ДНК на різних стадіях раку

Поділитися
Спеціалісти Російської медичної академії післядипломної освіти під керівництвом Г.Автандилова виявили феномен, який назвали законом ступінчастої стадійності канцерогенезу...

Спеціалісти Російської медичної академії післядипломної освіти під керівництвом Г.Автандилова виявили феномен, який назвали законом ступінчастої стадійності канцерогенезу. Відповідно до цього закону, розвиток раку слід розглядати як ступінчастий процес, а визначити стадію розвитку пухлини можна за кількістю ДНК у клітинних ядрах.

Кожна пухлина проходить три стадії розвитку. Спочатку виникає доброякісна пухлина, потім вона переростає у внутрішньотканинний, «місцевий» рак, який затим поширюється й утворює злоякісні інфільтруючі утворення. Аналізуючи біопсійний матеріал, клініцисти інколи мають труднощі з визначенням стадії розвитку пухлини, особливо при перехідних станах. На думку Г.Автандилова, допомогти діагностам може визначення кількості ДНК у клітинах пухлини. Ще 1972 року спеціалісти медичної академії післядипломної освіти, вивчаючи клітини різних пухлин, зауважили, що перехід пухлини у злоякісний стан супроводжується збільшенням кількості ДНК у ядрах клітин досліджуваної тканини. Показник вмісту ДНК у ядрі називається плоїдністю. У клітинах нормальної тканини середні значення плоїдності не перевищують 3,4. Потім, у процесі канцерогенезу, виникають пограничні пухлини, плоїдність ядер їхніх клітин досягає 4,4. Якщо ж плоїдність перевищує 4,5, та ще й бракує деяких хромосом, — це незаперечна ознака злоякісних інфільтруючих утворень.

Цю закономірність можна описати з допомогою лінійної залежності між стадією (часом розвитку) пухлини та середньою плоїдністю клітинних ядер. Із формули випливає, що збільшення середнього показника плоїдності на одну одиницю відповідає переходові на наступну стадію розвитку пухлини. Це явище дослідники назвали законом ступінчастої стадійності канцерогенезу. Для кожної стадії характерна подальша дезорганізація ураженої тканини і набуття нею нових біологічних властивостей.

Вчені перевірили свою модель на практиці. Для цього вони проаналізували великий біопсійний матеріал із шийки матки, ендометрію, молочної залози, нирок, легень, щитовидної залози та шкіри й визначили плоїдність більш як 50 тисяч ядер клітин, які перебувають на різних стадіях канцерогенезу. В усіх вивчених пробах дані, отримані дослідним шляхом, збігалися з теоретично очікуваними. На цій підставі дослідницька група Г.Автандилова вважає закон ступінчастої стадійності канцерогенезу доведеним.

На думку авторів закону, він має універсальне значення для діагностики стадій розвитку новотворень у всіх тканинах. Показники плоїдності ядер дозволяють визначити приналежність клітин до певної стадії канцерогенезу точніше, ніж морфологічні дослідження тканинного зрізу чи мазка, тому визначення плоїдності має стати неодмінним етапом діагностики пухлин.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі