Недозволений препарат випробували на дітях

Поділитися
Спеціальна медична комісія, створена за дорученням уряду Нігерії, ще п’ять років тому дійшла висновку, що 1996 року компанія Pfizer Inc...

Спеціальна медична комісія, створена за дорученням уряду Нігерії, ще п’ять років тому дійшла висновку, що 1996 року компанія Pfizer Inc. несанкціоновано застосовувала на нігерійських дітях свій препарат. У розпал епідемії менінгіту, що забрала 15 тисяч життів, представники найбільшої у світі фармацевтичної компанії несподівано вилетіли в польовий шпиталь у Кано, де взяли активну участь у лікуванні дітей. Через якийсь час, попри те, що до перемоги над епідемією було ще далеко, дослідники настільки ж несподівано залишили шпиталь. Журналісти газети The Washington Post, які збирали матеріал про діяльність фармацевтичних компаній за кордоном, ще 2000 року припустили, що істинною метою поїздки до Нігерії було таємне випробування препарату, не допущеного до клінічних випробувань на дітях у США. Ця публікація викликала в Нігерії масові протести і демонстрації, а уряд відреагував на неї створенням спеціальної комісії. У ході розслідування було з’ясовано, що понад 100 дітей, хворих на менінгіт, одержали препарат Trovan, який доти ніколи не використовувався для лікування цього захворювання. Проте результати доповіді вдалося оприлюднити тільки тепер.

Як випливає з матеріалів розслідування, п’ятеро дітей, які одержували Trovan, померли під час лікування, у багатьох згодом з’явилися ознаки артриту. Даних про те, що це стало безпосереднім наслідком приймання препарату, у медиків немає, оскільки серед дітей, які одержували інші, дозволені до застосування, ліки, летальних випадків було шість. Проте той факт, що експериментальний препарат давався дітям без відома і згоди їхніх батьків та представників медичних відомств Нігерії, є порушенням як нігерійського законодавства, так і Гельсінкської декларації етичних принципів медичних досліджень і Конвенції ООН з прав дитини. У висновку комісії йшлося про те, що представники компанії мають визнати неприпустимість такої практики, а також виплатити учасникам експерименту певну компенсацію.

Подальша доля цієї доповіді цілком гідна пера Дена Брауна. Американська юридична фірма, яка представляє інтереси нігерійських дітей, неодноразово робила спроби ознайомитися з її змістом. На офіційний запит міністерство охорони здоров’я Нігерії відповіло, що текст доповіді був викрадений із міністерського сейфа. Друга копія залишалася в одного з членів комісії, який незабаром помер. Ще одному члену комісії погрожували розправою у разі оприлюднення результатів розслідування. Проте третю копію все-таки анонімно передали американським журналістам, хоча і через п’ять років після завершення роботи комісії.

Препарату Trovan, який компанія Pfizer готувала до випуску на американський ринок 1997 року, пророкували долю фармацевтичного блокбастера, спроможного приносити до мільярда доларів на рік. Незабаром після запуску він справді став одним із найпоширеніших антибіотиків у США, проте згодом виникли підозри в тому, що препарат погано впливає на печінку, а також призводить до смерті, і 1999 року Trovan був заборонений. Призначати його дітям і застосовувати на території Європи і взагалі ніколи не дозволялося.

Представники компанії, до яких американські журналісти звернулися по коментарі, твердять, що текст доповіді бачать уперше. Факт застосування препарату під час лікування нігерійських дітей вони не заперечують, проте запевняють, що всі необхідні дозволи були отримані. Щоправда, одержували їх, за твердженням представників компанії, місцеві лікарі, причому виключно в усній формі. А єдиний офіційний документ, який фігурує в цій справі, як з’ясувалося, був підписаний заднім числом.

Скандал, що вибухнув у США після оприлюднення цієї інформації, підлив ще більше масла у вогонь обурення діяльністю фармацевтичних компаній. Зокрема американські законодавці вважають за необхідне знову повернутися до прийняття закону, який посилює вимоги до звітності про діяльність цих компаній у бідних країнах. 2001 року вже було розпочато спробу виключити можливість того, щоб під виглядом гуманітарної допомоги проводити незаконні дослідження на території інших країн. Проте тоді цей законопроект не дістав належної підтримки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі