фатальну роль для родини зіграла фотографія. Напередодні Другої світової війни родина Якубовських зробила сімейну світлину і вислала її рідним у радянську Україну. Світлина з елегантно вдягненими членами родини привернула увагу працівників НКВС. Отже, Якубовських-емігрантів на радянській Україні запі​дозрюють у шпигунській діяльності проти СРСР на користь "панської Польщі". Спочатку арештували Григорія і заслали на Біломорканал, де він і пропав безвісти. Не забарилися енкаведисти й з ареш​том батька Йосифа. Зі Жмеринської тюрми він не повернувся... А родині в Залізцях судилося перебувати в постійній невідомості, бо з 1937 р. не мала жодної звістки від рідних із Великої України.

Під час німецької окупації Володимир пірнув у вир підпільної боротьби. У 1942 р. був направлений у повітову військову команду ОУН Зборівського повіту, а з 1943 р. - стає окружним військовим референтом Бережанської округи ОУН. На зламі 1943-1944 рр., коли УПА була структурно поділена на військові округи, Володимир Якубовський стає шефом штабу третьої військової округи (ВО-3) "Лисоня".

У перші місяці 1944-го Володимир Якубовський організував і очолив перший випуск підстаршинської школи у селі Слав'ятин неподалік міста Бережани. А вже ранньої весни завдяки його зусиллям було створено першу сотню УПА - "Холодноярці", невдовзі - дві інші: "Буйні" та "Рубачі", з яких на початку травня сформовано курінь під командуванням Якубовського ("Бондаренка"). У першій половині 1944-го військові підрозділи ВО-3 "Лисоня" вели бої проти німецьких військ, воювали з червоними партизанами, брали участь у боях проти місцевих відділів польської Армії Крайової.

Курінь "Бондаренка" з липня по вересень 1944-го діяв на терені четвертої воєнної округи УПА - "Говерла", а саме - в Карпатах, де провів декілька боїв із німецькими частинами, а потім відійшов на Бережанщину, щоб воювати проти більшовиків, які на той час уже повністю зайняли територію сучасної Тернопільської області. У вересні 1944 р. цей курінь прославився в боях поблизу села Чорний Ліс неподалік Залізців, поблизу хутора Альбанівка у Зборівському районі. Та особливо успішними були бої біля сіл Поручин і Біще Бережанського району, коли повстанці захопили зброю, амуніцію, відбили 150 заарештованих людей і загалом знищили, як повідомляє "Літопис УПА" (том 12), 105 ворожих солдатів. (Втрати упівців були мінімальні - троє вбитих і семеро поранених).

А загалом, на початок осені 1944-го у ВО-3 "Лисоня" діяло
23 сотні УПА, кількість стрільців наближалася до чотирьох тисяч.

Упродовж п'яти років боротьби в лавах УПА "Бондаренко" займався вишколом багатьох десятків старшин, підстаршин та сотень повстанців. Вони знали його як сміливого командира, котрий, на відміну від багатьох сучасних генералів і полковників, сам вів бійців у бій. За спогадами бойових побратимів, їхній воєначальник навіть у драматичні моменти вмів підійти до повстанця й зігріти його добрим серцем та товариською вдачею. У 1945 р. наказом Української Головної Виз​вольної Ради (УГВР) Володимиру Якубовському присвоєно звання майора.

МГБ неодноразово намагалося впливати на його рідних - матір та сестер, обіцяло золоті гори, щоб тільки Володимир припинив боротьбу і розкаявся. Органи держбезпеки лякали родину Якубовського виселенням, але це не зупинило повстанського командира.

17 червня 1947 р. штаб ВО-3 "Лисоня" зупинився на постій поблизу села Вівся Козівського району Тернопільської області. На хуторі боївку, яка охороняла керівника штабу, оточила рота червонопогонників, що з доносу зрадника знали місце їх перебування. Вийшовши з криївки, хлопці прийняли нерівний бій, у якому всі загинули. Лише "Бондаренкові" вдалося вирватися з оточення. Відступаючи, він вистріляв усі набої. Та коли побачив, що відступати далі нікуди, застрелився сам.

Родині у Залізцях прослався шлях у Сибір, звідки вона повернулася лише на початку так званої хрущовської відлиги, 1956 р. Однак рідного будинку Якубовським не повернули, і нині в ньому розміщується контора місцевого АТП.

Та все ж у вшануванні пам'яті славного повстанського воєначальника були і світлі моменти. Селищний голова Залізців Любомир Фесик переконує мене: "Ми крок за кроком ішли до того, щоб облаштувати місця, пов'язані з людьми, які багато зробили для становлення української державності. Ще в 1996–1997 рр. у Залізцях було встановлено пам'ятник Володимиру Якубовському роботи скульптора Василя Садовника. Люди повинні знати наших героїв, щоб примножувати українські історичні традиції і з оптимізмом дивитися в майбутнє..." Керівництво селища хоче заручитися підтримкою депутатів, щоб одну з нових вулиць назвати іменем славного повстанця. Бо його боротьба достойна того, аби це ім'я пам'ятали нащадки.