ТОМУ ЩО SARS У НАС НЕМАЄ?

Поділитися
Якщо головною новиною минулого тижня багато хто вважає особливу увагу, яку проявив Президент Л.Кучма до головного редактора «Дзеркала тижня», то головним питанням — чи є в Україні SARS?..

Якщо головною новиною минулого тижня багато хто вважає особливу увагу, яку проявив Президент Л.Кучма до головного редактора «Дзеркала тижня», то головним питанням — чи є в Україні SARS? Чутки з приводу смертельно небезпечної пневмонії, від якої не існує ефективних ліків, — річ насторожуюча. Тим більше що «витік інформації» йде з медичного середовища. До відвертості з пресою на цю тему медики не схильні, мовляв, коментарі представникам ЗМІ дають лише ті, кому «дозволено». Усім же іншим найсуворіше велено нічого не розголошувати. Не інакше як синдром атипової демократії.

Оскільки ми не маємо права використовувати непідтверджену інформацію, надаємо читачам можливість ознайомитися з тією, яку вдалося отримати з офіційних й інших джерел.

Ось як прокоментувала ситуацію щодо SARS перший заступник державного секретаря МОЗ України, головний санітарний лікар України Ольга ЛАПУШЕНКО:

— Щодня в МОЗ надходить оперативна інформація з усіх регіонів нашої країни про санітарно-епідеміологічну ситуацію. На даний момент спалахів інфекційних захворювань й інших надзвичайних ситуацій не зареєстровано. Тому санепідситуацію в Україні можна розцінювати як стабільну. Зважаючи на те, що кількість хворих на атипову пневмонію у світі продовжує зростати, санітарно-епідеміологічна служба України приведена в стан підвищеної готовності.

МОЗ України щодня направляє інформацію про санепідситуацію в країні у Всесвітню організацію охорони здоров’я.

— Чи можна бути стовідсотково упевненим у тому, що в тих декількох підозрілих випадках, про які повідомлялося в ЗМІ, лікарі мали справу не з атиповою пневмонією? Які у нас застосовуються методи діагностики? — з такими запитаннями звернулася я до начальника Управління профілактики інфекційних захворювань МОЗ України Людмили МУХАРСЬКОЇ:

— Обстеження пацієнта з підозрою на атипову пневмонію проводиться комплексно — на підставі клінічної картини, епіданамнезу, лабораторних досліджень крові, сечі тощо. Якщо є характерні клінічні симптоми (а це — висока температура, сухий кашель і утруднене дихання), з’ясовується, чи перебував він у епідемічно неблагополучному регіоні протягом останніх десяти днів (інкубаційний період при SARS складає 3—10 днів). Якщо так, то проводиться рентгенологічне обстеження і лабораторні дослідження на решту збудників, які ми можемо сьогодні діагностувати. Відповідно до рекомендацій ВООЗ діагностування проводиться методом виключення, тобто якщо лабораторними дослідженнями виявляється збудник якогось іншого захворювання, то це знімає підозру на атипову пневмонію. Так працює весь світ, у тому числі й ми.

У підозрілих випадках — їх було декілька, зокрема, один у Центральній лікарні м. Києва, підозру на SARS було знято саме таким шляхом.

Олександр ОРДА, заступник держсекретаря МОЗ України:

— Сьогодні кожен випадок пневмонії ми розглядаємо як особливу ситуацію. Станеться якась неординарна подія в лікувальному закладі — інформація про це відразу ж надходить у МОЗ. Всі випадки захворювань, які нетипово протікають, перебувають під пильною увагою медиків. Чому виник ажіотаж стосовно того ж Запоріжжя? Занедужали двоє осіб, які могли контактувати з іноземцями. Спочатку виникла підозра на SARS, але після ретельного обстеження з’ясувалося, що його там немає. Те ж і з київським випадком.

— І медики, і вчені стверджують: поки не буде діагностичних тестів для визначення SARS, не можна з упевненістю говорити, що цього захворювання в Україні немає.

— Але специфічного тесту, який точно підтвердив би наявність SARS у конкретного хворого, поки, на превеликий жаль, у світі не винайдено. Є непрямі методи, що дозволяють або підтвердити, або спростувати наявність вірусу в організмі. Тільки комплексне обстеження і наявність діагностичних тестів дозволяють сказати: так, тут майже стовідсоткова ймовірність.

— Можливо, тому що існують певні проблеми з діагностикою, у медиків існує табу на інформацію про SARS?

— Та дурниці все це! Сьогодні немає закритих тем у системі охорони здоров’я. З боку медиків було б злочинно приховувати інформацію навіть стосовно наявності одного такого хворого на всю Україну. Повірте, якби у випадках, про які я вже казав, хоча б на 50 відсотків була неоднозначна ситуація, туди б кинули всі сили і засоби медичної допомоги. І не тільки тому, що за цим випадком життя конкретного пацієнта, за цим також життя і медичних працівників. Адже вони в першу чергу можуть постраждати, згадайте, скільки жертв смертельного вірусу було на початку епідемії серед медиків.

— Отже, SARS в Україні немає?

— З усією відповідальністю можу заявити: SARS в Україні немає. І дай Боже, щоб не було.

Сергій БЕРЕЖНОВ, начальник головного санепідуправління, перший заступник головного санітарного лікаря МОЗ України:

— Жодна країна світу не застрахована від завезення цієї небезпечної інфекції. Не дати їй поширитися — ось у чому полягає наше головне завдання. За цим буде оцінюватися спроможність і держави, і відповідних управлінських структур.

Беручи до уваги сформовану у світі епідситуацію щодо цього захворювання, ми пропонуємо запровадити жорсткіші заходи із тим, щоб запобігти завезенню SARS на територію нашої країни. (Міністерство охорони здоров’я направило свої пропозиції з цього приводу в Кабмін.) Якщо ж таке станеться, тоді має спрацювати система санітарно-епідеміологічних заходів, яка не дасть можливості поширитися захворюванню серед населення.

— Оскільки інкубаційний період при атиповій пневмонії складає до десяти днів, то, очевидно, одного контролю за пасажирами літаків і поїздів недостатньо. Чому б не призупинити на якийсь час в’їзд на територію України громадян із епідемічно неблагополучних країн?

— Є й такий пункт серед наших пропозицій, спрямованих на запобігання цій біді. Однак у нинішній ситуації особливу стурбованість у нас викликають нелегали. Тому ми вважаємо: потрібно вжити додаткових заходів із припинення незаконної міграції.

Як повідомили в МОЗ, із Всесвітньої організації охорони здоров’я надійшла інформація про те, що вона може безплатно надати Україні діагностичні тести для визначення SARS. Відповідно до вимог ВООЗ уже визначено три лабораторії, що зможуть проводити такі дослідження (дві — у Києві й одна — в Одесі). Тест-системи надійдуть у них після інспекції цих лабораторій ВООЗ.

В одному з недавніх номерів «ДТ» була публікація про те, що українські вчені заявили про можливість діагностувати атипову пневмонію і навіть більше того, розробити вітчизняні тест-системи. У багатьох викликає сумнів, яким чином можна створити тести, не маючи «на руках» самого вірусу SARS. Однак фахівці пояснюють, що за умови розшифровування геному вірусу для створення якісних тестів мати його в наявності зовсім не обов’язково. Методом полімеразної ланцюгової реакції можна виявити і діагностувати вірус за певною послідовністю генів у структурі його РНК. Сьогодні це здатні робити як мінімум два вітчизняні інститути — молекулярної біології і генетики та фізіології ім. О.Богомольця.

Як відомо, особливу небезпеку вірус становить для літніх і людей з ослабленим імунітетом. Однак останнім часом жертвами атипової пневмонії стають і молоді люди, що, як вважають спеціалісти, свідчить про швидкі мутації вірусу. Вчені прогнозують: на тлі зниження імунітету населення, що характерно для України, інфекція може повести себе агресивніше, аніж в інших європейських країнах. Тому радять не ігнорувати заходів профілактики, у тому числі з метою підвищення імунітету. Зокрема рекомендується вживати вітамін С або відвар шипшини. І для профілактики, і для лікування вірусних інфекцій використовуються індуктори інтерферону. В Україні налагоджено виробництво інтерферонів. (Напевно, багато хто в період епідемії грипу застосовував генно-інженерний препарат — лаферон.) Але, на думку академіка А.Фролова, найбільш прийнятними вважаються власні інтерферони, тому потрібно стимулювати процес їхнього утворення в організмі. Вітчизняний препарат амізон є потужним індуктором інтерферонів для профілактики і лікування параміксовірусних і деяких інших інфекцій.

У даному контексті становить інтерес інформація, що прозвучала днями під час церемонії вручення нагород членам Української академії наук національного прогресу. Академік УАННП Микола Колбун, нагороджений за наукові досягнення міжнародним знаком відзнаки «Срібна медаль Платона», повідомив присутнім, що розроблений ним метод інформаційно-хвильової терапії (ІХТ) може бути застосований для лікування атипової пневмонії. У науково-методичному центрі «Біополіс» є досвід успішного лікування пацієнтів із різноманітними інфекційними патологіями, а також хворих на пневмонію. (Йдеться передусім про людей, які не переносять препарати хімічного походження.) Ця нова медична технологія запатентована в багатьох країнах світу. ІХТ являє собою синтез досягнень європейської науки і східної медицини. Як повідомив М.Колбун, у Посольстві Китаю методом зацікавилися. Він упевнений: якщо своєчасно застосувати ІХТ, можна врятувати від смерті майже всіх хворих.

***

Напередодні травневих свят із Пекіна повернулася дочка працівника нашої редакції. Як людина із почуттям громадянської свідомості і відповідальності, вона відразу зателефонувала в районну поліклініку і запитала, чи може пройти відповідне обстеження. Їй відповіли, що до 5 травня у них вихідні. (Але ж у такому разі працівник лікувального закладу мав би підказати, куди слід звернутися — адже він зобов’язаний знати адреси лікарень, де могли це зробити і готові, на випадок чого, прийняти інфікованих).

У редакцію зателефонувала одна з наших постійних читачок: «Ми звикли довіряти вашій газеті. Чи правда, що в Україні немає атипової пневмонії? І які існують прогнози щодо того, чи не з’явиться у нас ця небезпечна інфекція найближчим часом? Яких запобіжних заходів слід вжити? Уранці, виходячи з дому, звернула увагу: парадне, вхідні двері і поручні миють дезинфікуючим розчином. Раніше цього з такою старанністю ніколи не робили. Повернувшись додому, зателефонувала в кілька аптек і поцікавилася, чи є марлеві пов’язки і розчин для дезинфекції. Мені відповіли, що пов’язок немає, розчину також».

Тому що SARS у нас немає?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі