Будемо з газом чи як?

Поділитися
Зростання видобутку вуглеводнів торік продемонструвало ТОВ "Карпатигаз", що належить шведській компанії Misen Energy AB. Разом з тим ця газодобувна компанія протягом останнього року є об'єктом тиску з боку як "Нафтогазу", так і конкурентів.

Градус відносин між Україною та Росією з питань поставок і ціни на російський газ досягнув чергової точки кипіння. Відновлення реверсних газопоставок з Європи цього тижня продемонструвало, що альтернатива є, але їх обсяги в найближчому майбутньому навряд чи задовольнять потреби українського ринку. Найпривабливішим виходом у цій ситуації здається збільшення власного видобутку газу. Зростання видобутку вуглеводнів торік продемонструвало ТОВ "Карпатигаз", що належить шведській компанії Misen Energy AB. Разом з тим ця газодобувна компанія протягом останнього року є об'єктом тиску з боку як "Нафтогазу", так і конкурентів. Про особливості роботи інвестора на газовому ринку України DT.UA розповів директор ТОВ "Карпатигаз" Борис СИНЮК.

- Борисе Борисовичу, сьогодні для України як ніколи важлива енергонезалежність. Очевидно, що без реверсних поставок, без збільшення власного видобутку газу ніяк не обійтися. Які завдання у зв'язку з цим ставить перед собою ТОВ "Карпатигаз"?

- ТОВ "Карпатигаз" у партнерстві з ПАТ "Укргазвидобування" і компанією Misen Energy AB (Королівство Швеція) вдалося домогтися збільшення видобутку. Цього результату компанія досягла за рахунок відновлення ліквідованих свердловин, капітального ремонту та інтенсифікації бездіяльних і малодебітних свердловин, а також завдяки комплексній розробці старих родовищ, їх дорозвідки, бурінню нових свердловин, будівництву й модернізації наземної інфраструктури для видобутку газу, конденсату та нафти. Так, з березня 2011 р. по грудень 2013 р. додатково видобуто 1,2 млрд кубометрів газу та близько
100 тис. т газового конденсату й нафти. Введення в експлуатацію Юліївської дотискної компресорної станції дасть змогу щороку додатково видобувати 150 млн кубометрів газу.

У першому кварталі 2014-го компанія добула 177,2 млн кубометрів газу.

- Розкажіть докладніше про особливості вашого договору про спільну діяльність.

- Важливим пунктом і домовленістю між партнерами в цій діяльності є те, що 100% коштів, отриманих від реалізації вуглеводнів після сплати обов'язкових платежів до бюджету країни, реінвестуються у виробничі програми.

Також слід зазначити, що особливістю цього договору є те, що до спільної діяльності належать лише понадбазові обсяги вуглеводнів, отримані після виконання робіт з поліпшення видобувних об'єктів.

- У звіті "Карпатигаз" говориться про те, що весь видобутий торік газ залишається в підземних сховищах і що продати його компанії не дозволяє "Нафтогаз України". Як сталося, що добутий вашою компанією газ не було включено у газовий баланс?

- Це запитання необхідно адресувати "Нафтогазу" (зокрема, колишньому керівництву). Оскільки керівництво НАК змінилося, ми сподіваємося, що видобутий у рамках договору про спільну діяльність природний газ надалі вноситиметься у планові (розрахункові) баланси надходження й розподілу природного газу в Україні на місяць (місячні баланси) відповідно до чинного законодавства України.

Із серпня 2013-го на "Карпатигаз" чинився тиск з боку колишнього керівництва "Нафтогазу". Після зміни керівництва в ПЕК у газовий баланс березня було частково включено обсяги газу, видобутого в рамках ДСД у січні-березні 2014 р., а також 40 млн кубометрів з обсягів видобутку 2013-го, який був закачаний у ПСГ.

- Які заходи вживалися для врегулювання ситуації?

- Ми намагаємося врегулювати ситуацію в позасудовому порядку шляхом кількаразових письмових звернень до керівництва НАКу з вимогою включити видобутий у рамках ДСД газ у місячні баланси.

Зазначу, що невключення в місячні баланси та відсутність у зв'язку з цим необхідного фінансування спільної діяльності (СД) призвело до того, що річну програму на 2013 р. виконано в меншому обсязі, ніж було заплановано.

Сподіваємося, що у 2014 р. ситуація зміниться в кращий бік. І після включення в місячні баланси обсягів видобутого газу буде довиконано програму спільної діяльності на 2013 р., а також виконано в повному обсязі програму СД на 2014 р.

- Чи вдалося вам розпочати переговірний процес з новим керівництвом НАК і "Укргазвидобування"?

- Так, але процес проходить не так швидко, як хотілося б. З іншого боку, ми ставимося до цього з розумінням, тому що усвідомлюємо обсяг завдань і проблем, які стоять перед новим керівництвом паливно-енергетичного комплексу.

При позитивному вирішенні питання про реалізацію газу, що залишився в ПСГ, і газу поточного видобутку компанія ще в змозі надолужити згаяний час, виконати програму 2014 р. на рівні видобутку 850 млн кубометрів газу.

- Скільки вашою компанією сплачено податків до бюджету?

- За період з 2011-го по перший квартал 2014 р. згідно з ДСД, учасником якого є Misen Energy AB, компанія сплатила 2,91 млрд грн податків.

- Нещодавно керівник "Укргазвидобування" заявив про те, що компанія хоче запропонувати операторам за ДСД розраховуватися не грошима, а газом. Чи велися з вами консультації з цього питання? Чи вигідно це вам?

- Консультації, безумовно, ведуться. Якщо провести розрахунки, то це невигідно. З іншого боку, частка ПАТ "Укргазвидобування" у ДСД становить 49,99%, і саме ця структура бере безпосередню участь у процесі формування ресурсу природного газу для потреб населення України. Тому ми допускаємо можливість такого варіанта розподілу прибутку, незважаючи на те, що програми СД виконуватимуться у більш тривалий термін, ніж було заплановано, внаслідок зниження фінансування.

- Які ви бачите перспективи?

- Зазначу, що залучення інвестицій у пошук, дорозвідку в межах працюючих родовищ, переінтерпретацію геофізичних даних з використанням новітнього програмного забезпечення також дасть можливість по-новому оцінити видобувний резервуар і відкрити нові поклади в глибокозалягаючих горизонтах на глибині 6–7 тис. м.

Активізація цих дій, а не порожні балачки, у найближчі роки дасть змогу вийти на рівень видобутку газу по Україні до 25 млрд кубометрів.

Україна - велика країна, її надра ще не повністю вичерпані, а фінансова допомога через інвестиції, прозорість у відносинах між державою та інвестором дозволить нарощувати обсяги видобутку вуглеводнів.

- Нещодавно в ЗМІ з'явилася інформація про те, що до компанії Misen Energy AB має стосунок Д.Фірташ. Це правда?

- Була така інформація. Її передісторією є те, що журналістові потрапила в руки копія документа Notice of legal disputes, який компанія Misen Energy AB направила в січні цього року прем'єру й міністру енергетики та вугільної промисловості України. У ньому голова ради директорів Торі Сандвольд просив організувати переговори з керівництвом Міненерго або "Нафтогазу" для вирішення виниклої раніше проблеми невключення обсягів видобутку ТОВ "Карпатигаз" до газового балансу. Провівши власне розслідування, журналіст зробив ряд неправильних висновків, у тому числі й про те, що наша компанія має стосунок до Д.Фірташа, на підставі того факту, що один з топ-менеджерів ТОВ "Карпатигаз" раніше працював у DF Group. Але, на жаль, інформація вже пішла гуляти по інформаційному простору.

Чому виникла така ситуація? В Україні значна частина журналістів, які пишуть на економічні й фінансові теми, звикли все спрощувати: металургія - це Ахметов, нафта - це Коломойський, газ - це Фірташ. У нашому випадку таке спрощення призвело до неправильних висновків з боку журналіста.

- Як це позначилося на репутації компанії?

- Misen Energy AB є компанією, акції якої торгуються на Стокгольмській біржі NASDAQ OMX. У компанії немає одного акціонера, який контролював би понад 30% акцій. Це є відкритою інформацією, і її легко перевірити на інтернет-сторінці компанії. Будь-хто охочий може, при дотриманні всіх необхідних процедур, придбати акції Misen Energy AB на біржі.

На вартості акцій компанії ця інформація, на щастя, поки що не позначилася. Але Misen Energy AB - скандинавська компанія, а в цьому регіоні репутація дорожча за гроші.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі