ГОРМОНОТЕРАПІЯ: ОСТАТОЧНИЙ ВИРОК, ОСКАРЖЕННЮ НЕ ПІДЛЯГАЄ

Поділитися
Мильна булька гормонотерапії, на думку деяких спостерігачів, луснула з іще більшим тріском, ніж булька американського фондового ринку...

Мильна булька гормонотерапії, на думку деяких спостерігачів, луснула з іще більшим тріском, ніж булька американського фондового ринку.

Нещодавно жіночі гормони вважалися мало не панацеєю, і понад 6 мільйонів американських жінок у віці за 40 років вживали їх. Офіційно ж американська адміністрація з проблем лікарських препаратів і харчових продуктів схвалила застосування комбінації естрогену та прогестину тільки в двох випадках: для порятунку від симптомів клімактеричного періоду (гарячих припливів, нічного потіння і сверблячки), а також для профілактики остеопорозу. При цьому було відомо, що гормонотерапія підвищує ризик розвитку раку грудей. Проте більшість жінок, дотримуючись рекомендацій лікарів, вживали комбіновані гормональні препарати в надії знизити ризик розвитку стенокардії та інсульту.

Проте в липні минулого року було оприлюднено результати найбільш масштабного і широкого дослідження, яким охоплено 16 тисяч жінок. До речі, його довелося припинити раніше запланованого часу з огляду на кричущу очевидність результатів. З’ясувалося, що гормональні препарати не знижують, а підвищують ризик стенокардії та інсульту. Понад половина жінок відразу відмовилася від гормонотерапії, проте 2,7 мільйона американок, як і раніше, продовжували регулярно ковтати пігулки, сподіваючись, що вони допоможуть їм уникнути старечого недоумства. І ось черговий шок: виявляється, внаслідок гормонотерапії ризик розвитку хвороби Альцгеймера підвищується вдвічі!

Нове дослідження, проведене під керівництвом Саллі Шумахер, професора громадської охорони здоров’я з університету Вейк Форест (Північна Кароліна), охоплювало 4532 жінки у віці понад 65 років, котрі протягом чотирьох років перебували під наглядом у 39 медичних центрах. Половина з них вживала препарат Prempro, найпопулярнішу в Америці комбінацію естрогену та прогестину, а друга половина — плацебо. У результаті в контрольній групі зафіксовано 21 випадок хвороби Альцгеймера, а серед тих, хто приймав гормони, — 40. Інакше кажучи, результат гормонотерапії виявився прямо протилежний очікуваному.

Правда, під час дискусії окремі медики (переважно фармацевти) спробували знайти лазівки, висловивши припущення, що, мовляв, результат вживання лише естрогену може виявитися більш сприятливим. Проте чистий естроген, як було доведено раніше, підвищує ризик розвитку раку матки, тож його призначають тільки жінкам, котрі перенесли гістеректомію. Крім того, один з останніх номерів Journal of American Medical Association, що містить матеріал з описом цього дослідження, надрукував ще дві статті, які поставили остаточний хрест на гормонотерапії. Одна з них засвідчує, що вживання гормонів істотно погіршує розумові здібності, ускладнюючи проходження спеціальних тестів, а інша ще раз підтверджує підвищення ризику появи різних серцево-судинних проблем.

Компанія Wyeth, яка випускає препарат Prempro, уже заявила, що додасть ризик підвищення ймовірності розвитку хвороби Альцгеймера до переліку побічних ефектів препарату. Адміністрація ж із лікарських препаратів виступила з попередженням: до гормонотерапії можна вдаватися лише в разі дуже тяжкого перебігу клімаксу — короткочасно й під найсуворішим наглядом лікаря (і, природно, тільки за його призначенням).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі