Бактерії проти шкідників

Поділитися
Міжнародна наукова група, до якої, окрім російських учених, увійшли фахівці США й Узбекистану, упе...

Міжнародна наукова група, до якої, окрім російських учених, увійшли фахівці США й Узбекистану, уперше сконструювала штам бактерій Bacillus thuringiensis, які ефективно вражають сільськогосподарських шкідників: метеликів, жуків, попелицю, кліщів і трипсів. Штам не належить до класу генетично модифікованих організмів, це результат селекції. На думку створювачів, ці бактерії послужать прекрасною основою для нового покоління промислових біопрепаратів із широким спектром дії.

Біологічні методи боротьби із сільськогосподарськими шкідниками упевнено витісняють традиційну хімію. Нові препарати готують на основі вірусів, грибів або бактерій. Серед бактеріальних засобів найпоширеніші продукти з різних штамів Bacillus thuringiensis. Ці мікроорганізми за певних умов виділяють кристалічні білки — ендотоксини, які розрізняються за спектром дії на комах. Так, ендотоксини одного класу і створені на їхній основі біоінсектициди Dipel (США) і лепідоцид (РФ) ефективно знищують багато видів метеликів, але нешкідливі для жуків. З жуками треба боротися за допомогою ендотоксинів іншого класу, які виробляють інші штами бактерій. Але виготовлений на їхній основі американський інсектицид Novodor і російський препарат колорадо не допоможуть у боротьбі з гусінню. Ідея вчених полягала в тому, щоб схрестити різні штами Bacillus thuringiensis і одержати гібрид, здатний одночасно синтезувати обидва види ендотоксинів.

При спільному культивуванні двох штамів бацил ученим вдалося одержати бажаний «гібрид», який містив ДНК, необхідну для синтезу обох ендотоксинів. Новий штам випробували в лабораторії на гусені непарного шовкопряда, на личинках колорадського жука і борошняного хрущака. Личинки кілька днів жили на кормі, у який додавали токсини і спори бацил. Виявилося, що новий штам знищує жуків у кілька разів ефективніше, ніж вихідний батьківський штам, а метеликів дещо гірше (смертність непарного шовкопряда — 58%).

Дослідники провели і польові випробування. Ділянки, заражені попелицею і трипсами, кропили суспензією препарату. Результати випробувань показують, що сконструйований штам Bacillus thuringiensis, названий ВКПМ в-8715, за токсичністю для попелиці і трипсів, небезпечних шкідників бавовнику, тютюну і троянди, може успішно конкурувати з хімічним препаратом карбофос. При цьому ВКПМ в-8715, на відміну від карбофосу, нешкідливий для теплокровних тварин і корисних комах. Окрім того, багато шкідників стали стійкими до хімічних реагентів, і в цьому випадку біоінсектицид буде просто незамінним. У будь-якому разі, створювачі покладають на нього великі надії, повідомляє агентство «ІнформНаука».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі