Фатальна амінокислота. Ще одна «бомба уповільненої дії» може бути закладена в препараті гормону росту

Поділитися
Не виключено, що рекомбінантний людський гормон росту, який не дуже давно з’явився на українськом...

Не виключено, що рекомбінантний людський гормон росту, який не дуже давно з’явився на українському ринку може завдати непоправної шкоди здоров’ю дітей і дорослих, хворих на важкі хронічні захворювання — нанізм, і змушених приймати його протягом усього життя.

Адже попри те, що ростемо ми лише в дитинстві та ранній юності, гормон росту, хоч і в менших кількостях, виробляється в організмі все життя. Без нього не може нормально працювати серце, рости й формуватися мозок, не можуть бути міцними кістки й сильними м’язи. Словом, якщо в дитини виробляється мало гормону росту — соматропіну, вона може не лише ніколи не вирости, а й прожити все життя інвалідом.

Проте коли вчасно виявити хворобу й почати давати дитині препарати, цілком ідентичні людському соматропіну, то вона, хоча й не буде високою (зазвичай зріст таких людей не перевищує 150—160 см), але й не перетвориться на інваліда, зможе вести звичайний спосіб життя. Оскільки лікування це дороге, турботу про людей із гіпофізарним нанізмом взяла на себе держава, і ось уже третій рік препарати гормону росту закуповуються за рахунок коштів держбюджету. Як правило, це надійні апробовані засоби, виготовлені за новітніми генно-інженерними технологіями, випускати їх здатні лише лічені фармацевтичні компанії світу.

Проте недавно медики захвилювалися. Причиною тривоги послужили результати досліджень одного з препаратів вітчизняного виробництва, який на ринку з’явився зовсім недавно. Виробник позиціонує його як цілком ідентичний гормону, що виділяється людським гіпофізом і містить 191 амінокислоту.

У дослідженні ж, здійсненому Інститутом молекулярної біології та генетики НАН України, значиться таке: даний препарат не гомогенний, а за своїми властивостями є сумішшю молекули з 191 і 192 амінокислотами. На сьогодні в світовій фармацевтичній практиці не існує жодного такого препарату ні як лікарський засіб, ані у виді будь-якого іншого стандартного зразка. Міжнародна класифікаційна система навіть не містить коду, до якого можна було б віднести препарат гормону росту людини з такими характеристиками.

Але якщо на відсутність у міжнародній класифікації можна заплющити очі (чого тільки ми не винаходили!), то наявність властивостей, притаманних препарату з зайвою амінокислотою, може бути чревате дуже важкими наслідками.

— Двадцять років тому на Заході вже було синтезовано генно-інженерний препарат гормону росту людини, котрий містить 192 амінокислоти, — розповідає головний дитячий ендокринолог Харківської області Оксана Хижняк. — Спочатку він справді давав непоганий ефект, діти росли (за нормою на 12 см на рік) і почувалися непогано. Але дуже швидко в пацієнтів почали вироблятися до нього антитіла — як до чужорідного білкового об’єкта, розвинулася нечутливість до гормону росту в принципі, і вони перестали рости. Небезпека полягала ще й у тому, що накопичені антитіла вивести потім з організму неможливо, і людина перестає сприймати будь-який соматропін, у тому числі й вироблений у власному організмі. Через цю причину лікарі змушені були терміново відмовитися від використання цього препарату.

В Україні протягом останніх років застосовуються винятково перевірені високотехнологічні препарати, які пройшли багаторічні й багатоцентрові дослідження та дають стійкий позитивний ефект. За їхнім впливом на організм хворих компанії-виробники спостерігають уже понад вісімнадцять років, старанно досліджуючи будь-які випадки побічних ефектів (а без них не можуть обійтися жодні ліки) й постійно удосконалюючи технологію. Це дуже важливо, особливо, коли врахувати, що такі ліки людина повинна приймати протягом усього життя.

— Закономірне запитання: що може статися з дітьми, котрі кілька місяців поспіль отримували препарат, у якому, за висновком вчених, містяться молекули різних гормонів росту?

— У нас немає достатнього досвіду застосування такого препарату, і що буде з дітьми, котрі приймають його зараз, сказати складно, — вважає О.Хижняк. — Але в будь-якому разі я переконана: нам не варто повторювати помилки двадцятилітньої давнини, і лікар, призначаючи ліки, повинен добре знати їхні властивості, аби своєчасно вжити необхідних заходів.

* * *

Як відомо, при закупівлі препаратів за гроші держбюджету, за законом, беруться до уваги якість і ціна. Проте на практиці основним «правом голосу» користується саме вартість того чи іншого медикаменту. Позаяк лікарський засіб зареєстрований на ринку, пройшов всі необхідні перевірки, виходить, він цілком конкурентоспроможний і на державних тендерах, — міркують чиновники. Але справедливо це лише в тому разі, коли йдеться про досконально вивчений, апробований препарат, який довів свою ефективність. А якщо сумніви існують?..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі