НОВИЙ ВІРУС ЗНАЧУЩІСТЮ ДОРІВНЮЄ ВІЛ?

Поділитися
Кілька днів тому на базі Київської обласної клінічної лікарні відбувся II Конгрес гепатологів України...

Кілька днів тому на базі Київської обласної клінічної лікарні відбувся II Конгрес гепатологів України. Його провели Асоціація хірургів-гепатологів України разом із Київським міським товариством гастроентерологів під егідою Міністерства охорони здоров’я України та Київ-ської медичної академії післядипломної освіти (КМАПО). Захід було присвячено актуальним проблемам діагностики та лікування хвороб печінки, підшлункової залози та жовчовивідної системи.

У ході обговорення результатів наукових досліджень головних гастроентерологічних, терапевтичних і хірургічних клінік наголошувалося на зростанні захворювань і поширенні хвороб вищезгаданих органів у середньому в 1,5 раза впродовж останніх п’яти років. Водночас називається низка характерних особливостей перебігу захворювань органів травлення, таких як збільшення первинно-хронічного рецидивного періоду, «омолодження» захворювань гастроентерологічної групи, висока частота сукупної патології (особливо у середній і старшій вікових групах), порушень харчування й імунного статусу, лікарська резистентність тощо. Це потребує підвищення ефективності профілактики та лікування, оптимізації наявних лікувальних схем, пошуку нових лікарських засобів і підходів у лікуванні хворих.

— Захворюваність на хронічні гепатити і смертність від цирозів печінки зростають, з’являються нові варіанти перебігу гепатитів і відкриваються все нові їх збудники, — розповідає віце-президент Асоціації гастроентерологів України, завідувач кафедри гастроентерології та дієтології, декан терапевтичного факультету КМАПО, д.м.н. професор Наталя Харченко. — Ми знаємо про існування вірусів гепатитів А, В, С, D, Е, F, G, TTV. Нині встановлено можливість хронізації чотирьох із них — В, С, D и G. Але скільки ще доведеться відкрити вірусів, які викликають ураження печінки в людини?..

Так, 20 червня 1999 р. іта-лійський учений Д. Пері повідомив про свої дослідження, у результаті яких у сироватці крові хворого на СНІД було ідентифіковано раніше невідомий вірус. Цей випадок гепатиту було розцінено як такий, що викликаний вірусом «ні А, ні G». Потім вірусу було надано позначення (за ініціалами першого хворого, у якого його було виявлено) «SEN-вірус».

На думку Х. Альтера (Національний інститут здоров’я, США), уже можна стверджувати, що SEN-вірус не є новим вірусом або вірусом, який значущістю дорівнює ВІЛ. Вірус SEN існував раніше і був причиною виникнення етіологічно нерозшифрованих випадків гострого та хронічного гепатиту. Соціальна значущість гострих і хронічних захворювань печінки визначається їх високою питомою вагою в структурі загальної захворюваності та смертності. За даними Американської асоціації гепатологів, хронічні гепатити й цирози печінки як причина смерті у США перемістилися на п’яте місце, а в деяких країнах Європи — на четверте (тоді як 1961 року, за даними ВООЗ, вони посідали десяте місце). Тільки від наслідків інфікування вірусами гепатитів щороку у світі вмирає не менше 2 млн. чоловік, і для будь- якої країни витрати на вивчення та лікування цієї патології є серйозним економічним тягарем.

На тлі незадовільної екологічної ситуації, надмірного вживання алкоголю, прийому великої кількості ліків значно збільшилася частота діагностування хронічного токсичного гепатиту. Як і раніше, нерозв’язаною проблемою є аутоімунний гепатит, виявлення якого останніми роками в Україні зростає.

Зараз у нашій країні поширені хронічні вірусні гепатити В, С, і D (становлять приблизно 80% від загальної кількості виявлених гепатитів), нерідко з вираженими позапечінковими проявами (васкуліт, вузликовий періартеріїт, артрити, гломерулонефрит, аутоімунний тиреоїдит, червоний плескатий лишай, виразковий кератит, ідіопатична тромбоцитопенія, кріоглобулінемія, синдром Гійєна- Барре, периферична полінейропатія). Головні джерела ураження хронічними вірусними гепатитами в Україні — зараження через препарати крові та при використанні наркотиків. Тому багато уваги на конгресі приділялося профілактиці проблеми: боротьбі з наркоманією, контролю за якістю крові, своєчасній діагностиці захворювання і, звісно, питанням вакцинації. По закінченні форуму було підготовлено підсумкове рішення, у якому викладені основні рекомендації лікарям щодо профілактики, виявлення та лікування хворих на хронічні гепатити різноманітної етіології. Вірусні гепатити сьогодні становлять настільки глобальну проблему, що розв’язати її можна тільки спільно, об’єднавши зусилля фахівців різних медичних напрямків — епідеміологів, вірусологів, інфекціоністів, гастроентерологів, хірургів, терапевтів і педіатрів. Саме в такій співпраці учасники конгресу бачать майбутнє гепатології.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі