Надзвичайні ситуації: мистецтво управляти

Поділитися
Зберегти контроль над ситуацією, навіть якщо вона перейшла до розряду надзвичайних, і впоратися з нею можна за допомогою спеціальної системи, котру розробили фахівці із Санкт-Петербурга...

Зберегти контроль над ситуацією, навіть якщо вона перейшла до розряду надзвичайних, і впоратися з нею можна за допомогою спеціальної системи, котру розробили фахівці із Санкт-Петербурга. У режимі навчання така система дозволяє рятувальникам потренуватися, а у випадку справжньої катастрофи — вжити швидких та адекватних заходів, щоб ліквідувати її наслідки.

Серйозні дядьки, рідше — тітки сидять перед екранами комп’ютерів та зосереджено клацають мишкою і клавішами клавіатури. Вони не розважаються, хоча картинки, які швидко змінюються на моніторі, часом ніби не відрізняються від хитромудрої комп’ютерної гри, де проносяться урагани, вибухають хімічні заводи, злітають і розбиваються літаки, зіштовхуються пароплави, відбуваються повені, природні й техногенні катаклізми, і поспішають на допомогу рятувальники. Але надзвичайні ситуації — це не іграшки. І, щоб ліквідувати їх у житті швидко та професійно, фахівцям краще спочатку потренуватися на комп’ютері. Тому що на відміну від реальності, на тренажері можна відтворити ту саму ситуацію кілька разів, знайти помилки і навчитися їх виправляти. Щоб потім не допустити їх у справжній, вже не віртуальній надзвичайній ситуації.

Систему управління надзвичайними ситуаціями, яка саме й дозволяє службам порятунку знайти найбільш правильне рішення, автори — спеціалісти петербурзького ЗАТ «Транзас» – розробляють і вдосконалюють, пристосовуючись до різних НП, не перший рік. Найважливіша її частина — це, звичайно, програмне забезпечення, яке дозволяє змоделювати ту чи іншу надзвичайну ситуацію і розробити найефективніші способи її ліквідації.

Припустімо, неподалік від берега сів на мілину та отримав пробоїну танкер із нафтою. Заклавши у комп’ютер координати танкера, кількість нафти на його борту і параметри навколишнього середовища — силу і напрямок вітру, температуру води й повітря, висоту хвилі та інші, які в принципі легко з’ясувати, можна швидко і точно спрогнозувати, як саме розвиватиметься ця ситуація.

Якщо, наприклад, пробоїну залатати не вдасться і нафта виллється на поверхню моря, програма швидко прорахує не лише вихідні розмір і форму нафтової плями, але як швидко та куди вона переміщуватиметься, наскільки випарується по дорозі, коли досягне берега, і до яких все це призведе наслідків, якщо нічого не робити. Заодно можна і перевірити, які засоби збору нафти будуть найефективнішими в даному випадку, скільки буде потрібно людей та техніки, що необхідно зробити негайно, а що, наприклад, через добу.

Аналогічно система допоможе розробити правильну стратегію і в інших випадках, наприклад, під час аварійного викиду в повітря токсичних речовин, чи аварій корабля, коли час, витрачений на пошук і порятунок людей, обернено пропорційно їхнім шансам вижити. Зрозуміло, для кожного типу надзвичайної ситуації має бути свій варіант програмного забезпечення — очевидно, що лісова пожежа, ураган, який пронісся над індустріальним центром, або зіткнення суден в акваторії великого порту вимагають цілком різних варіантів системи. Але якийсь загальний базис, так само як і набір різних довідкових даних у вигляді оцифрованих карт, у авторів є, а це дозволяє їм розробляти спеціалізовані версії системи, на всі, як кажуть, випадки життя. Хоча щоразу це, зрозуміло, досить складна і серйозна робота.

Надзвичайно важливо те, що система дозволяє одержувати необхідну для ухвалення рішення інформацію в режимі реального часу, коли виникатиме вже не вигадана комп’ютером, а реальна аварійна ситуація.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі