Навчіть мене плавати - Сімейне коло - dt.ua

Навчіть мене плавати

1 лютого, 2013, 18:05 Роздрукувати Випуск №4, 1 лютого-8 лютого

Дуже важливо, щоб дитина почала вчитися плавати без будь-яких допоміжних засобів (особливо надувних кругів). Річ у тім, що в крузі людина перебуває у вертикальному положенні — голова піднята вгору, руки тримаються за круг, а ноги опущені вниз. Саме тому після круга буде дуже складно привчити дитину лежати на воді.

Осінньо-зимовий період відомий сонно-депресивним станом нашого організму. Як вивести себе зі стану сплячки, бути бадьорим і в доброму гуморі? Відповідь дуже проста: йдіть усією сім'єю до басейну! 

Геннадій Альбертович ЖДАНОВ знає про плавання все. Він закінчив педагогічний факультет Київського інституту фізкультури. Ще 1980-го після строкової служби його запросили тренувати команду брасистів до Олімпійського юнацького підліткового центру "Либідь", де він виховав не одного призера. Тепер тренує дітей і дорослих в одному з міських басейнів.

— За часів Радянського Союзу спорту приділяли велику увагу. Тепер усе змінилося, — скаржиться тренер. — Плавання, особливо професійне, стало дорогим видом спорту. Якщо за Союзу все це було на балансі Спорткомітету і ним же фінансувалося, то тепер за все платять батьки. У середньому відвідування басейну обходиться в майже 400 грн на місяць. Одне заняття для дорослого коштує 60 —70 грн, для дитини — 45 грн.

— За якими критеріями відбирають дітей до спортивної школи плавання?

— Насамперед це рухливість плечових, гнучкість гомілковостопного й тазостегнового суглобів. Також важливі зріст, довжина кінцівок і те, який вигляд мають тато й мама. 

— А якщо батьки неспортивні, невисокого зросту?

— Ви знаєте, у моїй практиці була дівчинка: невисокого зросту, кругленька, але з величезним бажанням. Вона виграла першість Києва, першість України, була майстром спорту. Тож найголовніше — бажання дитини тренуватися. Але якщо говорити про професійні заняття, то тренер-селекціонер повинен бачити перспективу. Однак не забувайте, що, як і будь-який професійний спорт, плавання в надмірних дозах негативно позначається на здоров'ї дітей і підлітків. Професійні плавці часто хворіють на хронічний риніт, також можуть виникнути деякі проблеми з серцем, оскільки серце пристосовується до навантажень і без них уже не може нормально працювати.

— Із якого віку дітей можна вчити плавати?

— Що раніше ви привчатимете дитину до води, то краще. Я з сином почав займатися із трьох місяців. Усе робіть поступово, у маленькій ванночці. Притримуйте голівку маляти. Потім збільшуйте час купання до години. Кожна крапелька води дасть позитивний ефект. У рік мій син уже плавав. 

— Усі батьки хочуть, щоб дитина була здорова. Активні мами починають шукати тренерів та інструкторів, не розуміючи принципової різниці між ними.

— Самі ви навряд чи зможете визначити кваліфікацію фахівця. Вважаю, знову ж таки потрібна людина, яка на цьому розуміється. Якщо такої немає, скористайтеся рекомендацією друзів або знайомих, які знають конкретного тренера.

— А диплом має значення?

— Як на мене, в цьому випадку диплом не показник професіоналізму. Для того щоб бути хорошим лікарем, недостатньо мати лише диплом, навіть червоний. Наприклад, найкращий у світі тренер Ігор Михайлович Кошкін, який виховав чемпіона Сальникова, за освітою був інженером і сам не вмів плавати, а тренерську роботу починав із груп здоров'я. Практика без теорії сліпа, а теорія без практики мертва. Важлива методика.

— За якою методикою працюєте ви?

— Методика у всіх одна. Тренер спочатку оцінює дитину: як вона дивиться на воду, як розмовляє, активна чи пасивна. Адже тренер — це і педагог, і психолог, і дипломат. Для початку дитина повинна розуміти, що таке поверхня води, що означає затримати дихання, порахувати до трьох, не робити видох під водою, знати, де право й ліво, — тобто володіти елементарною термінологією. Методика полягає в тому, щоб не пропустити жодного елемента, все своєю чергою: спочатку дитина зайшла у воду, відчула її, далі відчула, що вода має опору, потім занурилася у воду, погуляла по басейну — і так 4—5 занять. Якщо починати різко, дитина може злякатися й більше не зайти у воду. Вона панічно боятиметься води навіть у свідомому віці.

— Багато хто плаває неправильно. Напевно, переучувати складніше, ніж навчати?

— Безперечно. Дуже важливо, щоб дитина почала вчитися плавати без будь-яких допоміжних засобів (особливо надувних кругів). Річ у тім, що в крузі людина перебуває у вертикальному положенні — голова піднята вгору, руки тримаються за круг, а ноги опущені вниз. Саме тому після круга буде дуже складно привчити дитину лежати на воді: вона машинально намагатиметься прийняти вертикальне положення й, зрозуміло, почне тонути. А це може на все життя відбити бажання займатися плаванням!

— Який стиль слід опановувати першим? 

— Найпопулярніші — брас і кроль. Брас — це узгоджені горизонтальні кругові рухи рук і ніг. Передусім він показаний як оздоровче плавання людям без особливої фізичної підготовки, яким небажано перевантажувати м'язи. Цьому стилю надають перевагу зазвичай жінки. Він допомагає рівномірно розвити плечовий пояс, м'язи рук і ніг, поліпшити фігуру, виправити поставу, зробити глибоким і правильним дихання. Кроль — більш швидкісний, особливо збільшується навантаження на руки й плечовий пояс. Тому його частіше обирають чоловіки. У контексті оздоровлення кроль дає серйозніше навантаження на м'язи, ніж брас, тому його рекомендують опановувати не відразу. Найважчим вважається батерфляй (дельфін): тіло плавця робить хвилеподібні рухи, схожі на рухи дельфіна, що підкріплюється одночасним круговим рухом рук.

Але пам'ятайте: не треба прагнути виховати зі своєї дитини видатного плавця (якщо звичайно, тренер не наполягає на цьому). Оптимальна програма плавання для дітей — це 2—3 заняття на тиждень з елементами гри. Головне — здоров'я й бадьорість духу.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво