ПОДІЇ ТА ФАКТИ

Поділитися
ЯДЕРНЕ ЗАБРУДНЕННЯ В АМЕРИЦІ Міністерство енергетики США дійшло висновку, що кількість плутонію ...

ЯДЕРНЕ ЗАБРУДНЕННЯ В АМЕРИЦІ

Міністерство енергетики США дійшло висновку, що кількість плутонію та інших радіоактивних елементів, що потрапили в грунт у процесі виробництва ядерної зброї, у 10 разів перевищує ту, про яку йшлося до останнього часу. Відповідно, виявилася значно більшою і кількість радіоактивних елементів, які потрапили у воду та продукти харчування. Потреба перевірити наявні дані була викликана наполегливістю приватної ініціативної групи під назвою «Інститут енергетичних і природоохоронних досліджень», учасники якої ще 1997 року заявили, що урядові повідомлення про обсяги поховань плутонію та інших радіоактивних елементів «непереконливі й суперечливі». Тоді як, за офіційними повідомленнями, витікання радіоактивних матеріалів не перевищувало трьох відсотків від їхньої загальної кількості, насправді цей показник перевищив 30-відсоткову позначку.

Ще з початку 1940-х років американські фізики намагалися отримати трансуранові елементи для начинки атомних бомб, хоча тоді надійних технологій відділення радіоактивного плутонію від відпрацьованої суміші елементів не існувало. Відходи такого виробництва поміщалися в спеціальні земляні відстійники або закопувалися в неглибоких шурфах, практично, по всій країні. З 1970 року комісія з атомної енергетики посилила вимоги до поховання ядерних відходів, і тепер із цією метою використовується підземне сховище, розміщене на глибині 655 метрів під пустелею в Нью-Мексико. Але що робити зі старими похованнями, схоже, не знає ніхто.

БАКТЕРІЇ ЕПОХИ ДИНОЗАВРІВ

Унікальний вид мікроорганізмів, які жили на нашій планеті ще до появи динозаврів, було виявлено у краплі води, що протягом 250 мільйонів років залишалася замурованою в кристалі кам’яної солі. Цей кристал було отримано із глибини 560 метрів при будівництві вентиляційних споруд у районі міста Карлсбад (Нью-Мексико) із потужних соляних подушок, які залишилися в цій місцевості після океану, що існував тут у пермський період. Мікробіологи Рассель Вріленд і Вільям Розенцвай, які разом із геологом Деннісом Пауерсом обстежили 53 кристали кам’яної солі, просвердлили в поверхні одного з них отвір, звідки й витекла замурована там крапля рідини. Змішавши її зі стерильним живильним розчином, у краплі виявили мікроорганізми. Стаття про цю знахідку, опублікована в остан-ньому номері журналу Nature, викликала різку недовіру серед біологів, які не припускають можливості збереження біологічних молекул у функ-ціональному стані навіть протягом тисяч років, не кажучи вже про мільйони. Лише в процесі природного радіоактивного та хімічного опромінення ДНК будь-якої клітини щодня втрачає по п’ять тисяч своїх фрагментів. Навіть якщо припустити, що бактерія зберігалася в кристалі у вигляді спори, в якій відсутній механізм ремонту ушкоджень ДНК, генетичний матеріал такого мікроорганізму не може залишатися в стані життєздатності. Тим більше що ДНК виявленої бактерії на 99 відсотків збігається з ДНК Bacillus marismortui, виду, що його в наші дні знаходять у районі Мертвого моря. Навряд чи бактерія, котра існувала 250 мільйонів років тому, могла мати такий самий генетичний код, як і сучасна. Швидше за все, її було занесено в цей кристал зовсім нещодавно.

ЕКОЛОГІЧНИЙ ТУРИЗМ

Унікальні гаї Чорного лісу, які ще бережуть на своїй території окремі релікти льодовикового періоду, претендують на те, щоб стати зразково-показовою моделлю екологічних парків індустріального світу. Ще не так давно природоохоронні завдання, які стоять перед ученими, непримиренно конфліктували з інтересами туристів, а отже й усієї економіки гірських районів Німеччини. Якщо в середині 90-х років туризм щороку давав до 6 мільярдів німецьких марок чистого прибутку і, крім того, забезпечував роботою сотні тисяч людей, то останнім часом екологи доклали максимум зусиль, аби позбавити природоохоронні зони масового напливу організованих туристів. Проте, як вважають фахівці, їм вдалося знайти розумний компроміс між інтересами індустрії туризму, сільським господарством та охороною довкілля. Для цього малі ферми, що ледве зводили кінці з кінцями, в основному через заборону використовувати потужну техніку в природоохоронних зонах, перетворяться на сімейні будинки відпочинку.

Як з’ясувалося, у промислово розвиненій Німеччині не бракує охочих відпочити на природі, попити теплого молока, поласувати свіжим хлібом домашньої випічки. За оцінками фахівців, обсяг цього ринку послуг може перевищити півмільйона людино-днів. Зігфрід Ференбах, представник четвертого покоління хліборобів, що проживають у межах Південної паркової зони, повністю реорганізував свій сімейний бізнес з урахуванням сучасних запитів. На його фермі, поруч із 26 молочними коровами і 20 телятами, мирно сусідять два віслюки й шотландські поні, на яких страшенно люблять кататися дітлахи приїжджих туристів. Саме туристи зараз дають до 40 відсотків усіх сімейних доходів Ференбахів. Ще стільки ж припадає власне на сільське господарство, а решта 20 — на гончарну майстерню, в якій Зігфрід і його сини, а також їхні пожильці проводять весь вільний час.

Місця для відпочинку на фермі Зігфріда бронюються заздалегідь, через Інтернет, і хазяїн уже подумує про розширення свого сімейного комп’ютерного центру. Втім, сусідські ферми пропонують трохи іншу програму відпочинку, яку частіше називають програмою оздоровлення. Свіже повітря, цілющі ванни, трав’яні настої за рецептами, прописаними міськими лікарями, приваблюють не менше бажаючих, аніж ферми, що пропонують активний відпочинок, у тому числі й гірські лижі. В середньому тиждень проживання на такій фермі (разом із усіма додатковими послугами) коштує 800—900 марок, і потенційних клієнтів поки що не бракує.

Оксана ПРИХОДЬКО за матеріалами Frankfurter Allgemeine
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі