Як нам реорганізувати транзит газу

Поділитися
Як нам реорганізувати транзит газу
Відповідно до вимог європейського законодавства, "Газпром експорт" має на кордоні Росія-Україна передавати "Укртрансгазу" не тільки інформацію про загальний обсяг транспортованого газу, а й shipper-пари для кожного покупця російського газу.

Останнім часом можливість збільшити поставки газу в Україну з країн Європи (так званий реверс) пов'язують здебільшого з позицією словацької компанії Eustream - оператора словацької газотранспортної системи (ГТС).

Позиція цієї компанії, як мені здається і як вона сама висловлювалася в інтерв'ю DT.UA (див. №32 від 7 вересня 2013 р.), полягає в такому. Eustream не проти надавати послуги з віртуального реверсу природного газу в Україну. Але не проти саме віртуального реверсу, тобто використовуючи процедуру зменшення обсягу транзитованого територією України російського газу, що надходить у Словаччину, і відшкодування цих обсягів покупцям у Європі німецькою компанією RWE Supply and Trading - продавцем газу для "Нафтогазу України".

Фізичний реверс газу здійснити в цьому напрямку важко, тому що російський "Газпром" замовив (зарезервував) наперед понад 80% пропускної здатності словацьких газопроводів, хоча практично використовує не більш як 60% газотранспортної потужності словацької ГТС.

Але повернімося до компанії Eustream. Хоча словацькі колеги українських газотранспортників формально не проти реверсу, проте виставляють вимоги повного дотримання так званих matching-процедур. Суть цих процедур полягає в такому: газотранспортні оператори (Eustream та "Укртрансгаз") мають узгодити не лише загальні обсяги транспортованого газу, а й те, кому конкретно вони призначені - якому покупцю і які обсяги, тобто вказати так звані shipper-пари (того, хто "везе" газ, тобто продає, і того, хто купує) (див. DT.UA №32 від 7 вересня 2013 р., "Шипер-код для України").

Якщо "Укртрансгаз" знає загальний обсяг транспортованого газу, то розшифровку, деталізацію цих обсягів російський "Газпром експорт" (shipper з російського боку) українському оператору ГТС не повідомляє і повідомляти, звісно ж, не буде за нинішньої організації процесу транспорту.

Виникає запитання: як вийти з цієї, нібито, тупикової ситуації?

Щоб спробувати на нього відповісти, застосуємо до цієї ситуації більш загальні підходи. До слова, аналогічна картина спостерігається і на транскордонних переходах і з Польщею, і з Угорщиною. Але там є реверсні труби, якими "Газпром" не транспортує свого газу. Тому там можливий фізичний реверс.

Згадаємо, що в Європейському Союзі вже застосовується Третій енергетичний пакет, у тому числі Регламент (ЄС) №715/2009, що є обов'язковим для всіх європейських операторів газотранспортних систем.

Цей регламент зазначає, що співробітництво і координація між операторами газотранспортних систем необхідні для забезпечення та управління ефективним і прозорим доступом до транскордонної газотранспортної мережі. А також для того, щоб забезпечити скоординоване і досить довгострокове планування і стабільну технічну еволюцію транспортної системи в Європейському співтоваристві, включаючи створення сполучних міжсистемних потужностей. Стаття 12 "Регіональне співробітництво операторів газотранспортної системи" регламенту визначає, що оператори газотранспортних систем мають створювати операційні механізми для того, щоб забезпечити оптимальне управління мережею і підтримати розвиток енергетичного обміну та скоординований розподіл транскордонної пропускної потужності.

Інакше кажучи, зобов'язання щодо тісного співробітництва операторів газотранспортних систем на регіональному рівні і вільний обмін інформацією між ними щодо фізичного статусу та ефективності використання ГТС визначені одним із ключових елементів для досягнення консолідації та стабільності у функціонуванні внутрішнього загальноєвропейського газового ринку.

Таким чином, те, що і у Польщі, і в Угорщині, і в Словаччині matching-партнером європейських операторів ГТС є, по суті, не оператор ("Укртрансгаз"), а продавець (shipper) - російська компанія "Газпром експорт", на мою думку, є прямим порушенням Регламенту (ЄС) №715/2009. Це дозволяє звернутися до європейського регулятора ACER (Agency for the Cooperation of Energy Regulators) із проханням забезпечити реалізацію цього регламенту європейськими операторами, тобто компаніями Gaz System (Польща), FGSZ Ltd (Угорщина), Eustream (Словаччина) і Transgaz (Румунія) у повному обсязі. Тоді єдиним matching-партнером для цих компаній може бути лише "Укртрансгаз". Відповідно до вимог європейського законодавства, "Газпром експорт" має на кордоні Росія-Україна передавати "Укртрансгазу" не тільки інформацію про загальний обсяг транспортованого газу, а й shipper-пари для кожного покупця російського газу.

У цьому разі виникає можливість віртуального реверсу не лише для словацького напрямку, а й для польського та угорського. Принаймні формальні вимоги компанії Eustream буде задоволено.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі