САНАТОРНА ЗОНА: ЛИШЕ ДЛЯ БАГАТИХ

Поділитися
Панам, які бажають дешево купити санаторій(ї) у мальовничій місцевості з цілющим кліматом на Півде...

Панам, які бажають дешево купити санаторій(ї) у мальовничій місцевості з цілющим кліматом
на Південному березі Криму біля самого моря, слід поквапитися — об’єктів залишилося мало

Клімат Південного берега Криму справді цілющий. У статті «Кліматотерапія в комплексному лікуванні хворих на легеневий туберкульоз» Є.Петров писав: «Практика показала, що в ряду хворих ефект у лікуванні може бути досягнутий тільки за допомогою кліматотерапії, в інших же випадках кліматотерапія підвищує, прискорює і робить більш стійкою позитивну дію різноманітних інших видів лікування. Нерідко доводиться спостерігати позитивні зміни в перші ж дні приїзду хворого на курорт, тоді як тривале лікування за місцем проживання суттєвої користі не приносило».

Письменник і лікар С.Єлпатьєвський підкреслив у своїх спогадах: «Ялта повна туберкульозними людьми без коштів... Вразило й захопило мене те, що видужували такі, яких я раніше вважав безнадійними...»

Попри те, що санаторне лікування (в основному лікування кліматом) — лише одна з ланок, і найчастіше остання, у комплексному лікуванні хворих на туберкульоз, іноді для видужання досить її однієї. Санаторії ж на ПБК для туберкульозників «ідеальні за всіма параметрами» (Галинская Л.А. Туберкулез: лечение и профилактика. — Ростов-н/Д: «Феникс», 2000).

Деякі наші керівники вважають, що кримські здравниці були розраховані на лікування тубхворих усього СРСР, для України ж стільки санаторіїв не потрібно. З цим навряд чи можна погодитися. По-перше, раніше в нас не було екологічної, соціальної та економічної кризи. По-друге, не було такої величезної кількості бідних, ослаблених людей, які страждають на цілий «букет» супутніх захворювань. По-третє, не було аварії на ЧАЕС та її наслідків. По-четверте, ліжковий фонд санаторіїв уже скорочений більш ніж наполовину.

В організмі вилікуваних хворих протягом багатьох років, нерідко всього життя, в уражених органах залишаються рубці, рубчики та осередки звапніння, в яких знаходяться змінені форми мікобактерій. Щойно організм слабшає, вони відразу активізуються — рецидив. На жаль, в останні роки рецидиви зустрічаються дедалі частіше. На думку фахівців, кількість хворих на туберкульоз і тих, хто вже перехворів на нього, в нас становить приблизно 700 тисяч чоловік, якщо не більше... А за даними закордонних досліджень, можливість захворювання на туберкульоз людини, вилікуваної від нього, у 150 разів більша, ніж здорової (неінфікованої).

У нас інфікованість дорослого населення та підлітків — 80—90%, дітей у віці 7—8 років — 8—10%, 13—14 років — 18—24%. Ті, хто страждає на психічні захворювання з депресивними станами, хворіють на туберкульоз удесятеро частіше, ніж здорові люди. І кількість таких хворих в Україні перманентно зростає. Уразливою групою для інфікування паличкою Коха є діабетики, кількість яких також постійно збільшується. Не зменшується в нас і чисельність ВІЛ-інфікованих громадян, а вони хворіють на туберкульоз у 113 разів частіше (хворі на СНІД — у 170) людей без ВІЛ.

Сподівання на те, що епідемію вдасться ліквідувати шляхом застосування інтенсивної хіміотерапії, безпідставні. Всі протитуберкульозні препарати пригнічують процеси життєдіяльності не лише збудника захворювання, а й впливають на організм людини: нервову та кровоносну системи, нирки, печінку та інші органи. Крім того, застосування протягом тривалого часу неповного набору протитуберкульозних препаратів (через недофінансування лікувальних установ і бідності населення) призвело до зростання кількості хворих, на яких препарати, які є на озброєнні фтизіатрів, уже не діють. І ці люди заражали і продовжують заражати оточуючих.

Більшість хворих, яким потрібне санаторне лікування, не мають грошей на дорогу туди й назад. Те, що санаторії внаслідок цього стоять порожніми, можновладці схильні вважати достатнім аргументом для їхньої ліквідації, а також для продажу, оренди чи передачі цих установ (чи їхньої частини) багатим організаціям.

Деяке уявлення про динаміку розвитку епідемії туберкульозу в Україні дає таблиця (всі дані наведені в розрахунку на 100 тис. населення). На жаль, аналіз статистичних даних і ситуації в країні дає підстави для сумнівів у точності наведених цифр. Для виявлення тих, хто знову захворів на туберкульоз, сьогодні здебільшого застосовується бактеріологічний аналіз мокроти пацієнта. Та точність цього методу діагностики в більшості з наших погано обладнаних лабораторій на рівні 20—40%. До того ж ці аналізи дозволяють швидко поставити діагноз хворим з інтенсивним деструктивним процесом у легенях майже в 100% випадків і лише в 20—40% випадків хворим без деструкції. Адже хворі діти й частина дорослих пацієнтів туберкульозних бактерій не виділяють. Тому є підстави думати, що всі табличні дані істотно занижені й бачимо ми лише частину айсберга. Отже, розраховувати, що епідемія пішла на спад (або незабаром зменшиться), не можна. Оснащення діагностичних лабораторій новим обладнанням і необхідними матеріалами, підвищення точності діагностики призведуть до кращого виявлення хворого, а отже, до зростання наведених у таблиці даних.

Для туберкульозників цілющий клімат Криму необхідний. Проте, відповідно до розпоряджень Кабінету міністрів України, починаючи з 1995 року п’ять санаторіїв: у м.Алупці — ім. Дзержинського (460 ліжок), «Шахтар» (260 ліжок), у селищі міського типу Симеїз — «Блакитна затока» (100 ліжок), ім. Семашка для хірургічного лікування (на 460 ліжок) і приєднаний до нього пульмонологічний санаторій «Примор’я» (125 ліжок) — для лікування дорослих людей, які страждають на туберкульоз, поміняли власника. Санаторій ім. Ф.Дзержинського розпродали вроздріб (по корпусах) за низькою ціною. За наказом Мінздоров’я, відділення на 155 ліжок у санаторії для дітей із батьками «Гірське сонце» після ремонту здано в оренду на п’ять років. Також здані в оренду:

1) павільйон санаторію «Москва», загальна площа 334,5 кв.м;

2) вісім споруд загальною площею 3597,9 кв.м санаторію «Гірське сонце»;

3) корпус № 1 загальною площею 1544,04 кв.м санаторію ім. А.Чехова;

4) будівлі колишнього дитячого садка загальною площею 875,5 кв.м санаторію «Червоний маяк»;

5) корпуси №1,3, спортзал санаторію ім. П.Баранова.

Санаторій «Південнобережний» поміняв профіль і тепер лікуванням хворих на туберкульоз не займається.

30 травня ц.р. міжвідомча робоча група з удосконалення діяльності санаторно-курортних установ ухвалила: зацікавленим міністерствам до 15 серпня 2003-го «підготувати і внести на розгляд Кабінету міністрів України зміни в Закон України «Про курорти» щодо роздержавлення санаторно-курортних установ». На цьому самому засіданні прийняли рішення схвалити продовження на 49 років договору оренди Новокраматорським машинобудівним заводом частини корпусів санаторію «Гірське сонце».

Міністр охорони здоров’я розпорядився виконати всі рішення міжвідомчої робочої групи. Таким чином, Мінздоров’я стало на сторожі здоров’я багатих організацій (приміром, футбольного клубу «Динамо», Новокраматорського машинобудівного заводу тощо). Тепер залишається лише поміняти вивіску на будинку міністерства, щоб не вводити людей в оману: охороняється здоров’я лише багатих і дуже багатих громадян.

А тепер порада для потенційних покупців. Якщо вам сподобався гарний санаторій, не скупіться. Можна домовитися з потрібними людьми, щоб його стали фінансувати, скажімо, на 30%, а ще краще зовсім перестали фінансувати. У санаторію відразу виникнуть проблеми з оплатою комунальних послуг. Через рік сміливо звертайтеся до Мінздоров’я. Аргументи: санаторій збитковий, запущений, хворих там немає. Пообіцяйте інвестувати медичні установи, скажімо, десь у Донбасі.

У Криму залишилося ще чотири дитячих (1130 ліжок) і 11 (1635 ліжок) для лікування дорослих і підлітків протитуберкульозних санаторіїв. Є сенс поквапитися, поки й ці установи не розібрали. І не бійтеся, що придбане у вас коли-небудь відберуть. Те, що продаж, передача в оренду й просто передача санаторіїв заборонені Конституцією України, суперечить указу Президента «Про невідкладні заходи щодо боротьби з туберкульозом», Закону України «Про курорти», не має істотного значення. Закон України «Про курорти» Кабмін збирається, як ви вже знаєте, подкоригувати. А Конституція? І хто ж на неї звертає увагу?.. Отже, повний вперед! Звільнимо санаторії для здорових і багатих!

P. S. Що нас очікує в недалекому майбутньому? Про це дуже популярно сказав Вільм Коллідж: «Ми повинні враховувати й той факт, що соціальна криза злиднів і неприступність медичного обслуговування впливають не тільки на знедолених. Вони впливають на всіх нас, оскільки ми плаваємо з ними в одному океані патогенних чинників».

А цей океан уже, образно кажучи, більший за Атлантичний.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі