Волею тих, хто послав мене...

Поділитися
Волею тих, хто послав мене...
Зважаючи на все, від початку Едуарда Ставицького підстерігало на новій посаді чимало сюрпризів, до яких він не був готовий. Як не був він готовий і до згаданої прес-конференції, бо так і не розкрив перспектив "здобуття енергетичної незалежності".

Прес-конференція міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, що відбулася 18 березня 2013 р., залишила дивні відчуття. З одного боку, новий міністр вигідно відрізняється від свого попередника, який у свою останню каденцію міністром не провів жодної прес-конференції, тоді як Ставицький за неповні три місяці "широко" вийшов до преси вдруге. Але з іншого - інформативність цих зустрічей далеко не найкраща. Наприклад, 18 березня чиновник практично не сказав жодного слова з головної заявленої теми прес-конференції...

У розісланих анонсах повідомлялося, що міністр хоче повідати, зокрема, про перспективи "здобуття енергетичної незалежності за результатами міжнародних переговорів під час візитів у Брюссель, Туркменистан і Азербайджан". Однак за підсумками прес-конференції на анонсовану тематику в стрічках інформагентств пролунали лише перспективи збільшення власного видобутку газу. Навряд чи про це Едуарду Анатолійовичу розповіли за кордоном. Але схоже на те, що поділитися міністрові справді було особливо нічим. Невідомо, як там у Брюсселі й Ашгабаті, але в Баку, кажуть джерела, з усіх "нафтових" питань дали відкоша. Одні злі язики стверджують, що з такими юними (у сенсі малого стажу роботи на цій посаді) на Сході заведено хіба що пити чай, інші - що не бачать предмета для розмови. Неодноразово доводилося чути, що в Баку стомилися від української несталості як у політиці, так і в бізнесі, тому колишній ентузіазм помітно згас. На сьогодні жодні достойні азербайджанців проекти в Україні не працюють, а нафтотрейдинговий бізнес SOCAR (Держнафтокомпанії Азербайджану) подає слабкі ознаки життя, періодично стикаючись із різними проблемами - починаючи з митниці й закінчуючи розміщенням річкової АЗС у Києві.

Азербайджанський візит від початку виглядав дивно. У новинах із заголовками на кшталт "Ставицький поїхав по нафту" говорилося, що від бізнесу до складу делегації включено директора енергетичних програм "Метінвест Холдингу" Андрія Чебаненка, співзасновника і співвласника ФПГ "Альтком" Олександра Тисленка та голову правління будівельної асоціації "Інтербудмонтаж" Володимира Петрука. А де власники нафтопереробних заводів? І вже зовсім незрозуміло виглядають ці "переговори про нафту" з того погляду, що власне проблем із поставками азербайджанської нафти немає. Ці ресурси доступні кожному, хто готовий за них заплатити. Із 2009-го по 2011 р. "каспійську" нафту купував "Приват" для завантаження Кременчуцького НПЗ, але вже півтора року як відмовився від цієї сировини чи то з технічних, чи то з економічних причин.

Зважаючи на все, не особливо потрібна ця нафта й Одеському НПЗ, що почав підготовку до пуску. Завод "заточений" на переробку російської нафти, азербайджанський сорт "айзері лайт" він, звичайно, теж може переробляти, але неефективно й недовго. Зрештою, сам Ставицький на прес-конференції підтвердив, що закупівля нафти для НПЗ - не його справа. "Нині відпрацьовується контрактна складова власниками (Одеського НПЗ. - С.К.) щодо оптимальної системи завантаження сирою нафтою для подальшої переробки, - заявив Ставицький і додав: - У нас є технічні можливості поставляти нафту морським шляхом". Тож про яке завантаження і яких НПЗ ішлося в Баку, поки що залишається загадкою.

Доволі сумбурною вийшла в міністра картина й при висвітленні діяльності в сфері української нафтопереробки. Він повідомив, що 29 березня ц.р. відбудеться урочистий запуск Одеського НПЗ. "Який запуск, нафти ж немає!" - прокоментували на заводі новини з Києва. Водночас на підприємстві підтверджують початок регламентних робіт із підготовки до запуску. "Регламент розрахований на 55 днів, сподіваємося в першій декаді травня одержати першу товарну продукцію", - зазначив представник НПЗ, який побажав залишитися неназваним.

Однак того дня це були ще не всі цікаві новини від Едуарда Ставицького. Він також повідомив, що сподівається на запуск улітку цього року Лисичанського НПЗ, чому у квітні, за його словами, буде присвячено переговори з новим власником підприємства - "Роснефтью". Ця новина виглядала доволі екстравагантно на тлі того, що не минуло й місяця, як фінансовий директор компанії ТНК-ВР Джонатан М'юїр заявив, що керівництво компанії розглядає питання про... повну консервацію заводу. "На запуск такого НПЗ після річного простою потрібно близько півроку, тим більше фактично не залишилося провідних спеціалістів, - говорить високопоставлене джерело в ТНК-ВР. - Якщо сьогодні розпочати підготовку, то пуск відбудеться восени, але в зиму ніхто не пускатиметься". Опитані представники компанії кажуть, що головна проблема навіть не в позиції "Роснефти", а в тому, що всю увагу нині зосереджено на завершенні угоди з поглинання ТНК-ВР, а потім будуть реструктуризація, розробка нової структури мегакомпанії тощо. "До України в Москві руки дійдуть не раніше літа, а скоріше, ще пізніше", - вважає джерело в компанії, обізнане щодо перебігу злиття двох компаній.

Зважаючи на все, від початку Едуарда Ставицького підстерігало на новій посаді чимало сюрпризів, до яких він не був готовий. Як не був він готовий і до згаданої прес-конференції, бо так і не розкрив перспектив "здобуття енергетичної незалежності". Правда, подейкують, що міністрові енергетики просто не пощастило - йому першому випав жереб іти на прес-конференцію в рамках старту програми інтенсифікації інформування преси про всілякі "покращення"...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі