Чому кияни змушені платити за вдвічі більшу кількість тепла?!

Поділитися
Чому кияни змушені платити за вдвічі більшу кількість тепла?! © allnews.com.ua
У "Київенерго" не можуть аргументовано пояснити, чому при порівняно однакових середньомісячних температурах кількість тепла в платіжках жителів столиці в опалювальному сезоні 2016/2017 рр. збільшилася у два й більше разів порівняно з попереднім.

У "Київенерго" не можуть аргументовано пояснити, чому при порівняно однакових середньомісячних температурах кількість тепла в платіжках жителів столиці в опалювальному сезоні 2016/2017 рр. збільшилася у два й більше разів порівняно з попереднім. Чому енергорегулятор не контролює цієї ситуації? Адже при дворазовому підвищенні тарифів і непояснюваному вдвічі більшому обсязі теплоенергії суми за опалення збільшилися в чотири рази!

Говорячи про основні завдання глобальної енерго- і тепломодернізацції у своїй статті в попередньому номері DT.UA "Тепла реформа: перевірка України на зрілість", віце-прем'єр-міністр України, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко одним із трьох найважливіших завдань назвав модернізацію надання послуг. "Адже хоч би скільки українські родини утеплювали свої будинки й термомодернізували житло, без комплексної перебудови системи надання комунальних послуг і підвищення їхньої якості про досягнення максимального результату в енергоефективності говорити марно", - зазначив він. Із цим важко не погодитися. І відкладати комплексну перебудову системи надання комунальних послуг і підвищення їхньої якості до створення/нестворення рекламованого віце-прем'єром Фонду енергоефективності - недозволена розкіш. Для споживачів тих самих послуг! Уже в цьому опалювальному сезоні при зростанні тарифу за теплоенергію удвічі та непояснюваному збільшенні обсягу тепла теж удвічі суми за опалення, звісно, збільшилися в чотири рази!

DT.UA намагалося з'ясувати це ще в січні в комерційного директора "Київенерго" Євгена Бушми. Тоді ж ми надали "Київенерго" наші розрахунки на прикладі конкретної квартири й попросили пояснити, чому так різко збільшилося споживання тепла, тим більше, що в цьому не було потреби?

До слова, для прикладу ми брали досить "м'який" варіант неузгоджень - на прикладі квартири площею 56,4 кв. м у стандартній п'ятиповерховій хрущовці. Є перевищення місяць до місяця і в три і більше разів!

Ми навели такий приклад звернення киянки до "Київенерго":

"Із середини опалювального сезону 2015/2016 рр. нам нараховують плату за лічильником.

У січні 2016 р. при середньомісячній температурі -5,7 градуса обсяг тепла становив 0,88879 Гкал, у лютому 2016 р. при +2 градусах - 1,01826 (і днів менше, і тепліше набагато, а гігакалорій більше?), у березні 2016 р. при +3,9 градуса - 0,8629 Гкал (майже стільки ж гігакалорій, як і в січні, але середньомісячна температура вища на 9 градусів, теж незрозуміло).

Жовтень не беру, там небагато днів і показники більш-менш зрозумілі.

У листопаді дані брали з 25 жовтня по 20 листопада, тобто за 25 днів. Середня температура листопада +1,2 градуса, обсяг - 0,7669 Гкал. Начебто реально, розрахункова вартість 1 кв. метра - 19,27 грн.

За листопад врахували дані з 21 листопада по 31 грудня, тобто за 41 день. Середня температура грудня -1,5 градуса, обсяг - 1,8482 Гкал - ОГО-ГО!

Так, можна перерахувати на 31 день, і я це роблю - вийшло 1,38615 Гкал. А тепер порівнюємо з даними за холодніший січень 2016 р. - 0,88879 Гкал. Вийшла різниця в 1,56 разу. При цьому розрахункова вартість 1 кв. м - 34,82 грн, що вище навіть нормативної вартості опалення на квадратний метр у будинках без лічильників.

Температура у квартирі й у січні 2016 р., і в грудні 2016 р. була приблизно однакова - було дуже тепло (22–23 градуси), доводилося кілька разів на день провітрювати квартиру, а спати - взагалі з відчиненим вікном. Площа квартири - 56,4 кв. м. 4-й поверх п'ятиповерхової цегельної хрущовки, вікна в під'їзді засклені. Там, де теплотраса підходить до будинку, хронічно чиста від снігу земля".

До цього звернення було додано всі оплачені (!) платіжки.

23 січня 2017 р. ПАТ "Київенерго", як і обіцяв комерційний директор, відповіло - докладно й розлого… перелічивши всі платежі (ми ж їх і наводили в розрахунках!) і нормативні документи. Відіслало до роз'яснень на сайт і чемно попередило: "Якщо у Вас виникнуть додаткові запитання чи пропозиції, завжди можете розраховувати на нашу своєчасну відповідь". (Повний текст відповіді ПАТ "Київенерго" читайте на сайті DT.UA.)

ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО

"КИЇВЕНЕРГО"

пл. Івана Франка, 5, м. Київ, Україна, 01001

кол-центр 1588 (зі стаціонарного телефону) або (044) 202-15-88 (з мобільного та стаціонарного телефону)

www.kyivenergo.ua

Шановна ……………..!

ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" розглянуто Ваше звернення щодо розрахунків за послугу з централізованого опалення за адресою: вул. Курська, ХХ, кв. ХХ.

Повідомляємо, що порядок визначення обсягів та вартості наданих послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення наведено у Правилах надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (Правила), що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630.

Нарахування плати за послугу з централізованого опалення мешканцям житлових будинків, на системах централізованого опалення яких встановлено та взято на комерційний облік ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" засоби обліку теплової енергії, здійснюється відповідно до пункту 12 Правил, а саме: у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з показаннями пропорційно опалювальній площі квартири.

Нарахування за послугу з централізованого опалення здійснюються таким чином:

- за показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії визначається обсяг спожитої теплової енергії у Гкал на потреби централізованого опалення житлової частини будинку;

- визначається кількість спожитої теплової енергії у Гкал на 1 кв. м опалювальної площі;

- розрахована кількість спожитої теплової енергії у Гкал на 1 кв. м опалювальної площі помножується на площу квартири – отримується кількість теплової енергії у Гкал, спожита для опалення кожної квартири;

- вартість спожитої теплової енергії визначається згідно із встановленим тарифом.

У своїй роботі ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" застосовує тарифи, затверджені постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, без права внесення до них будь-яких змін.

Слід зазначити, що для здійснення нарахування плати за послугу з централізованого опалення ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" використовує інформацію про характеристики житлового будинку, опалювальну площу квартир та нежитлових приміщень, яку надає балансоутримувач будинку.

На тепловому вводі системи теплопостачання житлового будинку за адресою вул. Курська, ХХ з 20 листопада 2015 року встановлено засіб обліку теплової енергії типу Ulraheat зав. №15410610. Опалювальна площа будинку становить 3241,9 кв. м, нежитлових приміщень, які б були підключені до загальнобудинкової системи опалення будинку, немає (тобто вся витрата теплової енергії, зафіксована засобом обліку, розподіляється на квартири наведеного будинку).Квартирних лічильників централізованого опалення у наведеному будинку також немає.

Надаємо інформацію щодо проведених нарахувань.

Нарахування за опалювальний період 2015/2016 року:

Тариф за послугу з централізованого опалення становив 657,24 грн/Гкал.

Нарахування за жовтень 2015 року:

У жовтні 2015 року систему теплопостачання наведеного житлового будинку не було обладнано загальнобудинковим засобом обліку теплової енергії.

Під час проведення розрахунків за жовтень 2015 року у зв'язку із значним зростанням вартості енергоресурсів і, як результат, теплоенергії та послуги з централізованого опалення, ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" за підтримки міської влади застосувало нову методику нарахувань для побутових клієнтів. ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" надало можливість тим киянам, у будинках яких не встановлено вузли обліку або встановлено, проте не взято на комерційний облік, оплатити централізоване опалення з урахуванням кількості днів надання послуги у жовтні, проектного теплового навантаження будинку та температури повітря.

Згідно з методикою кияни мали можливість сплатити за фактичний обсяг споживання послуги у жовтні, а не за нормативний (з розрахунку за квадратний метр).Отже, за теплопостачання у жовтні такі споживачі сплатили приблизно стільки ж, як і мешканці, будинки яких обладнано лічильниками.

Відповідно до зазначеної методики житловим будинком за адресою: вул. Курська, ХХ спожито 22,549 Гкал теплової енергії на потреби централізованого опалення.

Розрахунковий тариф на кв.м: 22,549 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн = 4,57 грн.

Витрата на 1кв. м=0,006955 Гкал

Нарахування за жовтень 2015 року для квартири №ХХ:

опалювальна площа квартири №ХХ становить 56,4 кв.м

22,549 Гкал×56,4 кв.м / 3241,9 кв.м = 0,39229 Гкал×657,24 грн = 257,83 грн.

Нарахування за листопад 2015 року:

Розрахунковий тариф на 1 кв.м: 29,664 Гкал/3241,9 кв.м×657,24грн = 6,01грн. Витрата на 1кв.м = 0,00915 Гкал.

Нарахування за листопад 2015 року для квартири №ХХ:

29,664 Гкал×56,4 кв.м/ 3241,9 кв.м = 0,51607 Гкал×657,24 грн.= 339,18 грн.

Нарахування плати за послугу з централізованого опалення за листопад 2015 року здійснено відповідно до п. 21 Правил, а саме: згідно із встановленими нормативами (нормами) споживання, оскільки провести нарахування плати за послугу з централізованого опалення за різними тарифними групами в одному розрахунковому періоді неможливо.

У січні 2016 року мешканцям наведеного житлового будинку проведено перерахунок нарахувань за централізоване опалення за листопад 2015 року за фактичними показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії відповідно до кількості діб роботи у листопаді 2015 року, що відображено у платіжних документах за січень 2016 року.

Для квартири №ХХ на вул. Курській, ХХ до сплати за листопад 2015 року була виставлена сума 879,95 грн, у січні 2016 проведено коригування за листопад 2015 та знято суму 540,77 грн.(879,95 - 540,77 = 339,18).

Нарахування плати за послугу з централізованого опалення за грудень 2015 року – лютий 2016 року проведено згідно із середньодобовими показаннями засобу обліку за попередній розрахунковий період, через відсутність доступу до підвальних приміщень уповноваженим представникам ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" для фіксування фактичних показань засобу обліку теплової енергії.

Нарахування за грудень 2015 року:

Показники будинкового засобу обліку = 37,73 Гкал (по середньому)

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 37,73 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн.=7,65 грн. Витрата на 1 кв. м = 0,011638 Гкал

Нарахування за грудень 2015 року для квартири №ХХ:

37,73 Гкал×56,4 кв. м/3241,9 кв. м = 0,6564 Гкал×657,24 грн = 431,41 грн.

Нарахування за січень 2016 року:

Показники будинкового засобу обліку = 51,088 Гкал (по середньому)

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 51,088 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн = 10,36грн.

Витрата на 1 кв. м = 0,015759 Гкал.

Нарахування за січень 2016 року для квартири №ХХ:

51,088 Гкал×56,4 кв. м/3241,9 кв. м = 0,8888 Гкал×657,24 грн = 584,15грн.

Нарахування за лютий 2016 року:

Показники будинкового засобу обліку = 58,53 Гкал (по середньому)

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 58,53 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн = 11,87грн.

Витрата на 1 кв. м = 0,018054 Гкал.

Нарахування за лютий 2016 року для квартири №ХХ:

58,53 Гкал×56,4 кв. м/3241,9 кв. м = 1,0183 Гкал×657,24 грн = 669,24 грн.

Після надання доступу до підвальних приміщень уповноваженим представникам ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" для фіксування фактичних показань засобу обліку теплової енергії нарахування плати за послугу з централізованого опалення здійснені за фактично спожиту теплову енергію.

Нарахування за березень 2016 року (по фактичним показанням засобу обліку):

Показники будинкового засобу обліку = 49,6 Гкал

Розрахунковий тариф на кв. м: 49,6 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн = 10,06 грн Витрата на кв.м = 0,0153 Гкал.

Нарахування за березень 2016 року для квартири №ХХ:

49,6 Гкал×56,4 кв. м/3241,9 кв. м = 0,8629 Гкал×657,24 грн = 567,13грн.

Нарахування за квітень 2016 року (по фактичним показанням засобу обліку)::

Показники будинкового засобу обліку = 11,61 Гкал

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 11,61 Гкал/3241,9 кв. м×657,24 грн = 2,35 грн. Витрата на 1 кв. м = 0,003581 Гкал

Нарахування за березень 2016 року для квартири №ХХ:

11,61 Гкал×56,4 кв.м /3241,9 кв. м = 0,20198 Гкал×657,24 грн = 132,75грн

За результатами аналізу, що провели працівники ПАТ "КИЇВЕНЕРГО", встановлено: за опалювальний період 2015/2016 року житловим будинком за наведеною адресою по фактичним показанням засобу обліку спожито 220,54 Гкал теплової енергії, до сплати мешканцям будинку нараховано 208,558 Гкал, проте ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" було прийнято рішення не проводити коригування нарахувань (донарахування) за опалювальний період 2015/2016 року.

Нарахування за опалювальний період 2016/2017 року:

Тариф за послугу з централізованого опалення становить: 1416,96 грн/Гкал.

Нарахування за жовтень 2016 року:

Показники будинкового засобу обліку = 20,38 Гкал (період зняття показників згідно відомості обліку 12.10.2016 - 25.10.2016), що відображено у платіжних документах

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 20,38 Гкал/3241,9 кв. м×1416,96 грн = 8,91 грн.

Витрата на 1 кв. м = 0,006286Гкал

Нарахування за жовтень 2016 року для квартири №ХХ:

20,38 Гкал×56,4кв. м/3241,9 кв. м = 0,3546 Гкал×1416,96 грн = 502,45грн.

Нарахування за листопад 2016 року:

Показники будинкового засобу обліку = 44,08 Гкал (період зняття показників згідно відомості обліку 26.10.2016-20.11.2016), що відображено у платіжних документах

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 44,08 Гкал/3241,9 кв. м×1416,96 грн = 19,27грн.

Витрата на 1 кв. м = 0,013597 Гкал.

Нарахування за листопад 2016 року для квартири №ХХ:

44,08 Гкал×56,4 кв. м/3241,9 кв. м = 0,7669 Гкал×1416,96 грн = 1086,67грн.

Нарахування за грудень 2016 року:

Показники будинкового засобу обліку = 106,236 Гкал (період зняття показників згідно відомості обліку 21.11.2016-30.12.2016), що відображено у платіжних документах

Розрахунковий тариф на 1 кв. м: 106,236 Гкал/3241,9 кв.м×1416,96 грн = 46,43грн.

Витрата на 1 кв. м = 0,032770 Гкал.

Нарахування за грудень 2016 року для квартири №ХХ:

106,236 Гкал×56,4кв.м/3241,9 кв. м = 1,8482 Гкал×1416,96 грн = 2618,83 грн.

Обсяг витрат за лічильником (Гкал) залежить від багатьох факторів, зокрема від періоду зняття показань (оскільки він не є сталим), тобто від кількості діб за звітом; від погодних умов у розрахунковому періоді (за аналогічний період минулого опалювального сезону за однакових середніх температур повітря за місяць, але за різним періодом зняття показників кількість спожитих Гкал буде різною); від температури теплоносія тощо.

Робочий стан та правильність роботи будинкового приладу обліку (а отже і правильність його показань) підтверджується перед початком кожного опалювального сезону, про що складається Акт готовності приладу обліку до опалювального сезону.

Також інформуємо, що для прозорості нарахувань ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" щомісяця впродовж опалювального сезону зазначатиме у платіжних документах за спожиту послугу з централізованого опалення обсяги теплової енергії, спожитої будинком, обладнаним засобом обліку теплової енергії, за розрахунковий період. Таку інформацію вперше наведено у платіжних квитанціях клієнтів ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" за жовтень 2016 року. Також у квитанціях зазначено опалювальну площу житлових приміщень будинку та дату знімання показань засобу обліку теплової енергії. Наявність такої інформації у платіжних квитанціях дозволяє клієнтам Товариства контролювати правильність нарахувань за спожиті послуги.

Окрім друкованих платіжних квитанцій інформацію про обсяги спожитого тепла за показаннями будинкового засобу обліку, опалювальну площу будинку та дату знімання показань наведено в Особистому кабінеті на сайті для клієнтів ПАТ "КИЇВЕНЕРГО" www.kyivenergo.ua (розділ "Для дому – теплоенергія"). Крім того, в Особистому кабінеті кияни мають можливість відслідковувати динаміку споживання гігакалорій будинком, оскільки історія споживання зберігається.

Якщо у Вас виникнуть додаткові запитання чи пропозиції, завжди можете розраховувати на нашу своєчасну відповідь.

З повагою

Комерційний директор Є.Ю. Бушма

"Ну й що це за відповідь? - справедливо обурилася киянка. - Мені переписали всі мої платіжки за рік? Дякую, але вони всі в мене є.

Мені показали, як ділити й множити? Дякую, я вмію це робити, з вищою освітою й чотирма семестрами вищої математики.

Мені розповіли про нормативні документи? Дякую, але я вмію користуватися Інтернетом і шукати потрібні законодавчі акти.

Мені не відповіли на основне запитання, яке я, власне, і ставила: чому при аналогічних погодних умовах витрата тепла збільшилася в 1,5–2 рази?

Ситуація в будинку за останній рік тільки поліпшилася, додалося металопластикових вікон у кількох квартирах, засклили вікна на сходових прольотах та ін. То чому збільшилася витрата тепла?".

Інші громадяни, одержавши аналогічні "відповіді" від "Київенерго", прямо заявили в розмові з DT.UA: "Очевидно, "Київенерго" сказати на цю тему нічого - потрібно просто спалити побільше енергоносіїв, які держава закликає заощаджувати простих споживачів, і які зовсім не хоче заощаджувати теплопостачальна компанія".

Відповіді немає - є відписка.

Варто сказати, що нехай і не такі докладні, та все одно по суті відписки одержала більшість громадян, які вимагали пояснити, чому раптом настільки збільшилося споживання тепла?

Я не кажу про нестандартні ситуації - прибудовану мансарду, неврахований опалюваний підвал тощо. Зважаючи на все, теплопостачальній столичній компанії "Київенерго" нема чого відповісти по суті, на жаль.

На цьому ми свої розрахунки не закінчили. Дочекалися платіжок за січень і порівняли ще й останній платіж.

Для простоти й наочності в тому числі й для "Київенерго" дані зведено в таблицю, однаковим кольором виділено ті самі місяці, але в різні опалювальні сезони. І пораховано збільшення витрати тепла.

Кількість тепла в різні місяці опалювальних сезонів 2015-2017 рр., у Гкал

Місяць, рік

Середня температура*, °С

Кількість тепла**, Гкал

Примітка

Жовтень 2015 р.

6,1 (з 12 по 31.10)

0,39229

Листопад 2015 р.

4,7

0,51607

Грудень 2015 р.

1,9

0,6564

Січень 2016 р.

-5,7

0,8888

Лютий 2016 р.

2,0

1,0183

Березень 2016 р.

3,9

0,8629

Квітень 2016 р.

12,4

0,20198

Жовтень 2016 р.

6,5

0,3546

Листопад 2016 р.

1,2

0,7669 за 20 днів

За місяць було б 1,15035

Збільшення в 2,22 разу, холодніше на 3 градуси

Грудень 2016 р.

-1,5

1,8482 за 41 день

За місяць – 1,3974

Збільшення в 2,13 разу,

холодніше на 3,4 градуса

Січень 2017 р.

-4,9

1,7842

Збільшення в 2 рази,

тепліше на 0,8 градуса

*За даними Центральної геофізичної обсерваторії та Укргідрометеоцентру.

**Дані з платіжок "Київенерго".

І виявляється, що, наприклад, у січні 2017 р. порівняно із січнем 2016 р. збільшилася витрата тепла за інших рівних умов (температура зовнішнього повітря, температура у квартирі) удвічі!

Щодо інших місяців динаміка аналогічна - різке збільшення кількості тепла в наступному опалювальному сезоні порівняно з попереднім.

Але чому?! Може, цього разу "Київенерго" все ж таки пояснить причину? Не чекаючи, поки цим упритул займеться Генеральна прокуратура? І, нарешті, НКРЕКП, такий важливий регулятор енергоринку й тарифів, перевірить, чому кияни повинні платити за вдвічі більший обсяг тепла за інших однакових умов?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі