НА ПОПЕЛИЩІ

Поділитися
Святкові травневі дні вкотре «поставили на вуха» весь Хмельницький. Утім, Хмельницьким не обмежилося...

Святкові травневі дні вкотре «поставили на вуха» весь Хмельницький. Утім, Хмельницьким не обмежилося. Ще тижнів два після Великодня телефонували з Рівного, Житомира, Києва, Вінниці з одним (на жаль, уже традиційним) запитанням: чи правда, що на Хмельницькій атомній електростанції знову аварія і рівень радіації небезпечно зріс? Інформаційний центр ХАЕС теж традиційно відповідав «Неправда»: станція — на планово-попереджувальному ремонті, і ніяких НП і близько немає. Але знайомі з Рівного перелякано запевняли в слухавку, що всі пожежні машини з міста терміново помчали в напрямку Хмельниччини...

Слава Богу, на ХАЕС і справді було все гаразд. Горіло ж у Хмельницькому — сміттєзвалище. Почалася пожежа 6 травня опівдні і тривала три доби. Обласне управління держпожежнагляду задіяло на її гасінні всі наявні ресурси — вісім пожежних автомобілів. Правда, обійшлося власними силами. В кожному разі, начальник міського управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Олександр Кот стверджує, що ніхто по допомогу в сусідні області не звертався, отож куди організовано мчали рівненські пожежки, поняття не має. Та головне — пожежу таки загасили, і 10 травня в буквальному розумінні на попелі зібралася поважна міська комісія для обстеження стану облаштування, утримання та наявності документації сміттєзвалища, а строгою мовою офіційних документів — міського звалища твердих побутових відходів (ТПВ). Комісія дійшла висновку, що причина пожежі — порушення технології складування ТПВ, унаслідок чого виникло самозагоряння метану — газу, який скупчився в пустотах між шарами відходів. І, само собою, склала акта, десяток пунктів якого констатували грубі порушення технологічних процесів складування сміття, ще півдесятка — абсолютне ігнорування правил пожежної безпеки на звалищі, а в десяти рекомендаціях пояснювалося, що слід негайно зробити, аби все це виправити.

Ще не встигла висохнути печатка на акті, як 13 травня, знову ж таки опівдні, на сміттєзвалищі щось прогриміло, і товща відходів — обсягом 2,5 тисячі кубометрів — посунула на прилеглі олешинські землі. Невдовзі дбайливо доглянуті людські городи, ячмінне поле — всього майже два гектари сільськогосподарських угідь — стали продовженням звалища, перетворившись у гори сміття від півметра до трьох висотою. Через три дні ще одна комісія, ще численніша і більш представницька, написала ще одного акта перевірки надзвичайної ситуації, що склалася на хмельницькому полігоні твердих побутових відходів, у якому знову констатувала причини лиха. А ще через такий самий короткий проміжок часу та, попередня, міська комісія знову зібралася для обговорення того ж таки питання — про звалище. Було призначено нового начальника (не комісії, а звалища). Його попередника суворо покарали: перевели в головні інженери цього ж таки полігону ТПВ. Отож він продовжуватиме добре знану роботу, незважаючи на всі пункти чергових рекомендацій: комісіями він ляканий не раз. Адже нічого не змінили в ситуації на звалищі всі попередні акти-приписи контролюючих органів, які з дивовижною постійністю, приблизно один раз на півроку, навідувалися на полігон ТПВ, сумлінно фіксували недоліки і плодили черговий офіційний папір з цінними та ще більш цінними вказівками на їх усунення. Папір акуратно підшивався, а сміття й далі складувалося, як доведеться.

220 тисяч гривень — сума, яка, за словами підполковника О.Кота, потрібна, щоб ліквідувати наслідки екологічної аварії у Хмельницькому і запобігти таким надзвичайним ситуаціям у найближчому майбутньому. Причому заходи, яких треба вжити, нічого кардинально нового у функціонування полігону не вносять. Спорудження сміттєпереробного заводу, про яке хмельницькі міські керівники переконливо говорили як про нагальну потребу ще років п’ятнадцять тому, і досі не стоїть на порядку денному. Цінний досвід утилізації та переробки сміття, що існує буквально поруч, в одному з райцентрів Хмельниччини, теж ніби проходить повз увагу «батьків» обласного центру.

— Побутові відходи — це серйозна проблема екологічної безпеки населення, розв’язання якої потребує системного підходу і значних зусиль, — вважає відомий на Хмельниччині захисник природи, викладач Хмельницького інституту регіонального управління та права, кандидат біологічних наук Тетяна Виговська. — З позицій екології, найраціональніший шлях вирішення цієї проблеми — запобігання утворенню відходів, тобто перехід до нових безвідходних чи маловідходних технологій в усіх сферах виробництва. Та, на жаль, цим поки що не переймаються господарники області. Хоча для Хмельниччини, як і для всієї України, проблема побутових відходів надзвичайно актуальна. В області їх нагромаджено 3500 тис. тонн. Близько 57% усіх токсичних промислових відходів області дають підприємства обласного центру. Враховуючи значні обсяги токсичних речовин у густозаселеному Хмельницькому, екологи та санітарні служби постійно висловлювали стурбованість станом більшості місць зберігання відходів (їх у місті зареєстровано чотири). Та лише в одному з них здійснювався екологічний моніторинг стану грунтів і води, а одне взагалі не відповідає чинним нормативам. Небезпечна ситуація рік у рік загострюється. Щоб подолати її, потрібно активізувати роботу місцевих органів влади у цьому напрямі.

Що ж, на папері така активізація справді відбувалася. А на дев’ятигектарному хмельницькому сміттєзвалищі, яке щороку приймає 320 тисяч кубометрів побутових відходів, на жаль, активізувалися протилежні процеси, практично неминучі при неконтрольованому і невпорядкованому складанні відходів.

Вчені і фахівці-практики ще задовго до пожежі попереджали про небезпеку сміттєзвалища в нинішньому його стані для населення міста, його водойм. Міська санстанція порушувала питання землевідведення під новий полігон ТПВ. Але, на жаль, як це найчастіше у нас буває, проблема стала зримою і невідкладною тільки тоді, коли призвела до руйнівних наслідків. Хоч і тепер ніхто не гарантує, що щось насправді зміниться у ставленні міста до свого сміття: вже ж відгоріло.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі