Раритетні нагороди країн Балтії та української еміграції — вперше на нашій землі

Поділитися
Раритетні нагороди  країн Балтії та української еміграції — вперше на нашій землі Орден Білої Зірки Республіки Естонія © Національний музей історії України
У березні відвідувачі Національного музею історії України (НМІУ) мають чудову нагоду ознайомитися з унікальними пам'ятками фалеристики країн Балтії та відзнаками періоду національно-визвольних змагань в Україні.

У рамках виставкового проекту "Символи Балтійської Свободи та раритети української фалеристики" вперше в Україні експонуються найвищі державні нагороди Литви, Латвії та Естонії з приватної колекції відомого литовського колекціонера Вілюса Каваляускаса. Цей проект підготували НМІУ і Посольство Республіки Литва.

Відкриття відбулося в камерній обстановці. Для кращого представлення унікальних експонатів обрали приглушене освітлення музейної зали з акцентуванням на самих предметах.

Мистецькою вишуканістю вирізняється орден Білої Зірки Республіки Естонія. Це одна з найвищих естонських державних нагород. Орден засновано 1936 року на вшанування пам'яті про визвольні змагання естонців. Орденом Білої Зірки нагороджуються громадяни Естонії за заслуги в державній службі, а також іноземці за заслуги перед Естонією. Серед кавалерів ордена Білої Зірки на ланцюгу є така відома історична постать - шведський король Густав V (1938).

Орден Трьох Зірок Республіки Латвія
Орден Трьох Зірок Республіки Латвія
Національний музей історії України

Представлений у другій виставковій вітрині орден Трьох Зірок Республіки Латвія також є вищою державною нагородою і має девіз Per aspera ad astra. Його засновано 24 березня 1924 року на згадку про створення Латвійської держави. Повторно заснований після відновлення незалежності Латвії указом президента Гунтіса Улманіса від 25 жовтня 1994 року.

Національний музей історії України

Предметом особливої гордості колекціонера є орден Вітовтаса (Вітовта) Великого" - найвища нагорода Литовської Республіки. Орден засновано 1930 року для нагородження литовських та іноземних громадян за особливі заслуги перед державою.

"Шлях Прибалтійських країн до незалежності також був нелегкий. Після Першої Світової війни вони не тільки здобули державність, а й утримали її. У Національному музеї історії України представлено символи свободи тих народів, які цієї свободи гідні", - сказав під час урочистого відкриття куратор виставки - провідний науковий працівник відділу історії України у ХХ століття НМІУ Богдан Скопненко.

Орден Вітовтаса Великого
Орден Вітовтаса Великого
Національний музей історії України

Чудовою нагодою показати близькість держав Балтії та України назвав виставковий проект посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс: "В Україні зараз перебувають унікальні експонати, які дають нам відчути, наскільки цінним є для наших народів період незалежності в міжвоєнні роки і наскільки він є важливим для продовження державності Литви, Латвії та Естонії".

Національний музей історії України

Вілюс Каваляускас зізнався, що це 12-та виставка його колекції за кордоном, але перша в Україні. "Я радий, що шість цінних предметів з моєї колекції представлені в такій чудовій музейній залі. В нашій історії теж були трагедії, війни, окупації, з українцями у нас багато спільного. Думаю, що тепер до Національного музею історії України приїде більше зарубіжних колекціонерів, щоб українці побачили цінні артефакти минувшини", - сказав В.Каваляускас.

Окрім того, в НМІУ вперше експонуються унікальні фалеристичні пам'ятки періоду українських національно-визвольних змагань. Це знаки ордена св. Михаїла Архангела та один з можливих варіантів знака ордена Богдана Хмельницького, або ордена Булави, які також привіз литовський колекціонер. Належать відзнаки до т.зв. нелегітимних нагород УНР у еміграції, оскільки до їх створення були причетні не офіційні державні інституції УНР, а окремі кола української політичної еміграції (Н.Горбатюк, Б.Сухоручко-Хословський). Зокрема, орден св. Михаїла Архангела було засновано в листопаді 1941 року задля вшанування учасників Другого Зимового походу та вояків армії УНР, загиблих неподалік містечка Базар на Волині. Знак ордена виготовлено в Празі у період з 1941-го по 1945 рік у знаній майстерні Karnet&Kyseli.

Орден Булави
Орден Булави
Національний музей історії України

Ще більшою таємничістю оповита історія знака ордена Богдана Хмельницького, або ордена Булави. Його започаткували представники української еміграції в 1920-х роках у Празі. Безпосередній стосунок до заснування знака мали колишній генеральний осавул Вільного козацтва України та гетьмана Української Держави П.Скоропадського І.Полтавець-Остряниця і підполковник армії УНР Б.Сухоручко-Хословський. Знак, який експонується в рамках виставкового проекту, виготовлено в ювелірній майстерні Lemaitre et Fils в Парижі у 1920-х роках.

Дякуючи колективу Національного музею історії України за гідне представлення своєї колекції, Вілюс Каваляускас пообіцяв генеральній директорці НМІУ Тетяні Сосновській, що ще завітає до київського музею з унікальними мапами Європи ХVІІ століття, на яких позначено Україну.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі