Шипер-код для України

Поділитися
Шипер-код для України
Буде асоціація з ЄС - буде й газ на 68 дол. дешевше за газпромівський, який змушений купувати "Нафтогаз". Буде і реверс через Словаччину. Будуть й інвестиції. Але і проблем буде чимало.

Мінімум три події минулого тижня могли і, сподіваємося, зможуть наблизити енергоринок України та всю країну до євростандартів і асоціації з ЄС. По-перше, це засідання міжурядової словацько-української комісії в Братиславі (1–2 вересня). По-друге, зустріч єврокомісара з питань енергетики Гюнтера Оттінгера з керівником Міненерго України Едуардом Ставицьким у Брюсселі (3 вересня). І, мабуть, найважливіше на цьому етапі, - заклик до парламентаріїв України президента Віктора Януковича проголосувати за євроінтеграційні законопроекти. Без них й асоціації з ЄС нам не бачити, і на газовому ринку Європи будемо вічними прохачами.

За попит не платять...

І в Братиславі, і в Брюсселі йшлося зокрема й про реверсні поставки газу в Україну. І це зовсім не збіг. Це важлива тема і для України, і для Єврокомісії, і для держав-членів ЄС.

Напередодні згаданих подій кореспонденти DT.UA звернулися до словацької компанії Eustream a.s., оператора словацької ГТС, із запитаннями "про наболіле". Відповіді ми отримали дуже коректні, що не позбавляє нас права додати коментарі.

- Як може вплинути зміна власників компанії Eustream a.s. (продаж, якщо не помиляємося, 49% акцій чеському власникові) на функціонування та прибутки компанії?

Хто сьогодні насправді є власником Eustream a.s. і хто практично визначає газову і взагалі політику вашої компанії? Наскільки вдалося посилити чи послабити захист національних інтересів держави Словаччина у газовому зокрема та енергетичному аспекті загалом на європейському енергоринку?

- 100% власником Eustream a.s. є Eustream є Slovenský plynárensky priemysel, a.s. (SPP), контрольним пакетом якої володіє Республіка Словаччина (51%), і Energetický a průmyslový holding, a.s. (49%).

Eustream a.s.не коментує питання, що належать до компетенції акціонерів, і своїх акціонерів у тому числі.

Не коментує. Ну майже як "Нафтогаз". І не каже про національні інтереси - не уповноважені. Це єдине правильне в цій ситуації рішення Eustream a.s. Тому що інакше доведеться розповідати, хто є реальним власником, бенефіціарами словацького оператора ГТС. А раптом серед акціонерів спливе "Газпром"? Ну навіщо це європейській компанії, оператору європейської ГТС?..

- Чому Eustream a.s. підвищила тариф на транзит газу в 3,5 разу саме в той час, коли вирішується питання про початок реверсних поставок газу через Словаччину в Україну? Чому ваша компанія не робила цього раніше, адже російський "Газпром" скорочує транзит свого газу через Словацьку Республіку не перший рік?

- Коригування тарифів (на транспортування газу. – Авт.) не має стосунку до реверсного потоку Словаччина-Україна. Реструктуризація тарифної системи Eustream a.s.пов'язана зі спробами регулювального органу сприяти використанню існуючої доступної газової інфраструктури.

Порівняно з іншими європейськими операторами ГТС ми можемо стверджувати, що нинішні тарифи Eustream a.s.є конкурентними і доцільними (належного рівня).

Дозволимо собі засумніватися вже в тому, чи можуть заявлені "Укртрансгазом" транспортні потужності бути прийняті словацьким оператором Eustream a.s. Але заявка українського оператора ГТС поки не приймається - нелегітимна (чому - розповімо трохи пізніше). А можливості української ГТС поки що використовуються "за залишковим принципом". Згадують про них і про цей маршрут у разі гострої потреби (при аварії чи різкому похолоданні). Тобто основним замовником транзитних потужностей словацького оператора ГТС і платником за його послуги є російський "Газпром". Який в останні роки скорочує транзит свого газу через території Словаччини та України відповідно. Згідно з довгостроковими контрактами? Якщо в словаків, які не тільки транспортують, а й купують російський газ, такі самі жорсткі контрактні умови, як у "Нафтогазу України", то їм не позаздриш. (Хоча такої "жерсті", як "Нафтогаз", не бачила жодна компанія...).

Якщо українські компанії-газотрейдери стануть купувати газ на ринку ЄС і транспортувати його в реверсному напрямку через Словаччину - тарифи оператора словацької ГТС уже готові. І щось пояснювати операторові не потрібно: хочете - заявляйте і прокачаємо ваш газ - за наявності вільних (від "Газпрому", слід розуміти) потужностей, не хочете - обійдемося й без вас.

ЗаКОДовані

Кожен громадянин бачить штрих-коди на товарах у будь-якому магазині. Відповідність штрих-кодам імпортованої й експортованої продукції перевіряють на митниці. Мають перевіряти. Та й під час огляду документів також використовують свій код.

Тепер уявіть (якщо ви про це ще не замислювалися), що природний газ - це теж товар. Відповідно, він повинен мати код. Єдиний нюанс у тому, що в газоопераціях між операторами ГТС і власниками газу штрих-код називається шипер-кодом. І це є значним нюансом, про який донедавна й подумати ніхто не міг.

Словацький оператор ГТС недаремно так довго не підписує з "Укртрансгазом", оператором вітчизняної ГТС, Угоду про підключення до ГТС (Interconnection Agreement). Оператор української ГТС у ситуації зі Словаччиною справді поки що не має у своєму розпорядженні необхідних шипер-кодів, оскільки "Газпром" не вважає за потрібне ділитися з Україною такою інформацією. Його цілком влаштовують умови "транзитного" контракту від 19 січня 2009 р., згідно з яким "Укртрансгаз" просто виконує технологічні функції з транзиту російського газу.

Україну та навіть Словаччину це не влаштовує. Тому вони намагаються знайти обопільне рішення, яке дозволить підписати Interconnection Agreement.

Болючою зоною саме і є володіння шипер-кодами. Що таке шипер-код нормальною мовою, спробуємо пояснити, нехай і трохи спрощено.

По-перше, кожен оператор ГТС, який передає і приймає газ сторони, встановлює код для свого постачальника. Останній при цьому має замовити (і оплатити) газотранспортні потужності та пункт передачі газу.

По-друге, коди постачальників газу мають відповідати кодам приймаючої сторони. Таким способом установлюють пару кодів постачальників.

По-третє, ця пара кодів має бути занесена до списку відповідності. Тоді оператор ГТС зможе повноправно контролювати транзит газу через певний пункт і баланс у своїй ГТС. Це якщо коротко. Хоча насправді процес газотранспортування дуже бюрократичний, проте й досить швидкий - майже в режимі реального часу.

Реверс через Словаччину: бути чи не бути?

- Ситуація в транспортуванні газу через словацьку ГТС (див. рис. 1. - Авт.) зазнала серйозних зміни в минулі роки, що спричинило появу зовсім нової схеми потоків газу, яка діє сьогодні.

Реверсні інтерконектори (зокрем, у пунктах Ланжхот і Баумгартен), виконані після газової кризи 2009 р. передусім як технічні резервні рішення в основному для гарантування параметрів поставок, нині використовуються переважно трейдерами для проведення щоденних комерційних операцій.

- Як ваша компанія оцінює європейське енергетичне законодавство та можливість виконання його положень (зокрема йдеться про Другий і Третій енергопакети) у Словаччині з огляду на тягар існуючих довгострокових контрактів?

- Усі види діяльності Eustream a.s.чітко відповідають європейському енергетичному законодавству, і словацький оператор ГТС продовжуватиме діяти так само в майбутньому.

- Які основні проблемні питання компанія Eustream a.s. вбачає в роботі з такими партнерами, як RWE Supply and Trading, "Укртрансгаз", "Нафтогаз України", "Газпром" та "Газпром експорт"?

- Eustream a.s.як оператор ГТС у Словаччині використовує транспортні можливості в межах території Республіки Словаччина. Тобто це означає, що Eustream a.s.є оператором мережі до з'єднувального пункту на державному кордоні, який розташований між Вельки Капушани в Словаччині та Ужгородом в Україні. Компанія гарантує доступ до словацького ГТС прозоро та недискримінаційно для всіх своїх партнерів, незалежно від того, з ЄС вони чи ні.

- Як ви пропонуєте вирішувати проблемні питання двосторонніх відносин щодо транзиту газу, зокрема з "Укртрансгазом" і "Нафтогазом України"?

- Eustream a.s.має повну компетенцію та готовий забезпечити комерційний реверс на всіх з'єднувальних пунктах, включаючи пункт в Україну. Отже, користувачі транспортної системи, які мають змогу діяти в обох напрямках, можуть забронювати вихідні потужності до України. Це можна зробити через комерційний ("віртуальний") потік, не зупиняючи стандартного потоку газу зі Сходу на Захід.

Eustream a.s.сьогодні володіє технічними можливостями реверсної поставки в Україну в обсязі понад 80 млн куб.м на добу (див. рис. 2. – Авт.).

Для реалізації віртуального реверсу газу в Україну необхідне досить кваліфіковане співробітництво між операторами системи. Якщо конкретніше, то український оператор ГТС має забезпечити стандартний обмін даними щодо обсягів газу індивідуальних користувачів системи відповідно до європейського законодавства.

У травні і червні 2013 р. Eustream a.s.і його український партнер - "Укртрансгаз" - здійснили тестування міжкордонної процедури та обмін даними відповідно до правил функціональної сумісності, що діють у ЄС. Тести не мали успіху.

Тести засвідчили, що в українського партнера сьогодні немає даних, необхідних для комерційного управління транспортуванням газу (тобто немає шипер-кодів відправників-отримувачів газу. – Авт.). Це базова передумова для здійснення віртуального реверсу в будь-якому з'єднувальному пункті.

Сьогодні в Eustream a.s.відсутні дані від українського партнера, необхідні для початку реверсу.

- Як, на вашу думку, можна вивести діяльність компаній-операторів газотранспортних систем з-під впливу політичної кон'юнктури?

- Як оператор газової інфраструктури (а не постачальник газу), Eustream a.s.не може коментувати питання торгівлі газом або політичні питання.

Міжрядковий гамбіт

Про що не хоче і не може собі дозволити говорити словацький оператор ГТС, скажемо ми. Насправді все просто. І прямо, і опосередковано через послів і міністрів президентові Януковичу популярно пояснюють: буде асоціація з ЄС - буде й газ на 68 дол. дешевше за газпромівський, який змушений купувати "Нафтогаз". Буде і реверс через Словаччину. Будуть й інвестиції. Але і проблем буде чимало. З тим самим "Газпромом" та "Газпром експортом", які не мають наміру розділяти контроль над експортом свого газу і вже тим паче ділити ці повноваження з Україною.

Єврокомісар Г.Оттінгер має намір продовжити розмову про реверс газу в Україну з міністром Е.Ставицьким. Такі питання швидко не вирішуються. На наступному тижні планується візит у Братиславу глави МЗС України. Незабаром до Києва приїдуть словаки для узгодження деталей реверсу. Чи будуть ці зустрічі мати прикладне значення для України? Це багато в чому залежить від неї самої.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі