На голці вакцинації

Поділитися
це й дивно, однак у нашому Міністерстві охорони здоров’я профілактика гострих вірусних інфекцій і, зокрема, грипу традиційно зводиться лише до нав’язування вакцинації...

Хоч це й дивно, однак у нашому Міністерстві охорони здоров’я профілактика гострих вірусних інфекцій і, зокрема, грипу традиційно зводиться лише до нав’язування вакцинації. Для цього використовують усі можливі й неможливі методи — від заяв, що вакцина є найефективнішим і найдоступнішим засобом (уже навіть шестимісячних немовлят і вагітних жінок пропонують «колоти»), до традиційних залякувань, що справжній мор уже на порозі.

Нагадаю: минулої осені ми були свідками справжньої істерії — нас лякали пандемією, яка, за найскромнішими підрахунками, «повинна» була забрати близько 300 мільйонів людей на планеті. Крім того, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) попереджала, що в разі злиття вірусів людського та пташиного грипу цифра значно зросте. Хто ж у такій ситуації ризикне відмовитися від вакцинації?

Дякувати Всевишньому, пандемії не було, та, власне, й епідемія грипу була слабенька, з нею впоралися без особливих труднощів. Правда, у світі довго дивувалися, що уряди деяких країн піддалися гіпнозу вакциновиробників і через міністерства охорони здоров’я замовили їхню продукцію у величезних кількостях, аби за рахунок платників податків рятувати від пандемії насамперед тих, хто служить в армії, поліції, на транспорті тощо. Вакцина проти грипу — не аспірин, який можна зберігати протягом кількох років, її треба утилізувати відразу після закінчення сезону.

А експерти ВООЗ знову попереджають, що «пандемія грипу невідворотна», хоча ніхто не каже, коли саме вона вибухне. Вони вважають, що «пандемія може початися практично в будь-який момент, унаслідок чого лише в США буде інфіковано до 200 млн. осіб, захворіють від 40 до 100 млн., 300 тис. з яких помруть». Не краще майбутнє приготували і для Росії — 120 млн. буде інфіковано, до 60 млн. захворіють, а близько 200 тис. помруть.

На щастя, України в цьому списку немає. Очевидно, у нас роль пророка перебрав на себе Український центр грипу та ГРВІ — за його прогнозами, цього року на грип захворіють близько 4 млн. громадян, тобто вдвічі більше, ніж торік. Певна річ, загроза серйозна, тому треба негайно розпочинати профілактику. А її засобом, на думку керівництва цього центру, є виключно вакцинація і ще раз вакцинація.

Але повернімося до прогнозу і спробуймо зрозуміти, наскільки він обґрунтований. Якщо вірити, що цифра 4 млн. хворих удвічі більша за торішній показник, то виходить, що жертвами вірусу грипу тоді стали приблизно 2 млн. наших співгромадян. Однак, аналізуючи «перспективи імунопрофілактики грипу в Україні», фахівці Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.Громашевського АМНУ стверджують, що протягом сезону 2006—2007 рр. у десяти містах під час епідемії захворіли близько 470 тис. осіб. Як відомо, до так званих опорних міст Українського центру грипу та ГРВІ належать десять найбільших міст — Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Одеса, Сімферополь, Чернігів, Львів, Запоріжжя і Вінниця. Якщо всі разом вони дали менше половини від двох мільйонів випадків захворювань, то хто ж тоді підняв цей показник? Хіба що ті, хто підганяв цифри, готуючи звіт? Самі ж науковці стверджують, що в сільській місцевості та невеликих містечках, де концентрація людей набагато менша, епідемія поширюється не такими шаленими темпами, як у містах-мільйонниках. Мало того, якщо уважно читати, то можна помітити, що до числа тих, хто став жертвою епідемії грипу, віднесли також і хворих на ГРВІ, хоча медична статистика стверджує, що на грип припадає всього 15—20% випадків гострих вірусних захворювань. Та це й зрозуміло, адже на людину «полюють» від 200 до 250 цих вірусів, які не хочуть ділитися своєю здобиччю з грипом. Гадаю, про це добре знають епідеміологи, одначе всі випадки сезонних застуд та ГРВІ звалюють до купи — таким чином цифра виходить переконливішою, що дає підстави ремствувати з приводу того, що ми не виконуємо цінних вказівок ВООЗ. Ви ж тільки подумайте — у країнах Європи і США роблять щеплення 7—30 % населення, наша сусідка Росія, яка має п’ять власних виробників вакцин, теж не покладається на «авось»: там цей показник наблизився до 10%. А Україна, як зазначається, «у переліку 56 країн світу, де проводиться вакцинація проти грипу, займає п’яте місце від кінця».

Експерти ВООЗ визначили групи підвищеного ризику, яким настійливо рекомендують проводити щеплення проти грипу. Навіть побіжний погляд на цей список змушує багатьох лікарів-практиків хапатися за серце. Звісно, епідеміологи разом із фахівцями Центру грипу будуть втішені, коли всі групи ризику стануть у чергу під кабінетами вакцинації — тоді вже ми точно посядемо значно почесніше місце в переліку 56 країн. Хтозна тільки, з якими наслідками матимуть потім справу вузькі спеціалісти, які ведуть пацієнтів зі згаданих груп ризику. А список досить великий, до нього включені: «всі особи, старші за 65 років, незалежно від наявності чи відсутності хронічних захворювань; хворі будь-якого віку, що перебувають у стаціонарних медичних установах; вагітні жінки (!), діти від 6 місяців (!) до 3-х років; особи, що страждають на хронічні захворювання легень чи серцево-судинної системи; особи, що страждають порушеннями обміну речовин, включаючи цукровий діабет; хворі на стафілококову інфекцію; особи з імунною недостатністю...». Власне, кожен із 46 мільйонів, мабуть, може знайти себе в тій чи іншій групі ризику.

Це змушує епідеміологів і Центр грипу МОЗ безкінечно нагадувати, що «в Україні зареєстровані сучасні проти­грипозні вакцини, серед яких найбільш вивчена, безпечна та ефективна — вакцина в одноразовому шприці...». Її назву ми, зрозуміло, опускаємо, хоча вона, на думку чиновників, настільки безпечна, що «дозволена до застосування у дітей з 6-місячного віку, у ІІ та ІІІ триместрі вагітності та у період годування груддю». Очевидно, щоб усім було добре, і передусім виробникам вакцини, ухвалено рішення, згідно з яким настав час «вимагати фінансової підтримки для Державної програми боротьби з грипом, адже в країнах Європи та в Росії щорічно виділяються кошти на вакцинацію населення...».

Та, власне, й без цих вимог наші можновладці не шкодують грошей платників податків, особливо коли бачать вигідні перспективи. Приміром, київська мерія вже повідомила, що пункти щеплення відкрито в усіх лікарнях, щедро виділено кошти з міського бюджету — на вакцинацію лише соціально незахищених киян буде витрачено півмільйона гривень.

Не вперше наші чиновники наступають на граблі. Взагалі-то розумні люди стараються вчитися на чужих помилках, а тому жадібно збирають крихти чужого успішного досвіду. Наша сусідка Росія, на досвід якої посилаються чиновники, хоч і випускає вакцини, проте не поспішає «колоти» усіх поголовно, а шукає альтернативні шляхи. Як відомо, епідемії в мегаполісах особливо небезпечні, тому нововведення насамперед торкнулося Москви. Майже десять років тому Московський комітет з профілактики грипу та ГРВІ розпорядився виділити по упаковці аміксину столичним медпрацівникам, котрі першими опиняються в епіцентрі сезонних вірусних захворювань. Після того, як сезон застуд і ГРВІ минув, підбили підсумки: із 32 тисяч медиків, котрі приймали ці таблетки, захворіли 2 тис. 100 осіб, що в процентному відношенні було набагато менше, ніж показники по місту. Відтоді аміксин внесли у програму профілактики грипу та ГРВІ у Москві. Потім за прикладом столиці пішли й інші міста.

Чим же такий хороший цей препарат, який, до речі, виробляється в Україні?

Свого часу аміксин був розроблений в Одеському фізико-хімічному інституті ім. Богатського НАН України. Дослідники вважають, що він має широкий спектр противірусної дії, причому справляється як із РНК-вмісними, так і з ДНК-вмісними вірусами.

Сьогодні цей препарат, зареєстрований у нас як аміксин ІС, — один із найбільш ефективних і вивчених індукторів синтезу ендогенного інтерферону. Відомо, що функції інтерферонів в організмі людини дуже різноманітні — здебільшого вони відповідають за антивірусний захист, але водночас мають і антимікробну та протипухлинну дію, імуномодулюючі та радіопротекторні властивості. З огляду на такий широкий спектр дії, багато лікарів-практиків призначають аміксин ІС і як профілактичний засіб, і в комплексі з іншими препаратами при лікуванні різних вірусних захворювань. До того ж він значно, майже вчетверо, зменшує кількість ускладнень. Його переваги над звичайною протигрипозною вакциною давно вже підтверджені в багатьох клініках спочатку Росії, а потім і України. Але навіть напередодні епідемії грипу та активізації ГРВІ наші чиновники від медицини затято ігнорують усе, що може скласти гідну конкуренцію банальному щепленню.

Крім усіх плюсів, про які знають учені-медики і фармацевти, аміксин має ще одну безперечну перевагу з погляду лікарів-практиків: цей препарат дуже легко дозувати — достатньо однієї таблетки на тиждень, аби запустити складний механізм індукування інтерферону в організмі людини. І не треба його квапити. Шість таблеток забезпечують достатньо високий рівень інтерферону протягом кількох місяців. Це не вакцина, яку треба встигнути ввести задовго до епідемії, бо інакше буде пізно. Курс профілактики і лікування, а точніше підвищення імунітету з допомогою аміксину, можна розпочинати будь-коли, звісно, після консультації з лікарем.

У нашому МОЗ так уже повелося, що, говорячи про зареєстровані в Україні вакцини зарубіжного виробництва, чомусь зовсім не згадують, що є чимало вітчизняних препаратів, які успішно пройшли клінічні випробування, і були не тільки зареєстровані, а ще й рекомендовані до використання в комплексному лікуванні грипу та ГРЗ. Ще у 1998 році, коли були зареєстровані перші сучасні протигрипозні вакцини, Міністерство охорони здоров’я офіційно повідомило про нововведення — впровадження в практику роботи лікувально-профілактичних закладів фітопрепарату «Джерело», розробленого НВТ «Екомед» та апробованого у тому ж таки Київському НДІ епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.Громашевського.

Епідеміологи до переваг вакцини відносять те, що антитіла проти грипу «повинні з’явитися» через тиждень після щеплення. Певна річ, більше нічого корисного вона організму не приносить. Тим часом, як зазначено в інформаційному листі МОЗ, «фітопрепарат «Джерело» дозволяє купірувати респіраторні та інтоксикаційні явища протягом 2—4 днів, а титри антитіл у крові збільшуються у 4—5 разів протягом перших 5—6 днів».

— Клінічно доведено, що рослинний концентрат «Джерело» має сильно виражений нормалізуючий та відновлювальний вплив на імунну систему людини, — пояснює кандидат медичних наук Максим ПРОША. — Десятки досліджень довели його ефективність як профілактичного засобу при вірусних інфекціях, зокрема при грипі. Приймаючи «Джерело» в рамках комплексного лікування, навіть пацієнти з дуже ослабленою імунною системою — хворі на СНІД та ВІЛ-інфіковані — не хворіють на грип, не піддаються застудам, крім того, у них зникають герпетичні висипання, стафілококові нариви, нормалізуються розміри лімфовузлів.

Не секрет, що ефективність вакцинації дедалі знижується, бо вона впливає лише на один фактор імунітету — утворення антитіл. А для нормальної імунної відповіді організму, окрім антитіл, потрібна іще й узгоджена взаємодія макрофагів, різних видів Т-лімфоцитів та В-лімфоцитів, системи інтерферонів тощо. Вивчення патогенезу сучасних вірусів показало, що вони на кілька кроків випереджають імунну відповідь і повністю її блокують. Це певною мірою пояснює, чому за 25 років так і не вдалося створити вакцину проти СНІДу.

— Епідемія грипу триває лише два-три місяці, а численні ГРВІ псують нам життя цілий рік, викликаючи різні ускладнення. Наскільки ефективне в таких випадках «Джерело»?

— «Звичайні» застуди також здебільшого викликані вірусами, які можуть уражати організм у будь-який сезон, коли імунітет послаблюється. Усі ці рино-, аденовіруси, віруси парагрипу та інші дають симптоми, подібні до клінічної картини грипу, хоч і в послабленому варіанті. Але вони теж створюють проблеми загалом не менші, ніж при епідемії грипу. Вакцин проти цих численних вірусів не розроблено, протигрипозна в таких випадках аж ніяк не врятує, а вихід простий — приймати «Джерело». Чому? Бо відновлення імунітету надійно захищає організм практично від усіх збудників інфекційних хвороб, у тому числі й від цілої низки інших респіраторних інфекцій.

— До складу «Джерела» входять водно-спиртові екстрак­ти добре знайомих нам трав — шавлії, кропиви, подорожника, ехінацеї, звіробою та інших. Чим відрізняється цей препарат від традиційних настоянок і як перевіряється його ефективність?

— Фітоконцентрати — це полікомпонентні лікувально-профілактичні засоби рослинного походження, що поєднують у собі безпечність, комплексність та глибину впливу, властиву фітотерапії, із швидким і сильним ефектом фармпрепаратів. Засоби НВТ «Екомед» мають низку переваг як перед традиційною фітотерапією, так і перед медикаментозними препаратами — із цілого ряду рослин виділяються лише молекулярні комплекси, вплив яких примножується та підсилюється завдяки їхній взаємодії.

У складі фітоконцентратів “Екомеду” міститься до 26 рослинних компонентів, що забезпечує комплексний вплив на орган чи певну систему людського організму. Також за допомогою спеціальних технологій проводиться активація діючих речовин на молекулярному рівні, подібна до техніки гомеопатії. Такий технологічний підхід дає змогу в десятки разів підвищити ефективність «Джерела» та інших засобів у порівнянні зі звичайними настоянками або чаями, що готуються за традиційними рецептами. “Екомед” працює лише із “фармакопейними” рослинами, офіційно дозволений до використання в медичній практиці, виготовляються засоби переважно з карпатських рослин, зібраних в екологічно чистих місцях. На даний момент зареєстровано та випускається 26 фітопрепаратів.

Зверніть увагу: фітоконцентрати зареєстровані як «функціональні засоби». Цей спосіб реєстрації передбачає набагато серйознішу і складнішу перевірку препарату та його дії, ніж добре відомих БАДів. Бо функціональні добавки повинні впливати на функції органів, відновлювати та поліпшувати їхню роботу, що, власне, наближає їх до лікарських засобів. Бо саме відновлення функції хворого органа, а не лише блокування симптомів хвороби, і повинно бути метою лікування. Згодьтеся, що при ГРВІ недостатньо лише збити температуру, потрібно докласти зусиль, аби людина одужала і повернулася до звичного способу життя.

Створення та виробництво препаратів відбувається за міжнародними стандартами якості, кожна партія засобів проходить перевірку в контрольно-аналітичній лабораторії та отримує сертифікат якості. Технологічним процесом керує один з відомих українських фармацевтів — доктор фармацевтичних наук, професор кафедри фармацевтичної хімії КМАПО О.Гриценко. Протягом багатьох років ведуться клінічні дослідження у провідних лікувальних закладах України, результати яких доповідались на престижних міжнародних наукових конгресах, проходячи суворий конкурсний відбір. Зараз іде підготовка до реєстрації “Джерела” у ряді країн, а в Південно-Африканській Республіці він уже зареєстрований.

Багатогранні експериментальні та клінічні дослідження показали, що фітоконцентрати мають глибокий вплив на причини виникнення хвороб, стимулюють відновлювальні процеси в уражених органах, і що важливо — не мають побічної дії.

— Холодної пори року найчастіше хворіють діти. Відтепер навіть немовлятам рекомендують щеплення проти грипу, але ж це не рятує від інших ГРВІ. Чи можна підсилити дитячий імунітет із допомогою «дорослих» фітоконцентратів?

— Звичайно, якщо застосовувати їх, керуючись рекомендаціями лікарів, тобто враховувати вік і стан дитини. Клінічні дослідження та відгуки лікарів-практиків свідчать, що діти, які з профілактичною метою приймають «Джерело», зустрічають епідемію грипу та напад ГРВІ у всеозброєнні — їхня імунна система легко відбиває атаки вірусів. Навіть ті малюки, на медичних картках яких стоїть позначка «ДЧХ» (діти, що часто хворіють), не бояться застуди та грипу, до того ж прийом «Джерела» зменшує залізодефіцитну анемію, що дає змогу значно підвищити захисні сили організму.

Цей фітоконцентрат можна використовувати також для полоскання горла, аплікацій і компресів, можна закапувати ніс, словом, варіантів порятунку від хвороб багато. Унікальність «Джерела» ще й у тому, що воно не викликає «перестимуляції» та виснаження імунітету. Тому приймати фітоконцентрат можна стільки, скільки потрібно для досягнення відчутного та стійкого ефекту, — підкреслив М.Проша.

Найбільше проблем холодна пора року приносить нашим найменшим громадянам, оскільки їхня імунна система ще не в змозі адекватно реагувати на вторгнення вірусів. Чи й справді допоможе малюкам, починаючи з шестимісячного віку, протигрипозна вакцина?

На думку С.Крамарєва, завідувача кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного університету ім.О.Бого­мольця, особливу роль в антивірусному захисті відіграє інтерферон, а тому і наука, і практична медицина звертають пильну увагу саме на індуктори інтерферонів. До списку рекомендованих препаратів передусім включені ті, що мають широкий спектр дії, — аміксин ІС, фітоконцентрат «Джерело» та ще півтора десятка назв.

Тим часом епідеміологи вже котрий рік поспіль докладають неабияких зусиль, щоб посадити всіх громадян на голку проти­грипозної вакцини, ще й домагаються при цьому, щоб держава фінансувала саме таку програму боротьби з грипом — альтернативи для них просто не існує. Очевидно, шукати її нам доведеться самотужки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі