«ЗЕЛЕНЬ» ПРОТИ ЗЕЛЕНІ

Поділитися
Б’юся об заклад, кожен житель столиці України може пригадати факт елементарного нехтування його екологічними правами...

Б’юся об заклад, кожен житель столиці України може пригадати факт елементарного нехтування його екологічними правами. Скажімо, коли одного «чудового» дня він і його сусіди з подивом виявляли будівництво, що бурхливо розгорнулося на пустирі поруч із їхнім будинком. А з часом — незграбний бетонно-скляний монстр, що виріс там незрозуміло за чиїм велінням (а точніше — дозволом). Або коли знайомий до дрібниць затишний скверик раптом перетворювався на невпинно чхаючу автостоянку. А скажіть, чи хтось поцікавився нашою з вами думкою, перш ніж розпочати воістину варварське вирубування зелених насаджень? Хіба ми давали «добро» на мало не повсюдну заміну екологічно чистих трамваїв і тролейбусів давним-давно застарілими, такими, що перебувають поза всякою критикою, автобусами й маршрутками? Та ж, за всіма законами нашої з вами рідної держави, такі рішення можна приймати виключно з урахуванням думки спільноти.

Заковика в тому, що, по-перше, громадськість (тобто ми з вами), м’яко кажучи, слабенько поінформована про свої права. По-друге, тут очевидний типовий для новітньої України парадокс: усіма відповідними законами передбачено залучення громадян держави до прийняття екологічних рішень, але механізм такої участі не відпрацьовано. Тобто фактично ми абсолютно безправні. І коли, приміром, якийсь нувориш вирішить «перекроїти» наші з вами двори на свій новоукраїнський розсуд, можу вас запевнити, так воно й буде. Принаймні випадки, про які я та мої колеги дізналися на прес-конференції, організованій громадською організацією «ЕкоПраво — Київ», — яскраве підтвердження цього.

У Святошинському районі столиці у дворі будинків 16 та 16-б по бульвару Академіка Вернадського була зелена зона, насаджена місцевими жителями. Поруч стояла споруда дитсадка, яку вирішив узяти в оренду Європейський університет фінансів, інформаційних систем, менеджменту й бізнесу. І все б гаразд, та ось народилася в керівництва європейського (за назвою) вузу зовсім неєвропейська ідея: влаштувати (ні в кого не спитавши на те згоди) на місці зеленого майданчика автостоянку. Відтак місцеві жителі позбулися всіх дерев, дітлахам ніде погратися, літнім — подихати свіжим повітрям. На численні звернення жителів абсолютно всі відповідні інстанції дали категоричну відповідь: університет дозволу на стоянку не має. Але... Дивовижна річ — стоянка як стояла, так і стоїть.

Ще один випадок — і геть неймовірний. Своїм наплювацьким, навіть варварським ставленням до людей. Причому до людей шанованих і впливових. На елітних Липках є унікальний парковий дворик, так званий Губернаторський сад — пам’ятка ландшафтної архітектури. 1993 року було прийнято рішення поставити на капремонт сусідні будинки по вул. Інститутській, 18. І хоча донедавна й натяку на реставраційні роботи не було видно, сад втратив 26 дерев цінних порід. А недавно з’явився інвестор — Державне підприємство «Укрінвестбуд» Держуправління справами адміністрації Президента, який вирішив не реконструювати один із будинків на Інститутській, 18, а побудувати натомість вісімнадцятиповерхового велетня з підземним гаражем на 200 машин. Ясна річ, почалося чергове вирубування дерев...

Що характерно, усі держструктури, куди писали занепокоєні подіями жителі, відповіли: проекту «Укрінвестбуду» вони або в очі не бачили, або відхилили, оскільки в центральній частині міста максимальна висота будинків не повинна перевищувати сім поверхів. Уточнимо: на сьогодні люди, котрі проживають на вул. Інститутській, 18 (у тому числі ветерани ВВВ, академіки, нардепи), оббили пороги 80 (!) різних інстанцій. Безрезультатно! Понад те — у закритому парковому дворику (нагадаю, пам’ятці ландшафтної архітектури) планується побудувати двосторонню транспортну розв’язку...

З 1999-го тривають поневіряння жителів Голосіївського району столиці. У дворі будинків, що лежать на перетині вулиць Саксаганського, Володимирської та Жилянської, банк «Хрещатик» й АТ «Марс» захотіли побудувати будинок з офісними приміщеннями. Оглянули території — виявилося замало. Недовго думаючи, «турботливі» бізнесмени вирішили «відрізати» шматочок площею 0,5 га від дитячого ігрового майданчика. Ну, справді, невже дітлахам може чимось заважати сусідство з автостоянкою і трансформаторною підстанцією?.. Чи варто говорити, що в змучених багаторічними ходіннями по чиновницьких кабінетах мешканців навколишніх будинків уже майже не залишилося надії на справедливість?

Утім, усе далеко не настільки безперспективне й безрадісне. Принаймні в цьому переконаний начальник Держуправління екології та природних ресурсів м. Києва Микола Мовчан. Він повідомив присутнім, що нині в суді розглядається близько десятка таких скарг, уже порушено три кримінальні справи. А щоб поставити заслін несанкціонованому вирубуванню дерев, Микола Михайлович пропонує запровадити в столиці систему суворого обліку зелених насаджень.

Набагато жорсткіше і прямолінійніше висловився голова постійної комісії Київради з питань охорони довкілля, екологічної безпеки й захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи Даніель Карабаєв.

— Усі питання, порушені сьогодні, неодмінно будуть розглянуті на засіданні нашої комісії, — запевнив Даніель Таїрович. — Я взагалі здивований, що цей захід проходить у приміщенні IREX Про Медіа, а не в Київраді: ми б запросили представників усіх конфліктуючих сторін, усіх відповідальних посадових осіб. У результаті по-справжньому розставили б усі крапки над «і».

Звісно, не може не тішити, що для страждальців, про яких ішлося в цьому матеріалі, з’явилося світло у кінці тунелю. Питання в іншому: скільки в них побратимів по нещастю? Боюся, якщо до Даніеля Таїровича потягнуться «ходоки», то йому та його підлеглим доведеться цілими днями тільки ними й займатися. Коли ж нарешті вищеописані й аналогічні ситуації стануть неможливими в принципі?! Адже, слово честі, тут навіть не так за себе прикро...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі