Як перемогти кашель: правила небулайзерної терапії

Поділитися
Як перемогти кашель: правила небулайзерної терапії
Скільки ж клопоту завдають нам ці осінні "сюрпризи"! Звісно, лікування призначає лікар. Але дещо про стратегію і тактику боротьби із застудою мають знати й батьки.

Осінь - непогода - нежить-горло-кашель... Скільки ж клопоту завдають нам ці осінні "сюрпризи"! Звісно, лікування призначає лікар. Але дещо про стратегію і тактику боротьби із застудою мають знати й батьки. Про це - розмова із завідувачем відділення ендоскопічної торакальної хірургії столичної клінічної лікарні №17 Євгеном Симонцем.

- Євгене Миколайовичу, дуже часто мами ведуть малюків до дитсадка або школи навіть із хворим горлом чи кашлем. Пояснюють: "Дитина не хвора, просто застудилася під час прогулянки". І, мовляв, це зовсім не заразне.

- Звісно, вони помиляються. І кашель, і червоне горло, і нежить - ознаки інфекції. Вона активізувалася тому, що дитина перемерзла і захисні сили її організму ослабли.

- Ще одна популярна думка: якщо дитина трохи покашлює, можна дати їй у дитсадок або школу кілька таблеток, і все буде добре. Головне - встигнути на самому початку хвороби. Як ви до цього ставитеся?

- Нісенітниця. Розумію, що всі зайняті, всім важко відірватися від роботи. Але краще один день посидіти вдома і вчасно полікуватися застосувавши адекватну терапію, ніж потім злягти надовго. Нині на фармринку з'явилися мультисимптомні препарати, які можуть вживати діти з 4-річного віку, а також противірусні, дозволені навіть молодшим.

- А як ви ставитеся до імуностимуляторів? Я знаю дві протилежні точки зору. Перша - вони полегшують перебіг хвороби. Друга - це ліки, а отже, впливають на організм, зокрема на шлунково-кишковий тракт, і краще обійтися без "хімічного" втручання.

-Не маю нічого проти імуностимуляторів. Проте зазначу, що в гострій фазі хвороби їх не застосовують. Доцільніше розпочати імуностимулюючу терапію напередодні періоду частих захворювань. Наприклад на початку осені, щоб захистити себе в осінньо-зимово-весняну пору.

Бачу по своїх пацієнтах, що застосування імуностимуляторів дає більш м'який перебіг хвороби. Прихильникам іншої думки можу порадити природні імуностимулятори: калину, малину, мед, чорну смородину, шипшину. Але перш ніж приймати імуностимулятор - байдуже, природний він чи фармацевтичний, - потрібно обов'язково порадитися з лікарем, який добре знає стан здоров'я вашої дитини. Бо стимулятори імунітету спричиняють ще й інший вплив. Наприклад, ягоди шипшини мають жовчогінну дію, калина знижує артеріальний тиск, мед впливає на підшлункову залозу і є алергеном. Ще один відомий природний імуностимулятор - ехінацея. Це вже певний бренд. На ньому побудована й реклама медпрепаратів, до яких входить рослина. До речі, у канадському медичному журналі було опубліковано дослідження, з якого випливає, що лікувальний ефект ехінацеї дуже перебільшений.

- При кашлі лікарі зазвичай призначають медикаментозне лікування. Але хотілося б знати вашу думку про немедикаментозні засоби - ті, що доступні мамі. Наприклад інгаляції. З власного досвіду знаю - ставлення до них неоднозначне навіть серед терапевтів. Хтось вважає процедуру корисною, хтось, навпаки, застерігає, що інгаляція заганяє інфекцію вглиб дихальних шляхів і призводить до запальних процесів.

-Справді, інгаляції як засіб лікування призначають не в кожному випадку. Перш ніж їх застосовувати, слід порадитися з лікарем. Сьогодні небулайзерна терапія (інгаляції) зробила великий крок уперед. Є два види інгаляторів - компресорні й ультразвукові. Який з них краще обрати для застосування вдома?

Компресорний небулайзер розпорошує краплини від 5 до 0,5мкм. Частина краплин фракції, що розпилюється, має більший розмір, частина - менший. Ультразвуковий інгалятор сильніше подрібнює краплини речовини при розпилюванні. Їхній розмір менший за 0,5 мкм. Таким чином, компресорний інгалятор більш універсальний. У продажу з'явилися мембранні компресорні інгалятори. Вони дорогі, але ефективні. Ультразвуковий корисніший, коли запальний процес у бронхах зайшов уже далеко, тобто інфекція "засіла" глибоко. Дрібніші частинки проникають далі, ніж великі. Однак при цьому ультразвуковий інгалятор може руйнувати хімічну структуру деяких медичних препаратів, бо розмір їхніх молекул більший за 0,5 мкм.

Інгалятори мають дві насадки - маску і мундштук. Перша потрібна при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, друга - при лікуванні глибших процесів (захворювань бронхів, бронхеол, альвеол). Саме
0,5 мкм це та величина краплини, яка може потрапити в альвеолу. Тому доцільніше мати вдома компресорний інгалятор.

- Інгаляції потрібні для того, щоб вилікувати кашель?

-Зазвичай інгаляції використовують у комплексній терапії у поєднанні з іншими лікарськими засобами. Вони бувають різні за своєю метою. Антибактеріальні (через небулайзер можна розпилювати навіть антибіотик), муколітичні (розріджують мокроту, коли важко відкашляти), імуномодулятори (для підвищення імунітету), регідратори (для зволоження слизової оболонки дихальних шляхів). Я свідомо не називаю препаратів, які використовують для кожного виду інгаляцій. Їх може призначати тільки лікар у кожному конкретному випадку. Скажу лише, що для регідрації використовується фізіологічний розчин або лужна мінеральна вода - "Боржомі", "Поляна-8 квасова", "Поляна-5 купель", "Лужанська-7". Але перед застосуванням її слід трохи підігріти або збовтати - щоб вийшов газ.

Коли для інгаляцій застосовуєте відвари трав, їх треба ретельно процідити, навіть якщо траву заварювали у пакетиках. Бажано пропустити рідину через подвійний шар марлі. Ідеально - через серветки з целюлози (паперові носові хустинки).

Дуже популярні інгаляції з ефірними оліями. Найчастіше - з олією чайного дерева. Проте хочу застерегти - такі інгаляції через небулайзер можуть призвести до так званої олійної пневмонії. Я не рекомендую застосовувати їх на власний розсуд.

До речі, підігрівати розчин перед інгаляцією не потрібно. Він має бути кімнатної температури. Сучасні небулайзери самі підігріють його до потрібної температури.

- А як ви ставитеся до "бабусиних методів" небулайзерної терапії: накрившись ковдрою, дихати над каструлею картоплі або відваром кропу?

-Парові інгаляції можуть як принести користь, так і завдати шкоди. Коли людина вдихає гарячу пару - судини розширюються, і кров приливає. А якщо є набряк слизової оболонки трахеї чи бронхів, то після парової інгаляції він посилиться. Тому перш ніж робити такі інгаляції, варто порадитися з лікарем.

- З якого віку можна застосовувати небулайзерну терапію?

-З шести місяців. Хоча в деяких випадках її призначають і в більш ранньому віці. Тоді використовують маску. Але навіть якщо дитина просто сидітиме поруч з інгалятором, що розбризкує ліки, це вже корисно.

- Колись дуже популярним методом боротьби з кашлем був банковий масаж. Тепер - бронходренажний. Це корисні процедури, на ваш погляд?

-Так. Суть цих двох масажів одна. Просто зараз у європейській медицині гірчичники і банки не в моді. Тому й у нас відійшли від банкового масажу.

- Чи допомагають при кашлі фізичні процедури - дихальні гімнастики, ванни для ніг?

-Дихальні гімнастики дають хороший ефект. Мені найбільше імпонує дихальна гімнастика цигун. Хоча є й інші. Ванни для ніг також корисні. І не лише гарячі, а й контрастні.

- Коли треба звертатися по консультацію до лікаря-пульмонолога - одразу, щойно починаєш кашляти?

-Ні. Зазвичай із проблемою можуть упоратися дільничні терапевти. До них із кашлем потрібно звертатися обов'язково. Але якщо ви кашляєте третій тиждень поспіль і лікування не дає ефекту, тоді мусите проконсультуватися у вузького спеціаліста.

Не хворійте!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі