А головдес посипатиме хлоркою?

Поділитися
Державна санепідслужба «обезголовлена» — досі не призначений головний санітарний лікар України....

Державна санепідслужба «обезголовлена» — досі не призначений головний санітарний лікар України. Після відставки з цієї посади Ольги Лапушенко минуло вже півроку, а нового головдеса (так зазвичай називають цю високу посадову особу) де-юре не існує. Де-факто крісло головного санітарного лікаря займає Сергій Бережнов, який раніше працював заступником головного санітарного лікаря України. Однак сказати, що він виконує функції, властиві цій посадовій особі, було б неправильно, оскільки Кабінет міністрів його не призначав, а отже, й не уповноважив виконувати такі функції. С.Бережнов є заступником міністра охорони здоров’я. Відповідно до чинного законодавства, головний державний санітарний лікар має бути першим заступником міністра. І цілком зрозуміло, чому законодавець визначив для головдеса посаду, не нижчу від першого заступника — відповідати за санітарно-епідемічне благополуччя у країні може лише особа, здатна в екстремальній ситуації вживати оперативних заходів, і, до того ж, котра має прямий вихід на Кабмін. У простого заступника в цьому плані можливості обмежені.

Виникла правова колізія спочатку особливого занепокоєння не викликала. Але незабаром стало ясно, що головдес позбавлений можливості виконувати свої прямі обов’язки: приймати кадрові рішення, затверджувати нормативно-правові акти, підписувати міжурядові угоди тощо. Посипалися дорікання з регіонів, оскільки багато питань, які зачіпають загальнонаціональні інтереси, у компетенції головного державного санітарного лікаря, і обласні санлікарі вирішувати їх не вправі. Далі — більше: міністр охорони здоров’я скликав нараду з приводу реформування Держсанепідслужби і внесення змін до законодавства, котрі стосуються її діяльності. Щоправда, ніхто з учасників цієї наради так і не зміг для себе усвідомити, у чому ж полягатиме така реформа.

На думку головного лікаря Центральної санепідстанції МОЗ України Л.Некрасової, сьогодні політику керівництва міністерства стосовно санепідслужби інакше, як руйнівною, не назвеш. І це в той час, коли в країні вирують епідемії туберкульозу, СНІДу, гепатиту...

— Чомусь керівництво МОЗу не замислюється над тим, що лікування одного хворого на СНІД обходиться в 10 тис. доларів на рік, а профілактика — у 0,5 долара. Те ж саме можна сказати і про інші соціально небезпечні інфекції. Профілактичні заходи — це й є головна турбота санепідслужби.

— Згадаймо ситуацію в Суходольську, — продовжує Любов Сергіївна. — Завданий внаслідок спалаху гепатиту А матеріальний збиток оцінено на суму близько 5 млн. гривень. А для того, щоб відремонтувати колектор і запобігти аварії, було потрібно 800 тис. гривень. Є різниця?.. Сьогодні лише санепідслужба контролює ситуацію в дитячих дошкільних установах, у школах, лікарнях, на підприємствах харчової промисловості, торгівлі, громадського харчування. І не тільки контролює, а й проводить профілактичні заходи. Це постійна робота, котра ніби непомітна збоку. Щодня десятки, а то й сотні екстрених повідомлень з підозрою на інфекційне захворювання надходять до санепідстанції. По кожному тривожному випадку спеціалісти виїжджають на місця, проводять відповідну роботу, щоб загасити осередок інфекції і не допустити її поширення. На щастя, багато діагнозів після ретельних лабораторних аналізів не підтверджуються. Наші спеціалісти щодня проводять також моніторинг довкілля, відстежують збудників небезпечних інфекцій у відкритих водоймах, особливо у весняно-літній період.

Сьогодні є серйозна небезпека завезення в Україну (а отже, й поширення) особливо небезпечних інфекцій. Тобто існує реальна загроза національній безпеці країни. У цій ситуації важко пояснити дії керівництва МОЗу з «реформування» Держсанепідслужби.

— Якщо головний санітарний лікар не матиме статусу першого заступника міністра, то це означає крок, навіть десять кроків назад, у застійне минуле, — переконана Л.Некрасова. — За часів СРСР головний санітарний лікар був просто заступником міністра. І можна навести багато прикладів, коли в екстремальних ситуаціях він не міг діяти так, як того вимагали обставини, бо не мав ні оперативного зв’язку з урядом, ні відповідних важелів впливу на ситуацію. Коли я 1996 року стала першим заступником міністра охорони здоров’я і головним державним санітарним лікарем, то у мене був спеціальний апарат для такого зв’язку. В екстремальній ситуації можна було оперативно вийти на будь-яку посадову особу.

Яким же бачиться вихід із ситуації? Керівництво МОЗу пропонує два варіанти. Перший — увести ще одну посаду першого заступника міністра і на нього покласти функцію головного санітарного лікаря. Лист керівництва МОЗу з такою пропозицією відправлено на ім’я Президента. (До речі, за попереднього уряду в МОЗі були три перші заступники міністра, був навіть заступник «у зв’язках із Верховною Радою».) Другий варіант — внести зміни до Закону України «Про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення», де, зокрема, записати, що головний санітарний лікар за посадою є заступником міністра. Тобто повернути головдесу «радянський» статус. Є й третій варіант: ввести в штат Міністерства охорони здоров’я посаду головного державного санітарного лікаря України, котрий має бути віднесений до державних службовців першої категорії, і призначатися Президентом за поданням прем’єр-міністра.

До речі, на згаданій нараді про передбачувані зміни в законодавстві працівників санепідслужби не вважали за потрібне ознайомити. Ці зміни готували келійно, до їхнього обговорення не запрошували досвідчених спеціалістів служби. Сьогодні багатьох санлікарів і вчених — інфекціоністів й епідеміологів — непокоїть ставлення керівництва МОЗу до санепідслужби як такої, котра деяким заповзятливим людям «заважає працювати», ледь не підриває економіку країни. Тому замість посилення ролі Держсанепідслужби в системі охорони здоров’я їй приділяється другорядна функція — перевіряти забігайлівки та громадські туалети. І головне — не шкодувати хлорки...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі