Екологія й технології: пошук розумного балансу

Поділитися
Екологія й технології: пошук розумного балансу
Незважаючи на те, що видобувні компанії України мають досвід застосування технології гідророзриву пласта, це поки що не привело до значного збільшення видобутку вуглеводнів в Україні. Чому?

Незважаючи на те, що видобувні компанії України мають досвід застосування технології гідророзриву пласта (ГРП), це поки що не привело до значного збільшення видобутку вуглеводнів в Україні. Чому?

Більше газу зі свердловин

Упроваджуючи передові технології видобутку нафти і газу, Україна може суттєво знизити залежність від імпорту вуглеводнів, а в перспективі - і цілком забезпечити власні потреби. Гарним прикладом у цьому випадку слугує досвід США. Країна за короткий період зробила ривок в галузі видобутку вуглеводнів і нині є світовим лідером у загальному обсязі видобутку нафти та газу, залишивши позаду Росію і Саудівську Аравію. Стрімке зростання видобутку газу, а згодом і нафти в США назвали "сланцевою революцією".

Ще десять років тому традиційні технології буріння свердловин і видобутку не давали можливості розробляти величезні ресурси вуглеводнів у щільних породах. Але ситуація змінилася. Зробити прорив у видобутку американці змогли завдяки широкому впровадженню нових технологій, насамперед методу горизонтального буріння свердловин і гідророзриву пласта. Сьогодні в США пробурюють десятки тисяч свердловин на рік, і на 90% із них застосовується ГРП. Без цих технологій робота галузі немислима. У Росії видобувні компанії активно освоюють технології, а кількість нових свердловин з використанням ГРП досягає 25%.

В Україні ситуація значно гірша. Нові технології хоч і застосовуються, але в поодиноких випадках, і реального впливу на видобуток не мають.

Проблеми "флоту" для ГРП

У ситуації, коли Україна гостро потребує власних ресурсів нафти і газу, логічно було б стимулювати розвиток видобувної галузі. Але цього не відбувається. Більш того, колись високоприбутковий бізнес з видобутку газу з серпня 2014-го обклали, на думку видобувних компаній, непомірними податками. Ставка плати за користування надрами при видобутку газу зросла з 28 до 55%, у зв'язку з чим інтерес інвесторів до розвитку видобутку вуглеводнів дуже знизився.

Технологія гідророзриву пласта передбачає цілий комплекс заходів, покликаних збільшити притік газу на окремо взятій свердловині. Для цього проводиться закачування водяного розчину в газоносний пласт під високим тиском, що веде до появи тріщин у породі. Спеціальний пісок, який закачується разом із водяним розчином, не дає тріщинам схопитися назад, забезпечуючи вільний потік газу. Таким чином, з кожної свердловини, де проведений гідророзрив пласта, можна одержати значно більше газу. Операції ГРП проводять як на нових свердловинах, так і на тих, що вже перебували в роботі або навіть були законсервовані через малодебітність.

Для проведення ГРП необхідне дороге обладнання з потужних насосів, змішувачів, установок підігріву та автоматичної подачі розчинів, електрогенераторів тощо. Комплекс обладнання для проведення ГРП називається "флот". Одна з головних характеристик "флоту" - потужність насосів, що визначає можливості його застосування.

В Україні є всього кілька одиниць "флоту", які до того ж потребують модернізації. Тому гостро стоїть питання закупівлі імпортного обладнання або, як часто роблять компанії, завезення обладнання з інших країн для роботи в Україні.

Технології прийшли в Київ

Минулого тижня в Києві відбулася міжнародна конференція "Практичні питання застосування гідророзриву пласта", присвячена перспективам його масштабного застосування в Україні.

Головним месиджем конференції стала теза про значні запаси газу в Україні. Тільки підтверджені запаси перевищують 1 трлн кубометрів, крім цього, є ще 4 трлн кубометрів перспективних ресурсів. Наявність таких запасів дає змогу збільшити видобуток природного газу і нафти в рази. І саме для цього потрібні сучасні технології.

Учасники конференції, серед яких були представники 20 компаній: видобувних, сервісних, інжинірингових, а також постачальників обладнання і матеріалів, не лише презентували технології, а й ділилися досвідом, отриманим як в Україні, так і в інших країнах.

Видобуток був представлений найбільшою компанією галузі - "Укргазвидобуванням", світовим лідером Shell, а також приватними видобувними компаніями - "Куб-Газ", що виступила генеральним спонсором конференції, "Тисагаз" і "Полтавська газонафтова компанія" ("донька" британської JKX). Із сервісних компаній були присутні світові лідери - Weatherford і Halliburton, а також українські компанії "Бурова техніка", "Регіон" і "Українська бурова компанія". Необхідно зазначити і сервісну компанію "Сервіс Ойл" (входить до структури "Беларуснефть"). Були представлені постачальники матеріалів, особливо хімії, - компанії "Лекора" і "Арсенал".

Найбільша державна компанія "Укргазвидобування" поділилася досвідом проведення ГРП, який вона встигла придбати ще в 90-х роках минулого століття.

Слід зазначити, що саме "Укргазвидобування" була першою компанією в Україні, що запровадила ГРП у своїй роботі, і сьогодні вона більше всіх проводить ГРП. У 2015 р. на родовищах компанії заплановано проведення 21 свердловин-операції гідророзриву пласта, з них на трьох свердловинах заплановане проведення поінтервального гідророзриву - найефективнішого способу. Про це розповів Олег Богуславець, завідувач відділу УкрНДІгазу (філія ВАТ "Укргазвидобування"). Він також додав, що орієнтовно можна очікувати сумарно додаткового видобутку газу в обсязі не менш як 350–400 тис. кубометрів на добу.

Загалом же потенціал "Укргазвидобування" з проведення ГРП наявним спецобладнанням (флотом) становить 30–32 свердловино-операції на рік, а потенційний ефект від систематичного проведення ГРП може досягати не менш як 60 млн кубометрів газу і 800–900 т газового конденсату на рік. Треба зазначити, що це мізерні обсяги в загальному обсязі видобутку компанії, які можна розглядати тільки як експериментальні.

Обережно, екологія

Незважаючи на те, що ГРП уже давно проводиться в Україні, тільки зараз з подачі захисників навколишнього середовища і різного роду громадських організацій питання проведення гідророзриву пласта набуло небувалої гостроти. Після проведення конкурсів з укладання угод про розподіл продукції (УРП), переможцями яких стали компанії Shell на Юзівській ділянці і Chevron на Олеській ділянці, в Україні почали розкручувати маховик боротьби з міжнародними нафтогазовими компаніями, які нібито становлять потенційну загрозу навколишньому середовищу. Особливо активно включилася в боротьбу із "сланцевою загрозою" громадська організація "Український вибір" Віктора Медведчука, яка під виглядом захисту інтересів місцевого населення блокувала не лише проведення ГРП, а й будь-яку роботу, спрямовану на розвідку і видобуток вуглеводнів. Також слід зазначити й позицію всеукраїнського об'єднання "Свобода", яка принесла чимало горя українським нафтогазовидобувним компаніям. Не секрет, що найбільше в блокуванні проведення ГРП, та й видобутку газу в цілому в Україні зацікавлений російський "Газпром", для якого "сланцева революція" стала справжнім кошмаром. Треба зазначити, що через істерію навколо ГРП в Україні таки вдалося створити негативне сприйняття широкою громадськістю технологій гідророзриву.

У рамках конференції пізнавальним і цікавим стала доповідь Робіна Нойтон-Румбо, керівника з буріння компанії Shell. Компанія провела перший гідророзрив у рамках спільної діяльності з "Укргазвидобуванням". Цей унікальний досвід міжнародної компанії в Україні може стати в пригоді для інших компаній.

Важливим підсумком конференції є рішення учасників звернутися до президента й уряду, а також профільних міністерств з вимогою дорівняти роботи з гідророзриву пласта і деякі інші складні технологічні операції до буріння нових свердловин. Тобто з урахуванням чинного законодавства застосовувати коефіцієнт 0,55 при нарахуванні ставки плати за видобуток газу. Це відкриє широкі можливості для застосування нових технологій, зокрема гідророзриву пласта, а Україна одержить значно більше власного газу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі