Поклик "газів"

Поділитися
Поклик "газів"
Пошуки "скарбів" Сергія Курченка стали центральною сюжетною лінією в історії праведної боротьби за справедливість у нашому новітньому житті. Починалося все непогано, але фінал виглядає змазаним.

Пошуки "скарбів" Сергія Курченка стали центральною сюжетною лінією в історії праведної боротьби за справедливість у нашому новітньому житті. Починалося все непогано, але фінал виглядає змазаним. Дачу олігарха вже хтось орендував, на "заарештованому" Одеському НПЗ господарюють люди з російського банку ВТБ, а заарештовані нафтопродукти, схоже, розбігаються, як таргани. Якщо спочатку Арсен Аваков писав у Фейсбуку про 100 тис. т, то трохи пізніше вже про 80 тис. т "арештованих" нафтопродуктів, потім їх хотіли продати з аукціону, а тепер уже взагалі ніхто й ніде нічого не говорить і не пише… Побічно підтверджує невдачу неординарний крок податкової служби, зроблений наприкінці травня. Недоотримані бюджетом кошти вирішено взяти… з платників податків. Ну а з кого ще, вони ж нікуди не зникли?..

Регіональні підрозділи Міністерства доходів і зборів заднім числом обнулили податковий кредит з податку на додану вартість за контрактами на закупівлю нафтопродуктів у компанії "Газ Україна 2020" у період січня-лютого 2014 р. За повідомленнями учасників паливного ринку, фактично кінцевий споживач палива має заплатити ПДВ удруге. Для будь-якого бізнесу це означає банкрутство. На цьому "хороші" новини не закінчуються: трейдери повідомляють, що податківці вже підготували проекти листів, які "розмотують" аналогічну історію до серпня 2013 р. "Вони будуть дивитися, як ми проковтнемо висунуті вимоги цього року", - вважає оптовик середньої руки, який зі зрозумілих причин не бажає розголошувати своє ім'я.

Взяти - і скасувати

ТОВ "Газ Україна 2020" було провідним оператором холдингу СЄПЕК, очолюваного Сергієм Курченком, з продажу нафтопродуктів на внутрішньому ринку. Як раніше повідомляло DT.UA у серії публікацій, компанія реалізовувала контрабандні нафтопродукти, що надходили на ринок завдяки участі в цій схемі чиновників найвищого рівня, включаючи главу Міністерства доходів і зборів Олександра Клименка і куратора економічного блоку уряду віце-прем'єра Сергія Арбузова. На внутрішньому ринку компанія "Газ Україна 2020" (іменована учасниками ринку "газами") продавала паливо за звичайними договорами, органи податкової служби не мали претензій до цих угод, реєстрували податкові накладні.

"У "газів" купували всі, а інакше працювати було неможливо, самостійно поставлений товар просто зупиняли на митниці", - розповідає керівник одного з найбільших нафтотрейдерів. Мабуть, єдиним винятком з цього правила була донецька "Паралель", що входить до СКМ Ріната Ахметова, який, зважаючи на все, прийняв принципове рішення і, напевно, був єдиним, хто міг протистояти Сім'ї.

У свою чергу, наближені до колишнього режиму компанії, як, наприклад, підконтрольна екс-міністрові енергетики і вугільної промисловості дикозростаюча мережа АЗС БРСМ, практично на 100% забезпечувалися через "Газ Україна 2020" (звісно, не прямо, а через прокладку "Росукренергохолдинг"). В обсягах інших компаній "зобов'язалівка" становила 20–30%.

Усього у зірковому 2013-му "гази" поставили на ринок близько 2 млн т, або 20% річного споживання бензину і дизельного палива. Завдані держбюджету збитки внаслідок несплати акцизного збору і ПДВ становили близько
7 млрд грн. Усі фігуранти у цій справі розбіглися й перебувають у міжнародному розшуку.

Провал операції з повернення цих коштів шляхом арешту активів і рахунків, зважаючи на все, підштовхнув Міндоходів до рішення взяти ці гроші з тих, хто залишився в країні.

"Сьогодні ті ж самі податківці, які реалізовували схеми Курченка, звільняючи його від акцизу та ПДВ, хочуть повернути ці гроші з кінцевого споживача, аграріїв і власників АЗС. Ми вже готові збирати Майдан", - цитує учасника ринку з Кіровограда інтернет-ресурс Oilnews. За тими самими даними, у Кіровограді доведені до розпачу аграрні підприємства, які опинилися у кінці ланцюжка споживання "газівських" нафтопродуктів, погрожують спалити будівлю податкової.

Розгубленість панує і в лавах учасників паливного ринку. За наявною інформацією, менеджмент великих компаній проводить зустрічі з урядовцями і керівництвом податкової служби з метою зрозуміти позицію. Річ у тім, що ця "неприємність" відбувається на тлі риторики глави уряду Арсенія Яценюка про "податковий компроміс", який дозволить полюбовно підвести риску під тим, що було раніше, і відкрити нову сторінку відносин влади і бізнесу.

Відповідний законопроект, внесений до Верховної Ради, передбачає звільнення від фінансової, адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення, які мали місце до 2014 р. Суму занижених податкових зобов'язань з податку на прибуток і ПДВ пропонується компенсувати тільки на 15%, решта 85% вважатимуться погашеними. У цій ситуації уряду необхідно, як у тому анекдоті, "або хреста зняти, або труси надягти".

Ростислав Кравець, старший партнер адвокатської компанії "Кравець і партнери", так прокоментував ситуацію:

- Я вважаю неправомірними будь-які дії податкової або будь-яких інших органів стосовно контрагентів компанії "Газ Україна 2020" та інших підприємств групи СЄПЕК. Сама держава побудувала і контролювала цю схему, й фактично саме Міндоходів допомагало Курченку ухилятися від сплати податків. Контрагенти ж оплачували податки в повному обсязі відповідно до чинного законодавства.

Для компенсації втрат бюджету необхідно притягнути до відповідальності всіх співробітників Міндоходів, які працюють протягом останніх чотирьох років, і саме за їхній рахунок компенсувати втрати.

Такий цинічний підхід чиновників до вирішення проблеми вражає. Самі за контролювання й покровительство злочинів відповідальності не несуть, а намагаються її вкотре перекласти на пересічних платників податків. Подібні дії можуть призвести не лише до соціального бунту, а й до повної зупинки економіки.

На цьому тлі пропозиції про податковий компроміс виглядають просто блюзнірськими. Адже не секрет, що конвертаційні центри продовжують діяти, і мінімізатори нікуди не зникли і не зникнуть за існуючої системи оподаткування.

Спроби податківців під загрозою кримінальних справ компенсувати створені ними ж втрати бюджету (при цьому вони продовжують завдавати шкоди, покриваючи конвертаційні центри) ні до чого хорошого не приведуть.

Єдиний вихід - це зміна системи оподаткування, у результаті якої сплата податків та їх використання будуть максимально прозорими. А спроба компенсації втрат бюджету без притягнення самих податківців до відповідальності просто цинічна.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі