ОКІЛЬЦЬОВАНА АЕС

Поділитися
Час безмірного оптимізму, який іноді межував із безшабашністю, стосовно того, що мирний атом стане «всем ребятам добрым братом», закінчився швидше, аніж почався...

Час безмірного оптимізму, який іноді межував із безшабашністю, стосовно того, що мирний атом стане «всем ребятам добрым братом», закінчився швидше, аніж почався. Оскільки в реальному житті мирний «брат» здатний бути злим, підступним і надзвичайно небезпечним. Не дивно, що в зв’язку з цим скептики свідомо поповнювали лави його затятих супротивників, а умами раніше схильних до нейтралітету дедалі більше опановувала сторожкість. Словом, становище практикуючих професіоналів-ядерників дедалі чіткіше набувало обрисів глухого кута, який загрожував абсолютною замкнутістю кільця соціального неприйняття і протесту. Громадськість цілком обгрунтовано вимагала переконливих гарантій безпеки.

Ще 1989 року на Запорізькій АЕС було введено в експлуатацію так звану АСКРО — автоматизовану систему радіаційного контролю, що стала унікальною не лише в колишньому СРСР, а й у світі. Дані радіаційного контролю безпосередньо на проммайданчику атомної станції та в зоні санітарного спостереження з розряду відомостей для службового користування стали доступними громадськості. Але, відверто кажучи, сподіватися на те, що вони повною мірою зможуть розтопити кригу недовіри, було щонайменше безпідставно. Адже інформація від посередника (до того ж — зацікавленого) якщо і береться до уваги, то переконує далеко не всіх.

Цього року становище змінилося докорінно. Тепер кожен бажаючий має можливість безпосередньо ознайомитися з даними радіаційного контролю периметра проммайданчика Запорізької АЕС, майданчики ССВЯП і 30-кілометрової зони санітарного спостереження. Ця інформація з 5-хвилинною частотою відновлення цілодобово відображається на сайті атомної станції. Подібне стало можливим із запровадженням в експлуатацію інформаційно-вимірювальної системи «Кільце», що стала автономною частиною діючої автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки АЕС.

Основне призначення системи «Кільце» — безперервний контроль радіаційної обстановки в оперативному режимі. Саме в цій особливості і полягає принципова відмінність нової системи від існуючої раніше, що дозволяла отримувати дані за призначеним регламентом. Простіше кажучи, дані радіаційного контролю з розташованих у зоні спостереження постів контролю збиралися з певною періодичністю — раз на тиждень чи навіть на місяць. А за допомогою «Кільця» інформація надходить у режимі реального часу. І Запорізька АЕС — єдина серед атомних електростанцій не лише України, а й СНД — має у своєму розпорядженні таку можливість.

18 постів спостереження нової системи розташовані в основному на місці існуючих раніше. Чотири з них знаходяться по периметру станції, решта — у 30-кілометровій зоні. Кожен пост оснащено датчиками і спеціалізованим мікрокомп’ютером, що має радіозв’язок із локальним центром управління. З 2-хвилинною періодичністю центр управління виконує збір інформації, яка потім паралельно дається оперативному персоналу й в Інтернет. Надійність і живучість системи забезпечено наявністю автономних центрів управління, два з яких розташовані на території станції, а один — у міській лабораторії зовнішнього радіаційного контролю. У випадку виходу з ладу одного з локальних центрів активність в управлінні системою автоматично переходить на наступний.

Створювати систему «Кільце» на Запорізькій атомній розпочали 1996 року. Її проектування, розробку та впровадження було доручено спільній українсько-російській фірмі «ІНЕК» із Харкова. Однією з основних умов було завдання максимального використання наявного вимірювального обладнання, вітчизняної елементної бази та програмного забезпечення. Таким чином кошторисна вартість «Кільця», за словами генерального директора Запорізької АЕС Володимира Пишного, дозволила вкластися в 460 тис. гривень. Через два роки на станції розпочали монтаж обладнання, яке вдалося запустити в дослідну експлуатацію в середині минулого року. Настільки тривалий час обумовлений не стільки технічними, скільки організаційними проблемами, що передбачають укладання договорів на виділення ділянок для постів контролю й інших узгоджувальних процедур, які включають сертифікацію й атестацію обладнання. І лише після цього в лютому нинішнього року система «Кільце» була введена в промислову експлуатацію.

У незаперечних перевагах нової системи фахівці переконалися на власні очі. Суттєво поліпшилася точність вимірів. Якщо раніше інформацію про радіаційну обстановку у певний час можна було отримати лише на основі усереднених даних, то тепер вона є практично в режимі реального часу. Ця особливість суттєво відрізняє «Кільце» від закордонних аналогів, здатних оперативно видавати дані лише у випадку їхнього відхилення від норми. Також наочно простежується залежність рівня радіаційної обстановки від кліматичних умов, часу доби. Приміром, уранці із підвищенням вологості повітря та виділенням радону з грунту рівень радіаційного фону хоч і залишається в рамках норми, та все ж трохи вище, аніж опівдні. Стало можливим визначення і сторонніх джерел впливу на довкілля. Для зони розташування Запорізької АЕС такими, наприклад, є промислові об’єкти сусіднього Нікополя. Нарешті з’явилася можливість оперативного контролю метеорологічної обстановки — напрямку, сили та швидкості вітру, температури довкілля, рівнів сонячної радіації, вологості повітря, атмосферного тиску. Як показали гіркі уроки Чорнобиля, ця інформація може виявитися безцінною для вжиття екстрених заходів із забезпечення безпеки людей у випадку виникнення запроектної ситуації.

— По суті, із запровадженням у дію системи «Кільце» створено ще один серйозний елемент ешелонованого захисту, — каже генеральний директор Запорізької АЕС В.Пишний. — Ми отримали додаткову впевненість у тому, що на станції не відбуваються процеси, які загрожують довкіллю та здоров’ю населення. Ця інформація є відкритою і загальнодоступною. Тому закономірно, що рівень громадської довіри до роботи ЗАЕС зростає. А це, погодьтеся, далеко не маловажний чинник її успішної діяльності.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі