"Укргазвидобування": такі СД-ки нам не потрібні!

Поділитися
"Укргазвидобування":  такі СД-ки нам не потрібні!
Державна видобувна компанія подала позови з вимогою розірвати договори про спільну діяльність (СД) з видобутку газу з недержавними партнерами. Останньою краплею нинішнього року для "Укргазвидобування", за словами глави компанії, стало щодобове скорочення видобутку природного газу у форматі СД-договорів на 1 млн кубометрів.

Державна видобувна компанія подала позови з вимогою розірвати договори про спільну діяльність (СД) з видобутку газу з недержавними партнерами. Останньою краплею нинішнього року для "Укргазвидобування", за словами глави компанії, стало щодобове скорочення видобутку природного газу у форматі СД-договорів на 1 млн кубометрів.

Публічне повідомлення, яке з'явилося 3 лютого 2016 р., про те, що стовідсотково державне ПАТ "Укргазвидобування" нарешті звернулося до суду, - це давно очікуваний і нещодавно обіцяний "сюрприз" від менеджменту компанії. Очікуваний з кількох причин. По-перше, експлуатовані згідно з договорами про СД родовища та нафтогазоносні ділянки вже виснажені (і це в тому числі природне явище). По-друге, недержавні учасники СД у своїй більшості не тільки не особливо витратилися на цивілізовану інтенсифікацію нафтогазодобування разом із "Укргазвидобуванням", а й не поспішали вкладати кошти в не те що модернізацію, а хоча б в утримання інфраструктури. Так вважають в "Укргазвидобуванні".

"Ми подали до суду на розірвання багатьох договорів про СД", - повідомив глава правління ПАТ "Укргазвидобування" Олег Прохоренко. Але конкретні компанії він не назвав. Як випливає з інформації, озвученої Прохоренком, причиною цього (нехай навіть спочатку наміру) є невиконання зобов'язань із видобутку природного газу недержавними учасниками договорів про СД.

За даними ПАТ "Укргазвидобування", у 2015 р. усіма підприємствами, які працюють із державною компанією за договорами про спільну діяльність (їх лише вісім), було видобуто лише 1,139 млрд кубометрів природного газу. Хоча держава та "Укргазвидобування" очікували, що всі СД-шники добудуть 1,519 млрд кубометрів. "Мені надали звіт, у якому зазначено, що щодня (в останні тижні. - Г.Л.) падіння (видобутку) по СД - 1 млн кубометрів газу… Це стало останньою краплею", - наголосив Олег Прохоренко.

"Укргазвидобування", за її ж даними, торік навіть примудрилася перевищити планові показники видобутку газу: при плані 12,996 млрд кубометрів було видобуто 13,389 млрд.

"Невиконання (плану видобутку недержавними учасниками. - Г.Л.) відбулося, оскільки не були інвестовані необхідні кошти, не проводилися ремонтні роботи свердловин, заплановані на 2015 р.", - констатував О.Прохоренко.

До речі, про бурові та пошукові свердловини. Підприємствами "Укргазвидобування" торік пробурено
173 тис. км, свердловин закінченого буріння - 63, уведено в експлуатацію
69 свердловин. У держкомпанії пишаються тим, що це більше, ніж було заплановано. Крім того, у 2015 р. до держбюджету було сплачено 20 млрд грн податкових платежів.

Топ-менеджери ПАТ "Укргазвидобування" також мають претензії в частині невиконання зобов'язань із установлення автоматизованих приладів обліку та щодо ціни реалізації продукції СД.

Крім того, зазначив О.Прохоренко, через несплату в ряді випадків рентних платежів Державна служба геології та надр України призупинила "Укргазвидобуванню" дію спеціального дозволу на надрокористування родовищем (DT.UA розповідало про це ще наприкінці 2015-го).

Заступник голови правління ПАТ "Укргазвидобування" Олександр Романюк уточнив, що в українські суди подано позови за шістьма з восьми договорів про спільну діяльність. Договір із "Карпатигазом" передбачає судовий розгляд тільки через Стокгольмський арбітраж.

"Укргазвидобування" ще в жовтні 2015-го заявила, що "Карпатигаз" та її акціонер Misen Energy АВ (Швеція) відмовляються виконувати зобов'язання в рамках договорів про спільну діяльність із компанією. При цьому "Карпатигаз" видобувають щороку не менш як 700 млн кубометрів природного газу, тобто майже дві треті обсягу в рамках усіх договорів про СД із держкомпанією.

Та хто реальний вигодоотримувач - ну майже таємниця. Якщо предметно не цікавитися ланцюжком співзасновників в офшорній зоні на Кіпрі й т.ін. При цьому структура капіталу компанії більш заплутана, ніж в інших. Формально "Карпатигаз" належить публічній шведській фірмі Misen Enterprises. Частка в ній через кіпрську Norchamo Limited була оформлена на Heico Ventures, яка в українському судовому реєстрі вказувалася як один із засновників компанії Ostchem Ventures Дмитра Фірташа.

Розривати в українських судах договори з "Карпатигазом" "Укргазвидобування" не може, оскільки, на думку керівництва компанії, спори між сторонами мають вирішуватися в Стокгольмському арбітражі.

За словами Романюка, з вересня 2015-го "Укргазвидобування" вдається до спроб досудового врегулювання. А наприкінці року залучила відому юридичну компанію, яка розпочала роботу з документами, щоб державна видобувна компанія могла звернутися з аргументованою позовною заявою до суду, у тому числі й арбітражного.

Чи має сенс звертатися до суду з приводу ще одного договору про СД (і до його учасника), в "Укргазвидобуванні" зважують. І готуються подати позов до суду.

Немає аргументів? Чи не готові в суді боротися з неофіційними (не пійманий - не злодій) вигодоотримувачами від СД? Можливо, це виявиться компанія Присяжнюка? Або Онищенка? Або Фірташа? Або Кацуби? Або?..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі