Як дискредитувати державні закупівлі

Поділитися
Система державних закупівель стала вже притчею во язицех. Обсяги коштів для виконання бюджетної програми «Оздоровлення і відпочинок дітей» зростають щороку...

Система державних закупівель стала вже притчею во язицех. Обсяги коштів для виконання бюджетної програми «Оздоровлення і відпочинок дітей» зростають щороку. За інформацією управління у справах сім’ї, молоді і спорту Тернопільської облдержадміністрації, фінансування цієї програми навіть у невеличкій області за рахунок субвенції з держбюджету впродовж останніх двох років збільшилося у 16 разів. Якщо 2005 року для регіону виділили 80 тисяч гривень, то в нинішньому — вже 1 млн. 267,9 тис. І якщо торік було оздоровлено 968 дітей, то у 2007-му — 1411. Але весь парадокс у тому, що чим більше оздоровлюється представників підростаючого покоління, тим важче включитися у цей благородний процес самим оздоровчим закладам.

Платежі за участь у тендері перетворилися на паразита, який не відмовляє собі ні в чому. Витрати на так зване інформаційне забезпечення суперечать здоровому глузду. Уявіть, лише за отримання тендерної документації оздоровчий табір області змушений сплатити 750 грн., а табір поблизу моря — 980 грн. (ці побори залежать від суми коштів, яка виставляється на лот). Реєстрація у тематичному каталозі процедури закупівлі коштує 4975 грн. За доступ до інформації у «Віснику державних закупівель» та в мережі Інтернет недержавне ТОВ «Європейське консалтингове агентство», яке є монополістом з інформаційних послуг, пропонує державному замовникові сплатити 1000 гривень. А якщо торги не відбулися, то оголошення про їх результати коштує стільки ж. Ідеальний варіант — табір став переможцем тендера. Та це ще не все: за укладення договору на надання послуг він повинен викласти 2850 грн. Для табору поблизу моря така річ коштує дорожче — 3800 грн. (знову ж таки, плата залежить від обсягу коштів, виставлених на лот). І заробляє на цьо­му не держава, а приватні посередники, про що «ДТ» детально розповідало в номері за 1 вересня ц.р.

Вельми ускладнена та дорога процедура закупівлі призвела до того, що перший тендер на оздоровлення дітей, оголошений управлінням у справах сім’ї, молоді і спорту облдержадміністрації ще у квітні, — не відбувся. Другий провели 22 травня. Участь у ньому взяли аж… три табори регіону. Переможцями у своїх лотах стали два заклади регіону — «Збруч», оздоровчий комплекс «Лісовий» і два табори на півдні України, поблизу моря. З наведених вище причин табори системи облсільгоспздравниці взагалі не змогли стати учасниками тендера.

Третього липня втретє було оголошено тендер ще на два лоти. Учасники знайшлися. І влетіли у чималу копійку. Бо за отримання тендерної документації вони вже були змушені заплатити майже вдвічі більше — по 1400 грн., а переможці за укладення договору — по 6000 грн.! Переможцем у лоті на оздоровлення дітей з багатодітних і малозабезпечених сімей став уже згаданий комплекс «Лісовий», а у лоті на оздоровлення талановитих і обдарованих дітей — дитячо-юнацький оздоровчий комплекс «Войковець» у Запорізькій області. Та досвід оздоровлення і відпочинку дітей засвідчив: участь у високовартісних змаганнях і якість послуг можуть йти двома різними шляхами.

Суть ось у чому. Тендер за цією держбюджетною програмою відбувається у вигляді відкритих торгів зі зниженням ціни. Основний критерій для визначення переможця — цінова пропозиція.

— Як замовник послуг ми готові були включити вартість харчування до фіксованих умов проведення тендера, а до критеріїв відбору переможця внести капітальність споруд оздоровчого закладу, виховну програму. Але товариство «Європейське консалтингове агентство» заборонило нам це робити, — висловлює обурення начальник управління у справах сім’ї, молоді і спорту облдержадміністрації Володимир Росоловський. — Крім того, ми ще у квітні пропонували спростити процедуру закупівлі. Ну, запитайте, навіщо потрібні фіксовані кроки щодо зниження ціни, якщо для перемоги на торгах оздоровчі заклади знижують її як заманеться — один наперед одного. І при цьому неможливо помітити, на якому саме виді послуг вони зекономлять вартість оздоровлення.

Пропозиції управлінця канули, наче вода в пісок. І вже є невтішний результат — нещодавнє оздоровлення дітей з Тернопілля у згаданому комплексі «Войковець», що в селищі Кирилівці Якимівського району Запорізької області. Він переміг у тендері, бо запропонував найнижчу ціну — 47 грн. на дитину в день. Однак стан харчування не відповідав нормам, запропонованим у тендерній документації. Це підтверджено висновком Запорізької обласної санепідемстанції. Дітям не додавали м’ясних, молочних та рибних продуктів. Скарги від їхніх батьків надходили до різних інстанцій. І лише після ряду звернень Тернопільської облради, облдержадміністрації, управління у справах сім’ї, молоді і спорту до відповідних органів Запорізької області та роботи спільної комісії харчування дітей вдалося поліпшити.

Ось вам і процедура закупівлі, і критерії для визначення переможця. Який же вигадати кращий спосіб для дискредитації системи державних закупівель з метою ефективного використання бюджетних коштів?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі