Електроторг… В енергетиці знову ділять акції

Поділитися
Електроторг…  В енергетиці знову ділять акції
Щодо долі втричі більшої (за встановленою потужністю) "Центренерго" не все так очевидно. І хоча її теж приписують Рінату Леонідовичу, насправді все помітно складніше. З'явилися вперті чутки про інтерес до компанії тих, кого почали називати ємним і таким рідним кожному українцеві словом "Сім'я".

Найближчим часом Фонд держмайна може оголосити конкурси на продаж енергогенеруючих компаній. Ідеться про "Центренерго" і "Донбасенерго". Їхню третю частину збиралися виставити на торги. Але не склалося - торги перенесли. За словами голови ФДМУ Олександра Рябченка, продажу цих компаній у 2012 р. перешкодили… парламентські вибори. Навіть дуже стійкий електорат міг би не все правильно зрозуміти. До того ж і нинішній основний акціонер НАК "Енергетична компанія України" - держава - не дуже поспішав передавати пакети акцій цих компаній.

ФДМ уже озвучив, що розраховує одержати за них 2-2,5 млрд грн. Небагато за п'ять станцій, але вже такий продавець. У кожному разі, до кінця весни вони одержать нового хазяїна. Залишилося зрозуміти - якого?

Відносно "Донбасенерго" все кристально ясно. Компанія піде до Ріната Ахметова, більше просто ні до кого. Там усього дві станції з п'яти - Слов'янська й Старобешівська ТЕС - не встигли одержати у 2001 р., коли в результаті чудової схеми три станції миттєво пішли з держвласності за борги. Трохи пізніше на базі цих трьох станцій Рінат Ахметов побудував генеруючу компанію "Східенерго". Ну а 12 років по тому всі станції знову опиняться в одних руках. Нині у держави там 85,8%, після продажу залишиться 25%.

А от щодо долі втричі більшої (за встановленою потужністю) "Центренерго" не все так очевидно. І хоча її теж приписують Рінату Леонідовичу, насправді все помітно складніше.

"Центренерго" експлуатує донецьку Вуглегірську, київську Трипільську та харківську Зміївську ТЕС. У принципі, дончани вже неодноразово заглядалися на Вуглегірскую ТЕС (3,6 млн кВт), але окремо її приватизувати їм так і не дали. На неї ж іноді поглядав і "Газпром". Три потужні газові енергоблоки (дві третини потужностей цієї станції) практично не використовуються Україною, але відкривають цікаві схеми для поставок електроенергії на експорт. Утім, за підсумками всі схеми так і залишилися на папері. Тепер про окрему приватизацію станції вже не йдеться.

Зате з'явилися вперті чутки про інтерес до компанії тих, кого почали називати ємним і таким рідним кожному українцеві словом "Сім'я". Наскільки ці чутки підтвердяться, покаже навіть не конкурс - там, скоріш за все, буде якийсь посередник. А от після нього позиції сторін проясняться. Це й розміщення людей на ключові посади, і постачальники палива та матеріалів, та й інші нюанси.

Нині у НАК "ЕКУ" в "Центренерго" 78,3% акцій, на продаж виставлять 53,3%.

Ну й планують продати електромережі. ФДМУ розраховує виручити за дистрибуцію 1,5-2 млрд грн. Поки що план виглядає так: по 45% акцій "Хмельницькобленерго" і "Миколаївобленерго", по 25% акцій "Сумиобленерго", "Одесаобленерго". На продаж піде й 21% акцій "Черкасиобленерго". Зважаючи на все, так і не домовилися щодо одночасного продажу ще одного 25-відсоткового пакета акцій, що нібито належить державному (99,7%) "УкрЕСКО".

Виставлять на продаж і 26% акцій багатостраждального ВАТ "Тернопільобленерго", де провести збори акціонерів українській державі явно не судилося. Подивімося, чи вийде це в приватника без "масок-шоу"…

Утім, плани можуть і замінитися. Приміром, фонд знову заявив про готовність продати всі приналежні державі акції "Волиньобленерго", "Хмельницькобленерго", "Запоріжжяобленерго", "Харківобленерго", "Миколаївобленерго" і того ж "Тернопільобленерго". Якщо з'явиться позитивне рішення, буде весело - частина обленерго вже дешево продали зі збереженням державного блокуючого пакета з мотивуванням "для контролю". Але хто сказав, що приватизація - це нудно?

Поки що з покупців висловилися тільки "словако-лужниківці", що контролюють кілька обленерго. Представник групи Михайло Спектор заявив, що їх цікавлять "Хмельницькобленерго" і "Миколаївобленерго" (там уже є їхні пакети). До слова, він же повідомив про те, що група перепродала куплене торік "Закарпаттяобленерго". Правда, не сказав, кому. Цікаво, що держава (де в неї є держпакет) на це ніяк не відреагувала. Тож коли Михайло Спектор приязно порадив: "З урахуванням такого управління, яке сьогодні існує… українській державі варто максимально приватизувати", з ним важко не погодитися.

До речі, "Інтерфакс" повідомив про те, що "словаки" знову домовилися з американською AES Сorporation про купівлю контрольних пакетів акцій енергопостачальної компанії "Aes-Київобленерго" (89,1%) і компанії " Aes-Рівнеенерго" (84,6%). За них вони вже торгувалися у 2002 р., запропонувавши близько 70 млн дол. і навіть одержавши в АМКУ дозвіл на цю купівлю. Тоді не склалося, американська компанія заявила, що "задоволена інвестиційним кліматом в Україні та не має наміру продавати українські активи".

Цікаво, і що ж відтоді з кліматом сталося?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі