Стельовий тупик

Поділитися
На сьогодні в країні залишаються закритими музеї, національні парки та численні федеральні установи. У федеральних судів, до слова, залишилося коштів менш як на десять днів. Востаннє з такою ситуацією Штати стикалися 17 років тому. Однак і тоді вона була не такою гнітючою.

Для США вже стали традиційними осінні баталії в Конгресі щодо бюджету. Та якщо в останні три роки республіканцям і демократам вдавалося домовитися за кілька хвилин до півночі, то цього разу карета все-таки перетворилася на гарбуза...

А дива не сталося

Із завмиранням серця багато хто очікував, що, як і колись, політики у Вашингтоні зможуть домовитися, однак за результатами 11-годинних переговорів бюджет у понеділок прийняти не вдалося. Каменем спотикання знову стала реформаційна програма президента Барака Обами в сфері охорони здоров'я від 2010 р., відома як Obamacare. В умовах жорсткої нестачі грошей політичні опоненти нинішнього господаря Білого дому виступають проти її фінансування в повному обсязі.

З аргументами сторін можна погоджуватися чи ні, але в результаті ситуація виявилася тупиковою. Всі терміни, відведені на прийняття бюджету, минули. Тож із 1 жовтня (початку фінансового року в США), як і передбачалося, частина федеральних установ були змушені закритися через відсутність фінансування. З 2,9 млн державних службовців на вулиці опинилися приблизно 800 тис. чоловік. На сьогодні в країні залишаються закритими музеї, національні парки та численні федеральні установи. У федеральних судів, до слова, залишилося коштів менш як на десять днів. Востаннє з такою ситуацією Штати стикалися 17 років тому. Однак і тоді вона була не такою гнітючою.

Тим часом на Капітолійському пагорбі лідер більшості в Сенаті Гаррі Рейд заявив, що не почне переговорів з опонентами доти, доки палата представників, контрольована республіканцями, не погодиться відновити роботу держустанов, подовживши їх фінансування на кілька тижнів. Загалом, поки обидві партії намагаються шантажем змусити опонентів піти на поступки, ситуація погіршується, адже не за горами прийняття резолюції щодо боргової стелі - проблема, до якої уряд США повертається з року в рік.

Виходить, що розбитий на два ворогуючі табори Конгрес дедалі більше втрачає здатність виконувати свою основну функцію із затвердження бюджету, зокрема видаткової його частини, а також зі встановлення стелі запозичень. В останні години до дедлайну палата представників схвалила короткострокове подовження фінансування федеральних відомств до середини грудня 228 голосами "за" при 201 "проти", однак у Сенаті на це була готова своя відповідь: 54 "проти" при 46 "за".

Щоб обмежити негативний вплив локауту на Пентагон, Конгрес схвалив пропозицію президента Обами, що забезпечує військовослужбовців зарплатою, попри те, що сотні тисяч інших держслужбовців відправлено в неоплачувані відпустки. Ба більше, спеціальним декретом Барак Обама гарантував фінансування американських військ за кордоном. Виходить, війна - це святе?..

Довіру до політиків підірвано

На сьогодні залишаються невідомими як тривалість вимушеного закриття держслужб, так і подальша доля самих держслужбовців, що опинилися на вулиці. Тим часом країна намагається оцінити політичні ризики цієї ситуації. Опитування CNN показало, що 46% американців обвинувачують республіканців у закритті держслужб, а 36% покладають відповідальність на президентський табір.

Що стосується бізнес-еліти й економістів, то вони заздалегідь застерігали про економічний ефект такого результату. Радники президента з макроекономічних питань підрахували, що закриття федеральних відомств на два тижні призведе до втрати ВВП США в третьому кварталі 0,3%. Більш того, локаут коштуватиме американській економіці 1 млрд дол. на тиждень невиплачених зарплат держслужбовцям, відправленим у вимушену відпустку.

Банки також б'ють на сполох: у світлі подій, що розгортаються, більш як дюжина великих банкірів з Wall Street поспішили також застерегти президента Барака Обаму, що фінансова система країни постраждає, якщо якнайшвидше не буде вирішено проблему локауту та боргової стелі. Однак зустріч у Білому домі керуючих J.P.Morgan Chase, Bank of America, Morgan Stanley, American International Group, Citigroup, Wells Fargo, Deutsche Bank та інших до конструктивних рішень не призвела.

Біда не приходить одна

Ситуація погіршується ще й тим, що, крім локауту, Вашингтон має в стислий термін розв'язати проблему граничної суми держборгу, який на цей момент становить 16,7 трлн дол. Міністр фінансів США Джейкоб Лью у вівторок, 1 жовтня, заявив, що якщо Конгрес буде не в змозі прийняти рішення щодо підвищення стелі держборгу, то вже з 17 жовтня Сполучені Штати не зможуть платити за рахунками. Таким чином, ця дата може служити днем оголошення дефолту найбільшій економіці світу.

Попри те, що останнім часом загроза дефолту нависає над Вашингтоном щороку, високий ступінь імовірності такого результату все-таки може призвести до паніки як на фінансових ринках, так і в широких американських народних масах. Раніше палата представників пропонувала використати дебати щодо боргової стелі як козир проти законопроекту Обами - Obamacare. Однак у понеділок президент заявив, що республіканці даремно гають час.

У середу ввечері, 2 жовтня, глава американської держави все-таки зважився на зустріч із чотирма лідерами Конгресу. Вперше в історії їх удалося зібрати в одній кімнаті. Однак, що цілком закономірно, до жодного рішення політики так і не прийшли. Президент укотре заявив, що не піде на вимоги республіканців, які запропонували внести поправки в законопроект Obamacare. Також палата представників у середу проголосувала за те, щоб відкрити національні парки й музеї та відновити фінансування Національного інституту охорони здоров'я, але демократи категорично проти того, щоб повертати до роботи федеральні відомства частинами.

Американське Бюро статистики ринку праці в середу підтвердило, що поки не владнається ситуація з державними установами, економічні дані в країні не збиратимуться. Тобто інвестори на фінансових ринках тимчасово змушені складати свої торговельні плани та формувати портфелі наосліп або ж просто на час перейти в інші активи, поки ситуація не проясниться. Такий очікуваний вересневий звіт щодо зайнятості в Сполучених Штатах (який традиційно виходить у першу п'ятницю наступного за звітним місяця) цього разу не буде вчасно опублікований.

Нагадаємо, що, за словами головного банкіра США Бена Бернанке, крім інфляції, саме стан ринку праці є орієнтиром для Федерального резерву у визначенні подальших кроків у кредитно-грошовій політиці. Нагадаємо, що на вересневому засіданні ФРС вирішила залишити програму кількісного пом'якшення (QE) у колишньому обсязі, тобто здійснювати викуп цінних паперів на 85 млрд. дол. щомісяця. І все-таки багато хто розраховував, що Бернанке почне обіцяне згортання QE, опираючись на позитивну динаміку в економіці, вже у найближчому майбутньому. Нині ж майбутнє програми QE також невідоме. To be continued...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі