Справа принципу

Поділитися
Справа принципу
Перший аукціон з продажу вітчизняної нафти був заблокований "Укрнафтою", яка вважала ціну на свої ресурси дуже ... високою. Фактично "Укрнафта" виступила проти можливості продати свій ресурс дорожче.

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк підписав зміни до постанови про порядок проведення торгів нафтою та нафтопродуктами, що добуваються компаніями з великою державною часткою акцій. Документ було опубліковано в "Урядовому кур'єрі" 27 січня 2015 р. Ключовим пунктом змін, підготовлених Міністерством енергетики та вугільної промисловості, стало скасування 15-відсоткової знижки на українську нафту, яка застосовувалася впродовж кількох років, у зв'язку з чим недоотриманий прибуток "Укрнафти" як найбільшого вітчизняного нафтодобувача становив щороку близько
3 млрд грн.

Поруч із ключовою зміною було внесено ще ряд поправок у положення, які потенційно могли бути використані для заниження цін на нафту або для зриву торгів.

Однак це не допомогло провести аукціон, що було заблоковано "Укрнафтою", яка вважала ціну на свої ресурси дуже... високою.

Перший аукціон за новими правилами було призначено на 31 січня 2015 р. Аукціонний комітет установив стартову ціну нафти в розмірі 6357,51 грн/т (із ПДВ). З огляду на те, що в середньому "Укрнафта" виставляє на торги 170 тис. т, ефект від ліквідації знижки становив близько 162 млн грн.

Утім, зазначена ціна виявилася заниженою, тому що при її розрахунку був використаний офіційний курс Нацбанку, а не реальний, котрий на сьогодні формується між імпортерами та експортерами на "чорному" валютному ринку. Так, станом на 27 січня, офіційний курс НБУ, який було прийнято у розрахунок Аукціонним комітетом, становив 15,8 грн за долар, тоді як у реальних угодах курс перебував у діапазоні 21,00–21,50 грн (див. DT.UA №2 від 24 січня 2015 р., "НБУ проти нафти, або Чому дорожчає бензин").

Водночас очевидно, якби потенційний покупець української нафти вирішив імпортувати нафту для переробки в Україні, її вартість розраховувалася б виключно з використанням реального курсу. Таким чином, справедлива вартість української нафти на торгах 31 січня мала становити близько 8550 грн/т, або майже 46 дол. /бар. З огляду на середній обсяг нафти, який виставляється "Укрнафтою" на торги, упущений дохід компанії досягне 372,8 млн грн, оскільки при реальному курсі долара розрахована Аукціонним комітетом ціна еквівалентна 35 дол./бар.

Тим часом навіть настільки приваблива вартість не влаштувала неформальну групу "Приват" - по суті, єдиного покупця нафти "Укрнафти". Необхідно зазначити, що "Приват" за фактом уже 12 років управляє "Укрнафтою" через лояльний менеджмент. 27 січня 2015 р. компанія направила на адресу Аукціонного комітету листа, в якому висловила незгоду з розрахованою комітетом вартістю своєї нафти, назвавши її завищеною.

Фактично "Укрнафта" виступила проти можливості продати свій ресурс дорожче. Схоже на те, що, попри подаровану Національним банком низьку ціну нафти, "Приват" та її лідер Ігор Коломойський вирішили піти на принцип, щоб не легітимувати нового порядку продажу нафти та використати цей час для спроб змінити ситуацію на свою користь або оскаржити новий порядок торгів у суді, що раніше їм неодноразово вдавалося.

"Усі дії з реформування системи торгів українськими енергоресурсами спрямовані на досягнення справедливої, ринкової вартості народного надбання - української нафти. Перші ж спроби провести аукціон за новими правилами наразилися на протидію "Укрнафти", яка повинна бути всіляко зацікавлена у високій ціні на свої ресурси. Це ще раз свідчить про необхідність посилення державної участі в цій нафтовидобувній компанії, де понад половина акцій належить державі в особі НАК "Нафтогаз України", - заявив учасник Аукціонного комітету, виконавчий директор НАК Андрій Пасішник.

"У зв'язку з тим, що "Укрнафта" не подала у встановлений строк заявки на торги,
28 січня Аукціонний комітет переніс торги на 6 лютого. Комітет також одностайно проголосував за рішення звернутися в Генеральну прокуратуру з заявою з огляду на порушення "Укрнафтою" Закону "Про нафту та газ", що зобов'язує добувача продавати нафту щомісяця", - розповів один із учасників комітету.

Як раніше повідомляло DT.UA, січень 2015 р. ознаменувався активністю влади з посилення контролю за діяльністю найбільшої нафтовидобувної компанії країни - ПАТ "Укрнафта", в якій НАК "Нафтогаз України" належить 50% + 1 акція.

Крім ініціатив нового міністра енергетики Володимира Демчишина, який домігся внесення зміни до порядку проведення торгів українськими енергоресурсами, у взаємодії з Міністерством економічного розвитку та торгівлі також було проведено кадрові ротації в Аукціонному комітеті з продажу енергоресурсів. Цей комітет у результаті очолив новий глава МЕРТ Айварас Абромавічус. Зі складу комітету були виведені представник "Укрнафти" та деякі члени, які проявляли лояльність до цього нафтодобувача.

16 січня 2015 р. парламент України зробив перший крок на шляху посилення державної участі в управлінні "Укрнафтою", прийнявши поправки до Закону "Про акціонерні товариства" і тим самим знизивши з 60 до 50% кворум зборів акціонерів. Це, зокрема, могло б дозволити державі проводити збори акціонерів "Укрнафти" самостійно, тоді як нині вони блокуються "Приватом", який володіє понад 43% акцій компанії. Однак, як з'ясувалося пізніше, через некоректне формулювання в проекті закону він не може бути застосований до "Укрнафти" (див. DT.UA №2 від 24 січня 2015 р. "Битви патріотів").

Арсеній Яценюк уже вніс у Верховну Раду законопроект Кабміну з урахуванням поправок, закликавши парламентаріїв проголосувати за нього в лютому. Тим часом зниження кворуму є необхідною, але не достатньою умовою для посилення контролю за діяльністю "Укрнафти", оскільки деякі положення статуту компанії унеможливлюють це.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі